Google má tendenciu byť skúpy na dôležitosť svojich stoviek faktorov hodnotenia a odborníci na SEO sa zvyčajne musia spoliehať na nezávislé štúdie, aby zistili, ktoré faktory hodnotenia majú najväčšiu váhu.
EAT je výnimkou: Google otvorene vyhlasuje jeho význam a dokonca nariaďuje svojim vlastným hodnotiteľom kvality vyhľadávania, aby ho používali ako primárnu metriku. Čo je teda EAT a prečo je to také dôležité? Zistite to a budete môcť hlbšie porozumieť štandardom spoločnosti Google a zvýšiť svoje hodnotenie.
Čo je EAT?
Google Všeobecné pokyny hodnotiteľa kvality vyhľadávania na rok 2020 je súbor kritérií navrhnutých tak, aby pomohli spoločnosti hodnotiteľov tretích strán presne vyhodnotiť kvalitu webových stránok:
Vo svojej časti o celkovom hodnotení kvality stránky Google predstavuje koncept EAT, skratku, ktorá znamená:
- eznalosť;
- akompetentnosť; a
- thrdzavosť.
Konkrétne nariaďuje hodnotiteľom hodnotiť:
- odbornosť tvorcu obsahu;
- autoritatívnosť tvorcu obsahu, samotného obsahu a webovej stránky, na ktorej sa nachádza; a
- dôveryhodnosť tvorcu obsahu, samotného obsahu a webovej stránky, na ktorej sa nachádza.
To, či stránka preukazuje odbornosť, autoritatívnosť a dôveryhodnosť, priamo ovplyvňuje jej hodnotenie kvality. Vlastnými slovami Google je EAT „veľmi dôležité“ pre stránky, ktoré majú prospešný účel.
Poznamenáva tiež, že stránky a webové stránky s vysokým EAT majú všetky tvary a veľkosti. Môžu byť sústredené okolo:
- humor;
- móda;
- klebety;
- osobné skúsenosti;
- lekárske poradenstvo;
- akademické predmety;
- diskusné fóra;
- výukové programy;
- finančné, právne a daňové poradenstvo;
- otázky a odpovede;
- novinky; alebo
- recenzie produktov alebo služieb.
EAT sa teda nevzťahuje len na stránky o pokročilých predmetoch, ako sú veda, matematika a história. EAT sa skôr vzťahuje na typy stránok (a teda ovplyvňuje hodnotenie Google).
Je EAT hodnotiacim faktorom?
Tu sa veci stávajú persnickety: Faktory hodnotenia sú vo všeobecnosti definované ako objektívne metriky, ktoré môžu algoritmy vyhľadávacích nástrojov použiť na automatické určenie kvality bez akéhokoľvek ľudského zásahu.
Napriek tomu, že EAT sa nepochybne používa na určenie kvality stránky, nemožno ju objektívne merať počítačovým algoritmom – preto spoločnosť Google zamestnáva skutočných ľudí vo forme svojich hodnotiteľov kvality, ktorí ju analyzujú.
Je teda EAT hodnotiacim faktorom alebo nie? Je mätúce, oboje je pravda. Ako v tweete z roku 2019 vysvetlil Danny Sullivan, Public Liaison for Search spoločnosti Google, algoritmus Google používa viacero signálov na určenie, či by obsah mal v ľudských očiach vysokú EAT:
Je EAT hodnotiacim faktorom? Nie, ak máte na mysli nejaké technické veci, ako napríklad rýchlosť, ktorú môžeme priamo merať.
Používame rôzne signály ako proxy, aby sme zistili, či sa zdá, že obsah zodpovedá EAT, ako by ho hodnotili ľudia.
V tomto ohľade áno, je to hodnotiaci faktor.
— Danny Sullivan (@dannysullivan) 11. október 2019
Stručne povedané, EAT je hodnotiaci faktor (a veľmi dôležitý), aj keď nezapadá do striktnej definície hodnotiacich faktorov.
Ako zvýšiť EAT
Ak chcete zvýšiť EAT stránky, budete musieť individuálne riešiť každý komponent EAT.
Odbornosť
V očiach spoločnosti Google môže byť uspokojivá úroveň odbornosti buď formálna alebo neformálna – jedno nie je uprednostňované pred druhým.
Formálna odbornosť môže napríklad zahŕňať vysokoškolské vzdelanie alebo odbornú prax a má tendenciu prospievať obsahu, ako napríklad:
- lekárske poradenstvo;
- právne poradenstvo;
- vedecké analýzy; a
- akademické správy.
Na druhej strane, neformálne odborné znalosti môžu zahŕňať osobné skúsenosti alebo rozsiahly výskum a majú tendenciu prospievať obsahu ako:
- hĺbkové recenzie produktov;
- diskusie medzi rovesníkmi;
- návody pre začiatočníkov a stredne pokročilých; a
- články citujúce odborné zdroje.
V závislosti od kontextu si dokonca aj taká pokročilá téma, ako je medicína, môže vyžadovať formálne odborné znalosti. Napríklad, zatiaľ čo stránka s popisom symptómov a liečby choroby by mala pochádzať z medicínsky vyškoleného zdroja, príspevok na fóre s podrobnosťami o vlastnom boji jednotlivca s uvedenou chorobou musí byť informovaný iba osobnou skúsenosťou.
Keď teda hodnotíte odbornosť stránky, je dôležité zaujať holistický prístup a použiť svoje vlastné schopnosti uvažovania, aby ste určili, či je potrebná formálna alebo neformálna odbornosť.
Autoritatívnosť
V začiatkoch spoločnosti Google bola autorita stránky určená výlučne počtom odkazov, ktoré na ňu smerovali. Teraz to nie je také jednoznačné – Paul Haahr, špičkový softvérový inžinier Google, povedal Search Engine Land že:
Nič v Haahrovom vysvetlení nám však nehovorí, čo Google analyzuje, aby rozhodol, či je stránka smerodajná alebo nie. Ako teda môžete zlepšiť autoritu stránky, ak neviete, ako sa počíta?
Začnite zvážením definície v slovníku smerodajný. Merriam-Webster to definuje ako „mať uznanú alebo evidentnú autoritu“ a „jasne presné alebo dobre informované“. Z toho môžeme vyvodiť záver, že zatiaľ čo odbornosť má čo do činenia s tvorcom stránky , autorita má viac čo do činenia s tvorcom stránky na vytváranie presného a vysokokvalitného obsahu o danej téme.
Keď to vieme, dáva zmysel, prečo by externé odkazy zohrávali úlohu pri určovaní autority: Čím viac iných stránok odkazuje na stránku, tým musí byť táto stránka autoritatívnejšia.
Jednou z najužitočnejších vecí, ktoré môžete urobiť na posilnenie autority stránky, je implementácia dobrých praktík vytvárania odkazov, ako je budovanie vzťahov prostredníctvom dosahu, uprednostňovanie kvality obsahu pred kvantitou a podpora zdieľania na sociálnych sieťach.
Tiež by ste urobili dobre:
- zabezpečiť presnosť prostredníctvom dôkladnej kontroly faktov;
- vždy, keď je to možné, citujte zdroje; a
- zabezpečiť, aby každá stránka spĺňala celkový účel lokality, ku ktorej patrí.
Dôveryhodnosť
Google intenzívne investuje do zlepšovania dôveryhodnosti výsledkov, ktoré zobrazuje. Je dokonca v partnerstve s Projekt Trustkonzorcium spravodajských spoločností, ktoré sa zaviazalo podporovať štandardy čestnosti, zodpovednosti, presnosti a férovosti v spravodajských médiách.
Rovnaké zásady platia aj pre hodnotenie dôveryhodnosti stránky spoločnosťou Google. V očiach spoločnosti Google by mala byť dôveryhodná stránka transparentná, pokiaľ ide o to, kto ju vlastní, v prípade potreby by mala odkazovať na spoľahlivé zdroje a mala by chrániť súkromie používateľov.
Ak teda chcete zlepšiť dôveryhodnosť stránky a lokality, pokúste sa:
- zahŕňať dôkladné o nás stránka na webovej stránke;
- zverejňovať ľahko dostupné kontaktné informácie;
- zahrnúť životopisy autorov pre individuálne priradených autorov;
- v prípade potreby uvádzať autentické používateľské recenzie;
- jasne načrtnúť zásady ochrany osobných údajov, zmluvné podmienky a iné právne drobné písmo; a
- publikovať spam, plagiovať obsah alebo sa zapájať schémy odkazov.
Dodržiavaním týchto postupov budete môcť vytvárať dôveryhodné stránky, ktoré si podľa spoločnosti Google zaslúžia vyššie hodnotenie.
Chcete vyššie hodnotenie? Spustenie EA-Ting lepšie
Niektoré aspekty SEO sú rýchle a jednoduché – keď napríklad optimalizujete rýchlosť stránky, nemusíte sa obávať abstraktných pojmov, ako je autorita alebo odbornosť. Namiesto toho musíte pokračovať v experimentovaní, kým sa časy načítania neznížia.
S EAT však úspech nie je taký jednoznačný. Aby webová lokalita a všetky jej stránky spĺňali prísne štandardy kvality spoločnosti Google, musia byť presné, transparentné a dôveryhodné, čo sa nemôže stať zo dňa na deň. Ale tým, že budete pracovať na dosiahnutí vysokej úrovne EAT v priebehu času, môžete pomôcť stránkam získať väčšiu dôveru, získať viac odkazov a zabezpečiť lepšie hodnotenie. Rovnako ako rešpekt, aj EAT sa nedáva – je zarobený.
Obrazové kredity
Google / október 2020