Pokúšate sa rozhodnúť medzi Craft CMS a WordPress, aby ste vytvorili svoj nový web? Obe tieto platformy vynikajú vo vytváraní webových stránok, ale nie je ľahké zistiť, ktorá z nich je pre vás tá pravá. Obaja môžu dosiahnuť rovnaké výsledky, ale spôsob, akým na to idú, je úplne odlišný.
Preto porovnám jednotlivé platformy v priamom porovnaní, aby som vám pomohol rozhodnúť sa.
CMS CMS vs WordPress: Prehľad
Predtým, než sa dostaneme do konkrétnych kategórií, je dôležité pochopiť, čím sú jednotlivé platformy jedinečné. Aj keď sú obe CMS, tieto platformy sa veľmi líšia, pokiaľ ide o ich základnú identitu.
Pozrime sa.
Čo je CMS Craft?
Craft CMS vytvorila spoločnosť Pixel & Tonic, aby pomohla webovým vývojárom vytvoriť krásne webové stránky v modernom štýle. Na rozdiel od mnohých moderných CMS to nie je tvorca webových stránok. Preto musíte napísať svoj vlastný HTML kód, čo sťažuje používanie začiatočníkov.
Ak však máte základné znalosti kódovania, môžete vytvoriť webovú stránku, ktorá využíva niektoré z najlepších postupov kódovania.
Jednou z oblastí, v ktorej vyniká, je spolupráca. S Craft Pro je ľahké zabezpečiť, aby každý člen tímu mal prístup k tomu, čo potrebuje, bez toho, aby zasahoval do ostatných.
Má to však svoju cenu, pretože prístup k Craft CMS Pro je pri zvažovaní iných možností na trhu veľmi drahý. Napriek cene si však vydobyl miesto v odvetví CMS.
Čo je WordPress?
WordPress je open-source CMS, ktorý je zadarmo na používanie. Vďaka tomuto a mnohým ďalším faktorom sa WordPress stal najpopulárnejším CMS na trhu s trhovým podielom viac ako 40%!
V odvetví prinajmenšom dominuje.
Veľkým faktorom je, že používatelia nepotrebujú žiadne znalosti kódovania. To všetko vďaka obrovskej knižnici tém a doplnkov, ktoré máte k dispozícii. Téma je zbierka štýlov a šablón, ktoré určujú vzhľad vašej webovej lokality.
Výsledkom je, že môžete mať skvelý dizajn jednoduchým kliknutím na tlačidlo „Inštalovať“. Zásuvné moduly sú malé softvérové balíky, ktoré pridávajú na vašu webovú stránku špecifické funkcie. Oba sú dostupné v bezplatnej a prémiovej verzii, takže si nájde niečo pre každého.
Aký je teda rozdiel?
Zatiaľ čo Craft CMS aj WordPress sú systémy na správu obsahu, WordPress je platforma vhodná pre začiatočníkov, ktorá dominuje na trhu. Výsledkom je viac možností podpory a integrácie pre používateľov. Zatiaľ čo Craft CMS je intuitívny, vyžaduje si znalosti kódovania, ktoré odradí začiatočníkov.
To znamená, že obe môžu byť použité na vytvorenie rovnakého druhu webových stránok.
Jednoduchosť použitia
Mnoho používateľov nepochybne oceňuje platformu, ktorá sa ľahko používa. Mnohé firmy sa rozhodnú vytvoriť si vlastnú webovú stránku, aby ušetrili peniaze, ale chýbajú im znalosti kódovania. To viedlo mnoho moderných CMS k vytvoreniu platforiem, ktoré nevyžadujú kód.
Veľmi však záleží na tom, kto web tvorí.
CMS CMS Accessibility
Craft CMS je veľmi intuitívna platforma, ktorá bola navrhnutá s ohľadom na vývojárov webu s dôrazom na webovú vývojársku časť. Ak ste úplný začiatočník, ktorý nevie nič o HTML, táto platforma nie je pre vás.
To znamená, že ak ste zvyknutí vytvárať webové stránky týmto spôsobom, Craft CMS môže byť tým najlepším miestom na to. Vďaka filozofii inteligentného dizajnu môžete vytvárať stránky, ktoré sa načítavajú rýchlejšie a v konečnom dôsledku fungujú lepšie, pretože nemajú zbytočný kód.
Na oficiálnej úrovni Craft CMS nemá žiadne témy. Ak však viete, kde hľadať, môžete nájsť viacero šablón, ktoré používatelia vytvorili. Väčšina z nich však bude vyžadovať určité úpravy z vašej strany.
V konečnom dôsledku ide o platformu, na ktorej staviate všetko od nuly.
Dostupnosť WordPress: Víťaz
WordPress začal ako blogovacia platforma, ale neustále sa vyvíjal do dnešnej podoby. S ním môžete vytvoriť akúkoľvek webovú stránku a už nikdy nebudete musieť písať jediný riadok kódu.
Ide teda o najdostupnejšiu platformu na trhu.
Pri vytváraní novej webovej stránky si jednoducho musíte nainštalovať WordPress, nainštalovať tému, nájsť a nainštalovať pluginy, ktoré sa vám páčia, a začať vytvárať obsah. Je to naozaj také jednoduché. Ktokoľvek môže vytvoriť web pomocou WordPress.
Správa WordPressu je rovnako jednoduchá. Aktualizácie je možné automatizovať, zatiaľ čo doplnky vám pomôžu spravovať ďalšie aspekty vášho webu, ako je bezpečnosť alebo SEO. A najlepšie na tom je, že máte na výber veľa možností, takže si môžete vybrať nástroje, ktoré vyhovujú vašej úrovni zručností.
Výsledky
WordPress sa bezpochyby používa jednoduchšie ako Craft CMS. Aj keď to nevyhnutne neznamená, že je to lepšie, je to veľký dôvod, prečo sa WordPress stal dominantnou silou v tomto odvetví. S platformou môže stavať každý.
Dostupnosť je súčasťou každého aspektu WordPress.
Dizajn
Sme ďaleko za bodom, kedy webové stránky môžu byť funkčné. Dnes musia webové stránky vyzerať dobre. Zatiaľ čo krása je v očiach diváka, každá z týchto platforiem ponúka svoj vlastný prístup k filozofii dizajnu.
Ktorá z nich je lepšia, skutočne závisí od pohľadu, ale myslím si, že víťaz je jasný.
CMS dizajn
S Craft CMS môžete vytvoriť akýkoľvek typ dizajnu webových stránok, ktorý chcete, pretože je založený na kóde. Neexistujú žiadne obmedzenia okrem vašich vlastných znalostí kódovania. Na rozdiel od mnohých iných CMS, Craft neponúka na začiatok žiadne šablóny.
To znamená, že komunita je vášnivá a existuje veľa neoficiálnych šablón, ktoré môžete nájsť. Tieto môžu slúžiť ako dobrý východiskový bod pre menej kvalifikovaných vývojárov, ale stále vyžadujú vylepšenie na vašom konci, aby vyzerali dostatočne odlišne od iných webových stránok.
Táto sloboda je dostupná aj z hľadiska rozloženia. Môžete vytvoriť ľubovoľné rozloženie stránky alebo príspevku. Môžete si kúpiť aj niekoľko prémiových doplnkov, ktoré pridávajú vizuálny editor na pomoc menej skúseným vývojárom.
Celkovo je platforma skvelá na navrhovanie webových stránok a obsahu.
Dizajn WordPress: Víťaz
WordPress vám dáva úplnú kontrolu nad tým, ako pristupovať k webdizajnu. Na navrhovanie stránok môžete použiť tradičnejšie metódy, ako je použitie kódu CSS, alebo môžete použiť nástroj na tvorbu stránok, ako je Elementor, na vytvorenie stránky od začiatku.
Naozaj, všetko závisí od výberu. Existuje toľko nástrojov, ktoré môžete použiť na vytváranie obsahu alebo pridávanie konkrétnych prvkov, dizajn skutočne závisí od osobných preferencií. A s viac ako 4 000 bezplatnými motívmi, z ktorých si môžete vybrať, nie je núdza.
Pokiaľ ide o vytváranie obsahu, editor Gutenberg je vynikajúci. Je to blokový editor, ktorý vám umožňuje vytvárať príspevky alebo stránky ľubovoľným spôsobom. Je tiež jednoduché používať.
WordPress a editor Gutenberg sú intuitívne a kvalitný obsah vytvoríte v priebehu niekoľkých minút, keď sa s nimi naučíte.
Výsledky
Toto je náročná kategória, pretože oboje možno použiť na vytváranie štýlového obsahu, ale to, čo dáva WordPressu výhodu nad Craft CMS, je množstvo dostupných možností.
V Craft CMS ste obmedzený iba na používanie kódu.
V programe WordPress si môžete vybrať témy, prispôsobiť ich pomocou kódu CSS, doplnkov alebo dokonca vytvoriť vlastné stránky pomocou nástroja na tvorbu stránok alebo webových stránok na inej platforme. V podstate robí všetko, čo Craft, a ešte viac.
eCommerce
Jednou z najbežnejších webových stránok, ktoré vidíte, sú internetové obchody. Tieto webové stránky majú veľmi špecifické potreby a vyžadujú viac zdrojov ako blogy alebo spravodajské stránky. Preto potrebujete platformu, ktorá vám môže poskytnúť všetko.
Ešte dôležitejšie je, že potrebujete taký, ktorý sa dokáže prispôsobiť vášmu podnikaniu.
Craft CMS aj WordPress ponúkajú používateľom výkonný výber nástrojov elektronického obchodu.
CMS CMS eCommerce
Craft CMS ponúka používateľom viacero plánov (viac o tom v Cene), ale v krátkosti, existujú dva plány elektronického obchodu Craft Commerce Lite & Pro.
Lite stojí 199 dolárov za projekt a Pro stojí 999 dolárov za projekt. Povedať, že ide o vysoké ceny, je podhodnotenie.
Ak ste chceli na svoj blog pridať obchod s tovarom, dokonca aj jednoduchý plán by mohol vymazať ziskové marže. Namiesto toho je Craft Commerce zameraný na väčšie obchody a je to pre nich skvelé riešenie.
Craft Commerce sa bez problémov integruje s Craft CMS a môže sa škálovať s výkladmi akejkoľvek veľkosti, pretože ho vytvoril rovnaký tím. Má veľa vstavaných funkcií, ktoré by sa na iných platformách považovali za doplnky.
Ak si môžete dovoliť cenu, Craft Commerce je skvelý.
Elektronický obchod WordPress: víťaz
WordPress má tajnú zbraň, pokiaľ ide o elektronický obchod, WooCommerce. Tento bezplatný doplnok premení vašu inštaláciu WordPress na obchod vhodný pre elektronický obchod bez dodatočnej ceny.
V skutočnosti má v súčasnosti viac ako 5 miliónov obchodov.
Má tiež sadu doplnkov, ktoré siahajú od bezplatných až po prémiové. Jediné poplatky, ktoré zaplatíte, sú transakčné poplatky spojené s platobnými bránami ako PayPal alebo Stripe. Takto môžete začať online náklady len za cenu zásob.
Aj keď sa WooCommerce ľahko používa, musím priznať, že má krivku učenia, existujú stovky možností, ktoré môžete nakonfigurovať, takže to môže byť trochu ohromujúce. Dobrou správou je, že existuje množstvo zdrojov, ktoré môžete použiť na to, aby ste sa to naučili bez potreby kódovania.
Výsledky
Toto bola ďalšia ťažká voľba. Craft CMS má vynikajúcu ponuku elektronického obchodu, je však skutočne drahý a opäť vyžaduje znalosti kódovania. WordPress je zadarmo a v porovnaní s tým je celkom jednoduchý.
Celkovo je WordPress lepšou voľbou pre malé až stredne veľké obchody.
Stanovenie cien
Priznajme si to, cena je veľkým faktorom, či práve začínate, alebo máte multimiliardovú spoločnosť. A pokiaľ ide o výber CMS, s ktorým chcete vytvoriť, môže to byť najdôležitejší faktor pre nové webové stránky.
To znamená, že počiatočná cena nie je jediná v hre. Môžu sa pridať ďalšie nástroje, ako sú doplnky, pozrime sa, ktorý z nich je lacnejší.
Ceny CMS CMS
Craft CMS ponúka bezplatnú možnosť, ale je obmedzená na jeden účet správcu. Pre mnohých používateľov je to perfektné, pretože budú robiť všetko sami. Toto však nefunguje pre žiadnu webovú stránku s viacerými používateľmi.
Namiesto toho si budete musieť kúpiť plán Pro alebo Enterprise. Pro začína jednorazovou platbou 299 USD za projekt a dodatočnou ročnou platbou 59 USD, aby ste mohli naďalej dostávať aktualizácie. Podnikové plány sa líšia podľa potrieb spoločnosti.
A to len pre štandardné webové stránky. Za funkcie elektronického obchodu, o ktorých sme hovorili v poslednej časti, musíte zaplatiť dodatočne. Okrem toho je trh doplnkov malý, takže väčšina remeselných doplnkov bude stáť peniaze.
Celkovo má budovanie s Craftom určité značné počiatočné náklady.
Poznámka: Craft CMS a Craft Commerce sú samostatné licencie. Ak chcete mať funkciu elektronického obchodu, musíte si kúpiť oboje.
Cena WordPress: Víťaz
WordPress je open-source CMS, ktorý je úplne zadarmo. Skutočné náklady na používanie WordPress sú webhosting, ale dobrou správou je, že webhosting je lacný. V skutočnosti je WordPress najlacnejší CMS na získanie webhostingu.
Je to preto, že WordPress je na míle najobľúbenejšou možnosťou. V skutočnosti by nebolo prehnané povedať, že moderný webhostingový priemysel bol vytvorený s ohľadom na WordPress.
V dôsledku toho nie je nedostatok dostupných možností.
Okrem webhostingu sú jedinými ďalšími nákladmi prémiové témy a doplnky. Obe sú voliteľné, ale mnohé webové stránky nakoniec používajú viacero doplnkov, ktoré sa môžu líšiť cenou. Najčastejšie sa tieto ceny vyskytujú v rozmedzí 30 až 50 USD, ale môžu byť drahšie.
Výsledky
Toto je pekne narezané a vysušené; WordPress je bezplatný a má bezplatné možnosti pre všetky témy a doplnky, zatiaľ čo Craft CMS nie. Okrem toho stále musíte platiť za webhostingové služby nad rámec nákladov na CMS.
WordPress je lacnejšia platforma na zostavenie.
Craft CMS vs WordPress: Konečné výsledky
WordPress je v tomto porovnaní jasným víťazom, keď sa naň pozrieme z pohľadu začiatočníka. Platforma sa ľahšie používa, poskytuje používateľom viac možností a je lacnejšia. Zaškrtáva všetky políčka pre väčšinu tvorcov, a preto dominuje v tomto odvetví.
Akú platformu preferujete?