Budovanie omnichannel marketingovej stratégie elektronického obchodu

98% Američanov pravidelne prepínajú medzi zariadeniami v ten istý deň, čo znamená, že zákazníci očakávajú, že informácie budú pre nich dostupné kdekoľvek a kedykoľvek ich potrebujú, na viacerých kanáloch.

Táto hyperkonektivita elektronického obchodu spojená s množstvom konkurentov v tomto priestore znamená, že spotrebitelia majú nevedomky väčšiu kontrolu nad nákupným procesom ako kedykoľvek predtým.

Čo to teda znamená pre vaše podnikanie? Prijatie viackanálovej marketingovej stratégie elektronického obchodu vám pomôže stretnúť sa s každým zákazníkom, nech je kdekoľvek.

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo je omnichannel marketing
  • Rozdiel medzi omnikanálovým a viackanálovým elektronickým obchodom
  • Význam omnichannel marketingu
  • Omnikanálové marketingové stratégie pre elektronický obchod

Omnikanálová stratégia elektronického obchodu

Omnichannel experience je viackanálová stratégia elektronického obchodu, ktorej cieľom je vytvoriť integrovanú a bezproblémovú používateľskú skúsenosť v online aj offline kanáloch. súvisiace s cestou kupujúceho. Môže ísť o predaj, marketing alebo služby zákazníkom.

Úspešná omnichannel marketingová skúsenosť je, keď má zákazník pocit, že každá interakcia s vašou firmou je pokračovaním predchádzajúcej výmeny.

Líšia sa viackanálový elektronický obchod a viackanálový obchod?

Všekanálový aj viackanálový elektronický obchod sú pojmy, ktoré sa používajú zameniteľne. Sú podobné, ale trochu odlišné, pokiaľ ide o stratégiu.

Čítať:  Mali by ste mať tento rok v zime telefón v termo obale?

Ako už názov napovedá, viackanálový elektronický obchod zahŕňa použitie viacerých marketingových kanálov na oslovenie potenciálneho zákazníka. Obchodníci môžu používať každý kanál inak, takže prispôsobené a relevantné správy nie sú zaručené.

Príkladom môže byť firma propagujúca online predaj – používajú svoje sociálne kanály na zdieľanie propagácie, ale to, čo vidíte na ich stránkach sociálnych médií, sa príliš nelíši od toho, čo ste si prečítali v ich e-mailových bulletinoch.

Na druhej strane, omnichannel ecommerce sa zameriava na personalizáciu a poskytovanie lepšej zákazníckej skúsenosti. Zákazníci tak môžu rýchlo a hladko prechádzať medzi jednotlivými kontaktnými bodmi spoločnosti a uskutočniť jeden nákup.

Napríklad Starbucks vám umožňuje predobjednať si nápoje prostredníctvom svojej mobilnej aplikácie a objednávku si potom môžete vyzdvihnúť v najbližšom kamennom obchode.

Keďže zákazníci sú v prvom rade zameraní, každé posolstvo by malo byť vhodné pre každý kanál a relevantné presne pre to, kde sa spotrebiteľ nachádza na ceste svojho kupujúceho.

Dôležitosť omnikanálovej stratégie elektronického obchodu

Hoci sa viackanálový elektronický obchod často používa, skutočne efektívne zavádzanie môže byť zložité. Spoločné boje podniky sa stretávajú s nedostatkom zdrojov, investícií, komunikácie a dokonca aj podpory od vyššieho manažmentu. Väčšina maloobchodníkov uznáva, že prijatie omnichannel marketingovej stratégie je rozhodujúce pre obchodný úspech.

V týchto dňoch zákazníci využívajú až 12 kanálov a zariadení (v porovnaní s dvoma kanálmi pred 15 rokmi) pred nákupom niečoho online.

Čítať:  Ako porozumieť WordPressu Gutenberg: Za editorom

Prijatie omnichannel marketingu vám pomôže vytvoriť konzistentný zážitok v každej fáze cesty kupujúceho, čím sa zlepší pravdepodobnosť konverzie a zapojenie zákazníkov, ako aj dlhodobá lojalita zákazníkov.

Okrem toho podniky elektronického obchodu, ktoré používajú viackanálový prístup, pozorujú:

Implementácia Omnikanálovej marketingovej stratégie

Teraz, keď poznáte rozdiel medzi omnikanálovým a viackanálovým elektronickým obchodom, tu je to, čo môžete urobiť na implementáciu svojej omnikanálovej marketingovej stratégie:

Zamerajte sa na zákazníka

Ak má vaša firma poskytovať skutočne vynikajúci omnikanálový zážitok, musí plne absorbovať pohľad zhora nadol zameraný na zákazníka. Keďže spotrebiteľ je stredobodom omnikanálového marketingu elektronického obchodu, je dôležité poznať svoju cieľovú skupinu.

Na začiatok použite všetky existujúce údaje o zákazníkoch z vášho softvéru na riadenie vzťahov so zákazníkmi (CRM) na analýzu demografických údajov, správania a rôznych kanálov, ktoré vaši spotrebitelia bežne používajú.

Využite nástroje marketingovej automatizácie na segmentáciu založenú na bežných vzorcoch správania. Vytvorte prispôsobené cesty pre každý typ zákazníka.

Zmapujte cestu zákazníka, aby ste určili, ako chcete, aby vaši spotrebitelia prešli všetkými vašimi kontaktnými bodmi.

Nájdite správne kanály na uprednostnenie a návrh

Vytvorenie omnichannel marketingovej stratégie neznamená príliš veľa vykonávania cez všetky dostupné kanály.

Ideálne je vybrať kanály, ktoré sú pre vaše publikum najrelevantnejšie. Keď sa rozhodnete, ku ktorým kanálom sa pripojiť, zvýšite svoje šance na vytvorenie pôsobivých skúseností pre svojich zákazníkov.

Čítať:  SEO a sociálne médiá: Čo pomáha vašej marketingovej stratégii viac?

Keďže omnikanálové kampane zvyčajne zahŕňajú offline aj online komunikačné kanály, je dôležité navrhnúť a responzívny web pripravené pre rôzne zariadenia.

Testovať a merať údaje

Pomocou existujúcich údajov o zákazníkoch vykonajte A/B testovanie segmentov publika a digitálnych kanálov. Začnite s jednoduchými premennými, ako sú predmety e-mailového marketingu, výzvy na akciu (CTA) alebo návrhy. Cieľom testovania je určiť, aké posolstvo alebo informácie, ktoré poskytujete, privádzajú ľudí k nákupu.

Pokračujte v analýze údajov a metrík, ktoré zhromažďujete, aby ste zlepšili svoje podnikanie a predaj.

Vytvorte relevantný obsah

Omnikanálový marketing je o vytváraní prispôsobených skúseností vhodných pre kanály, ktoré si vyberiete, a neopakovaní rovnakej správy vo viacerých kanáloch.

Preskúmajte druhy obsahu, ktoré vaši zákazníci konzumujú a ktorú časť cesty kupujúceho považujú za najcennejšiu. Uistite sa, že vaša správa je relevantná. Odošlite ho používateľovi na kanáli, s ktorým sa najčastejšie stretávajú počas najaktívnejšieho obdobia.

V prípade viackanálového elektronického obchodu sa nebojte experimentovať s alternatívnymi platformami alebo novými funkciami, ako je kupovateľný obsah.

Vaším cieľom je optimalizovať používanie kanálov, ktoré vedú spotrebiteľov na cestu, ktorá ich vedie k nákupu.

Záverečné myšlienky: Omnikanálové marketingové stratégie pre elektronické obchody

Podniky s viackanálovým elektronickým obchodom, ktoré si osvoja omnikanálový marketing, zostávajú pred konkurenciou tým, že sa spájajú so zákazníkmi podľa ich podmienok.

Budovanie internetového obchodu s omnichannel stratégiou nemusí byť skľučujúce. Tým, že tímy elektronického obchodu zostávajú orientované na zákazníka, využívajú nové a existujúce údaje a neustále testujú v reálnom čase, môžu používateľom poskytnúť zmysluplnú a bezproblémovú skúsenosť, ktorá ich zmení na lojálnych zákazníkov.

Čítať:  Ako sa vysporiadať s najväčšou marketingovou výzvou Instagramu a vytvoriť víťaznú stratégiu

Výber renomovaného webového hostiteľa pre váš e-shop prispeje k fantastickej omnikanálovej zákazníckej skúsenosti. Pri používaní StoreBuilder alebo WooCommerce Managed Hosting sa nemusíte starať o celú back-end infraštruktúru vrátane hostingu, bezpečnosti, výkonu a hlavne poskytovania podpory.

Ak budete niekedy potrebovať pomoc s vaším internetovým obchodom, môžete sa 24/7/365 spojiť s odborníkom, ktorý vás dostane online a udrží vás tam.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE