Autorita domény: čo to je a prečo o tom potrebujete vedieť?

Mnoho webmasterov si neuvedomuje, že musia venovať pozornosť ich skóre autority domény (DA). A ak aj áno, často nevedia prečo. Existuje nespočetné množstvo dôvodov, od nesprávnych informácií šírených inými webmastermi, ktorí sa často nepoznajú, až po mylné predstavy, autorita domény je často nepochopenou metrikou v ekosystéme SEO.

Po prvé, tu je jednoduché vysvetlenie: autorita domény sa vzťahuje na celkovú kvalitu webovej stránky. Čím vyššie je skóre DA, tým lepší je obsah, tým lepšia je autorita stránky a tým ľahšie je pre Google hodnotiť stránky.

Autorita domény je však obmedzená. Nie je to hodnotiaci faktor Google a nie je to ani všeobecný faktor hodnotenia vyhľadávacieho nástroja.

Namiesto toho je to metrika nástroja tretej strany, ktorá meria, aká silná je konkrétna doména, na základe existujúcich faktorov, ktoré počíta konkrétny nástroj. A ak by to nestačilo, niektoré nástroje ako AHREF majú svoju vlastnú špecifickú verziu autority domény: hodnotenie domény.

Čo?

Je zrejmé, že autorita domény je komplikovaná metrika, ale sme tu, aby sme vás naučili všetko, čo o nej potrebujete vedieť.

Autorita domény: čo to presne je?

Autorita domény je metrika, ktorá sa meria nástrojmi tretích strán, aby vysvetlila, aká „silná“ doména skutočne je. Vďaka tomuto meraniu majú profesionáli v oblasti SEO návod, ktorý môžu použiť na pochopenie vplyvu konkrétnej domény.

Prvá vec, ktorú treba pochopiť o autorite domény, je, že v skutočnosti nič neznamená z hľadiska hodnotenia. Namiesto toho je to spôsob, ako merať silu webovej stránky alebo stránky.

Robí to tak, že sa pozerá na niekoľko rôznych faktorov vrátane:

Spätné odkazy – Odkazy z iných webových stránok smerujúce späť na tie vaše.

Page Rank – Číslo medzi 0 a 10, ktoré označuje dôležitosť konkrétnej webovej stránky.

Dôvera – Ako dôveryhodný odkaz pôsobí pri návšteve inej webovej stránky.

Autorita stránky – Podobne ako hodnotenie Page Rank, ale zameriava sa na autoritu jednotlivých stránok namiesto celých domén.

Ďalšia vec, ktorú musíte pochopiť o autorite domény je, že je odkázaná iba na nástroje tretích strán. Nie je to niečo, čo je faktorom hodnotenia Google.

Čítať:  Dostupnosť webu: Prečo by ste sa mali starať a ako sprístupniť svoju webovú stránku - Tech

John Mueller zo spoločnosti Google má na záznam povedal to v minulosti pri mnohých príležitostiach:

“Som trochu roztrhaný. Na jednej strane nepotrebujete DA pre vyhľadávanie Google. Google to *vôbec* nepoužíva. Ak by ste chceli svoju stránku vo vyhľadávaní posunúť na vyššiu úroveň, museli by ste sa zamerať na niečo iné, alebo na to aspoň použiť iné metriky. To je väčšinou dôvod, prečo mnohí SEO odmietajú DA ako metriku. Pre kontext si myslím, že za 14 rokov, čo to robím, som nikdy nevyhľadal DA pre nejakú stránku.

Na druhej strane, ak potrebujete DA na niečo iné (predaj stránky, predaj reklamy, predaj odkazov), zaujímalo by ma, či existuje spôsob, ako to zmeniť tak, aby ste sa namiesto toho zamerali na užitočnejšiu metriku (dokonca aj na niečo také jednoduché, ako sú zobrazenia stránky užitočnejšie, ak chcete predávať reklamy). Alebo, ak chcete naozaj len DA, potom by som sa pozrel do dokumentov a fóra Moz, pretože oni tvoria metriku.

Za predpokladu, že 31 je nízke (nemám potuchy o tom, ako sú distribuované hodnoty DA), moje odporúčanie je pokúsiť sa najprv vybudovať silné publikum, skôr než budete premýšľať o veciach, ako je speňaženie. Nájdite tému, o ktorej viete alebo o ktorej sa môžete dozvedieť, nájdite tému, ktorá má nízku konkurenciu, v ktorej môžete ľahko vyniknúť (tip pre profesionálov: nerobte blog o seo alebo o zarábaní peňazí online, nikto na vás nečaká verzia; nájsť inú tému).

Mojím cieľom by nebolo vytvárať množstvo obsahu, ale skôr vytvoriť rozumnú zbierku fantastického obsahu. Pracujte na tom, aby sa váš obsah dozvedel pre vaše publikum – nájdite ich, oslovte ich, v prípade potreby im inzerujte. Na začiatku sa správajte, ako keby vyhľadávače neexistovali, a predpokladajte, že z vyhľadávania nezískate žiadnu návštevnosť.

Vyhľadávače nebudú vedieť, že váš obsah je skvelý, ak to nepotvrdia žiadne signály, preto si najprv vytvorte svoje publikum. Udržujte ich v zapojení, vracajte sa k nim, nepublikujte len preto, že môžete, ale radšej publikujte, ak máte na internet niečo jedinečné, pútavé a kvalitné. Ak dokážete udržať svoje publikum – to, komu propagujete svoju prácu –, aby sa vracalo, ak vám odporučí vašu stránku samostatne, časom si ju zachytia aj vyhľadávače a metriky ako DA tiež porastú (za predpokladu, že niečo založené na odkazoch).

Dlhodobý prístup nie je rýchly skok na číslo 1, vyžaduje si to prácu a najprv musíte váš obsah priniesť publiku, nenájdu si vás len tak sami. Krátkodobé hacky môžu zmeniť niektoré metriky, ale nebude to trvať dlho a čoskoro sa sem vrátite alebo začnete odznova.“

Čítať:  Google hovorí o tom, ako vyhodnocujú pomery obsahu

Aký je rozdiel medzi autoritou domény (DA) a autoritou domény (koncept)?

Je dôležité rozlišovať medzi doménovou autoritou a doménovou autoritou ako konceptom.

Skutočná autorita domény je metrika tretej strany vynájdená nástrojmi tretích strán, ako je Moz, s cieľom zmerať, koľko autority doména skutočne má.

Ako koncept je autorita domény myšlienka, že spoločnosť Google poskytuje určitým doménam väčšiu autoritu a že môžete robiť veci na budovanie autority domény v priebehu času.

Takéto veci zahŕňajú vytváranie skvelého obsahu a vytváranie vysokokvalitných odkazov.

Existuje niečo ako „dobré“ skóre autority domény?

Áno, existuje niečo ako dobré skóre autority domény.

Pre väčšinu nástrojov (ako sú AHREF) sa skóre okolo 40 – 50 považuje za priemerné skóre autority domény.

Skóre autority domény medzi 50-60 je hodnotené okolo úrovne „dobrá“.

Čokoľvek nad 60 znamená, že autorita vašej domény je silná a vynikajúca.

Ako možno skontrolovať autoritu svojej domény?

Na kontrolu oprávnenia domény môžete použiť množstvo nástrojov tretích strán. Najrozšírenejší z nich je Moz Bar a panel nástrojov AHREFs (alebo samotná aplikácia AHREF).

Pretože Moz je spoločnosť, ktorá ako prvá vyvinula autoritu domény, má vlastné skóre autority domény, ktoré používa na hodnotenie webových stránok.

Okrem toho aplikácia ako AHREF má vlastnú metodiku hodnotenia lokalít atď. Verzia oprávnenia domény žiadneho nástroja nie je sama osebe skutočným odborníkom na oprávnenie domény.

Doménové oprávnenie by sa teda malo používať len ako veľmi voľný a všeobecný ukazovateľ toho, ako si webová stránka počína z hľadiska autority.

Rozdiel medzi autoritou domény a autoritou stránky

Podľa Moz, to píšu:

„Zatiaľ čo autorita stránok meria prediktívne hodnotenie jedinej stránky, autorita domény meria silu celých domén alebo subdomén. Metriky sa však počítajú pomocou rovnakej metodiky – takže v mnohých ohľadoch sú si viac podobné ako odlišné.

Oprávnenie stránky sa vypočítava rovnakým spôsobom ako oprávnenie domény, ale na úrovni jednotlivých stránok. Autorita stránky je založená na údajoch z webového indexu Mozscape a zahŕňa počty odkazov a desiatky ďalších faktorov (celkovo viac ako 40). Dôležité je, že neberie do úvahy špecifické prvky na stránke, ako je používanie kľúčových slov alebo optimalizácia obsahu.

Rovnako ako autorita domény, autorita stránky sa vypočítava pomocou algoritmu strojového učenia, a preto bude kolísať podľa toho, ako sa menia údaje vložené do algoritmu. Z tohto dôvodu je najlepšie použiť autoritu stránky ako relatívnu metriku na porovnanie s inými stránkami, na rozdiel od absolútnej hodnoty „skóre“ hodnotenia ľubovoľnej jednej stránky.“

Ako si vytvoríte autoritu domény?

Hlavným spôsobom, ako si môžete vybudovať autoritu domény, je pracovať na svojom profile prepojenia. To znamená získavanie odkazov z vysokokvalitných stránok s relevantným obsahom. Môžete tiež posilniť autoritu svojej domény tým, že odstránite zlé odkazy, aby ste zvýšili váhu dobrých odkazov vo svojom profile odkazov.

Čítať:  Ako auditovať označenie vašej schémy

Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako zlepšiť svoj odkazový profil. Zahŕňajú:

  • Mať veľa autoritatívneho kotviaceho textu smerujúceho na váš web.
  • Vytvárajte na svojej stránke množstvo skvelého obsahu.
  • Získavanie externých spätných odkazov z iných webových stránok.
  • Vytváranie videí a ich zdieľanie na YouTube.
  • Zdieľanie článkov na médiu.
  • Odkazovanie na iné autoritatívne stránky.
  • Blogovanie o vašej stránke.

V ideálnom prípade by vaša optimalizácia mimo stránky (budovanie odkazov) mala pôsobiť prirodzene a nie tak, aby si Google myslel, že sa snažíte „ohrať systém“.

Keď vytvoríte odkazy správnym spôsobom, potom môžete skutočne získať zlato a správne zvýšiť autoritu domény.

Natural Link Building

Ďalším spôsobom, ako zvýšiť autoritu domény, je budovanie prirodzených odkazov. Prirodzené vytváranie odkazov je proces vytvárania obsahu, ktorý zareaguje na vaše publikum tak dobre, že sa automaticky vráti späť na váš web.

Je autorita domény skutočne faktorom hodnotenia Google?

Moz’s Dr. Pete Meyers vysvetľuje, či je DA skutočný na Googli:

„Táto téma je blogový príspevok (alebo jedenásť) sám o sebe, ale zredukujem to na pár bodov. Po prvé, oficiálne vyhlásenia spoločnosti Google majú tendenciu definovať pojmy veľmi úzko. Google povedal, že na hodnotenie nepoužíva metriku autority na úrovni domény. Dobre, zoberme si to v nominálnej hodnote. Myslíte si, že nová stránka na doméne s nízkou autoritou (povedzme DA = 25) má rovnakú šancu získať hodnotenie ako doména s vysokou autoritou (DA = 75)? Samozrejme, že nie, pretože každá doména ťaží zo svojej súhrnnej internej hodnoty odkazov, ktorá je poháňaná odkazmi na jednotlivé stránky. Či už tento súhrnný účinok meriate v jednej metrike alebo nie, stále existuje.

Dovoľte mi položiť ďalšiu otázku. Ako zmeriate konkurencieschopnosť novej stránky, ktorá nemá autoritu stránky (alebo hodnotenie PageRank alebo iné metriky, ktoré Google používa)? Táto otázka je veľkou súčasťou toho, prečo existuje autorita domény – aby vám pomohla pochopiť vašu schopnosť súťažiť za podmienok, na ktoré ste nezacielili, a za obsah, ktorý ste ešte ani nenapísali.“

Dr. Pete tiež spomína, že skutočnú autoritu nemôžete predstierať:

„Ako každá metrika založená na signáloch mimo našej kontroly je teoreticky možné manipulovať s autoritou domény. Otázka znie: prečo? Ak používate DA na predaj odkazov DA 10 za 1 dolár, odkazov DA 20 za 2 doláre a odkazov DA 30 za 3 doláre, prosím, pre lásku ku všetkému, čo je sväté, prestaňte (a áno, videl som, že takmer doslovne vo viacerých e-mailoch). Ak kupujete tieto odkazy, miňte tieto peniaze na niečo užitočnejšie, napríklad na sendviče.

Robte prácu a vybudujte si taký druh skutočnej autority, ktorá pohne ihlou pre metriky Moz aj pre Google. Z krátkodobého hľadiska je to ťažšie, ale dividendy sa budú vyplácať roky. Použite Domain Authority na pochopenie toho, kde dnes môžete konkurovať, nákladovo efektívne a maximalizovať svoje investície. Nedovoľte, aby sa to stalo len ďalšou metrikou márnosti.“

Čítať:  Prečo mi Snapchat nedovolí niekoho pridať

Prečo si profesionáli v oblasti SEO myslia, že autorita domény je hodnotiacim faktorom?

Niektorí profesionáli v oblasti SEO sa domnievajú, že autorita domény je faktorom hodnotenia jednoducho z dôvodu tvrdení iných profesionálov v oblasti SEO. Neobťažujú sa robiť výskum za tým.

A toto tvrdenie ešte umocňuje niektoré články na Moz.

Realita je taká, že podľa Johna Muellera nie je autorita domény skutočným hodnotiacim faktorom na Google. Je to jednoducho skóre používané nástrojmi tretích strán na meranie toho, aká autoritatívna doména v skutočnosti je.

Indikátor by sa mal používať len veľmi voľne, pretože optimalizácia pre niečo, čo na Google neexistuje, povedie len k problémom.

Aký je rozdiel medzi autoritou domény a hodnotením domény?

Rovnako ako skutočnosť, že autorita domény je metrikou tretej strany, hodnotenie domény je tiež metrikou tretej strany.

Okrem toho, že hodnotenie domény vyvinuli AHREF. Je to veľmi podobné autorite domény v tom, že presne meria, aký vplyv má toto číslo hodnotenia domény na webovú stránku.

Linkbuilding HQ hovorí:

„Hodnotenie domény (DR) je hodnotiaca metrika vyvinutá spoločnosťou Ahrefs, ktorá ukazuje silu profilu spätných odkazov webovej stránky na stupnici od 1 do 100. Na druhej strane je metrika Domain Authority (DA) vyvinutá spoločnosťou Moz, ktorá je predpovedať, ako dobre sa budú webové stránky umiestňovať vo vyhľadávačoch.

Len pre upresnenie, hodnotenie domény nemá priamy vplyv na hodnotenie stránky na Googli. Webové stránky s vysokým DR majú tendenciu dosahovať vysoké hodnotenie v SERP len preto, že dosahujú dobré skóre aj v hodnotiacich algoritmoch Google (ide o koreláciu, nie o príčinnú súvislosť). DR je však stále užitočným meradlom na meranie popularity odkazu na webovú stránku a jej schopnosti získať návštevnosť z vyhľadávaní Google.“

Vytvorenie skutočnej autority domény nie je vo Fakery cvičením

Je zrejmé, že autorita domény je niečo hmatateľné. Nie je to však úplne hmatateľná „vec“, ktorej veria niektorí profesionáli v oblasti SEO.

Je to skôr indikátor, ale stále je to všeobecný spoľahlivý indikátor (v závislosti od softvéru, ktorý používate na overenie metriky).

Ak sa ubezpečíte, že používate softvér ako Moz alebo AHREF, aby ste identifikovali, kde sa vaša lokalita nachádza z hľadiska autority domény, je možné dosiahnuť vyššie čísla autorít domény, ktoré vám pomôžu posunúť ihlu na vašej lokalite.

Ako plánujete zlepšiť autoritu svojej domény?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE