Všetci sme tam boli. Možno ste zaregistrovali nesprávnu doménu. Možno ste neskôr zistili, že názov domény, ktorý ste si vybrali, nebol až taký horúci. V každom prípade vás môžu stáť chyby pri registrácii názvu domény.
Ak ste webmaster, potom viete, že registrácia názvu domény je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré musíte urobiť pre svoje stránky. Je to tiež jedna z najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri registrácii svojich domén.
Problém s registráciou domény je, že môže byť veľmi jednoduché prehliadnuť niektoré detaily a vynechať niektoré kľúčové informácie.
Od uistenia sa, že vytvoríte dostatočne chytľavú doménu až po zabezpečenie toho, aby vaša doména neobsahovala príliš veľa pomlčiek, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby bola vaša nová doména nezabudnuteľnejšia.
1. Namiesto slovnej verzie čísla používate čísla
Aj keď sa to môže zdať ako niečo kreatívne, čo chcete urobiť, používanie čísel namiesto slov v doméne ako „niečo4niečo bodka com“ môže byť neintuitívne. Aj keď sa vám zdá múdrejšie používať čísla, existuje veľa ďalších ľudí, ktorí by to považovali za náročné a ťažko použiteľné. Zapamätať si názov domény môže byť ešte ťažšie, najmä ak ho používate v reklame.
Pokiaľ ide o jednoduchosť použitia, používanie čísel je na konci zoznamu. Ľudia jednoducho prejdú z vašej stránky na inú, ktorá sa ľahšie používa.
Skvelé pravidlo pri zvažovaní čísel v názve vašej domény je – znamenajú rok? Sú súčasťou nejakej udalosti? Ak áno, povedzte to svojim používateľom, aby presne vedeli, ako zadať názov vašej domény, aby mohli prísť na váš web.
2. Používate nadmerné pomlčky
Názov domény by mal pozostávať iba z jedného, dvoch alebo troch slov. Dve slová oddelené pomlčkou sa považujú za jedno slovo. Napríklad „this-domain.net“ je jedno slovo, zatiaľ čo „this-domain-name.net“ sú dve slová.
Ak niekto počuje vašu doménu a počuje ju ako dve samostatné slová, pravdepodobne ju napíše bez pomlčiek. Chcete, aby vaši návštevníci na prvý raz správne zadali vašu doménu. Možno si ani nevšimnú rozdiel medzi „nazov-nazov-domeny.com“ a „nazov-nazov-domeny.sk“.
Svojim návštevníkom by ste to mohli uľahčiť pridaním rozbaľovacej ponuky vedľa vstupného poľa. Používatelia si môžu vybrať, či chcú vašu doménu vidieť ako jedno slovo alebo dve slová. Týmto spôsobom sa nemusia starať o napísanie správneho počtu pomlčiek.
3. Použili ste ochranné známky vo svojom názve domény (úmyselne alebo náhodne)
Ak hľadáte nový názov domény, pravdepodobne bude najlepšie pozrieť sa na názvy domén, ktoré už existujú. Každý deň sú totiž zaregistrované tisíce domén a väčšina z nich nestojí za nič. Ale čo tie vzácne drahokamy, ktoré skutočne zarábajú peniaze? Ak budete mať to šťastie, že ho nájdete, nevezmite si ho do rúk bez toho, aby ste si urobili prieskum, či neporušuje ochrannú známku niekoho iného.
Dobrou správou je, že informácie o konkrétnom názve domény môžete ľahko nájsť online. Uvidíte množstvo údajov o vlastníkovi domény vrátane kontaktných informácií, účtov na sociálnych sieťach a dokonca aj recenzií od predchádzajúcich kupujúcich. Je však dôležité si uvedomiť, že by ste sa nemali spoliehať len na verejné záznamy. Ak napríklad nájdete názov domény, ktorý vyzerá, že by mohol porušovať ochrannú známku inej spoločnosti, je stále možné, že vlastník o porušení nevie.
V skutočnosti sa podľa Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) viac ako polovica všetkých sporov o ochranné známky nevyrieši, pretože zúčastnené strany sa jednoducho nepoznali. Takže aj keď je lákavé predpokladať, že každý, kto vlastní určitú doménu, musí byť v tejto problematike úplne bezradný, je lepšie sa mýliť na strane opatrnosti.
4. Názov vašej domény obsahuje ťažko pravopisné slová
Ak sa vaša doména ťažko vyslovuje, s najväčšou pravdepodobnosťou len málokto využije svoju šancu a napíše ju do panela s adresou. Môžete vidieť, prečo otoacousticsemiologist.com nie je zaregistrovaný. Existuje však mnoho domén, ktoré zahŕňajú „otológiu“ (uši, nos, hrdlo), ako napríklad otosurgeon.com.
Nemusí to nevyhnutne súvisieť s dĺžkou názvu domény. Syzygy.com je dobrým príkladom krátkej domény, ktorá sa ťažko píše.
Či je doména, o ktorej registrácii uvažujete, ľahko použiteľná, zistíte jednoducho. Požiadajte priateľa, aby to napísal späť alebo vám to poslal e-mailom. Alebo ešte lepšie, požiadajte svojich priateľov, aby urobili to isté, či už telefonicky alebo osobne. Požiadajte ich, aby vám to vyhláskovali späť alebo vám to poslali textovou správou, IM alebo e-mailom. Ak všetci tvrdia, že je to správne, potom by mal byť každý schopný správne napísať doménu.
5. Do názvu svojej domény ste zahrnuli homofóny
Homofóny sú slová, ktoré znejú podobne, ale majú odlišný význam a pravopis. V angličtine sú bežné a u niektorých ľudí (veľmi často) vedú k zmätku. Ak nechcete riskovať, že pomýlite svoje publikum, mali by ste sa im vyhnúť.
Pár príkladov je tam, ich, sú a je/je to. Sú to slová, ktoré znejú rovnako, ale majú iný význam. Existuje slovo odkazujúce na umiestnenie niečoho/niekoho. Ich je privlastňovacie slovo (čo znamená „ich veci…“).
A to je zložené slovo pre „to je“, zatiaľ čo „jeho“ je ďalším privlastňovacím slovom, privlastňovacou formou „to“ (čo znamená „patriť alebo mať s ním spojenie“…) Tiež zlomiť/brzdiť, kde prestávka sa vzťahuje na „prestávku“ a „brzda“ sa vzťahuje na činnosť bŕzd automobilu alebo „brzdenie“ v nejakej inej forme.
Ďalší je nový vs. Nové sa vzťahuje na vek osoby alebo veci a známe je minulý čas, ktorý odkazuje na vedomosti, ktoré mal niekto iný v určitom okamihu.
Pokiaľ nie je úplne jasné, aký by mal byť názov domény, mali by ste sa vyhnúť homofónom. Ak napríklad niekto napíše www.rightwritethere.com, môže byť zmätený, pretože si myslí, že web je o písaní. Ak niekto napíše www.breakthebrakes.com, môže si myslieť, že web je o brzdách.
Mali by ste sa vyhnúť homofónom, ak je to možné, alebo si môžete zaregistrovať dva názvy domén, buď s každým slovom, alebo s iným napísaným slovom. Potom môžete jednu z týchto domén presmerovať na druhú. V tomto prípade, ak niekto zadá www.writesright.com, môže byť presmerovaný na www.rightwrites. com. A ak niekto zadá www.breakbrakes.com, môže byť automaticky presmerovaný na www.breakbrakes.com.
6. Zaregistrovali ste si veľmi dlhú doménu
Dlhé názvy domén môžu byť šikovné. Môžete použiť veľmi dlhú doménu, napríklad momthisishowtwitterworks.com, alebo dokonca vetu, napríklad thisishowtwitterworks.com. Ale vo všeobecnom prípade sú dlhé domény ťažké zapamätať aj prečítať. Tiež nie sú dobrou marketingovou praxou, pretože ľudia majú tendenciu ich ignorovať.
V skutočnosti existuje jedna výnimka, pri ktorej môžu dlhé domény dobre fungovať. Toto je prípad, keď sa chcete uistiť, že názov vašej domény je zapamätateľný.
Ak napríklad prevádzkujete blog o mačkách, môžete zvážiť registráciu catbloggingisamazingandawesome.com namiesto catblogging.com.
Dávajte si však pozor, že dlhšie domény môžu byť pre niektorých ľudí veľmi ťažko čitateľné.
Problém je v tom, že väčšina ľudí nevie, ako má názov domény vyzerať, takže nevedia povedať, či je príliš krátky alebo príliš dlhý. Takže jednoducho.
Tiež dlhý názov domény nie je vždy dobrá vec. V skutočnosti niektorí odborníci tvrdia, že názov domény by nemal presiahnuť približne 15 znakov. Prečo je však krátky názov domény lepší?
Mnoho ľudí hľadá informácie online a robia to na mobilných zariadeniach. To znamená, že na zadanie názvu vašej domény pravdepodobne použijú klávesnicu na obrazovke. Ak názov vašej domény presahuje 16 znakov, môže byť pre nich príliš veľa práce napísať.
Dlhší názov domény môže tiež spôsobiť problémy, keď ho niekto zadá do panela s adresou prehliadača. Ak napríklad niekto hľadá „www.example.com“, môže sa náhodne dostať na inú webovú stránku s názvom www.example.com. Alebo, čo je ešte horšie, môžu skončiť na škodlivej webovej stránke, ktorá vyzerá rovnako ako tá vaša.
A nakoniec, dlhý názov domény nemusí vyzerať na marketingových materiáloch veľmi príťažlivo. Väčšina ľudí totiž nemyslí na to, koľko písmen tvorí webovú adresu. Vidia pekný obrázok a predpokladajú, že všetko ostatné je v poriadku. Preto sa snažte, aby boli názvy domén krátke.
7. Neskontrolovali ste, či existuje ekvivalent .org alebo .net
Ak chcete spustiť novú webovú stránku, ktorá je zacielená na konkrétne publikum, môže mať zmysel vybrať si názov domény .org, .co.uk, .in atď. Existuje však veľká šanca, že toto meno už prevzal niekto iný. Musíte skontrolovať, či je názov už zaregistrovaný v TLD .net alebo .com.
Dôvod, prečo odporúčame skontrolovať obe prípony, je ten, že niektorí ľudia používajú TLD .com alebo .org bez toho, aby si boli vedomí toho, že by si mohli zaregistrovať podobný názov domény. Predpokladajme napríklad, že chcete otvoriť webovú stránku s názvom JohnDoe.lawyer. Či už je meno zaregistrované, zistíte jednoducho tak, že do panela s adresou prehliadača napíšete johndoe.lawyer. Efektívnejším spôsobom k viacerým rozšíreniam je však použitie webovej stránky, ktorá dokáže hromadne skontrolovať whois názvu domény, ako napríklad: https://bulkseotools.com
Takýmto situáciám sa môžete vyhnúť jednoduchým pridaním koncovky .net alebo .co.uk k požadovanému názvu domény. Ak to urobíte, budete si môcť zaregistrovať meno bez toho, aby ste sa museli obávať, že to isté urobí iná osoba.
8. Zabudli ste skontrolovať históriu registrácie domény
Ak chcete vedieť, čo sa stalo s určitým názvom domény v priebehu času, pozrite si záznamy Whois. Tieto zobrazujú všetko o vlastníkovi názvu domény vrátane jeho kontaktných informácií, e-mailovej adresy, telefónneho čísla, poštovej adresy, IP adries, kde je stránka hosťovaná a ďalších informácií.
Databáza Whois je voľne prístupná, ale niektorí registrátori účtujú poplatok za prístup k ďalším údajom, ako je vyhľadávanie WHOIS, overenie vlastníctva domény, výpočet veku domény a iné. Niektoré spoločnosti ponúkajú prémiovú verziu svojho nástroja Whois, kde si môžete vyhľadať domény bez toho, aby ste museli platiť niečo navyše.
Pohľad na históriu registrácií vám môže pomôcť určiť, či sa vyskytli nejaké problémy alebo či ste potenciálne nezohnali podvodný názov domény. Jednou z takýchto služieb, ktorú môžete použiť, ak chcete podrobne preskúmať históriu názvu domény, je domainiq.com. Táto služba vám poskytuje podrobné informácie o konkrétnej histórii názvu domény vrátane toho, kto ho mohol vlastniť v poslednom desaťročí (alebo viac). Tento druh nástroja môže byť užitočný pri zisťovaní problémov, ktoré môžu naznačovať ukradnutý názov domény alebo podvodný názov domény.
Posledná vec, ktorú chcete urobiť, je zistiť, že ste si zakúpili ukradnuté doménové meno. Ak sa ubezpečíte, že ste vykonali kontrolu histórie registrácie domény, mohli by ste sa potenciálne vyhnúť tomuto katastrofálnemu problému.
9. Zabudli ste skontrolovať starý obsah domény
Ak doména, ktorú si chcete kúpiť, bola zaregistrovaná v nedávnej minulosti a bola pred časom vymazaná, alebo ak chcete už existujúcu doménu, môžete použiť archive.org aby ste videli, aký druh obsahu mohla táto doména v priebehu rokov publikovať (ak vôbec).
Je to veľmi užitočný nástroj, pretože generuje snímky miliónov stránok zakaždým, keď zistí veľkú zmenu. V závislosti od lokality je každý deň a niekedy aj týždeň k dispozícii niekoľko snímok, ktoré nám môžu poskytnúť dobrú predstavu o tom, ako stránka predtým vyzerala.
Táto kontrola však nesúvisí s našou predchádzajúcou históriou domény a ani to neznamená, že registrácia domény je bezpečná. Namiesto toho kontrolujeme obsah, ktorý doména zobrazovala.
Dokonalá doména pre váš web by mohla obsahovať legálny obsah alebo dokonca niečo úplne iné. Tento obsah sa však mohol líšiť od obsahu, ktorý hľadáte, alebo mohol mať nejaký problém. Napríklad mohla obsahovať obrázky detskej pornografie alebo mohla hostiť nelegálne hazardné aktivity. História vašej domény je dôležitá a toto je jeden krok pri vykonávaní vašej povinnej starostlivosti v doméne, ktorú by ste nemali ignorovať.
Nechcete zbytočne míňať peniaze na nákup domény, ktorá má problémy ako vyššie. Musíte vedieť, aký druh obsahu zobrazovala, inak by ste mohli riskovať stratu veľa peňazí.
10. Neoverili ste si existenciu podobných domén
Doposiaľ bolo zaregistrovaných veľa dobrých domén a pravdepodobne ich čoskoro pribudne mnoho ďalších. Možno si budete chcieť zaregistrovať názov domény, ktorý je veľmi blízko existujúcemu, ale stále je dostatočne odlišný, aby nedošlo k zámene. Napríklad, ak niekto hľadá „mydomainname.com“, môžete skúsiť zaregistrovať „yourdomainname.com“. Týmto spôsobom sa môžete pokúsiť zachytiť návštevnosť, ktorá smeruje na pôvodnú doménu, od ľudí, ktorí môžu zadávať preklep, pričom sa vyhnete tomu, že budete mať podobný názov domény, čo spôsobí zmätok medzi vašimi návštevníkmi.
Ak sa rozhodnete použiť podobný názov domény, nepridávajte na začiatok názvu domény iba „the“ alebo „an“. Skúste pridať niečo ako „www.examplesite.com“, , „wwwexample.com“ alebo „www.example.com“. Tieto zmeny sa nebudú príliš líšiť od pôvodného názvu domény, ale určite vám pomôžu vyniknúť z davu.
Pokúste sa vyhnúť registrácii názvu domény, ktorý znie príliš všeobecne. Ľudia, ktorí hľadajú bežné výrazy ako „cestovanie“, „fotografia“ alebo „gitara“, budú môcť ľahko nájsť to, čo hľadajú, bez toho, aby sa nechali zmiasť, keď uvidia desiatky stránok, ktoré ponúkajú presne to isté.
11. Rozhodli ste sa pre nesprávnu TLD (rozšírenie domény najvyššej úrovne
Existuje nespočetné množstvo rôznych rozšírení TLD, pod ktorými si môžete zaregistrovať svoju webovú adresu, vrátane „.org“, „.net“, „.info“, „.biz“ a mnohých ďalších. Hoci neexistuje nesprávna TLD, je dôležité, aby sme si vybrali takú, ktorá je vhodná pre našu stránku.
Ak ste napríklad vytvorili webovú stránku pre školu, môžete sa rozhodnúť pre .edu, pretože sa považuje za vhodnú na vzdelávacie účely. Ak si však chcete založiť blog o móde, môžete ísť na .blog. Ale .com je najbežnejšou TLD, a to z dobrého dôvodu. Ak si nie ste istí, ktoré rozšírenie použiť pre vašu stránku, možno budete chcieť použiť .com za predpokladu, že ostatné TLD nie sú dostupné.
Môžete tiež zvážiť výber niekoľkých rôznych TLD. Týmto spôsobom môžete buď vytvoriť doplnkové stránky (napríklad blogy), aby ste ich mohli používať, alebo môžete zaregistrovať tie, o ktorých si myslíte, že získajú veľkú návštevnosť, aby ste ich nasmerovali na vašu hlavnú adresu URL.
12. Vybrali ste názov domény, ktorý je príliš podobný inej webovej stránke
Mnoho ľudí robí chybu, keď si vyberá názov domény, ktorý sa príliš podobá na inú stránku. Myslia si, že im to dodá vierohodnosť, no len to robí veci mätúcimi. Keď niekto zadá do Googlu názov vašej domény, zobrazí sa mu množstvo stránok, ktoré nie sú podobné tým vašim.
Ak si vyberiete názov domény, ktorý je podobný známej značke, skúste zistiť, či už neexistuje verzia vami zvoleného názvu domény chránená ochrannou známkou. Ak nájdete zhodu, môže to znamenať problémy.
Ak by ste si napríklad chceli zaregistrovať názov domény big5sportingshoes.com, pravdepodobne by ste nechceli používať rovnaký presný názov ako spoločnosť s názvom Big Five Sporting Goods. Riskovali by ste porušenie ich ochrannej známky.
Ako sa vás to teda dotýka? No, ak uvažujete o registrácii názvu domény, ktorý znie podobne ako populárna značka, skontrolujte, či už pre tento názov neexistuje ochranná známka. Ak áno, pravdepodobne narazíte na problémy.
13. Názov vašej domény obsahuje iné znaky ako písmená
Keď pracujete s doménovými názvami, existuje veľa priestoru na chyby. Pokiaľ ide o čísla, spojovníky a podčiarkovníky, možno zistíte, že trávite veľa času vysvetľovaním, ako veci fungujú. Toto nie je len nepríjemné; je to nákladné. Ak chcete ušetriť peniaze a vyhnúť sa bolestiam hlavy, zvážte použitie iba písmenového prístupu k návrhu adresy URL.
Povedzme napríklad, že máte produkt s názvom „Veľká kniha čmáraníc“. V tomto prípade by ste pravdepodobne použili niečo takéto: www.thebigbookofdoodles.com. Ak by ste však chceli uviesť číslo, môžete to urobiť takto: www.thebig25bookofthedoodles.com.
To je dôvod, prečo používanie náhodných čísel nie je v názve vašej domény nikdy dobrý nápad. Faktory SEO spoločnosti Moz v ich nástroji Moz Pro tiež naznačujú, že čísla náhodne pridané k názvom domén môžu vyzerať veľmi spamovo. Takže buďte pri tom opatrní, pokiaľ sa nedá pridať na dosiahnutie dobrého efektu.
Chyby sa môžu stať, ale to je súčasť hry
Ak sa uistíte, že názov svojej domény získate hneď od začiatku, môže to priniesť skvelé dividendy smerom k vášmu cieľu zarábania peňazí online.
Tým, že budete brať do úvahy veci, ako napríklad to, ako názov vašej domény znie, ako vyzerá a ako vyzerá na svojom mieste, môžete zaistiť, že všetci vaši používatelia budú mať z názvu vašej domény všetky výhody.
Aký bude názov vašej ďalšej domény?