Čo je CRO a prečo na tom záleží?

Akt vstúpiť do kamenného obchodu, zaplatiť za položku a odísť bol nahradený kľukatou, nepredvídateľnou cestou spotrebiteľa. Napríklad online zákazník dnes môže začať svoju cestu kliknutím na vašu bannerovú reklamu, príchodom na vašu stránku, ale odísť bez toho, aby si niečo kúpil. V priebehu týždňa môžu dostať retargetingovú reklamu, vypočuť si televízny spot, prečítať si online recenziu a dostať odporúčanie od priateľa, kým sa konečne vrátia do vášho obchodu a skutočne nakúpia.

Chaotická povaha dnešnej nákupnej cesty robí predpovedanie a nabádanie zákazníkov na akcie potrebnejšie ako kedykoľvek predtým. Ak chcete, aby návštevníci premenili na zákazníkov, musíte optimalizovať celú svoju marketingovú stratégiu a dizajn elektronického obchodu. To znamená: odstraňovanie prekážok nákupu, lákanie na konkrétne akcie a vytváranie príjemného a bezpečného zážitku pre zákazníkov. Optimalizácia konverzného pomeru je spôsob, ako to všetko urobiť.

čo je CRO?

Optimalizácia konverzného pomeru alebo CRO je postup na zvýšenie konverzného pomeru prinútením návštevníkov vašich stránok, aby vykonali konkrétne akcie, ako je nákup produktu, sťahovanie PDF alebo prihlásenie na odber bulletinu.

Aj keď sa CRO často používa na malé, postupné zlepšenia, jeho širším účelom je optimalizovať celý váš marketingový proces – aby všetko fungovalo hladko. A čím je váš marketing optimalizovanejší, tým je váš konverzný pomer vyšší.

CRO a SEO nie sú to isté

CRO a SEO (optimalizácia pre vyhľadávače) sú mierne prepojené, ale v podstate veľmi odlišné stratégie. Rozdiel je v tom, že CRO sa zaoberá tým, ako ľudia vnímajú vašu webovú stránku; SEO sa zaoberá iba tým, ako s ním interagujú stroje, algoritmy a roboty Google.

CRO a SEO sa zameriavajú na rôzne fázy vášho predajného lievika. Optimalizácia pre vyhľadávacie nástroje prebieha skôr v zúžení – prinúti návštevníkov, aby sa preklikli do vášho obchodu. CRO to vezme odtiaľto – návštevníci sú tu, teraz ich preveďme na klikačov, nakupujúcich, posúvačov a odberateľov.

Čítať:  Čo je Apache a čo robí pre vývoj webových stránok?

CRO a SEO sa občas prelínajú. Ak napríklad optimalizujete text svojho blogu pre konkrétne kľúčové slová, súčasne zlepšíte jeho čitateľnosť a prehľadnosť aj pre čitateľov. Zefektívnenie architektúry vášho webu je ďalším príkladom spolupráce CRO a SEO.

Nájdite svoj konverzný pomer

Výpočet aktuálneho konverzného pomeru je celkom jednoduchý, ak máte k dispozícii údaje. Použite tento vzorec:

CR = Celkový počet konverzií ÷ celkový počet návštevníkov

Príklad: Predáte e-knihu na stiahnutie 100 ľuďom. Vydeľte celkový počet kupujúcich počtom návštevníkov vašej stránky. Ak by si e-knihu kúpilo 100 ľudí a 800 navštívilo vašu stránku, vaša CR by bola 12,5 % (800 ÷ 100).

Prečo sa trápiť s CRO?

CRO vám poskytuje lepšiu kontrolu nad tým, ako vaši zákazníci interagujú s vašou webovou stránkou a akou cestou vedú ku konverzii. Aké sú však skutočné výhody? Tu sú tri:

CRO vám prinesie vyššie zisky

Ak sa váš konverzný pomer zvýši, znamená to, že viac vašich zákazníkov sa dostane na vaše produktové stránky, otvorí vaše e-maily a prihlásia sa na odber vašej služby. Vykonaním malých marketingových vylepšení CRO zaplatíte rovnakú sumu, aby ste prilákali zákazníkov, ale zvýšili počet skutočných kupujúcich.

CRO zvyšuje vašu návštevnosť

Vyššie miery konverzie znamenajú, že pre zákazníkov je ľahké prechádzať na vašich stránkach, nájsť správne produkty a uskutočniť nákup. Návštevníci s vyššou mierou konverzie trávia na vašich stránkach viac času, zanechávajú viac pozitívnych recenzií a odchádzajú ako spokojní zákazníci. Ešte dôležitejšie je, že títo šťastní nakupujúci presvedčia svojich priateľov a rodinu, aby navštívili váš obchod. Viac návštevnosti pre vás.

CRO vám pomôže sústrediť sa na zákazníkov

CRO vždy stavia zákazníka do popredia. Keď zmeníte dizajn svojej webovej stránky, prístup CRO vám pomôže pozrieť sa očami vašich zákazníkov, nie preferenciami vášho webového dizajnéra alebo vašimi vlastnými sklonmi. Rozhodnutia o dizajne, kopírovaní alebo umiestnení reklamy zamerané na zákazníka majú väčšiu šancu zvýšiť mieru konverzie.

Štyri princípy CRO

Na dosiahnutie najlepších konverzných pomerov sa podnikatelia a marketéri držia štyroch základných princípov CRO.

1. Majte jasný návrh hodnoty

Zákazníci urobia ďalší krok vo vašom predajnom lieviku, keď pochopia, čo vás odlišuje od konkurencie. Ak je vašou hodnotou cena, zväčšite veľkosť písma a cenovku zvýraznite tučným písmom. Ak ide o kvalitu vašej služby, venujte celú časť svojej domovskej stránky rozloženiu svojho prípadu. Zákazníci vás budú porovnávať s inými firmami a viac konvertujú, keď pochopia výhody, ktoré im prinášate.

Čítať:  Uvedenie vášho webu WordPress do režimu údržby

2. Motivujte svojich zákazníkov, aby konali

Predaje za polovičné ceny, 30-dňové skúšobné verzie a bezplatné sťahovanie zvyšujú konverzie, pretože podnecujú nakupujúcich konať. Motivácia zákazníkov však zahŕňa oveľa viac, než len rozdávanie vecí zadarmo.

Záruky vrátenia peňazí a sociálne dôkazy tiež podnecujú zákazníkov ku konverzii. Kvalita vašej stránky „O nás“ a stránky s často kladenými otázkami môže určiť, či sa návštevník preklikne na vaše produktové stránky alebo sa vráti späť. Dobre zostavené produktové fotografie lákajú zákazníkov na nákup. Dokonca aj kvalita a použiteľnosť vašich blogových článkov motivuje zákazníkov, aby zdieľali váš obsah a vrátili sa pre viac.

3. Nižšie bariéry konverzie

Zákazníci potrebujú stimuly, aby konali, ale ak sa im v ceste postavia prekážky, všetky darčeky na svete to nenahradia. Odstráňte všetko, čo prekáža akejkoľvek konverzii, ktorú ste nastavili. Bariéry môžu zahŕňať veci ako:

 • Vysoké ceny
 • Pomalé časy načítania stránky
 • Nútiť zákazníkov registrovať sa
 • Ťažko dostupné tlačidlo „Kúpiť teraz“.
 • Zmätočné popisy produktov
 • Bez obrázkov produktov
 • Pokladňa mimo miesta

Toto je len niekoľko z nich najväčšie prekážky nákupu online. Odstráňte ich a vaše stimuly budú fungovať efektívnejšie.

4. Nechajte zákazníka cítiť sa bezpečne

Zákazníci, ktorí sa v súvislosti s vašou značkou alebo procesom necítia bezpečne, ako jeleň vo svetle reflektorov váhajú, či konať – bez ohľadu na to, aký veľký je stimul alebo či je bariéra nízka. Veľa vecí ovplyvňuje úroveň pohodlia zákazníka z vašej domovskej stránky farebné prevedenie na platobnú bránu, ktorú používate.

Niektoré marketingové stratégie prichádzajú s nádychom nedôvery, ktorý je k nim už pripojený. Napríklad kontextové reklamy na vašej domovskej stránke sú účinné pri premene ľudí na predplatiteľov. No nesú so sebou aj stigmu, pretože ich využívajú kybernetickí zlodeji na kradnutie informácií. Navyše sú otravné.

Zvážte náklady a prínosy každej časti vášho marketingového plánu a nikdy neobetujte dôveru zákazníkov pre jednoduchú konverziu.

Kroky v procese CRO

Podobne ako vedecká metóda, aj optimalizácia miery konverzie zahŕňa zhromažďovanie údajov, spúšťanie testov a vyvodzovanie záverov. Zhromaždené štatistiky prispejú k vášmu celkovému pochopeniu vášho marketingového plánu a vašich zákazníkov. Tu sú kroky procesu CRO.

 • Zhromažďovať údaje. Zhromaždite, aké údaje o zákazníkoch a webových stránkach máte teraz. Identifikujte, aké konverzie sa snažíte dosiahnuť. Vytvorte si základ pre budúce zmeny.
 • Formulujte hypotézy. Pomocou svojich údajov urobte kvalifikovaný odhad toho, čo očakávate, že sa stane. Identifikujte publikum a metriky, ktoré potrebujete merať (napr. prekliknutia, stiahnutia).
 • Spustite test. Pripravte si test svojich hypotéz a vykonajte zmeny. Uistite sa, že presne sledujete údaje o konverziách.
 • Analyzovať. Môžete vzhľadom na výsledky povedať, že vaša hypotéza bola správna? Ak nie, čo sa stalo? Bola vaša predpoveď chybná? Možno sa v teste niečo pokazilo.
 • Opakujte. Zhromaždite svoje nové údaje a vytvorte novú hypotézu.
Čítať:  Čo je marketing SMB? + Jeho najefektívnejšie stratégie

CRO je proces, ktorý sa sám opravuje, je transparentný a čestný. Bráni vám to vnášať svoje vlastné predpojaté pohľady na to, čo funguje a čo nie.

Ako zlepšiť svoj konverzný pomer ešte dnes

Tu je niekoľko okamžitých krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste mohli začať optimalizovať svoj konverzný pomer.

Urobte A/B testovanie svojim priateľom

Jednou z najjednoduchších a najefektívnejších metód vykonávania CRO je A/B testovanie. Testovacia metóda funguje na čokoľvek, čo chcete zmeniť. Nezáleží teda na tom, či ide o prepracovanie dizajnu webovej stránky alebo miernu úpravu kópie vašej produktovej stránky.

A/B testovanie je testovanie s viacerými premennými, čo znamená, že nastavíte variácie (verziu A a B) niečoho (napr. vstupnú stránku) a rozdelíte svoju návštevnosť na ne. Potom jednoducho porovnáte miery konverzie oboch. Pri analýze údajov môžete tieto výsledky A/B testovania použiť na informovanie o ďalších krokoch.

Existujú A/B testovacie pluginy k dispozícii aj pre používateľov WooCommerce celé platformy venovaný A/B testovaniu vášho webu a marketingovej stratégie.

Nastavte sledovanie konverzií

Ak chcete zistiť, či a ako vaši zákazníci konvertujú, musíte nastaviť sledovanie konverzií. Tento proces je v podstate označovaním špecifickej skupiny zákazníkov, aby ste videli, ako sa dostali na váš web a čo robia, keď prídu. Je to výkonný nástroj pre CRO.

Nastavenie sledovania konverzií v Google Analytics je rýchly spôsob, ako začať zhromažďovať údaje o správaní vašich zákazníkov. Obľúbenou metódou sledovania je použitie konverzných akcií v službe Google Ads na určenie návratnosti investícií vašich výdavkov na reklamu. Prepojenie služby Google Analytics s vašou stránkou WordPress je jednoduché, ak ste tak ešte neurobili.

Pomocou sledovania konverzií v službe Google Ads si môžete pozrieť počet stiahnutí a nákupov v rámci svojej aplikácie. Alebo sledujte cestu zákazníka, ktorá začína online (napr. klikne na reklamu), ale končí offline (napr. podpíše písomnú zmluvu).

Udržujte svoj obchod rýchly

Tu je štatistika elektronického obchodu budete chcieť pamätať: 57 % všetkých online spotrebiteľov opustí stránku po troch sekundách čakania a 80 % sa už nikdy nevráti. Rýchlosť vášho webu je základom každej CRO akcie, ktorú podniknete. Vaša zákaznícka skúsenosť môže prekročiť nasledujúcich 10 konkurentov, ale ak sa vaše produktové stránky načítavajú pomalšie, aj tak vás porazia. Nikto nechce zaplatiť za steak za 75 dolárov, ak mu cesta k stolu trvá hodinu… a keď príde, je zima.

Čítať:  Čo znamená TFW na mojom iPhone?

Keď robíte audit webových stránok, otestujte si časy načítania stránky, aby ste zistili, či sú v súlade so špecifikáciami. Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako zvýšiť rýchlosť vášho webu. Začnite však od svojej nadácie – od svojho webového hostiteľa. Nie každá webhostingová služba spĺňa potreby stránky elektronického obchodu. Nájdite plán webhostingu určený pre elektronický obchod a taký, ktorý vám dáva silu prispôsobenia.

Mnoho platforiem elektronického obchodu ponúka šablónové výklady, ktoré je ťažké prispôsobiť. To určite hrá proti akejkoľvek stratégii CRO. Nemôžete optimalizovať bez zmeny vecí a nemôžete zmeniť veci, ak vám to váš webový hostiteľ nedovolí.

Navštívte svoj vlastný web

Dobré CRO je o vykonávaní zmien, ktoré sú informované o spoľahlivých a relevantných údajoch. Nikdy však nezabúdajte na subjektívnu zložku – vašich zákazníkov. Samotná analýza údajov a sledovanie konverzií nepovedia celý príbeh o ceste vašich zákazníkov. CRO tiež vyžaduje, aby ste zvážili subjektívne – ako sa vaši zákazníci cítia, keď navštívia váš web. Ak chcete prevádzkovať CRO ako profesionál, musíte sa vcítiť do svojich zákazníkov, pozerať sa ich očami – surfovať kilometer v ich prehliadačoch.

S ohľadom na to si znova prečítajte popisy svojej osoby, vymažte súbory cookie prehliadača a prezerajte si svoju vlastnú webovú stránku ako nový návštevník. Prihláste sa na odber vlastného newslettera. Porozprávajte sa so svojou zákazníckou podporou. Vyhľadajte produkty a prejdite procesom platby. Všimnite si všetky prekážky pri navigácii. Choďte podľa svojich prvých inštinktov. Čo bolo čo i len trochu trápne? Čo bolo správne?

Po vykonaní analýzy stránok zameranej na zákazníka, ktorá sa zameria na tieto lákadlá a prekážky, budete lepšie vnímať to, čo vaši zákazníci vidia. Využite tieto poznatky na svojom ďalšom stretnutí o stratégii CRO.

Spravovaný hosting vyrobený pre elektronický obchod

Hosting WooCommerce spravovaný spoločnosťou Hostinger bol od základov navrhnutý tak, aby znížil zaťaženie dopytov o 95 %, čím sa zabezpečilo, že váš obchod beží rýchlo a konvertuje viac návštevníkov. A s prispôsobením, ktoré WooCommerce umožňuje, je ideálny pre A/B testovanie a CRO.

Začnite s plne spravovaným hostingom WooCommerce ešte dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE