Aký je rozdiel a ako ho zmerať?

Dosah verzus zobrazenia je bežnou dilemou, ktorá spôsobuje zmätok medzi obchodníkmi aj používateľmi sociálnych médií.

Ale to je pochopiteľné:

Metriky sociálnych médií ako „dosah“ a „dojmy“ sa stali marketingovými módnymi slovami – každý o nich hovorí, no nie všetci chápu ich podstatu a, úprimne povedané, ľudia tieto slová často používajú zameniteľne.

Porozumenie základom alebo v tomto prípade rozdielu medzi dosahom a zobrazeniami je teda dobrým východiskovým bodom na posúdenie úspešnosti kampane a optimalizáciu stratégie sociálnych médií.

Poďme do toho a pozrime sa, aké sú rozdiely medzi týmito dvoma základnými metrikami a čo to znamená pre vaše podnikanie.

Aký je rozdiel medzi Dosah vs. zobrazenia?

Hlavný rozdiel medzi dosahom a zobrazeniami je v tom, že dosah sa vzťahuje na celkový počet jedinečných používateľov, ktorí videli určitý obsah, zatiaľ čo zobrazenia sa vzťahujú na celkový počet zobrazení daného obsahu bez ohľadu na to, či si ho pozreli tí istí. užívateľ viackrát.

Zjednodušene povedané, dosah zobrazuje počet jedinečných používateľov ktoré boli vystavené vášmu obsahu dojmy ukázať koľkokrát váš obsah sa zobrazil týmto používateľom.

Teoreticky by ľudia, ktorí vás sledujú, mali vidieť každý obsah, ktorý zverejníte na sociálnych médiách, však?

Preto sa napokon stali vašimi sledovateľmi – aby ste mali prehľad o tom, čo uverejňujete!

Bohužiaľ, takto to na sociálnych sieťach nefunguje.

Platformy sociálnych médií používajú zložité algoritmy na určenie toho, ktorý obsah sa má zobraziť ktorým používateľom, a preto sa o vašej aktivite vždy, keď niečo zverejníte, dozvie iba zlomok vašich sledovateľov.

V skutočnosti je tento zlomok pomerne malý – najmä po zmenách algoritmu a často diskutovanom poklese organického dosahu na popredných platformách sociálnych médií v priebehu posledných niekoľkých rokov.

Nižší celkový dosah znamená, že vaše príspevky vidí menej ľudí, čo v konečnom dôsledku vedie k poklesu interakcie a menšiemu počtu konverzácií s potenciálnymi zákazníkmi (o vplyve dosahu si povieme viac nižšie).

Našťastie, „dosah“ nie je obmedzený na vašich sledovateľov.

Inými slovami, keď sa sledovateľ zapojí do vášho obsahu, táto aktivita sa zobrazí aj na informačných kanáloch niektorých jeho priateľov alebo na stránke prieskumu.

Nie je teda nezvyčajné vidieť, že z oslovených ľudí niektoré percento nie sú vašimi sledovateľmi (povedzme 20 % alebo 30 % alebo niekedy dokonca 60 %).

Zobrazenia sú vždy vyššie ako dosah, pretože jedna osoba môže mať viacero zobrazení pre jeden obsah.

Povedzme, že váš príspevok videlo päť jedinečných používateľov a že každý z nich ho videl dvakrát.

To znamená, že váš dosah bude 5 a počet zobrazení 10.

Áno, je to také jednoduché!

Ak ste niekedy zmätení v týchto pojmoch, nezabudnite, že dosah súvisí s používateľmi, zatiaľ čo zobrazenia ukazujú frekvenciu (časy zobrazenia obsahu).

Pozrime sa na tieto pojmy trochu podrobnejšie v porovnaní s najpopulárnejšími platformami sociálnych médií…

Hlbší pohľad na metriky sociálnych médií

V závislosti od dôležitosti, ktorú každá platforma prikladá jednotlivým metrikám sociálnych médií, niektoré aplikácie budú zobrazovať iba všeobecné informácie o dosahu a zobrazeniach, zatiaľ čo iné ponúkajú podrobnejšie zhrnutie. Pomôžu vám nástroje sociálnych médií budovať značkuale na určenie efektívnosti vášho úsilia budete potrebovať vysoko efektívne analytické nástroje.

Čítať:  Recenzie Roadie: Ako to funguje + Úprimný pohľad na potenciál zárobku

Na lepšie pochopenie dynamiky dosahu a zobrazení by bolo užitočné, keby sme diskutovali o tom, ako každá z popredných platforiem definuje, počíta a zoskupuje tieto metriky sociálnych médií…

… čo je presne to, čo urobíme nižšie.

Facebook Reach vs. Facebook dojmy

Centrum pomoci pre obchodné reklamy na Facebooku definuje dosah ako „počet ľudí, ktorí aspoň raz videli vaše reklamy“. Ďalej uvádza, že dosah je odhadovaná metrika.

Odhadované metriky sú tie metriky, ktoré sa ťažko kvantifikujú – platforma poskytuje odhad pomocou vzorkovaných údajov.

To znamená, že čísla sa môžu meniť spolu s množstvom dostupných údajov.

Centrum pomoci pre obchodné reklamy na Facebooku ďalej uvádza, že „dosah sa líši od zobrazení, ktoré môžu zahŕňať viacero zobrazení vašich reklám tými istými ľuďmi.“

Inými slovami, zobrazenia ukazujú, ako často sa váš obsah zobrazil a videlo vaše cieľové publikum.

Čo dosah a zobrazenia nezobrazujú, je zapojenie.

V zásade si nemôžete byť stopercentne istí, či si používateľ skutočne uvedomuje, že váš obsah klikol na vašu reklamu, alebo či ju po zobrazení len prelistoval.

Na uľahčenie merania vášho úspechu a optimalizácie vašej stratégie, Facebook zoskupuje dosah a zobrazenia v troch kategóriách:

1. Organické

Organický dosah a organické zobrazenia zobrazujú počet jedinečných používateľov, ktorí videli váš obsah, alebo počet zobrazení vášho obsahu. Môžete tiež použiť Sprout Social a pridať svoju stránku na Facebooku pre aktualizácie v reálnom čase.

2. Zaplatené

Rovnako ako názov kategórie naznačuje, platený dosah a zobrazenia sú výsledkom vášho plateného úsilia, ako sú napríklad reklamy na Facebooku.

Ale tu je háčik.

Pokiaľ ide o videoreklamyFacebook počíta získané zobrazenia rovnakým spôsobom, ako počíta zobrazenia reklamy, ktorá obsahuje obrázok (okrem reklám v Audience Network).

Podľa vysvetlenia Facebooku: „To znamená, že na započítanie zobrazenia sa nevyžaduje spustenie prehrávania videa.“

Ak sa teda video zobrazí v informačnom kanáli používateľa a používateľ sa pred spustením prehrávania videa posunie nadol – bude sa to počítať ako zobrazenie.

Ako potom poznáte vplyv vašich reklám?

Tu je postup:

Dosah a zobrazenia súvisiace s Facebook reklamy môže ďalej byť zaradené do slúžil a zobrazené dosah a zobrazenia.

Aký je rozdiel?

Zobrazovaný dosah a zobrazenia súvisia so systémom registrujúcim doručenie reklamy. „Zobrazené“ znamená, že systém neberie do úvahy, či používateľ reklamu videl – zaujíma sa len o to, aby sa reklama niekde zobrazila.

Teraz je tu problém s týmto.

Po uskutočnení zobrazenia systém neberie do úvahy umiestnenie reklamy.

Môže byť zobrazený niekde, kde bude viditeľný, napríklad v hornej časti stránky, alebo môže byť zobrazený niekde v spodnej časti stránky, kde si ho nikto nevšimne.

Aj keď používateľ opustil stránku pred dokončením načítania reklamy, systém to bude stále počítať ako zobrazenie, pokiaľ bola reklama doručená.

Je ľahké pochopiť, prečo uskutočnené zobrazenia nie sú tým najpresnejším meradlom vplyvu reklamy.

Na druhej strane zobrazené zobrazenia počítajú, koľkokrát sa používateľovi zobrazila reklama.

Inými slovami, ak používateľ opustí stránku pred vykreslením reklamy, nebude sa to počítať ako zobrazenie.

Vďaka tomu sú zobrazené zobrazenia oveľa lepším ukazovateľom účinnosti reklamy.

3. Vírusové

Pri vysvetľovaní rozdielu medzi zobrazeniami a dosahom sme spomenuli, že dosah a zobrazenia sa môžu rozšíriť za hranice vášho zoznamu priateľov alebo sledovateľov.

Inými slovami, keď osoba vykoná akciu na vašej stránke alebo príspevku, zlomok jej priateľov a sledovateľov bude môcť vidieť túto akciu a súvisiaci príspevok vo svojom informačnom kanáli.

Vírusové dojmy a dosah sú len tieto:

Výsledok zobrazenia vášho obsahu v informačných kanáloch priateľov a sledovateľov tých používateľov Facebooku, ktorí sa zapojili do vášho obsahu.

Čítať:  6 spôsobov, ako hovoriť s ChatGPT na telefóne alebo PC

Tieto interakcie môžu byť vo forme lajku, komentára alebo zdieľania.

Dosah na Twitteri vs. zobrazenia na Twitteri

Teraz sa pozrite na tento obrázok.

Keď pristupujete k analytike tweetu (či už cez web alebo mobilnú aplikáciu Twitter), všimnete si, že môžete vidieť zobrazenia a celkové interakcie, ale neexistuje žiadne číslo, ktoré by ukazovalo dosah.

Aj keď rozšírite zoznam a zvolíte možnosť „zobraziť všetky interakcie“, získate prehľad o rôznych metrikách, ako sú interakcie s médiami, retweety, označenia páči sa mi, kliknutia na odkazy a rozšírenia podrobností, no aj tak „dosah“ nebude súčasťou zoznam.

Je to tak preto, že Twitter nesleduje dosah.

Môžete vidieť zobrazenia na tweet alebo spoločné zobrazenia pre všetky vaše tweety v danom časovom rámci, ale nebudete mať prístup k dosahu – to znamená, ak nepoužijete analytický nástroj tretej strany.

Súvisiaca téma: 25 najlepších analytických nástrojov sociálnych médií, ktoré by mal používať každý obchodník

Ak na získanie prístupu k podrobným analytickým správam Twitteru používate aplikáciu tretej strany, potom vám dosah zobrazí veľkosť publika, ktoré ste oslovili svojimi tweetmi – rovnako ako v prípade iných platforiem sociálnych médií.

Zobrazenia na Twitteri zobrazujú zobrazenia vašich tweetov alebo koľkokrát sa váš obsah v službe Twitter zobrazil v niektorom informačnom kanáli, vo výsledkoch vyhľadávania alebo u niečích sledovateľov v dôsledku toho, že niekto interagoval s vaším tweetom.

Zobrazenia sa nezobrazia, ak bol váš tweet videný prostredníctvom platforiem tretích strán, prostredníctvom textovej ukážky alebo ako vložený na webovú stránku.

Zobrazenia tweetov ukazujú silu prítomnosti vašej značky. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť tieto štatistiky spárovať s inými metrikami, ako je napríklad zapojenie, aby ste získali presnú predstavu o relevantnosti vášho obsahu.

Dosah vs. Dojmy na Instagrame

Rovnako ako Facebook, aj Instagram definuje dosah ako jedinečný počet účtov, ktoré videli váš príspevok alebo príbeh, a zobrazenia ukazujú, koľkokrát bol príbeh alebo príspevok na Instagrame zobrazený.

Ak máte účet tvorcu Instagram alebo firemný profil, môžete k týmto metrikám pristupovať kliknutím na „Zobraziť štatistiky“ pod príspevkom na Instagrame alebo potiahnutím nahor príbehu, ktorého výkonnosť chcete vidieť.

Firemný profil neposkytuje podrobné informácie o dosahu a zobrazeniach ako profil tvorcu, ale získate celkovú predstavu o dosahu a zobrazeniach.

Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, keď pristúpite k analýze príspevku na Instagrame, budete môcť vidieť nielen dosah a zobrazenia, ale aj to, aké percento používateľov, ktorých ste oslovili, vás nesledovali.

Môžete si tiež pozrieť svoje zobrazenia rozdelené podľa zdrojov: hashtagy, domov, profil, prieskum alebo iné zdroje.

Ak chcete vidieť všeobecnú výkonnosť svojich príspevkov, môžete získať prístup k svojmu týždennému dosahu a zobrazeniam na karte Aktivita v nástroji Instagram Insights.

Čísla dosahu a zobrazení sa zobrazujú v sekcii Objavovanie v spodnej časti stránky Štatistiky.

Analýzy príbehov nerozlišujú zdroj zobrazení ani percento ľudí, ktorí vás nesledovali, ale videli príbeh.

Ukáže, koľko ľudí, ktorí videli príbeh, prešlo späť, dopredu, na ďalší príbeh alebo úplne opustilo príbehy Instagramu po zhliadnutí vášho príspevku.

Čísla v navigačnej časti by vám mali poskytnúť predstavu o tom, prečo sú zobrazenia vyššie ako váš dosah.

Ak sa teda jeden používateľ vrátil, aby si pozrel váš príbeh ešte raz alebo navštívil váš profil viackrát, započíta sa to ako jeden dosah a viacero zobrazení.

Dosah vs. zobrazenia na iných platformách

1. YouTube

Analýza YouTube ponúka prehľad štyri rôzne metriky dosahu:

  • Jedineční diváci je rovnaká metrika ako „dosah“ – zobrazuje počet ľudí, ktorí si pozreli vaše videá.
  • dojmy zobrazujú, koľkokrát sa miniatúry vášho videa zobrazili divákom na YouTube.
  • Zdroje návštevnosti pre zobrazenia zobrazuje, „kde na YouTube sa potenciálnym divákom zobrazili miniatúry vašich videí.“
  • Miera prekliknutia (MP) zobrazení zobrazuje konverzie – ako často používatelia pozerali video po zobrazení miniatúry.
Čítať:  Ako opraviť tlačidlo záznamu TikTok nefunguje

2. Snapchat

Snapchat má rovnaký koncept dosahu a impresií, s tým rozdielom, že dojmy nazýva zobrazenia príbehov.

3. Google Analytics

Google Analytics zobrazuje používateľov a zobrazenia stránky.

Metrika „používatelia“ je podobná ako dosah – zobrazuje počet ľudí, ktorí navštívili vašu stránku aspoň raz počas určitého časového okna.

„Zobrazenia stránky“ zobrazuje celkový počet zobrazení stránky od všetkých vašich návštevníkov. A teraz, s nástupom služby Google Analytics 4 (GA4), môžete zhromažďovať všetky metriky na jednom mieste prostredníctvom integrácií, ako napr. GA4 do BigQueryna vytvorenie rozvinutých informačných panelov pre živé vystúpenia.

Google Ads rozlišuje medzi jedinečný dosah a dosah založený na súboroch cookie.

Podľa pomocníka služby Google Ads jedinečný dosah „meria celkový počet ľudí, ktorým sa zobrazila reklama… v rôznych zariadeniach, formátoch a sieťach.“

Jedinečný dosah zahŕňa dve metriky: jedinečných používateľov a priemernú frekvenciu zobrazení na používateľa.

Dosah založený na súboroch cookie sú metriky dosahu založené na cookiesktoré sa vypočítavajú spočítaním počtu súborov cookie, ktorým sa zobrazila reklama alebo zaznamenali kliknutie na reklamu.

Keďže niektorí ľudia používajú viac ako jedno zariadenie alebo pristupujú na stránky prostredníctvom viacerých prehliadačov s rôznymi súbormi cookie, dosah založený na súboroch cookie je odhad a môže zahŕňať duplicitné zobrazenia.

Úloha dosahu a zobrazení vo vašej marketingovej stratégii

Teraz už chápete, že hoci mnohí ľudia používajú výrazy zameniteľne, dosah a zobrazenia sú dve veľmi odlišné metriky.

Ale pozri.

Všetci vieme, že teoretické vedomosti nemajú zmysel bez schopnosti konať podľa nich.

Ako teda môžete použiť to, čo ste sa práve naučili, na posilnenie svojich sociálnych médií marketingová stratégia a výsledky jazdy?

Aby sme odpovedali na túto otázku, ktorá nie je vôbec jednoduchá, musíme najprv vysvetliť, aký vplyv môže mať každá z týchto metrík na váš marketing.

Poďme sa prehrabať.

Reach je názov hry, keď…

Keďže dosah priamo súvisí s počtom jedinečných používateľov, ktorí vidia váš obsah, môžete pomocou dosahu optimalizovať svoje platené kampane.

Konkrétne, ak je váš dosah vysoký, váš obsah je pravdepodobne vhodný pre vaše cieľové publikum, čo znamená, že šanca, že s ním bude interagovaný a/alebo zdieľaný, je vysoká.

Ak je však dosah vysoký, ale konverzie nepokračujú a zostávajú nízke, môžeme s istotou povedať, že váš lievik nie je taký efektívny, ako by mal byť, a mali by ste svoju reklamu zrevidovať a vylepšiť.

Ak sa tiež chcete vyhnúť tomu, aby sa vaše reklamy znova a znova zobrazovali tým istým ľuďom, zamerajte sa na zvýšenie svojho dosahu namiesto zobrazení.

Cesta k úspechu je dláždená dojmami, keď…

Zobrazenia sú užitočné, keď nechcete príliš dlho čakať, aby ste zistili, či je reklama účinná. Keďže zobrazenia sú metrikou, ktorá sa mení z každého okamihu, sledujte ich a skontrolujte, akú výkonnosť má reklama ihneď po jej zverejnení.

Ak reklama nezíska žiadne zobrazenia, možno by ste mali zvážiť úpravu jej obsahu a opätovné zverejnenie, aby ste predišli strate času a zbytočným nákladom.

Kedy sa zamerať na sledovanie dosahu aj zobrazení?

Rovnako ako v prípade iných metrík sociálnych médií, častejšie budete musieť sledovať dosah aj zobrazenia, aby ste zistili, aké efektívne sú vaše kampane, a identifikovali oblasti, ktoré je potrebné zlepšiť.

Sledovanie oboch metrík vám môže pomôcť najmä:

1. Vypočítajte si efektívnu frekvenciu

Zobrazenia budú vždy vyššie ako váš dosah – a tak by to malo byť.

prečo?

Mnohí marketéri súhlasia s tým, že používateľ musí vidieť reklamu niekoľkokrát, kým prejaví záujem o produkt a uskutoční konverziu.

Toto je to, čo je známe ako efektívna frekvencia – koľkokrát musia byť ľudia vystavení konkrétnemu obsahu, kým pocítia nutkanie naň nejakým spôsobom reagovať.

Aká je najlepšia frekvencia?

Odborníci súhlasia, že nesúhlasia:

Niektorí hovoria, že 3 je dobré číslo, zatiaľ čo iní prisahajú na šťastnú 7.

Čítať:  Prečo Instagram nezobrazuje posledný aktívny? Tu je návod, ako zapnúť aktivitu

Najlepším riešením je zistiť efektívnu frekvenciu, ktorá vám vyhovuje (samozrejme, môžete sa tiež pokúsiť zistiť efektívnu frekvenciu, na ktorú sa zameriavajú vaši konkurenti).

Ak to chcete urobiť, nájdite svoje najefektívnejšie reklamy a príspevky (obsah, ktorý konvertuje) a rozdeľte celkový počet zobrazení každého príspevku s jeho celkovým dosahom.

2. Vyhnite sa únave z reklamy

Efektívna frekvencia nehovorí len o tom, koľkokrát používateľ potrebuje vidieť príspevok, pretože naň reaguje…

… tiež ukazuje, aké sú vaše limity, kým vaša cieľová skupina nebude mať dosť a prekročíte tenkú hranicu medzi informatívnosťou a neustálym zobrazovaním sa na sociálnych sieťach a otravou.

Len si predstavte, ako sa cítia používatelia sociálnych médií, keď sú bombardovaní reklamami…

Neznie to dobre, však?

Ako by ste očakávali, rovnako ako pri všetkom inom na sociálnych médiách, neexistuje žiadna priama odpoveď na to, koľko je príliš veľa, pokiaľ ide o frekvenciu na používateľa.

Opäť všetko bude závisieť od vašej aktuálnej kampane a cieľov.

Ak je vaša kampaň časovo citlivá, pravdepodobne budete musieť vynaložiť všetko úsilie na zabezpečenie vyššej frekvencie.

Ak sa však snažíte neustále rozširovať svoje publikum a expozíciu značky a čas nie je problém, pokojne sa snažte budovať dosah prostredníctvom konzistentnosti.

Čo po dosahu a zobrazeniach: Ďalšie metriky sociálnych médií na sledovanie

Sledovaním dosahu a zobrazení môžete veľa povedať o relevantnosti svojej správy, ale zvyčajne to nestačí.

Dosah a zobrazenia sú len východiskovým bodom pri hľadaní spôsobu, ako optimalizovať kampane pre dve metriky, ktoré majú najvýznamnejší vplyv na vaše podnikanie: zapojenie a konverzie.

Konečným cieľom každej kampane na sociálnych médiách je zvýšiť povedomie a začať s nimi konverzáciu cieľové publikum zvýšenou angažovanosťou.

Ak je dosah a počet zobrazení vysoký, no ľudia s obsahom neinteragujú, či už vo forme označení páči sa mi, zdieľania alebo odpovedí, je bezpečné predpokladať, že buď niečo nie je v poriadku s rámcom správy, alebo je zacielenie vypnuté.

Okrem toho, izolovaný pohľad na dosah a zobrazenia vám nemôže povedať nič o návratnosti investícií do sociálnych médií.

Ak chcete získať lepší prehľad o svojich výdavkoch na reklamu a návratnosti investícií, musíte porovnať svoj dosah s konverziami a výnosmi.

Týmto spôsobom budete môcť vypočítať priemerné výnosy a konverzie na dosiahnutého používateľa – čo sú oveľa konkrétnejšie metriky, ktoré majú priamy vplyv na váš obchodný úspech.

Posledné poznámky

Takže, aký je verdikt?

Dosah alebo dojmy? Čo je dôležitejšie sledovať?

Je to jednoduchá otázka – bez jednoduchej odpovede.

V tomto článku sme vysvetlili, ako dosah a zobrazenia zohrávajú dôležitú úlohu vo vašej marketingovej stratégii sociálnych médií.

Ale rovnako ako pri iných metrikách, aj tá, na ktorú sa rozhodnete zamerať, bude závisieť výlučne od vašich aktuálnych marketingových cieľov.

Dúfajme, že po prečítaní tohto článku budete schopní rozlišovať.

Súvisiaci článok:

5 nedostatočne analyzovaných metrík sociálnych médií, na ktorých záleží [+ Free Tools to Measure Them!]

15 najlepších nástrojov na analýzu Instagramu [+ Metrics that Matter]

často kladené otázky

Čo je lepší dosah alebo zobrazenia?

Dosah a zobrazenia sa používajú na meranie interakcie, ale existuje medzi nimi kľúčový rozdiel: dosah sa týka počtu používateľov, ktorí si pozreli vaše reklamy, zatiaľ čo zobrazenia sa týkajú počtu zobrazení vašej reklamy. Zvyčajne zistíte, že zobrazenia sú vždy vyššie ako dosah.

Ako sa vypočítavajú zobrazenia s dosahom?

Dosah sa v podstate vypočítava vydelením zobrazení frekvenciou (dosah = zobrazenia/frekvencia).

Prečo je môj dosah vyšší ako počet zobrazení?

Dosah a zobrazenia sa líšia v tom, že sú založené na čase a opakovaní. Celkový počet zobrazení vášho obsahu presiahne dosah, len čo si ho ten istý používateľ pozrie viac ako raz alebo keď si nasledujúci deň pozrie nový obsah spojený s vašou firmou.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE