Chyby v písaní obsahu SEO, ktoré môžu poškodiť váš blog

Ako často počujete niekoho povedať, že chce začať blogovať alebo písať články? Ak ste odpovedali áno, tak gratulujeme! Je to skvelý spôsob, ako budovať návštevnosť a generovať potenciálnych zákazníkov pre vašu firmu.

Problém je, že väčšina blogerov si neuvedomuje, že ich blog nie je optimalizovaný pre SEO. Inými slovami, nevyužívajú silu kľúčových slov a fráz. Nedarí sa im tiež vytvárať kvalitný obsah, ktorý čitateľov zaujme. Okrem toho nevenujú pozornosť určitým osvedčeným postupom, ktoré môžu pomôcť zlepšiť celkovú kvalitu ich blogu.

Blogovanie je skvelý spôsob, ako zdieľať informácie a spojiť sa so zákazníkmi. Bez poriadnej optimalizácie sa však vo vyhľadávaní Google neumiestní.

Existuje niekoľko bežných chýb SEO copywritingu, ktoré môžu váš blog naplniť, a mali by ste sa uistiť, že ich pred odoslaním vyžehlíte.

Nezačali ste proces prieskumom kľúčových slov

Mnoho blogerov sa previnilo tým, že preskočili najdôležitejšiu časť svojej stratégie SEO – výskum kľúčových slov. To platí najmä pre tých, ktorí nemajú technické vzdelanie a snažia sa naučiť optimalizovať svoju stránku.

V skutočnosti sme videli veľa blogov, kde autor ani nevie, aké kľúčové slová ich publikum používa na ich nájdenie. A hoci existuje množstvo nástrojov, ktoré vám môžu povedať, aké slová ľudia zadávajú do Googlu, aby vás našli, stále si musíte urobiť nejaký prieskum.

Možno si poviete, že výskum kľúčových slov je nudný, ale v skutočnosti to tak nie je. Existuje veľa rôznych spôsobov, ako k tomu pristupovať, a keď to začnete robiť, uvidíte, prečo sa to oplatí.

Zabudli ste na zámer vyhľadávania

Skôr ako začnete písať, ako aj pri analýze kľúčových slov, je tiež dôležité dôkladne sa pozrieť na zámer vyhľadávania. Je to preto, že existujú rôzne typy vyhľadávaní. Ľudia môžu napríklad vyhľadávať informácie, konkrétny produkt alebo možno len chcú prehliadať.

Musíte vedieť, s akým typom vyhľadávania máte do činenia. Ak ide o informačné vyhľadávanie, budete musieť poskytnúť užitočný obsah. Ak však ide o transakciu, budete sa musieť zamerať na poskytovanie relevantných produktov a služieb.

Prečo je zámer vyhľadávania dôležitý pre copywriting na optimalizáciu pre vyhľadávače?

Ak napríklad niekto hľadá „najlepšie poistenie auta“, je pravdepodobné, že sa o najlepšie autá v skutočnosti nezaujíma. Pravdepodobne majú záujem nájsť najdostupnejšie politiky.

V takýchto prípadoch by ste chceli zabudnúť na poskytovanie informatívneho obsahu a sústrediť sa na propagáciu najlepších ponúk.

Vo svojom písaní nepoužívate synonymá

Najčastejšou chybou, ktorú ľudia robia pri optimalizácii svojich webových stránok, je pridávanie príliš veľa výskytov jedného kľúčového slova do textu. Toto sa nazýva vypchávanie.

Aj keď sa to môže zdať ako dobrý nápad pridať na svoju webovú stránku množstvo variácií jedného konkrétneho slova, dnes sú vyhľadávače inteligentnejšie ako kedykoľvek predtým. Ak uvidia viac výskytov toho istého kľúčového slova v rámci niekoľkých stoviek znakov, nemusia si myslieť príliš vysoko o kvalite tohto písania.

Namiesto toho vyskúšajte návrhy synoným a súvisiace výrazy. Napríklad, ak chcete optimalizovať pre „jablkový koláč“ aj „jablkové koláče“, stačí zadať „jablkové koláče“ a všimnete si, že v navrhovanom zozname sa môžu zobraziť obe frázy. V čase písania tohto článku sa pri vyhľadávaní výrazu „jablkové koláče“ zobrazujú jednotné aj množné čísla „recepty na jablkové koláče“.

Nemyslíte na používateľa

Spoločnosť, s ktorou sme spolupracovali, vykonala určité zmeny na svojej webovej stránke. Jedného dňa sme dostali e-mail od jedného z našich klientov, v ktorom nás žiadal, aby sme sa pozreli na webovú stránku jeho konkurenta, pretože sa chceli uistiť, že ten náš nič podobné nerobí. Išli sme tam a videli sme, že na svoju webovú stránku pridali niekoľko funkcií. Keď sme sa ich spýtali, prečo chcú, aby sme to skontrolovali, povedali nám, že sa im nepáči, ako zmenili rozloženie svojej domovskej stránky. Mysleli si, že ich dizajn sa až príliš podobá na dizajn ich konkurenta.

Čítať:  Ponižujúce chyby! Priznania manažéra sociálnych médií

Poukázali sme na to, že na domovskej stránke v skutočnosti nič nezmenili; len trochu posunuli veci. Ale stále sa tak cítili. Ustúpili sme teda o krok späť a snažili sme sa pochopiť, odkiaľ prichádza. Vedeli sme, že ľudia vo všeobecnosti radi vidia určité prvky na rovnakom mieste na každej stránke. Väčšina ľudí napríklad nemá rada posúvanie sa v dlhom zozname položiek, aby našli niečo konkrétne.

Preto sme sa sami seba spýtali: Čo by sme mohli urobiť, aby sme pomohli nášmu klientovi vyhnúť sa tomu, aby musel listovať v dlhom zozname produktov, aby našiel to, čo potreboval? Mohli by sme relevantné informácie presunúť bližšie k hornej časti stránky? Ak by sme to urobili, nebolo by pre nich jednoduchšie nájsť to, čo hľadajú?

Potom sme si uvedomili, že si tú zmenu pravdepodobne ani nevšimli – len predpokladali, že je to ich web. Nemali dôvod veriť, že by to mohol navrhovať niekto iný. V skutočnosti si nevedeli predstaviť, že by niekto iný mal záujem vytvoriť takú jednoduchú vec.

Ale naučili sme sa, že niekedy je lepšie urobiť krok späť a nechať používateľa, aby vám povedal, čo treba urobiť. Pochopením perspektívy používateľa môžete zlepšiť svoje písanie a zabezpečiť, aby robilo to, čo má robiť.

Bežne píšete text, ktorý je nečitateľný

Ak ste niekedy napísali blogový príspevok, viete, aké dôležité je zabezpečiť, aby vaši čitatelia mohli ľahko čítať váš text. Koniec koncov, nejde len o získanie návštevnosti; ide o premenu týchto návštevníkov na zákazníkov. A ak ich nepremeníte, už nikdy neuvidíte ani cent zo svojho úsilia. Ak teda chcete zvýšiť konverzie na svojich vstupných stránkach a blogoch, musíte sa najskôr zamerať na vytváranie obsahu, ktorý je ľahko čitateľný. Tu je niekoľko bežných chýb, ktorých sa autori dopúšťajú pri vytváraní obsahu, ktorému je ťažké porozumieť.

Používanie príliš veľa slov.

Priemerný človek číta niekde okolo 250 slov za minútu. To znamená, že niekto, kto číta váš text normálnou rýchlosťou, ho dokončí do 15 sekúnd. Niektorí ľudia však čítajú ešte rýchlejšie. V skutočnosti sú tam ľudia, ktorí dokážu prečítať 500 slov za minútu. Ak teda používate dlhé vety, zložitú slovnú zásobu a veľa žargónu, môžete v skutočnosti spomaliť proces čítania textu. Radšej by ste mali siahnuť po krátkych vetách a jednoduchom jazyku.

Nie korektúry.

Pri písaní zvyčajne začnete písať bez rozmýšľania. Ale keď skončíte, mali by ste sa naposledy pozrieť na svoju prácu. Skontrolujte všetko vrátane hlavičiek, podnadpisov, odrážok, odsekov a obrázkov. Uistite sa, že každé slovo dáva zmysel. Skontrolujte tiež pravopisné chyby, problémy s interpunkciou a preklepy.

Sťažuje skenovanie vášho textu.

Chcete, aby sa váš text odlišoval od ostatných webových stránok. Aby ste to dosiahli, musíte ľuďom uľahčiť hľadanie toho, čo hľadajú. Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť tento cieľ, je udržiavať krátky text. Udržujte svoje nadpisy stručné a výstižné. Vždy, keď je to možné, používajte odrážky. Snažte sa používať tučné písmo a kurzívu s mierou. Vyhnite sa používaniu grafiky, pokiaľ si nie ste úplne istí, že pridáva hodnotu vášmu textu.

Neúspešná korektúra.

Ako už bolo spomenuté vyššie, pred zverejnením online by ste mali text vždy skontrolovať. Nezáleží na tom, či píšete článok alebo tlačovú správu. Platia rovnaké pravidlá. Prečítajte si text ešte raz a venujte osobitnú pozornosť nasledujúcim oblastiam:

Čítať:  9 hlbokých dôvodov, prečo váš web elektronického obchodu absolútne potrebuje blog

Titulky – sú dostatočne jasné? Zhodujú sa s posolstvom, ktoré chcete odovzdať?

Podnadpisy – Je každý podnadpis relevantný pre príslušný nadpis?

Odrážky – Obsahuje každá odrážka iba jednu myšlienku?

Obrázky – Sú relevantné pre danú tému?

Obrázky – Sú relevantné pre váš text?

Ignorovanie preklepov

Aj keď si možno myslíte, že angličtinu ovládate dokonale, dokonalosť neexistuje. Vo vašom texte budú vždy preklepy. Aj keď svoje články píšete ručne, musíte ich ešte raz skontrolovať na presnosť. Ak si všimnete nejaké pravopisné chyby, okamžite ich opravte. Pamätajte, že preklepy vás môžu stáť peniaze v podobe menšieho počtu divákov, ktorí čítajú vašu stránku.

Nekontrolujte všetko, čo píšete

Najväčšou chybou, ktorú niektorí spisovatelia robia, je, že nekorektujú svoju prácu. To platí bez ohľadu na to, či vytvárate blogové príspevky, články, elektronické knihy, biele knihy atď., alebo dokonca knihy. Všetko, čo píšete, musíte skontrolovať.

Ak tak neurobíte, riskujete, že sa dopustíte chýb, ako sú nesprávne napísané slová, mätúce zámená, nesprávne používanie čiarok a zabúdanie apostrofov. Tieto druhy chýb odstavia čitateľov a môžete ich stratiť navždy.

Pravdepodobne si myslíte: “Ale ja som skvelý spisovateľ.” No áno, ale si človek. A ľudia robia chyby. Rovnako aj roboty.

Bez ohľadu na to, akí zruční si myslíte, že ste, s vaším obsahom bude vždy niečo zlé. Dôvodom je to, že ste príliš blízko k práci. Keď pracujete na svojich veciach, nepracujete nezaujatým okom. Nebojte sa však, existujú spôsoby, ako tieto problémy vyriešiť.

Používate obrázky chránené autorskými právami bez riadneho uvedenia zdroja

Obrázky sú jednou z najsilnejších častí obsahového marketingu. Pomáhajú pritiahnuť čitateľov a udržať ich tam. Ak však neviete, ako správne používať obrázky, môže vás to vyjsť draho.

Ak chcete prilákať zákazníkov, musíte poskytovať vysoko kvalitný obsah. A skvelý obsah znamená mať originálne obrázky.

Niektorí ľudia sú však v pokušení používať obrázky chránené autorskými právami bez povolenia. Môžete sa tým dostať do vážnych právnych problémov. Napríklad zákon o autorských právach súvisiacich s informačnými technológiami (Digital Millennium Copyright Act) zakazuje online distribúciu materiálu porušujúceho autorské práva. Ak teda použijete fotografiu odfotenú niekým iným bez povolenia, môžete čeliť trestnému stíhaniu a pokutám.

Ak sa chcete vyhnúť takýmto problémom, musíte urobiť niekoľko vecí:

Uistite sa, že vybratý obrázok je voľne použiteľný. Existuje veľa stránok, kde môžete nájsť obrázky bez licenčných poplatkov, ako napríklad Unsplash, Flickr Commons, Pixabay a ďalšie. Môžete dokonca nahrať svoj vlastný obsah na Creative Market a predávať k nemu prístup.

Použite svoj najlepší úsudok. Niekedy sa zdá, že všetci používajú rovnaké obrázky. To však neznamená, že je v poriadku ich ukradnúť. Rozhliadnite sa na internete a zistite, čo je populárne. Potom hľadajte podobné obrázky. Alebo sa opýtajte svojich klientov a priateľov, či nemajú niečo, čo by ste mohli použiť.

Nezabudnite uviesť zdroj. Aj keď nemusíte platiť licenčné poplatky, stále musíte správne pripísať. Uveďte meno fotografa aj webovú adresu.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Ďalšie informácie, ktoré sa môžu vzťahovať na vašu konkrétnu situáciu, získate od právneho zástupcu pre autorské práva. Toto je len všeobecná rada, ktorá pomôže odborníkom v oblasti SEO, ako ste vy, začať, a nie je určená na ochranu pred všetkými právnymi situáciami.

Vaša optimalizácia pre vyhľadávače je slabá

Optimalizácia pre vyhľadávače alebo SEO je jedným z najdôležitejších aspektov online marketingu. Ak svoju stránku neoptimalizujete správne, môže vás to stáť zákazníkov. Tu je niekoľko bežných chýb, ktorých sa môžu správcovia webu dopustiť pri pokuse o optimalizáciu svojich stránok.

Nepoužívate meta tagy.

Meta tagy sú v podstate malé popisy vašej webovej stránky. Pomáhajú vyhľadávačom pochopiť, o čom je vaša stránka. Ak napríklad predávate topánky, do značky popisu by ste vložili slovo „topánky“.

Čítať:  4 spôsoby, ako pridať produktové filtre do vášho obchodu WooCommerce

Mnohé stránky však píšu niečo ako „Toto je môj obchod s obuvou“. To nie je užitočné, pretože nikto nechce čítať o tom, ako funguje váš obchod s obuvou. Namiesto toho by ste mali zahrnúť slová, ktoré popisujú váš produkt, ako napríklad „pánske spoločenské topánky“, „dámske sandále“ atď.

Nepoužívate dostatok kľúčových slov.

Keď niekto hľadá, zadá otázku alebo tému. Ak teda predávate pánske spoločenské topánky, chcete niekde vo svojom texte použiť kľúčové slovo „spoločenské topánky“. Nepreplňujte celú stránku kľúčovými slovami; zamerajte sa tam, kde je to potrebné.

Neodpájate sa.

Jedným z najlepších spôsobov, ako zlepšiť svoje hodnotenie, je odkazovať na iné relevantné stránky. Keď niekto zadá slovo alebo frázu, často sa mu zobrazí zoznam súvisiacich výrazov. Prepojením na inú stránku poskytnete spoločnosti Google ešte viac informácií o danej téme.

Nepoužívate interné odkazy

Interné odkazy spájajú stránky v rámci vašej lokality. Interné odkazy sú veľmi cenné, pretože prezrádzajú spoločnosti Google, že medzi dvoma rôznymi časťami vášho webu je hodnota. Interné odkazy tiež umožňujú čitateľom jednoducho prechádzať vašimi stránkami.

Nevytvárate jedinečný obsah.

Kľúčom k vytvoreniu dobrého obsahu je, aby bol užitočný a zaujímavý. Ľudia budú zdieľať obsah, ktorý má hodnotu a záujem. Ak sa pokúsite prinútiť ľudí, aby čítali váš obsah, nebude sa im to páčiť. A určite sa o to nepodelia so svojimi priateľmi.

Neaktualizujete pravidelne.

Ak chcete mať dobré hodnotenie, musíte svoje stránky často aktualizovať. Nový obsah pomáha Googlu určiť, ktoré stránky sú najrelevantnejšie. Návštevníci sa tiež vracajú na vaše stránky.

Nepridávaš nové produkty.

Ak ponúkate len niekoľko položiek, môžete sa zbaviť zastaraného katalógu. Ak však plánujete rast svojho podnikania, musíte neustále pridávať nové produkty. V opačnom prípade vaši konkurenti zjedia všetky vaše potenciálne tržby.

Nerobíte sociálne médiá.

Sociálne médiá sú skvelým spôsobom, ako propagovať svoje podnikanie. Ak však nemáte nastavené žiadne účty, prichádzate o množstvo príležitostí pre návštevnosť a potenciálnych zákazníkov.

Nevykonávate dôkladný výskum

Písanie esejí je dosť ťažké bez toho, aby ste sa museli obávať, či ste urobili svoju domácu úlohu správne alebo nie. Chcete písať o konkrétnej téme, ale sami o nej veľa neviete. Ako sa vyhnúť tomu, aby ste zneli ako úplný idiot? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:

Najprv si urobte domácu úlohu

Skôr ako začnete čokoľvek písať, vždy sa uistite, že ste si urobili prieskum. To zahŕňa skúmanie samotnej témy, ako aj autora (autorov), vydavateľa, dátum vydania atď. Ak ste si neurobili domácu úlohu, budete strácať čas hľadaním toho, čo povedať.

Nepíšte len tak o čomkoľvek

Ak si myslíte „nudím sa“, prestaňte s tým. Radšej sa zamysli nad tým, prečo píšeš. Píšeš pre zábavu? Je nejaký termín? Píšeš, aby si urobil dojem na niekoho iného? Nech už je dôvod akýkoľvek, uistite sa, že je relevantný pre danú tému. Napríklad, ak píšete o knihe, uistite sa, že ste si prečítali celú vec. Ak píšete o filme, pozrite si ho znova. A ak píšete o niečom osobnom, uistite sa, že tomu rozumiete lepšie ako ktokoľvek iný.

Byť špecifický

Nepoužívajte vágne výrazy ako „internet“. Používajte špecifické výrazy, ako napríklad „stránky sociálnych médií“ alebo „online komunity“. Uistite sa, že vaši čitatelia presne vedia, čo máte na mysli. Tiež sa snažte, aby bol váš jazyk jednoduchý. Vyhnite sa používaniu veľkých slov a technického žargónu, pokiaľ to naozaj nepotrebujete. Závisí to aj od typu blogu, o ktorom píšete. Pre technický blog môže mať zmysel použiť nejaký technický žargón. Pomáha objasniť veci a etabluje vás ako odborníka vo svojom odbore. V prípade blogu s receptami sa odporúča zachovať jednoduchý jazyk, pretože tento typ blogu priťahuje všeobecné publikum o varení.

Čítať:  7 osvedčených postupov obsahového marketingu, ktoré privádzajú vaše publikum k šialenstvu

Nezaujmete dostatočne skoro

Web obsahuje veľa informácií. Existujú doslova miliardy kusov obsahu, vrátane miliónov blogov a článkov. A ľudia hľadajú niečo konkrétne. Hľadajú recept na lasagne, definíciu „bromance“ alebo možno chcú vedieť, ako pripraviť grilovaný syrový sendvič.

Keď niekto hľadá na internete, dúfa, že nájde presne to, čo hľadá. Ale niekedy, aj keď máte skvelý nápad na blogový príspevok, neupútate nikoho pozornosť. Možno ste napísali skvelý úvod a pútavý nadpis, ale nikto nechce čítať váš článok, pretože už videl päť podobných.

Čo teda robiť ďalej? Čo keby ste mohli napísať článok, ktorý vyniká medzi ostatnými? Ako upútať niečiu pozornosť bez toho, aby ste boli otravní?

Začnete názvom. V našom výskume sme zistili, že priemerný čitateľ si prelistuje približne 50 % textu na stránke, kým sa rozhodne, či bude pokračovať v čítaní. To znamená, že ak dokážete niekoho zaskočiť skôr, zvýšite šance, že sa bude držať.

Ale čo ak máte naozaj dlhý obsah? Alebo je to snáď zoznam? No aj tak sa treba uistiť, že prvá veta upúta čitateľa. Zistili sme, že čitatelia majú tendenciu ignorovať prvý odsek článku, pokiaľ ich nezaujme. Potom väčšina ľudí prelistuje stránku, aby zistila, čo sa stane ďalej.

Ak píšete dlhší článok, snažte sa, aby boli veci krátke a sladké. Jasné intro pomáha nastaviť hlavné body príbehu. Nezachádzajte do detailov o každej jednej veci, ktorá sa stala v minulosti. Namiesto toho sa zamerajte na celkový obraz.

A pamätajte, že neskôr môžete kedykoľvek pridať ďalšie odseky. Nemusíte sa báť, že prídete o miesto uprostred vášho článku. Rovnako ako v prípade knihy sa môžete jednoducho vrátiť tam, kde ste skončili.

Niekde vo svojom písaní máte očividnú reklamu

Reklama je niekedy nevyhnutná na to, aby podniky prežili. Existujú však spôsoby, ako zabezpečiť, aby čitatelia nemali pocit, že sú zapredaní. Tu je sedem tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa vysloveniu „kúp ma teraz!“ atmosféra:

Buďte autentickí. Ľudia sa s vami chcú spojiť, takže ak sa pokúsite byť niekým iným, pravdepodobne vás uvidia priamo cez vás.

Rozprávať príbehy. Ľudia kupujú produkty skôr na základe emócií než samotných faktov. Ak teda poviete príbeh o tom, ako nejaký produkt vyriešil problém, s väčšou pravdepodobnosťou získate zákazníkov.

Použite skutočné príklady. Keď ukážete, čo máte na mysli, zvýšite dôveryhodnosť. Povedzme napríklad, že ponúkate zľavu na produkt, ak spomeniete určitú značku. Tým je jasné, že nehovoríte len o svojom vlastnom produkte.

Urobte to osobné. Ľudia majú tendenciu veriť tomu, čo si o nich myslia ostatní, takže ak sa vám nejaký produkt páči, dajte o tom vedieť svetu.

Nech je to krátke. Kópia typu eseje nefunguje dobre online. Dobrým pravidlom je udržiavať odseky v troch vetách. Majte na pamäti, že tu hovoríme len o vetách; nie celková dĺžka vášho blogového príspevku.

Hodnota ponuky. Vaši čitatelia nie sú hlúpi – chápu, že niečo predávate. Ak teda poskytnete užitočné informácie, budú mať väčší záujem o nákup od vás.

Ukážte nejakú osobnosť. Ľudia radi spoznávajú ľudí, ktorí stoja za značkami. Chcú zistiť, prečo robíte to, čo robíte.

Každý robí chyby; Rozdiel je v tom, ako ich zmierňujete

Chyby sú vo svete písania nevyhnutné. Veci sú vytrhnuté z kontextu. Obsah, ktorý píšete, môže obsahovať preklepy. Váš prvý návrh nemusí byť dokonalý.

Ale preto majú spisovatelia redaktorov. Preskúmať ich prácu a uistiť sa, že je prítomné užitočné druhé oko, aby sa ubezpečil, že spisovatelia nevyzerajú príliš hlúpo.

Čím skúsenejší ste, dúfajme, tým menej chýb budete robiť (s najväčšou pravdepodobnosťou).

Veľký rozdiel je však v tom, ako sa chyby riešia a zmierňujú a ako sa opravujú, aby sa vašim čitateľom zabezpečil čo najlepší výsledok.

Kedy začínate písať svoj ďalší blogový príspevok?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE