Čo ak nový editor Gutenberg WordPress nie je pre vás to pravé?

Začiatkom roka 2017 Matt Mullenweg oznámil ambiciózny projekt nahradenia editora WordPress za moderný blokový editor. Nový editor, pomenovaný Gutenberg po vynálezcovi pohyblivého typu tlače, bol vyvinutý ako doplnok funkcií a potom vydaný ako Gutenberg plugin. Ak všetko pôjde podľa plánuGutenberg bude zlúčený s WordPress koncom tohto roka s vydaním WordPress 5.0.
Písanie v Gutenbergu je úplne odlišné od písania v aktuálnom editore WordPress. Hlavičky, odseky, obrázky a ďalšie prvky sú obsiahnuté v blokoch. Každý blok má možnosti formátovania a konfigurácie. A bloky možno presúvať po stránke a vytvárať tak rozloženia.
Editor WordPress potrebuje renováciu. Hoci je použiteľný, nikto ho nepovažuje za príklad skvelého dizajnu používateľského rozhrania. Je to frustrujúce pre nových používateľov, ktorí nerozumejú jeho zvláštnostiam. Krátke kódy sú nepohodlné a nevhodné pre moderný redakčný systém. Editor ale denne využívajú milióny ľudí, z ktorých mnohých plánované zmeny nezaujali.
Gutenberg má priaznivcov, ale existujú blogeri, majitelia firiem, vývojári WordPress a agentúry, ktoré by radšej používali súčasné rozhranie. Sťažujú sa, že blokový systém neposkytuje a dobrá používateľská skúsenosťže je ťažké písať mimo WordPress a vkladať do editora – pracovný postup, ktorý používajú mnohí, a že Gutenberg nie je pripravený na bežné prijatie.
Gutenberg bude pravdepodobne predvoleným editorom v ďalšom významnom vydaní WordPress, ale majitelia stránok WordPress, ktorí nemajú radi prácu v Gutenbergu, môžu zastaviť príliv – aspoň dočasne.

Zásuvný modul Classic Editor

The Klasický doplnok Editor prináša späť pôvodný editor WordPress. Je určený na použitie stránkami, ktoré uprednostňujú pôvodný editor alebo ktoré ho potrebujú použiť na kompatibilitu s pluginmi, meta boxy a ďalšie funkcie, ktoré v Gutenbergu nefungujú.
Ak nie ste nadšení z Gutenberga, plugin Classic Editor vráti čas, ale nemusí to byť navždy. V najlepšom prípade ide o stopku, ktorá udrží klasický editor pri živote niekoľko rokov.

ClassicPress

ClassicPress je fork WordPress 4.9.8. Jeho správca, Scott Bowler, nie je fanúšikom Gutenberga a jeho cieľom je zachovať ClassicPress ako alternatívu WordPress bez Gutenbergu.
Fork nastane, keď vývojár skopíruje open source softvér a vytvorí paralelný projekt. V priebehu času sa rozvetvená verzia a pôvodná verzia vyvíjajú odlišne, aj keď ich vývojár zamýšľa udržiavať synchronizované. Gutenberg je kľúčovou súčasťou budúceho vývoja WordPress; používatelia ClassicPress nebudú mať prospech z týchto zmien.
ClassicPress má v súčasnosti jedného vývojára v porovnaní so stovkami WordPress. Podľa môjho názoru je forking WordPress donkichotským protestom, ktorý pravdepodobne nebude trvať dlho. Neodporúčam presúvať žiadne dôležité výrobné miesto týmto smerom.

Zostáva na vetve 4.9.X

Ak stránka nie je aktualizovaná na WordPress 5.0 – alebo na ktorúkoľvek verziu, ktorá robí Gutenberga predvolenou – môže naďalej používať klasický editor.
Toto je najjednoduchšie, ale zároveň aj najhoršie riešenie. Stránka nebude dostávať žiadne aktualizácie zabezpečenia ani nové funkcie. Nakoniec by sa stal nekompatibilným s doplnkami a témami WordPress a nemohol by sa aktualizovať na nové verzie. Odmietanie aktualizácie z dlhodobého hľadiska nie je životaschopnou ani bezpečnou možnosťou.
Ak naozaj nechcete používať Gutenberg, plugin Classic Editor je najlepším riešením. V dohľadnej budúcnosti budete môcť udržiavať svoju stránku aktuálnu a mať prístup k editoru, ktorý uprednostňujete.

Čítať:  Najbežnejšie problémy Samsung Galaxy Watch a ako ich opraviť

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE