Ako zastavím Instagram v sledovaní môjho prehliadania webu

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa vám na Instagrame zobrazujú konkrétne reklamy na veci, o ktorých ste predtým premýšľali? Alebo ste možno v rozhovore spomenuli nejaký produkt a Instagram na vás okamžite začal hádzať svoju reklamu? Vzhľadom na to, ako rýchlo sa technológia vyvíja, nie je prekvapením, že platformy ako Instagram a Facebook o vás zhromažďujú rozsiahle údaje a informácie.

Od vecí, ktoré hovoríte o svojich zvykoch pri používaní, algoritmy takýchto aplikácií rozvíjajú pochopenie vašej osobnosti a vášho nákupného vzoru. Potom použije všetky údaje, ktoré sa zhromaždia z viacerých rôznych miest, aby predpovedal váš ďalší nákup.

Používatelia sú však vystrašení skutočnosťou, že všetka ich aktivita je sledovaná z pochopiteľných dôvodov. V skutočnosti ste sa tu museli čudovať, ako zastavím Instagram v sledovaní môjho prehliadania webu, pretože je to tá najsúkromnejšia vec, ktorú môžete online robiť.

Našťastie ste sa dostali na správnu stránku!

Ako funguje Instagram

Ako už bolo spomenuté, Instagram je spolu s ďalšími populárnymi aplikáciami sociálnych médií známy sledovaním informácií o vás. Informácie môžu byť vo forme polohy, fotografií alebo histórie prehliadania webu. Údaje, ktoré tieto aplikácie zhromažďujú, sa potom používajú na poskytovanie relevantných reklám a návrhov.

Údaje, ktoré Instagram zhromažďuje od používateľov na zlepšenie ich skúseností v aplikácii, sú nasledovné:

Prístup k vašej polohe

Instagram vám dáva možnosť pridať svoju polohu zakaždým, keď uverejníte obrázok alebo príbeh. Keď zapnete určovanie polohy a povolíte Instagramu prístup k vášmu GPS, aplikácia vysiela, kde sa nachádzate, keď uverejňujete fotografie, a zároveň poskytuje údaje o vašej polohe agentúram na zber údajov.

Čítať:  Ako sťahovať súkromné ​​príbehy Instagramu v roku 2024

Takže pokiaľ máte zapnuté určovanie polohy zariadenia, Instagram vie, kde sa nachádzate.

Prístup k vašim médiám

Keď prvýkrát nainštalujete aplikáciu, či už je to Instagram alebo Facebook, musíte jej poskytnúť prístup k médiám vášho telefónu. To vám umožní jednoducho zdieľať fotografie a videá z vášho zariadenia na Instagrame.

Neexistuje však žiadna možnosť obmedziť prístup aplikácie iba k fotografiám, ktoré chcete. Takže po udelení povolenia Instagramu môže bez námahy získať všetky médiá vášho telefónu.

Získajte prístup k svojim kontaktom

Podobne ako pri videách a fotografiách vášho telefónu, aj Instagram vás pri prvom stiahnutí požiada o prístup ku kontaktom vášho telefónu. Ak povolíte synchronizáciu kontaktov, všetky kontakty vášho zariadenia sa zosynchronizujú s aplikáciou. Potom môžete ľahko nájsť a sledovať svojich priateľov a známych prostredníctvom aplikácie Instagram.

Sleduje vašu aktivitu v aplikácii

Všetko, čo sa vám páči, komentujete, odpovedáte na prieskum príbehu priateľa alebo čo hľadáte, sa ukladá v aplikácii Instagram. Táto aktivita v aplikácii pomáha Instagramu odosielať vám relevantné reklamy. Instagram vám dokonca umožňuje prístup k tejto aktivite.

Môžete tak urobiť tak, že prejdete na ikona hamburgerového menu z karty profilu. Potom klepnite na Vaša aktivita na zobrazenie histórie účtu, interakcií, nedávnych vyhľadávaní, odkazov, ktoré ste navštívili atď. Nielen to, ale môžete si tiež stiahnuť všetky informácie, ktoré ste zdieľali s aplikáciou Instagram klepnutím na Stiahnite si svoje informácie.

Počuje vašu konverzáciu

Instagram tiež štandardne získava váš prístup k mikrofónu. Mnoho používateľov tiež uviedlo, že na Instagrame dostávajú reklamy súvisiace s tým, o čom predtým hovorili. Podľa generálneho riaditeľa Instagramu však aplikácia na zobrazovanie reklám nepoužíva údaje zhromaždené z vášho mikrofónu.

Ak teda dostávate reklamy na to, o čom ste práve hovorili, môže to byť len náhoda, no človek si nikdy nemôže byť taký istý.

Zhromažďuje vašu históriu prehliadania webu

Okrem zhromažďovania údajov v aplikácii Instagram zhromažďuje aj vašu históriu z aplikácií mimo Facebooku. To zahŕňa aj vašu históriu prehliadania webu. Facebook skúma stránky, ktoré navštevujete, aby porozumel vašim záujmom. Ale tam to nekončí. Sleduje tiež vašu aktivitu na týchto webových stránkach a službách, aby zobrazovala relevantné reklamy na Instagrame.

Čítať:  11 spôsobov, ako urobiť snímku obrazovky v systéme Windows 11 + rozšírenia

Ako Instagram sleduje vaše prehliadanie webu (Facebook Pixels)

Ak ste starým používateľom Instagramu, určite ste si všimli zmeny v množstve reklám na Instagrame, odkedy Facebook prevzal platformu. Majitelia sa zjavne snažia zarobiť viac peňazí, ale za cenu pokojného používateľského zážitku.

Keďže Facebook je tu materskou spoločnosťou, vaše informácie uložené v oboch aplikáciách a údaje zhromaždené odvšadiaľ inde sa používajú na poskytovanie prispôsobenejšieho zážitku.

Facebook explicitne hovorí o vašej aktivite vo webových prehliadačoch a službách a používa časť kódu tzv Facebook pixely. Kód je dostupný takmer na všetkých webových stránkach, ktoré môžete navštíviť. Zhromažďuje údaje o vašej aktivite na stránke a spája ich s identifikátorom. Údaje sa ďalej vkladajú do väčšieho reklamného stroja spoločnosti, aby sa určil druh reklám, ktoré sa budú zobrazovať.

Teraz, samozrejme, nie všetci sú spokojní s tým, že sú neustále sledovaní a najradšej by prehliadali bez uloženia ich informácií. Pokračujte v čítaní a zistite, či máte kontrolu nad údajmi, ktoré Instagram a Facebook používajú, a ak áno, ako to zmeniť.

Ako zabrániť tomu, aby Instagram sledoval moje prehliadanie webu

Nižšie je uvedených niekoľko podrobných metód pre tých, ktorí sa pýtajú, ako zastavím Instagram v sledovaní môjho prehliadania webu. Stručne povedané, môžete to urobiť zakázaním sledovania aktivity mimo Facebooku, obmedzením sledovania aplikácií, sťahovaním rozšírení prehliadača a používaním služieb sledovania blokovania.

1. Zakázať aktivitu mimo Facebooku.

Jedným zo spôsobov, ako Facebook, materská spoločnosť Instagramu, sleduje vaše zariadenie, aj keď aplikáciu nepoužívate, je sledovanie aktivity mimo Facebooku. Takže, ak sa pýtate sami seba, ako zastavím Instagram v sledovaní môjho prehliadania webu, vašou najlepšou možnosťou je deaktivovať tento sledovač.

Keďže Instagram spravuje aj Facebook a vaše údaje sa zdieľajú medzi týmito dvoma aplikáciami, ak ste ich prepojili, zakázaním tejto funkcie v konečnom dôsledku Instagramu prestanete kontrolovať vašu nedávnu aktivitu.

Ak ju chcete zakázať, postupujte podľa týchto krokov z telefónu:

  1. Zamierte na aplikácia Facebook z vášho zariadenia.
  2. Ďalej klepnite na menu vodorovnej lišty z pravého horného rohu obrazovky.
  3. Potom kliknite na Ikona ozubeného kolieska pre prístup k nastaveniam Facebooku.
  4. Klepnite na Ikona vyhľadávania nachádza v pravom hornom rohu obrazovky. Potom napíšte „Aktivita mimo Facebooku“ a vyberte to isté z výsledkov.
  5. Na tejto obrazovke máte možnosť vybrať konkrétnu aktivitu, ktorú chcete odpojiť, klepnutím na Vyberte aktivitu, ktorú chcete odpojiť.
  6. Ďalej klepnite na Vymazať históriu na odstránenie celej histórie aktivít mimo Facebooku. Tiež nezabudnite vybrať Odpojte budúcu históriu zabrániť Facebooku v získavaní ďalších informácií.
Čítať:  Ako pridať kontakt do telegramu

2. Obmedzte sledovanie aplikácií na svojom telefóne.

Od vydania iOS 14.5, Apple informoval používateľov o aplikáciách, ktoré sledujú ich aktivity, a zároveň od týchto aplikácií vyžaduje, aby si pred sledovaním vyžiadali povolenie. Facebook a Instagram patria medzi mnohé aplikácie na tomto zozname.

Preto, ak vás zaujíma, ako zastavím Instagram v sledovaní môjho prehliadania webu, ďalším spôsobom, ako to urobiť, je zmeniť nastavenia povolení aplikácie. Týmto spôsobom Instagram nebude môcť sledovať vašu aktivitu v aplikácii vrátane histórie prehliadania.

Ak ste vlastníkom iPhone, musíte urobiť nasledovné:

  1. Začnite tým, že pôjdete na nastavenie aplikáciu z vášho zariadenia.
  2. Ďalej klepnite na Súkromie.
  3. Potom vyberte Sledovanie.
  4. Vypnite prepínač pre Povoliť aplikáciám požadovať sledovanie. Týmto zakážete všetkým novo nainštalovaným aplikáciám sledovať vašu aktivitu.

Majte na pamäti, že táto metóda je použiteľná iba so zariadeniami Apple. Hoci spoločnosť Google oznámila, že takáto funkcia bude sprístupnená do roku 2021 pre zariadenia so systémom Android, stále čakáme na jej vydanie.

3. Nainštalujte rozšírenia prehliadača.

Zistenie, že všetky webové prehliadače sa od seba líšia nielen rozhraním, ale aj mierou súkromia, ktoré používateľom poskytujú, bude pre vás úľavou. Najpopulárnejšou voľbou medzi webovými surfermi je Google Chrome. Bohužiaľ, jeho vývojári neponúkajú žiadnu funkciu, ktorá by spoločnostiam ako Facebook a Instagram zablokovala sledovanie vašej aktivity v prehliadači.

Mozilla Firefox, je na druhej strane relatívne bezpečnejšia možnosť. Hoci aktivitu neblokujú úplne, do určitej miery zabraňujú sledovaniu webových stránok. Môžete tiež použiť prehliadače ako napr Statočný, Safaria Microsoft Edge. Sú zďaleka najlepším výberom, pokiaľ ide o ochranu údajov a bezpečné prehliadanie.

Čítať:  Hlási Sezzle v roku 2024 Credit Bureaus?

Ak vás však zaujíma, ako zastavím úplné sledovanie môjho prehliadania webu Instagramom, mali by ste nainštalovať rozšírenia prehliadača špeciálne navrhnuté na tento účel. Jedným z takýchto rozšírení dostupných vo Firefoxe je Facebook kontajner. Ako už názov napovedá, umiestňuje Facebook do kontajnera alebo špeciálnej virtuálnej karty, kde už nemôže interagovať s inými webovými stránkami.

V prehliadači Chrome môžete pridávať rozšírenia, napr DuckDuckGo a Ochrana osobných údajov Badger. Nielenže blokujú sledovače z Instagramu z iných webových stránok.

4. Používajte služby Block Tracker Services.

Apple bol vždy o krok vpred, pokiaľ ide o súkromie používateľov. Podobne ako webové prehliadače ponúkajú rozšírenia, telefóny iPhone poskytujú špeciálne služby, ako napr Odpojte Privacy’s Pro a Uzamknutie súkromia ktoré idú o krok ďalej v blokovaní sledovačov Instagramu na stránkach a aplikáciách. Bohužiaľ, takéto služby zatiaľ nie sú dostupné v obchode Google Play pre používateľov Androidu.

Často kladené otázky (FAQ):

1. Ako natrvalo odstrániť históriu Instagramu?

Ak chcete vymazať históriu Instagramu, spustite aplikáciu a prejdite na kartu profilu. Potom klepnite na ikonu ponuky a vyberte možnosť Vaša aktivita. Odtiaľ prejdite na Nedávne vyhľadávania. Nakoniec odstráňte celú históriu vyhľadávania naraz a klepnite na možnosť Vymazať všetko v pravom hornom rohu obrazovky.

2. Dá sa sledovať váš účet na Instagrame?

Áno, váš účet na Instagrame sa dá ľahko vystopovať. Rovnako ako všetky ostatné platformy sociálnych médií, váš Instagram používa jedinečnú IP adresu na uverejňovanie médií na vašom účte. Na zistenie polohy vašej IP adresy teda môžete použiť služby určovania polohy IP, ako napríklad IP2Location.

Zrátané a podčiarknuté: Ako zastavím Instagram v sledovaní môjho prehliadania webu

Teraz, keď poznáte odpoveď na otázku, ako zastavím Instagram v sledovaní môjho prehliadania webu, môžete jednoducho postupovať podľa metód uvedených v tejto príručke. Keďže Facebook vlastní Instagram, niekoľko spôsobov, ako môžete Instagramu zablokovať sledovanie vašej histórie prehliadania, je cez nastavenia Facebooku.

Ak máte ďalšie otázky, dajte nám vedieť pomocou sekcie komentárov nižšie. S radosťou vám poskytneme ďalšiu pomoc.

Podobné témy:

Dajte nám vedieť, či sa vám príspevok páčil. Len tak sa môžeme zlepšiť.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE