Čo je databáza vo WordPress?

Čo je databáza?

Databáza je súbor údajov, ktoré sú organizované štruktúrovaným spôsobom. Pokiaľ ide o výpočtovú terminológiu, databáza je softvér, ktorý sa používa na organizáciu a ukladanie údajov.

Môžete si to predstaviť ako virtuálnu kartotéku, kde môžete ukladať údaje do rôznych skupín, ktoré sa zvyčajne nazývajú tabuľky. To znamená, že keď potrebujete konkrétny údaj, prejdete do tejto tabuľky a rozbalíte súbor, ktorý potrebujete.

WordPress využíva MySQL ako svoj hlavný systém správy databáz. Toto je softvér, ktorý bol vytvorený na vývoj databáz a organizovanie a ukladanie údajov, keď sú o to požiadané. Keďže ide o softvér s otvoreným zdrojovým kódom, funguje s inými platformami okrem WordPress vrátane Linuxu a Apache.

Ak chcete nainštalovať WordPress, budete potrebovať databázu MySQL. Počas procesu inštalácie poskytnete WordPress informácie o svojej databáze a potom sa môže postarať o všetko ostatné.

Čo je hostiteľ databázy?

Databázový hostiteľ je počítačový hostingový systém na serveri MySQL. Väčšinu času je označený ako „localhost“, čo znamená, že zadanie „localhost“ do poľa hostiteľa pripojí WordPress k databáze. Mnohé webhostingové platformy však budú na správu servera používať iný názov hostiteľa.

Názov hostiteľa nájdete v sekcii databázy na ovládacom paneli hostiteľa. Ak nemôžete nájsť názov hostiteľa, budete musieť kontaktovať svojho poskytovateľa hostingu.

Čítať:  10 najlepších stránok na nákup hodnotení Páči sa mi na LinkedIn za príspevky v roku 2024 (skutočné a lacné)

Čo je databázová tabuľka?

Databázy sa dodávajú s tabuľkami, ktoré sú ako organizované časti kartotéky. To znamená, že každá tabuľka obsahuje informácie a stĺpce, ktoré sú prehľadne uložené v riadkoch. Každý riadok má pole pre každý stĺpec v tabuľke.

WordPress automaticky vytvorí tieto tabuľky v databáze. To znamená, že predvolená inštalácia WordPress vytvorí nižšie uvedené tabuľky:

WP tabuľky

To znamená, že každá z týchto tabuliek bude mať iný stĺpec, v ktorom sú uložené údaje. Napríklad tabuľka wp_users bude obsahovať tieto stĺpce:

wp_users

Čo je to SQL Query?

SQL je skratka pre štruktúrovaný dotazovací jazyk a je to špeciálny programovací jazyk, ktorý sa používa na organizáciu databáz. Inštrukcia, ktorú SQL zadá databázovému serveru na získanie údajov, sa nazýva dotaz. To znamená, že WordPress používa MySQL na generovanie webových stránok a extrahovanie údajov.

Takto vyzerá predvolený dotaz MySQL:

WordPress MySQL

SQL dokáže viac než len získavať údaje z tabuliek. Môže tiež vkladať, aktualizovať a odstraňovať údaje z tabuliek a dokonca vytvárať nové. Takto WordPress ukladá všetky údaje o vašich webových stránkach organizovaním a získavaním z databázy pomocou SQL dotazov.

Ako spravovať svoju databázu WordPress

Je dôležité, aby ste sa naučili, ako vykonávať určité úlohy, ak chcete zo svojej databázy WordPress vyťažiť maximum. To vám môže pomôcť v budúcnosti, ak hľadáte riešenie niektorých typických problémov WordPress, pomôžete obnoviť váš web alebo dokonca len zvýšiť jeho bezpečnosť vo všeobecnosti.

Čítať:  Ako vytvoriť webovú stránku elektronického obchodu a zarobiť peniaze online

Pravdepodobne sa budete chcieť napríklad dozvedieť, ako môžete vytvárať pravidelné zálohy pre svoj web.

php môj admin

Databázy WordPress sa zvyčajne spravujú pomocou phpMyAdmin, čo je webová aplikácia, ktorá má užívateľsky prívetivé rozhranie, ktoré uľahčuje správu databáz MySQL.

Existuje tiež veľa doplnkov WordPress, ktoré vám môžu pomôcť vytvoriť zálohy WordPress pre vašu databázu.

Koľko typov databáz existuje?

Existujú štyri hlavné typy systémov správy databáz, ktoré sa používajú online. Prvým je systém správy relačných databáz a tento je najbežnejší.

Tento typ databázy sa dodáva s množstvom stĺpcov a riadkov, ktoré sú navzájom prepojené prostredníctvom špeciálnych kľúčových polí. Toto je typ databázy, ktorý používa SQL, takže toto je typ databázy, ktorý používa WordPress.

Druhý typ databázy sa nazýva hierarchický databázový model. Je podobná stromovej štruktúre a vzťahy medzi záznamami sú jedna k jednej, alebo inak známe ako nadradený a podradený systém.

To znamená, že vyžadujú, aby používateľ prešiel hierarchiou, aby mohol získať prístup k údajom. Hierarchické databázy sú často obmedzené len na jedného používateľa.

Sieťové databázové systémy zahŕňajú aj hierarchickú štruktúru. Avšak namiesto toho, aby to bolo jednoducho medzi dieťaťom a rodičom, tento model podporuje mnoho vzťahov, pretože podradené tabuľky môžu mať viac ako jedného rodiča.

Napokon, objektovo orientované databázové systémy to majú, takže informácie sú reprezentované ako objekt a môžu byť viac ako jeden typ vzťahu medzi dvoma alebo viacerými objektmi.

Čítať:  779 inšpiratívnych chytľavých obchodných mien

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE