Každý vlastník stránky by mal vedieť o svojej miere odchodov a sledovať ju. Ako jeden zo základných faktorov, ktoré Google používa na analýzu kvality stránok, platí, že čím nižšia je vaša miera odchodov, tým lepšie bude vaše hodnotenie.
Našťastie existuje niekoľko jednoduchých techník na zníženie miery okamžitých odchodov na vašom webe WordPress. Tento článok sa bude zaoberať tým, ako nájsť mieru okamžitých odchodov, ako je na tom v porovnaní so zvyškom vášho odvetvia a čo by ste mali urobiť, aby ste ju zlepšili.
Čo je miera odchodov?
Google uvádza, že „odchod je jednostránková relácia“. Okamžitý odchod je, keď niekto navštívi váš web a potom klikne preč bez toho, aby niečo urobil. Návštevník nemusí okamžite opustiť stránku, ale neklikne na odkaz na inú stránku na tej istej lokalite. V analytických aplikáciách sa okamžité odchody merajú ako návštevy s nulovou dĺžkou, pretože po načítaní prvej stránky už nedochádza k ďalšej interakcii.
Miera odchodov meria percento návštevníkov, ktorí opustia web WordPress po zobrazení jednej stránky. Vysoká miera okamžitých odchodov nie je vždy zlá vec. Ak existuje vstupná stránka na zhromažďovanie e-mailových adries, nemožno očakávať, že návštevník bude pokračovať po odoslaní svojich kontaktných údajov. Podobne jednostránkové webové stránky nemusia mať kam ísť. Hoci Google uviedol, že miera odchodov nie je jedným z najdôležitejších hodnotiacich signálov, prispieva k hodnoteniu stránky. Pre väčšinu stránok na generovanie potenciálnych zákazníkov a obsahových stránok navyše vysoká miera odchodov znamená problém.
Stránky s obsahom, ktoré sa spoliehajú na reklamu, zarábajú viac, keď čitatelia navštívia viac stránok. Firemné stránky využívajú obsah na prilákanie zákazníkov, ale cieľom je presunúť návštevníkov cez nákupný lievik, ktorý zahŕňa viac ako jednu stránku. Internetové obchody očakávajú, že kupujúci si prezerajú produkty na niekoľkých stránkach a navštívia pokladňu.
Zníženie miery odchodov je dôležitým aspektom optimalizácie konverzného pomeru (CRO) a existuje mnoho osvedčených techník na povzbudenie návštevníkov, aby pokračovali v návšteve aj po prvej stránke.
Ako nájsť svoju mieru odchodov
Skôr než dospejete k akýmkoľvek záverom, budete chcieť zistiť, aká je vaša miera okamžitých odchodov. Ak to chcete urobiť, budete chcieť použiť službu Google Analytics. Ak ste to ešte nenastavili, WPBeginner má o tom skvelý článok ako začať s WordPress a Google Analyticsalebo si môžete nainštalovať doplnok WordPress, ktorý bude proces spravovať za vás.
Po nastavení služby Analytics a zhromaždení dostatočného množstva údajov sa môžete pozrieť na to, kde sa nachádzate. Začnite otvorením rozhrania služby Google Analytics a prejdite na . To vám ukáže, ktoré stránky majú najvyššiu/najnižšiu mieru odchodov.
Niekoľko ďalších miest, ktoré by ste mohli chcieť skontrolovať, zahŕňajú:
- -> -> (Pozrite sa, ktorý kanál má najvyšší odraz)
- -> -> (Pozrite sa, ktoré zdroje majú najvyšší okamžitý odchod)
- -> -> -> (pozrite si výkonnosť vašich kampaní AdWords)
Miera odchodov podľa odvetvia
Pre väčšinu webových stránok a odvetví sa miera okamžitých odchodov pohybuje medzi 26 % a 70 %, pričom priemer je bližšie k 50 %.
Podľa údaje zhromaždené spoločnosťou CXL, odvetvie s najvyššou mierou okamžitých odchodov je Food & Drink, tesne nasledované Science a potom Reference. Najnižšia miera okamžitých odchodov bola poskytnutá spoločnosti Real Estate, tesne pozadu boli nákupy a potom hry.
Čísla CXL sú dobrým vodítkom, aby ste videli, ako ste na tom v porovnaní so zvyškom vášho odvetvia. Je však dôležité mať na pamäti, že každé odvetvie má odľahlé hodnoty. CXL uvádza, že zo svojej vzorky (ktoré existovali) odstránili 1 % bounce webov.
Okrem toho s viac ako 20 % rozdielom medzi odvetviami s najvyššou a najnižšou mierou odchodov je dôležité pochopiť, že v niektorých odvetviach prevládajú vyššie miery odchodov. Ak ste to bez ohľadu na to zvládli nižšie, dobre!
Ako znížiť mieru odchodov vo WordPress
Nižšie je desať našich obľúbených tipov na zníženie miery odchodov na vašom webe WordPress.
1. Neprekvapujte návštevníkov
Keď osoba klikne na odkaz na váš web WordPress, koná podľa zámeru. Tento zámer je informovaný informáciami, ktoré dostávajú o obsahu stránky, často z výsledkov vyhľadávania alebo príspevkov na sociálnych sieťach.
Ak sa obsah stránky nezhoduje so zámerom návštevníka, návštevník odíde. Zavádzajúce nadpisy, názvy a metapopisy sú častou príčinou nedorozumení. Uistite sa, že vyhľadávače metadát a siete sociálnych médií, ktoré používajú na vytváranie úryvkov, presne zodpovedajú obsahu stránky.
Nezabudnite tiež skontrolovať všetky ďalšie odkazy na stránky, ktoré sa zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania. Tie poskytnú návštevníkom skvelý spôsob, ako rýchlo nájsť požadovaný obsah prostredníctvom výsledkov vyhľadávania.
2. Najprv optimalizujte pre obsah
Predtým, ako začnete so znižovaním miery okamžitých odchodov, budete sa musieť dôkladne a dlho pozrieť na obsah vašej stránky WordPress. Co si myslis? Vybrali ste si obsah, ktorý bude skutočne zaujímať vaše publikum?
Stratégie na prvom mieste obsahu sú už dlho základom v priestore digitálneho marketingu z nejakého dôvodu: fungujú. Predtým, ako budete dúfať, že si ľudí udržíte na svojich webových stránkach, budete sa musieť uistiť, že máte obsah, ktorý ich tam udrží.
Skvelý spôsob, ako optimalizovať obsah, je zacieliť na kľúčové slová s dlhým chvostom. Ide o kľúčové slová, ktoré zodpovedajú vyhľadávacím dopytom používateľov. Majú tendenciu mať nižšiu návštevnosť ako krátke kľúčové slová, no zameriavajú sa aj na konkrétne publikum. Zacielením na správne dlhé chvosty môžete prilákať relevantnejších návštevníkov a znížiť tak mieru odchodov zo svojej stránky.
Je dôležité, aby sa váš obsah ako celok prepojil a vytvoril web s obsahom – alebo aby bol aspoň organizovaný takým spôsobom, že existuje veľa „webov“. Toto je priamy odkaz na Haló efekt – pričom jeden kus nesprávne nasmerovaného obsahu môže spôsobiť kognitívnu zaujatosť voči vašej webovej stránke. Podľa jedna štúdia od Edelmana49 % kupujúcich malo zníženú mienku o podniku po prečítaní zlého alebo nevhodného obsahu.
3. Optimalizujte rýchlosť svojich stránok
Rýchlosť stránky ovplyvňuje SEO. Je to tiež skvelý spôsob, ako znížiť mieru odchodov. Ak sa obsah vašej stránky načítava pomaly, veľa návštevníkov vás okamžite odvráti. Zlepšenie rýchlosti stránok môže byť najrýchlejším spôsobom, ako znížiť mieru odchodov.
Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť rýchlosť webu. Zostavili sme zoznam jednoduchých optimalizácií pre váš web, ktoré môže urobiť každý. Patrí medzi ne kompresia prvkov lokality a zjednodušenie dizajnu. To bude mať ďalšiu výhodu v zlepšení používateľskej skúsenosti.
Ďalším spôsobom, ako zvýšiť rýchlosť svojej stránky, je investovať do kvalitného poskytovateľa hostingu. Venujte pozornosť metrikám, ako je čas načítania celej stránky, a ignorujte TTFB. Budete chcieť nájsť hostiteľa, ktorý je optimalizovaný tak, aby sa obsah zobrazoval z pohľadu návštevníka, nie stroja.
4. Vyhnite sa automaticky otváraným oknám
Ak je prvá vec, ktorú návštevníkom ukážete, vyskakovacie okno, čo si myslíte, že urobia s väčšou pravdepodobnosťou? Aj keď na toto kontextové okno kliknú, odídu z vašej stránky a vy o túto návštevnosť aj tak prídete.
Áno, vyskakovacie okná ponúkajú výhody, ale nemali by byť všade. Uskutočnilo sa niekoľko štúdií o tzv.Bannerová slepota“. Tieto štúdie opakovane ukázali, že reklamy sú často ignorované, pričom niektoré štúdie uvádzajú čísla až v 93 % prípadov.
Dôrazne odporúčame namiesto toho používať neinvazívne doplnky WordPress, ktoré pomáhajú zvyšovať konverzie a získavanie potenciálnych zákazníkov. Oveľa väčší úspech dosiahnete pri znižovaní miery okamžitých odchodov začlenením obsahu, ktorý vyzerá, že k nemu patrí, na rozdiel od „vyskakovania“.
5. Uistite sa, že je vaša stránka prístupná
Malé písmo môže byť najhoršou nočnou morou človeka. Môžu znamenať, že sa vám na stránku zmestí viac, ale to neznamená, že si to ľudia prečítajú – najmä ak budú musieť prižmúriť oči.
Viaceré testy ukázali, že webové stránky, ktoré sa ľahšie čítajú a ovládajú, majú vyššiu mieru konverzie a retencie. To platí najmä vtedy, keď ide o sila bieleho priestoru.
Biely priestor by sa mal nachádzať na celom vašom webe a dostupnosť je skvelým dôvodom, prečo sa uistiť, že tam je. Uľahčuje pochopenie obsahu stránky, zlepšuje používateľskú skúsenosť a umožňuje nasmerovať pohľad návštevníka na dôležitý obsah, ako sú CTA.
6. Na dizajne záleží
Už ste niekedy klikli na odkaz v Google a dostali ste sa na stránku, ktorá vyzerá ako navrhnutá v roku 1998, ktorá má malý text alebo inak nepríjemnú typografiu, alebo ktorá na stránku vtesná toľko nadbytočných informácií, že nemôžete nájsť to, čo hľadáš? Vieme, že áno, a našou reakciou je stlačiť tlačidlo Späť a vybrať si iný výsledok vyhľadávania.
Obsah by mal byť ľahko vyhľadateľný, ľahko čitateľný a nenáročný na oči.
7. Poskytnite jasnú cestu vpred
Návštevníci nestrácajú čas hľadaním odkazov: musia byť zrejmé. Každá stránka na lokalite by mala obsahovať kombináciu odkazov na iné stránky. Tieto odkazy by mali byť usporiadané spôsobom, ktorý návštevník očakáva.
- Až na niekoľko výnimiek by webové stránky mali poskytovať objaviteľné a dobre organizované navigačné ponuky. Logo alebo hlavná hlavička stránky by mala odkazovať na domovskú stránku. Mala by byť zastúpená architektúra stránky najvyššej úrovne. Ak sa napríklad pozriete na začiatok tejto stránky, uvidíte odkazy na naše hostingové služby, našu stránku s informáciami a obsah pomocníka.
- Vstupné stránky na generovanie potenciálnych zákazníkov by mali obsahovať jasnú výzvu na akciu s odkazom, ktorý návštevníkov privedie tam, kam chcete.
- Stránky s obsahom by mali mať widget súvisiaceho obsahu, aby používatelia mohli nájsť viac obsahu, ktorý ich zaujíma.
- Stránky s obsahom by mali obsahovať aj interné odkazy, ktoré používateľov presmerujú do iných častí lokality.
Okrem prepojenia je dobré zahrnúť aj prominentný vyhľadávací nástroj, aby návštevníci rýchlo našli konkrétne informácie.
8. Dizajn vhodný pre mobilné zariadenia
Viac ako polovica vyhľadávaní Google sa uskutočňuje na mobilných zariadeniach. V začiatkoch mobilného webu užívatelia znášali frustráciu zo stláčania a približovania okolo zle optimalizovaných stránok. To už neplatí. Ak je stránka zle optimalizovaná pre obrazovky mobilných zariadení, používatelia odídu inam.
9. Minimalizujte prerušenia
Používatelia už dávno stratili trpezlivosť so stránkami, ktoré zobrazujú modálne kontextové okná blokujúce obsah hneď po ich príchode. Na vašu stránku WordPress si prídu po obsah a je lepšie, ak ho okamžite uvidia, ako ho schovať za vyskakovacie okno. Môžete tiež použiť kontextové okná a intersticiálne reklamy v momentoch po príchode návštevníka poškodiť SEO webu na mobilných zariadeniach.
Záver
Kľúčovým faktom by tu mala byť relevantnosť. Je dôležité, aby váš obsah a skúsenosti boli relevantné pre návštevníkov vašej stránky. WordPress je skvelý nástroj na dosiahnutie tohto cieľa tým, že vám pomôže prijať cielenú stratégiu v prvom rade obsahu.
Z tohto dôvodu nie je zníženie miery okamžitých odchodov také ťažké, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vyžaduje si to však časovú investíciu. Nikto sa nechystá cez noc výrazne znížiť mieru okamžitých odchodov. Najrýchlejší spôsob, ako zvýšiť rýchlosť stránok, je migrovať k inému poskytovateľovi hostingu s vysokovýkonnou infraštruktúrou. To si však vyžiada migráciu.
Ak chcete znížiť mieru okamžitých odchodov na svojom webe WordPress, uistite sa, že používatelia dostanú obsah, ktorý očakávajú, že ho dostanú okamžite, že je čitateľný a viditeľný a že existuje jasná cesta na iné stránky na webe.
Znížte mieru odchodov vo WordPress pomocou optimalizovaného hostingu
Hostinger plne spravovaný hosting WordPress je optimalizovaný pre platformu – takže vaša stránka je vždy rýchla, bezpečná a výkonná. Pozrite si naše plány, ako začať už dnes.