Pri hľadaní poskytovateľa webhostingu nájdete množstvo rôznych možností a rozhodovanie, ktorý si vybrať, môže byť zdrvujúce. WordPress je zvyčajne bezpečná stávka, keď začínate s webovou stránkou – ponúka jednoduchú, ale výkonnú súpravu nástrojov, vďaka ktorým môžete začať okamžite, a vďaka svojej flexibilite a jednoduchosti použitia už poháňa 35 % internetu (zdroj)
Ale kde presne by ste mali spustiť WordPress? Poďme sa pozrieť na dve najobľúbenejšie možnosti sprístupnenia webovej stránky: zdieľaný hosting a spravovaný hosting WordPress a na výhody a nevýhody každého z nich.
Čo je to spravovaný hosting WordPress?
Spravovaný hosting WordPress je špecifický typ zdieľaného hostingu, ktorý bol vylepšený a upravený tak, aby zlepšil zážitok z hosťovania konkrétne pri používaní webových stránok WordPress. Časť „Managed“ je tiež dôležitá, pretože znamená, že na palube je personál, ktorý sa stará o to, aby všetko prebehlo hladko.
Konkrétne Managed hosting pridáva podporu pre operačný systém a aplikačnú infraštruktúru. Inými slovami, váš hostiteľ sa postará o to, aby bol WordPress aktuálny a správne fungoval, takže sa môžete sústrediť na tvorbu obsahu vašej stránky.
Presný rozsah spravovanej podpory sa medzi hostiteľmi líši, najmä pokiaľ ide o silne prispôsobené stránky s veľkým počtom doplnkov. Vo všeobecnosti platí zásada maximálneho úsilia – aj keď máte problémy s veľmi zložitým nastavením, odborníci spravujúci vašu lokalitu sa vám s tým pokúsia pomôcť a v prípade potreby vás nasmerujú správnym smerom.
Aké sú výhody spravovaného hostingu WordPress?
Rýchlejší výkon WordPress: Ako už názov napovedá, spravovaný hosting WordPress je špeciálne vytvorený na spracovanie webových stránok založených na WordPress, a to v nastaveniach PHP aj v nastavení databázy. To znamená oveľa lepší výkon ako pri všeobecných nastaveniach. To všetko je pripravené, takže môžete okamžite začať vytvárať svoje stránky bez toho, aby ste museli tráviť veľa času konfiguráciou.
Lepšia bezpečnosť: Bezpečnosť je tiež veľkým pozitívom spravovaného hostingu WordPress, pretože služby, ktoré nie sú potrebné pre WordPress, sú zakázané a berú sa do úvahy bežné body útoku (napríklad xmlrpc.php).
Lepšie škálovanie zdrojov: Spravovaní hostitelia WordPress sa tiež môžu na požiadanie zväčšovať a znižovať, aby sa prispôsobili náhlemu nárastu návštevnosti, pretože stránka nemusí žiť na jednom serveri. Týmto spôsobom vás jeden z vašich príspevkov, ktorý si zrazu získa veľkú pozornosť, nepotrestá tým, že stiahne celý váš web.
Lepšia podpora: Okrem toho majú zamestnanci oveľa viac skúseností s prácou s WordPress, takže budú oprávnení pomôcť s akýmikoľvek problémami, s ktorými sa môžete stretnúť.
Stručne povedané, spravovaný hosting WordPress je kvalitnejšia možnosť, pokiaľ ide o hosťovanie stránok WordPress.
Aké sú nevýhody hostingu WordPress?
Vyššie náklady: Spravovaný hosting WordPress je vďaka svojej kvalite a dodatočným funkciám prémiovou možnosťou, čo sa odráža na cenovke. Pre viaceré webové stránky malých projektov, kde neočakávate veľkú návštevnosť, to môže byť prehnané, podobne ako by ste si neprenajali miesto v nákupnom stredisku na stánok s limonádou. Na druhej strane, ak chcete začať podnikať alebo presunúť existujúcu stránku WordPress na spoľahlivejšieho hostiteľa, výhody viac než prevažujú nad nákladmi.
Čo je zdieľaný hosting?
Zdieľaný hosting je najzákladnejšou možnosťou na získanie webovej stránky online. Stručne povedané, je to vtedy, keď si prenajmete priestor na serveri niekoho iného na hosťovanie súborov vašich webových stránok a potom nasmerujete názov svojej domény na tento server. K dispozícii je veľa typov zdieľaných možností hostenia, ale v najbežnejšej forme je to miesto na umiestnenie súborov vašich webových stránok, aby sa zobrazili, keď ich niekto navštívi.
Treba mať na pamäti, že hostitelia zdieľaných webových stránok spracovávajú mnoho rôznych druhov webových stránok s rôznymi potrebami zdrojov, ktoré všetky zdieľajú časť rovnakých zdrojov, takže nastavenia výkonu sú zvyčajne všeobecné možnosti, ktoré sa primerane hodia na väčšinu webových stránok.
Aké sú výhody zdieľaného hostingu?
Cenová dostupnosť: Hlavnou výhodou zdieľaného hostingu je jeho dostupnosť v porovnaní s inými možnosťami hostingu. Keďže vaša webová lokalita je hosťovaná na zdieľanom serveri, pridanie jednej alebo tucta ďalších webových stránok nestojí poskytovateľa hostingu veľa, najmä ak ide o malé weby, ktoré nemajú veľkú návštevnosť. Vďaka tomu je zdieľaný hosting ideálny pre malé projekty, od ktorých sa neočakáva, že získajú veľa pozornosti, a na rýchle vyskúšanie nových nápadov, ktoré získate.
Aké sú nevýhody zdieľaného hostingu?
Tu sú tri najčastejšie nevýhody zdieľaného hostingu u väčšiny poskytovateľov zdieľaného hostingu:
Problémy s kompatibilitou: Musíte sa uistiť, že váš systém na správu obsahu alebo CMS funguje dobre v prostredí zdieľaného hosťovania. To zahŕňa uistenie sa, že verzie PHP a MySQL sú kompatibilné. Podpora vášho hostiteľa vám s tým často môže pomôcť, ale len do určitej miery – vzhľadom na množstvo rôznych typov webových stránok, ktoré budú hostiť, je hĺbkové znalosti o každej z nich zložitým návrhom, takže môžete skončiť potreba získať vývojára na palubu pre veľmi zložité problémy.
Aktualizácie softvéru: Aktualizácie softvéru sú ďalším bežným problémom zdieľaných hostiteľov, ktorí môžu poškodiť vašu stránku, ak sa jej kód spolieha na funkcie zo starších verzií softvéru. Niektorí hostitelia majú funkcie, ktoré to zmierňujú, napríklad vám umožňujú vybrať si verziu PHP, s ktorou chcete prevádzkovať svoje stránky, ale používanie staršieho softvéru sa z bezpečnostných dôvodov neodporúča. Koniec koncov, verzie softvéru, ktoré už nie sú podporované, už nedostávajú bezpečnostné aktualizácie, čím sú potenciálne vystavené novoobjaveným zraniteľnostiam.
Zdieľané zdroje: Keďže jeden server je zdieľaný medzi všetkými webovými stránkami, ktoré sú na ňom hosťované, výkonnosť vašej lokality môže byť počas špičky ovplyvnená, a to aj vtedy, keď vaša vlastná lokalita nedosahuje veľkú návštevnosť. Toto je umocnené skutočnosťou, že zdieľaný hosting je zvyčajne nakonfigurovaný so všeobecnými nastaveniami výkonu, ktoré nie sú optimalizované pre žiadny konkrétny druh webovej stránky.
Výber medzi hostingom WordPress a zdieľaným hostingom
Pre danú prácu je dôležité používať správny nástroj a ak sú pre vás kritické rýchlosť načítania, jednoduchosť použitia a dostupnosť, potom je spravovaný hosting WordPress užitočným nástrojom, ktorý treba zvážiť. Naše plány obsahujú množstvo ďalších funkcií, ktoré väčšina spravovaných hostiteľov WordPress neponúka, ako napríklad úplný prístup na server, automatizované pracovné stránky na testovanie aktualizácií doplnkov a nepretržitú podporu prostredníctvom telefónu, e-mailu a chatu.
Ak ste pokročilejší používateľ, ktorému vyhovuje správa servera, a hľadáte väčšiu slobodu pri plnení tejto zodpovednosti, môže byť pre vás dobrý balík VPS, ktorý môžete porovnať s našimi možnosťami spravovaného WordPress.
Nakoniec, ak ste stále na pochybách, čo by pre vás fungovalo najlepšie, vždy sa môžete porozprávať s jedným z našich odborníkov, ktorý vám pomôže vybrať ten správny plán.