Arm oznamuje nové návrhy CPU a GPU spolu s Cortex-X4

Arm na Computex Taiwan odhalil novú sadu CPU jadier Cortex-A a Cortex-X a novú generáciu návrhov GPU. Medzi oznámenia patrí vlajková loď Cortext-X4, Cortex-A720 so stredným jadrom a Cortex-A520 nižšej triedy. Nové procesory tiež obsahujú zdieľanú jednotku DynamIQ (DSU), ktorá funguje ako spojovacia logika pre základné klastre.

Tieto plány budú uvádzané na trh pod značkou Total Compute Solutions, zbierkou čipových technológií navrhnutých tak, aby hladko spolupracovali. Myšlienka značky Total Compute Solutions spočíva v tom, že zákazníci spoločnosti Arm môžu licencovať jeden balíček jadier podľa svojich požiadaviek na dizajn a výkon a všetky ich umiestniť do jedného SoC.

Arm nazýva Cortex X4 svojim najvýkonnejším CPU všetkých čias. | Zdroj: Arm

Nové CPU klastre môžu mať až 14 jadier rozdelených medzi výkonné, stredné a nízko (spotreba) jadra. Ide o rovnakú myšlienku, ako keď Intel napchal svoje procesory výkonnými a efektívnymi jadrami, s výnimkou mobilných zariadení. Zatiaľ čo východisková konfigurácia môže vyzerať ako jedna X4, tri A720 a štyri A520, niektorí zákazníci môžu vyžadovať iný mix a Arm bude schopný poskytnúť to na jedinom čipe, čo zaistí, že zariadenia budú lepšie optimalizované a rýchlejšie sa dostanú na spotrebiteľský trh.

Podľa Stefana Rosingera, riaditeľa produktového manažmentu CPU v spoločnosti Arm, Arm oslavuje X4 ako svoj najrýchlejší CPU, aký kedy bol vyrobený, a tvrdí, že sa zvýšil výkon o 15 percent a energetická účinnosť sa zvýšila asi o 40 percent oproti predchádzajúcej generácii. Má tiež väčšiu vyrovnávaciu pamäť L2 o veľkosti 2 MB.

Čítať:  Čo je Always On Display v inteligentných hodinkách? Ako to funguje? Výhody nevýhody

Výkonnostné výhody pochádzajú predovšetkým z optimalizácií pre procesy načítania inštrukcií, zatiaľ čo väčšia vyrovnávacia pamäť znižuje prevádzku pamäte pre záťaže s väčšou šírkou pásma. X4 je možné tiež vyrábať pomocou 3nm výrobného procesu TSMC. Očakáva sa, že taktovacia frekvencia pre X4 sa bude blížiť 4 GHz. Pokiaľ ide o A720 a A520, môžete očakávať takty medzi 2,5 až 3 GHz a 1,5 až 2 GHz.

Nové procesory piatej generácie prichádzajú s radom vylepšení účinnosti. | Zdroj: Arm

Na strane GPU spoločnosť oznamuje architektúru piatej generácie so zameraním na grafický výkon s pokročilejšími renderovacími kanálmi. Medzi tieto nové GPU patria Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620.

Zatiaľ čo po designovej stránke sú tri GPU v zásade totožné, rozdiel bude v počte shader jadier. Immortalis-G720 bude mať 10 alebo viac jadier, Mali-G720 bude mať šesť až deväť jadier, zatiaľ čo Mali-G620 bude mať päť jadier alebo menej. Vylepšenia zahŕňajú až 40% zníženie šírky pásma pamäte, o 15 percent dlhší priemerný výkon ao 15 percent vyšší priemerný špičkový výkon.

V správach: Aplikácia ChatGPT od OpenAI prichádza do Indie a ďalších 33 krajín

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE