Alternatívny text: Čo to je a prečo je to dôležité pre SEO?

Alternatívny text, nazývaný aj alternatívny text (známy aj pod nepresnejším „alt tagom“), je neuveriteľne dôležitým bodom dostupnosti. Ak máte webovú stránku, na ktorej sú obrázky, musia byť dostupné. V predvolenom nastavení nie sú obrázky prístupné.

Atribút alt umožňuje webovým prehliadačom zobraziť obrázok, ak neexistuje iný spôsob zobrazenia obsahu. To znamená, že ľudia so zrakovým postihnutím môžu stále vidieť vašu stránku.

Okrem toho je alternatívny text faktorom dostupnosti pre nevidiacich. Nevidomí používajú čítačky obrazovky pri prehliadaní webu. Tieto čítačky obrazovky vyslovia alternatívny text na vašom webe, aby ho mohli počuť aj nevidomí. Týmto spôsobom presne rozumejú tomu, čo je na obrázku, pretože tento obrázok nemôžu vidieť kvôli svojmu postihnutiu.

Vďaka zahrnutiu správneho alternatívneho textu, keď sa to robí správne, to tiež pomáha zlepšiť používateľskú skúsenosť a robí vizuálny obsah prístupnejším pre osoby so zdravotným postihnutím, čo je dostatočný dôvod na to, aby ste skutočne zahrnuli optimalizovaný alternatívny text. Čím lepšia je vaša používateľská skúsenosť a čím lepšie sprístupníte svoj vizuálny obsah osobám so zdravotným postihnutím, tým viac používateľov – a rôzne typy používateľov – môžete prilákať na svoje webové stránky.

A ak sa v rámci svojho SEO úsilia nezameriate na prístupnosť, môžete dokonca riskovať, že sa stanete terčom súdneho sporu o prístupnosť.

Alt Text: Čo to je, presne?

Stalo sa vám niekedy, že sa vám stalo, že ste prešli myšou cez obrázok v prehliadači a v dôsledku toho sa vedľa obrázka objavil malý text? Toto je známe ako alternatívny text alebo alternatívny text.

Tento text je dôležitý, pretože pomáha Googlu lepšie porozumieť obrázkom, ako keby obrázok nemal žiadny alternatívny text.

Poskytuje tiež väčší kontext o tom, o čom je váš obrázok, ako to, čo Google dokáže pochopiť zo samotného názvu súboru obrázka.

Jeho technicky nesprávny názov – ktorý používa väčšina SEO profesionálov a mal by ho poznať – je známy ako „alt tagy“. Toto nie je nikdy správne a v skutočnosti je to jeden z tých otravných nesprávnych pomenovaní, pretože neexistuje nič také ako alt tag. Namiesto toho je to alternatívny textový atribút značky obrázka.

Čítať:  Prečo Nespresso zobrazuje červené a žlté svetlo? Rýchla oprava

To sa však líši od názvov obrázkov. Atribút názvu obrázka je faktorom W3C a je to niečo iné, čomu sa budeme venovať v inom článku. Okrem toho by ste v názvoch obrázkov nemali používať rovnaký alternatívny text. Viac sa tomu budeme venovať v budúcej aktualizácii.

Ako sa zvyčajne používa alternatívny text?

Keď nahráte obrázok na svoj web na WordPress, máte možnosť zadať nejaké popisné informácie o obrázku.

Zvyčajne má formu alternatívneho textu a textu nadpisu. Odporúčame, aby ste vždy vyplnili svoje alternatívne textové pole popisnou frázou, ktorá popisuje váš obrázok.

Ak sa súbor obrázka nedá načítať, namiesto tohto konkrétneho obrázka sa zvyčajne zobrazí alternatívny text.

Tieto prvky obrázka tiež pomáhajú prehľadávačom vyhľadávacích nástrojov tým, že poskytujú dodatočný kontext obrázka, ktorý nie je zrejmý z názvu súboru ani z adresy URL tohto obrázka.

Tieto informácie umožňujú prehľadávačom lepšie indexovať obrázok správne.

Príklady toho, ako by mal alternatívny text vyzerať

Nižšie je uvedený príklad toho, ako v skutočnosti vyzerá alternatívny textový kód:

To sú matice a skrutky.

Aký je najlepší formát pre váš alternatívny text?

Možno sa práve teraz pýtate: „Aký je teda najlepší formát pre môj alternatívny text? Ako to mám urobiť?

Tu je niekoľko príkladov, ktoré by vám mali pomôcť začať písať nejaký vynikajúci alternatívny text:

Priemer:

Toto naozaj nie je skvelý spôsob, ako napísať svoj alternatívny text. prečo? Pretože obsahuje len jedno slovo: „jahody“. To nepridáva až tak veľa kontextu a mohlo by to brániť tomu, ako Google chápe tento konkrétny alternatívny text. Neodporúčame písať alternatívny text týmto spôsobom.

Úžasné:

Teraz je to oveľa lepší spôsob písania alternatívneho textu. Všimnite si, že tento príklad je veľmi popisný, obsahuje kľúčové slová a prirodzeným spôsobom pridáva kontextovo relevantné informácie.

To je najlepší spôsob, ako napísať alternatívny text: uistite sa, že je to úplne prirodzené, pričom stále obsahuje zmienky o kľúčových slovách a obsahu obrázka.

Rady na písanie skvelého alternatívneho textu

Alternatívny text nie je jednoduchý. Dosiahnuť úroveň znalosti alternatívneho textu môže byť náročné, pretože ide o faktor dostupnosti. Je to tiež dosť technické, pretože musíte celý obrázok presne opísať, pričom musíte zahrnúť kľúčové slová a uistiť sa, že nie ste príliš podrobní.

Ak sa to urobí zle, môže to dokonca poškodiť dostupnosť.

Príslovie „nikto nie je lepšie ako hrozné“ je v tomto prípade zvyčajne pravidlom, pretože nechcete poškodiť svoje úsilie v oblasti SEO napísaním hrozného alternatívneho textu.

Čítať:  Čo ak sa počet indexovaných stránok zvýši, ale návštevnosť nie?

Ak chcete, aby bol váš alternatívny text vždy správny, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

Špecifickosť a stručnosť sú naše hlavné heslá

Je dôležité opísať obrázok, ale nechcete naň písať príliš dlho. Stačí povedať, čo obrázok zobrazuje. Dávajte si pozor na veci, ktoré môžu byť mimo záber, iné problémy s pohlavím alebo etnickým pôvodom, domnienky o motivácii niekoho na fotke a ďalšie predpoklady, ktoré súvisia s čímkoľvek, čo môže byť mimo záberu.

Chcete sa uistiť, že obrázok opíšete stručne, tak ako by ste ho stručne opísali niekomu, s kým sa rozprávate.

To znamená, že by ste mali obmedziť alternatívny text naozaj len na niekoľko slov a nerobiť si starosti s písaním natoľko, že by ste to prekročili.

Existuje však medzný bod: 125 znakov je zvyčajne limit, pri ktorom čítačky obrazovky odrežú text, takže sa uistite, že akýkoľvek dôležitý text, ktorý chcete, aby váš čitateľ vedel, je v rámci tohto konkrétneho limitu.

Zahrnutie typu obrázku je na niektorých obrázkoch chyba

Aj keď chceme poskytnúť čo najviac informácií o obrázku na vyhľadávanie, niekedy to môžeme preháňať. Prílišná optimalizácia alternatívneho textu je jednoduchšia ako písanie správneho alternatívneho textu.

Povedzme napríklad, že vysvetľujete, že ide o „obrázok…“ niečoho. Toto nie je vždy potrebné a pravdepodobne je to príliš zrejmé a podrobné. Predstavte si, že čítačka obrazovky opakuje tento text znova a znova.

Ale stále je dobré poskytnúť ľuďom viac kontextu, pretože sú slepí a nevidia, že ide o určitý typ obrazu.

Nerobte z alternatívneho textu všetko o kľúčových slovách

Obrázky by mali byť relevantné pre vaše cieľové kľúčové slovo. Toto je dôležitý bod. Nevkladajte obrázky, ktoré nesúvisia s celkovým článkom.

Zameriavame sa aj na to, aby sa váš alternatívny text javil vyhľadávacím nástrojom prirodzene. Rovnako ako iné SEO metodiky, nechcete preplniť alternatívny text kľúčovými slovami.

Tiež nechcete vložiť celý svoj článok do alternatívneho textu.

Nie, ani polovicu článku nechcete vložiť do alternatívneho textu.

Tiež nechcete, aby váš alternatívny text bol len o kľúčových slovách.

Aj keď vyhľadávacie nástroje v skutočnosti nedokážu rozpoznať úplný kontext zlého alternatívneho textu, je možné, že budete mať nižšie hodnotenie z dôvodu preplnenia alternatívneho textu kľúčovými slovami.

Nenechajte sa pomýliť: Google je dostatočne pokročilý na to, aby rozpoznal, kedy prepĺňate kľúčové slová.

To je dôvod, prečo musíte byť konkrétny, pokiaľ ide o váš alternatívny text, a musíte byť v ňom struční. Je lepšie trafiť klinec po hlavičke, ako tlačiť klinec ďalej do pneumatiky.

Zahrňte akýkoľvek text, ktorý sa zobrazí v samotnom obrázku

Pojem obsah obrázka sa vzťahuje na akýkoľvek text, ktorý sa zobrazuje v skutočnom obrázku (to nie sú metadáta, jeho názov súboru alebo text jeho názvu). Tento obsah obrázka je tiež dôležité optimalizovať, pretože nechcete riskovať, že Google vášmu obrázku nebude vôbec rozumieť. A tento obrázkový obsah zahŕňa veci ako text, ľudia a ďalšie atribúty, ktoré nie sú súčasťou ničoho, čo by Google prečítal.

Čítať:  SEO pre hlúpych: 13 jednoduchých lekcií pre úplných začiatočníkov

Existujú špekulácie, že Google je schopný čítať text v obrázkoch, sú to však len špekulácie. Existuje niečo, čo sa nazýva metadáta, čo sú údaje vložené do obrázka, ktoré dokáže Google prečítať. Google môže tiež rozpoznať, čo je na obrázku, podľa názvu súboru. Nedokáže však opticky rozlíšiť text v obrázku medzi iným textom v obrázku.

Takáto vec je príliš pokročilá pre Google, ktorý John Mueller potvrdil.

Z tohto dôvodu možno budete chcieť zvážiť jeho zahrnutie do alternatívneho textu obrázka, aby ho Google mohol ďalej pochopiť.

Absolútnou výnimkou je, ak by to viedlo k duplicitnému obsahu, pretože ste spomenuli text inde na stránke. Ďalšia situácia, kedy by sa to stalo, je, ak by ste sa opakovali s iným alternatívnym textom (čo sa môže stať).

Iná situácia je, ak by to viedlo k preplneniu kľúčových slov. To je tiež dôvod, prečo, ako každá zručnosť, aj cvičenie je dokonalé, pokiaľ ide o alternatívny text!

Nezabudnite na alternatívny text v obrázkoch na tlačidlách formulára

Niektoré webové stránky používajú obrázky v rámci svojich tlačidiel „odoslať“. Ak váš web robí to isté, možno by ste sa mali uistiť, že do týchto obrázkov zahrniete aj atribúty alt.

Tlačidlá Odoslať nie sú dekoratívne obrázky, v skutočnosti sú celkom funkčné. A alternatívny text, ktorý tu zadáte do alternatívneho atribútu, by mal popisovať toto tlačidlo podľa smerníc W3C (spomenutých ďalej v tomto článku).

Týka sa to všetkých tlačidiel, na ktoré sa dá fyzicky kliknúť, či už sú označené ako „použiť teraz“, „kontaktujte nás“, „hľadať“ a iné variácie.

Ako vplýva alternatívny text obrázka na SEO?

Google vysvetľuje alternatívny text obrázka nasledujúcim spôsobom:

„Alternatívny text (text, ktorý popisuje obrázok) zlepšuje dostupnosť pre ľudí, ktorí nevidia obrázky na webových stránkach, vrátane používateľov, ktorí používajú čítačky obrazovky alebo majú pripojenie s nízkou šírkou pásma.“

Zdroj:

Google hovorí, že spolu s obsahom na stránke používajú alternatívny text spolu s počítačovými optickými algoritmami, aby plne porozumeli predmetu obrázka.

Alternatívny text možno použiť aj ako kotviaci text, keď použijete obrázok ako odkaz.

Google odporúča, aby ste pri vytváraní alternatívneho textu dodržiavali nasledovné:

„Pri výbere alternatívneho textu sa zamerajte na vytváranie užitočného obsahu bohatého na informácie, ktorý vhodne používa kľúčové slová a je v kontexte obsahu stránky. Vyhnite sa vypĺňaniu atribútov alt kľúčovými slovami (prepĺňanie kľúčovými slovami), pretože to vedie k negatívnej používateľskej skúsenosti a môže spôsobiť, že vaša stránka bude považovaná za spam. Zvážte tiež dostupnosť svojho alternatívneho textu a podľa potreby pridajte atribút alt podľa pokynov W3.“

Čítať:  Flick Review 2024: Je to najlepšie pre hashtagy Instagramu?

Čo hovoria smernice W3C?

Konzorcium W3C alebo konzorcium World Wide Web, čo je štandardizačný orgán, ktorý poskytuje pokyny spolu so štandardmi pre širokú škálu značkovacích jazykov, popisuje nasledovné:

„Obrázky musia mať textové alternatívy, ktoré popisujú informácie alebo funkciu, ktorú predstavujú. To zaručuje, že obrázky môžu používať ľudia s rôznym postihnutím.“

Vysvetľujú tiež nasledujúce informácie o rôznych typoch obrázkov, s ktorými sa môžete stretnúť, keď spravujete svoj web SEO:

W3C tiež poskytuje a dokument rozhodovacieho stromu to je užitočné pri určovaní, ako by ste mali použiť atribút alt text značky obrázka vo vašich dokumentoch HTML.

Návštevnosť zo služby Obrázky Google

Alternatívny text obrázka je veľmi dôležitý, pokiaľ ide o znižovanie návštevnosti z obrázkov Google. Tento alternatívny text vám môže pomôcť zvýšiť návštevnosť z týchto zdrojov tým, že sa zobrazí buď v obrázkoch Google, alebo ako balíky obrázkov (špeciálne úryvky) vo výsledkoch vyhľadávania.

Tieto typy obrázkových prvkov vo výsledkoch vyhľadávania alebo v rámci obrázkov Google sú skutočne len ďalším spôsobom, ako získať organických návštevníkov.

Čím viac metód na prijímanie organických návštevníkov na svojich webových stránkach poskytnete, tým lepšie, nie?

Má potenciál zvýšiť vašu návštevnosť o tisíce. Preto sa oplatí neignorovať alternatívny text a výhody, ktoré môže poskytnúť vášmu webu, najmä z obrázkov Google.

Táto návštevnosť z obrázkov Google môže byť veľmi cenná, takže ak ste tak ešte neurobili, nezabudnite do úloh tvorby webových stránok implementovať proces alternatívneho textu.

Ako vidíte, oplatí sa venovať pozornosť optimalizácii alternatívneho textu obrázka!

Optimalizácia alternatívneho textu obrázka má mnoho výhod. Oplatí sa uistiť sa, že váš alternatívny text je optimalizovaný, či už ide o zvyšovanie návštevnosti prostredníctvom vyhľadávania obrázkov Google, cez uistenie sa, že ste zasiahli faktory dostupnosti, až po zabezpečenie, aby ste ľuďom pomohli pochopiť vašu stránku.

Okrem toho sa môžete vyhnúť súdnym sporom o prístupnosť, najmä ak máte svoje stránky optimalizované pre všetky faktory prístupnosti.

Existuje veľa SEO profesionálov, ktorí majú tendenciu ignorovať alternatívny text na vlastné nebezpečenstvo. Keď zvážite tieto tipy a uistíte sa, že vytvoríte postup, v ktorom optimalizujete svoj vlastný alternatívny text, je možné to implementovať takmer automaticky, keď skončíte.

Používate alternatívny text? Ak nie, kedy plánujete optimalizovať svoje vlastné?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE