Technológia sa mení rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Od kognitívnej výpočtovej techniky až po pokrok v umelej inteligencii s ChatGPT je toho veľa, s čím musíte držať krok! Ďalšia novšia technológia, ktorá bola v správach počas minulého roka? Blockchainy.
Pravdepodobne ste už počuli o blockchainoch v súvislosti s Bitcoinom, najpopulárnejšou kryptomenou na svete. Je to však oveľa viac ako len platforma pre peniaze. Technológia blockchain je pripravená narušiť mnohé oblasti nášho každodenného života – od reklamy až po hlasovanie.
Najmä technologické spoločnosti a startupy hľadajú nové spôsoby, ako využiť technológiu blockchainu na bezpečné poskytovanie a prístup k informáciám odkiaľkoľvek. A to môže priniesť vzrušujúci nový potenciál pre vaše podnikanie.
Definované blockchainy
Blockchain je decentralizovaná databáza uložená na viacerých počítačoch ako identické kópie. Je to globálna verejná kniha, ktorá dokáže automaticky zaznamenávať a overovať obrovské objemy digitálnych transakcií bez ohľadu na miesto.
Distribuovaná účtovná kniha Blockchainu je verejná, ale údaje sa odosielajú a overujú pomocou pokročilých techník, ako je napríklad riešenie kryptografických problémov. To zaisťuje, že údaje pochádzajú zo správnych zdrojov a medzitým sa nič nezachytí. Je to transparentné aj bezpečné.
Keďže je decentralizovaný, nikto nemôže zmeniť alebo vymazať záznam v blockchaine. Ak by to niekto skúsil, musel by urobiť rovnakú zmenu na každom jednom uzle v blockchaine. Vzhľadom na milióny uzlov tvoriacich blockchain je v podstate nemožné pokúsiť sa zmeniť každý jeden. To je jeden z bezpečnostných aspektov blockchainov, ktorý je len prirodzenou súčasťou tejto novej technológie.
Aplikácie blockchainu sú takmer neobmedzené. Má potenciál zmeniť sa:
- Reklamy, ktoré vidíte pri prehliadaní internetu
- Proces lízingu auta
- Ako zdieľame hudbu a iné duševné vlastníctvo
- Nákup a predaj nehnuteľností
- Ako získate prístup k svojim zdravotným záznamom
- Používanie darčekových kariet a vernostných programov
- Presnosť úverovej histórie a správ
- Verejné služby a prístup k verejným záznamom
- Ako nakupujete
- Streamovanie videa
- …a oveľa viac
Existujú dva typy blockchainu: verejné blockchainy a súkromné blockchainy. Ako už názov napovedá, k verejným blockchainom má prístup ktokoľvek. Bitcoin je príkladom verejného blockchainu. Na druhej strane k súkromným blockchainom majú prístup iba oprávnení členovia alebo používatelia.
Blockchains: Budovanie budúcnosti IT
Pozrime sa na niekoľko spôsobov, ako technológia blockchain transformuje IT priemysel.
Internetová identita a DNS
V dnešnej dobe je zdĺhavé preukazovanie totožnosti na webe. Dokonca aj používanie Facebooku na prihlásenie na rôzne stránky vás dostane len tak ďaleko. Čo keby ste mohli ľahko nosiť svoju identitu so sebou všade na internete? Spoločnosti ako Blockstack a Serto vyvíjajú spôsoby, ako zvýšiť prenosnosť používateľských údajov.
Cloud-ové úložisko
Údaje uložené v cloude často žijú na centralizovanom serveri, ktorý môže byť zraniteľný voči kybernetickým útokom. Cloudové riešenia blockchainu však uchovávajú dáta v decentralizovanej sieti, vďaka čomu je menej náchylná na útoky.
Bezpečnosť kritickej infraštruktúry
Hlavnými cieľmi hackerov sú kľúčové siete, ktoré kontrolujú veci ako elektrárne a doprava. Veľká časť tejto kritickej infraštruktúry je pripojená cez internet vecí (IoT). Účtovné knihy blockchainu odolné voči falšovaniu môžu zdieľať dôležité bezpečnostné údaje v rámci týchto priemyselných sietí. Blockchain môže tiež poskytnúť autentifikáciu údajov v masovom meradle, overenie transakcií.
Priemyselný internet vecí (IoT) a sieťové siete
Spoločnosti ako IBM a Samsung vyvíjajú decentralizované siete zariadení internetu vecí pomocou technológie blockchain. Tieto siete by nahradili centrálne uzly, od ktorých sa zariadenia internetu vecí v súčasnosti navzájom spájajú. Decentralizované siete internetu vecí by umožnili zariadeniam autonómnu komunikáciu s cieľom spravovať aktualizácie softvéru, chyby alebo správu energie.
Prečítajte si viac: Dôležitosť záložného systému a riešenia obnovy po havárii pre podnikové dáta
Aká bezpečná je technológia Blockchain?
Aj keď blockchainy ponúkajú novú úroveň zabezpečenia, udržiavajú sledovateľnosť každej transakcie a niekedy vyžadujú overenie používateľa, stále nie sú odolné voči kybernetickým útokom.
Norton a IBM identifikovať niekoľko bežných zraniteľností vrátane:
Blockchain je vystavený riziku, že sa škodlivé strany pokúšajú oklamať overených používateľov o ich poverenia posielaním phishingových e-mailov alebo inej komunikácie, ktorá vyzerá legitímne.
Niekto, kto je oboznámený s technológiou blockchain alebo je overeným používateľom, by sa mohol zamerať na zraniteľné miesto v rámci technológie a ukradnúť údaje alebo aktíva.
Smerovacie útoky zahŕňajú často nepostrehnuteľné zachytenie údajov podvodným kyberzločincom počas blockchainovej transakcie. Prevody peňazí sú obzvlášť zraniteľné.
- Ukradnuté súkromné kľúče/poverenia
Všetci používatelia blockchainu majú jedinečné identifikátory alebo kľúče a ak sa dostanú do nesprávnych rúk, môžu byť použité na prístup k zabezpečeným informáciám.
V prvom rade ide o problém s bitcoinmi, ak jeden alebo viacerí používatelia dokážu ovládať o niečo viac ako polovicu ťažobnej sily blockchainu, je to ich.
Toto nie je vyčerpávajúci zoznam rizík kybernetickej bezpečnosti pre blockchainy, takže je dôležité zostať ostražití rovnako ako pri akejkoľvek inej technológii.
Bezpečný desktopový zážitok
Či už plánujete používať technológiu blockchain alebo nie, bezpečnosť je v dnešnom svete kľúčová – najmä s tým, koľko ľudí pracuje na diaľku. Infraštruktúra virtuálnych desktopov (VDI) existuje už roky a poskytuje vzdialeným pracovníkom prístup k podnikovým aktívam a možnosť pracovať kdekoľvek. Sú však všetky dostatočne bezpečné na to, aby ochránili vaše údaje, technológie a prihlasovacie údaje k blockchainu pred hackermi?
Musíte sa uistiť, že vaša firma nepoužíva len nejaké VDI. Preto sme dali dokopy sprievodcu, tzv Pokroky v technológii virtuálnej desktopovej infraštruktúry (VDI)., ktorá podrobne popisuje popredné VDI: Azure od spoločnosti Microsoft. Kliknutím na odkaz nižšie získate prístup k svojej bezplatnej kópii ešte dnes!