Čo je elektronický obchod? The Ultimate Guide

Budúcnosť obchodu je online. Za posledné tri desaťročia spôsobili online obchodné modely revolúciu v spôsobe výmeny peňazí, tovaru a služieb. Teraz stále viac a viac dôkazov ukazuje, že elektronický obchod tu zostane.

Koniec 2 miliardy ľudí nakupovalo online v roku 2020. A nejde len o jednorazové nákupy –62 % online nakupujúcich robiť mesačné nákupy. Trh elektronického obchodu sa opakuje, rastie a diverzifikuje sa.

V tejto príručke sa budeme zaoberať:

Čo je elektronický obchod?

Elektronický obchod, skratka pre elektronický obchod, je nákup a predaj tovaru a služieb, ktorý sa uskutočňuje online. Inými slovami, podniky a spotrebitelia sa pripájajú cez internet, aby sa zapojili do obchodu.

Táto definícia elektronického obchodu je prehĺbená pochopením jeho pôvodu, ktoré sa začína v 80. rokoch, keď spoločnosti ako Microsoft a Apple boli zaneprázdnené vytváraním vzostupu osobných počítačov. Keď sa počítač stal kompaktnejším, lacnejším a dostupnejším, elektronický obchod sa stal pre verejnosť oveľa životaschopnejším.

Potom v 90-tych rokoch bol založený Amazon. Amazon, ktorý začínal ako kníhkupec, dokázal, že je možné predávať a plniť online objednávky v rozsahu, ktorý by ho čoskoro premenil na príklad elektronického obchodu, aký poznáme dnes. Niekoľko rokov po spustení Amazonu PayPal pripravil cestu pre spracovanie platieb v elektronickom obchode, vďaka čomu sú online transakcie oveľa bezpečnejšie a pohodlnejšie.

V roku 2000 zaviedli spoločnosti ako WordPress a ďalšie systémy na správu obsahu (CMS) obchodnú stránku elektronického obchodu do obsahu, ktorý sa vytvára online. Vďaka týmto softvérovým platformám mohli jednotlivci s menšími zdrojmi vytvoriť internetový obchod a predávať tovar rovnako ako veľké podniky.

Čítať:  Čo je to systém doménových mien? Ako funguje DNS

Teraz, keď už rozumieme tomu, čo je elektronický obchod, poďme sa pozrieť na niekoľko rôznych typov elektronického obchodu, ktoré dnes možno nájsť online.

Bežné typy elektronického obchodu

Bežné typy elektronického obchodu sú kategorizované stranami, ktoré predávajú a/alebo kupujú tovary a služby. Štyri najbežnejšie typy sú business-to-business, business-to-spotrebiteľ, spotrebiteľ-spotrebiteľ a spotrebiteľ-podnikateľ.

Dokonca aj v rámci každej kategórie nájdete širokú škálu podnikateľských nápadov, modelov a taktík, ktoré vytvárajú špecifické kategórie elektronického obchodu. Táto flexibilita a škálovateľnosť odvetvia elektronického obchodu naďalej poháňa rýchly rast online podnikania.

Čo je teda elektronický obchod v jeho štyroch najbežnejších formách?

Business-to-Business (B2B)

Elektronický obchod medzi podnikmi (B2B) znamená, že jedna spoločnosť predáva tovar a/alebo služby inej spoločnosti.

Model B2B je obľúbený pri uzatváraní zmlúv so službami, ktoré nie sú hlavnou silnou stránkou podniku. Môže to byť dokonca služba súvisiaca s elektronickým obchodom. Napríklad spoločnosti ako MailChimp a Constant Contact predávajú marketingové služby elektronického obchodu zamerané na e-mail firmám, ktoré chcú zvýšiť predaj.

Business-to-Consumer (B2C)

Snáď najbežnejší model, elektronický obchod medzi podnikmi (B2C), prebieha, keď podnik predáva tovar a/alebo služby jednotlivým spotrebiteľom.

Model B2C je azda najreprezentatívnejším z toho, čo si tradične predstavíme, keď zažijeme kamenný maloobchod. Ibaže namiesto toho, aby vošiel do obchodu, ako je Target, Walmart alebo Old Navy, spotrebiteľ navštívi internetový obchod podniku.

Od spotrebiteľa k spotrebiteľovi (C2C)

Elektronický obchod medzi spotrebiteľmi (C2C) zahŕňa jednotlivcov, ktorí medzi sebou nakupujú a predávajú si navzájom – bez účasti firiem.

Najzrejmejšie príklady elektronického obchodu C2C zahŕňajú stránky ako eBay, Craigslist, Letgo a OfferUp. Tieto platformy umožňujú jednotlivcom uverejňovať rôzne položky alebo prácu na predaj. Aj keď na týchto platformách môžu byť prítomné podniky, väčšina transakcií prebieha medzi samotnými spotrebiteľmi.

Čítať:  Facebook je Sunsetting Analytics. Teraz čo?

Spotrebiteľ-podnik (C2B)

Štvrtým typom elektronického obchodu je spotrebiteľský obchod (C2B), ktorý umožňuje jednotlivcom predávať svoje tovary a/alebo služby podnikom.

Stránky ako ACX a Upwork sú príkladmi C2B modelov. Upwork umožňuje nezávislým pracovníkom predávať svoje služby firmám v núdzi a ACX umožňuje umelcom s hlasovými záznamami predávať svoje zručnosti vydavateľom audiokníh.

Príklady elektronického obchodu

Teraz už máme solídny prehľad o tom, čo je elektronický obchod. Presuňme sa na niektoré príklady webových stránok elektronického obchodu, ktoré možno poznáte. Nižšie nájdete niektoré z najlepších webových stránok elektronického obchodu a prečo sú také skvelé.

Pokiaľ ide o tipy pre nových majiteľov podnikov elektronického obchodu, skúste analyzovať profesionálov, ktorí riadia najpopulárnejšie trendy online. Keď navštívite svoje obľúbené online podniky, snažte sa sledovať ich rozloženie stránok a výrazy, ktoré používajú na opis seba a svojich produktov. Na webovej stránke úspešnej spoločnosti sa môžete veľa naučiť.

Ako by teda mala vyzerať webová stránka elektronického obchodu? Tu je sedem príkladov vysoko efektívnych stránok elektronického obchodu v rôznych odvetviach.

Everlane

Everlane sa stala definíciou elektronického obchodu v módnom priemysle a svoj online model rozrástla na gigantický e-shop s oblečením.

Na rozdiel od iných odevných značiek, prinajmenšom pred rokom 2020, sa Everlane veľmi málo spolieha na osobné nakupovanie: väčšina ich podnikania sa vykonáva online, len s niekoľkými kamennými obchodmi. Internetový obchod Everlane je štýlový a jednoduchý. Jeho funkcie nákupného košíka uľahčujú prehliadanie alebo nákup vždy, keď je to pre spotrebiteľa najvhodnejšie.

Slack

Slack je dokonalým príkladom webovej stránky elektronického obchodu B2B. Slack predáva workflow softvér, ktorý umožňuje spoločnostiam prístup k priamemu zasielaniu správ, zdieľaniu súborov, videokonferenciám a ďalším.

Čítať:  Ako založiť fair trade internetový obchod

Je dôležité zdôrazniť, že Slack je príkladom obchodného modelu založeného na predplatnom. Spoločnosti platia mesačný poplatok za predplatné služieb Slacku. Ďalším skvelým prínosom je škálovateľnosť Slacku, ktorá poskytuje cenové úrovne zodpovedajúce potrebám rôznych veľkých spoločností.

eBay

eBay bol jedným z priekopníkov pri zavádzaní elektronického obchodu C2C do domácností spotrebiteľov.

Čo je na eBay jedinečné, je rôznorodosť zapojenia používateľov. Môžete byť jediným spotrebiteľom a kúpiť si niečo raz na eBay, alebo si môžete vytvoriť obchod na eBay a predávať veľké množstvo položiek. Môžete pôsobiť ako „sprostredkovateľ“ alebo distribútor a plniť objednávky na eBay. Bez ohľadu na váš zámer, eBay je dokonalým príkladom elektronického obchodu medzi spotrebiteľmi.

Fiverr

Rovnako ako Upwork a ACX, Fiverr je príkladom elektronického obchodu C2B, v ktorom môžu nezávislí pracovníci predávať svoje služby spoločnostiam v núdzi.

Spisovatelia, redaktori, obchodníci, dizajnéri a ďalší si môžu vytvoriť profil so vzorkami a hodnotiť štruktúry svojej práce. Začlenením služby bezpečného spracovania platieb do svojej platformy môžu nezávislí pracovníci dostať zaplatené a sledovať svoje príjmy na jednom pohodlnom paneli. Stránky ako Fiverr zdôrazňujú rozmanitosť služieb dostupných v elektronickom obchode, nielen hmotný tovar.

Warby Parker je online predajca okuliarov, ktorý sa stal obľúbenou alternatívou k viac kamenným spoločnostiam, ako je LensCrafters.

Dôvodom, prečo je Warby Parker takým inovatívnym príkladom elektronického obchodu, sú jeho bezplatné domáce skúšobné služby. Táto služba umožňuje zákazníkom bezplatne ochutnať prvých 5 rámov, čo odráža zážitok z vyskúšania okuliarov v osobnej predajni. Práve tieto typy prémiových výhod môžu majitelia firiem využiť na vytvorenie trvalej identity značky.

Spotify

Spotify takto vyzerá webová stránka elektronického obchodu, keď predáva digitálny tovar, na rozdiel od hmotného tovaru. Vďaka bezplatným a prémiovým možnostiam streamovania a sťahovania hudby sa Spotify stalo silou, s ktorou sa v hudobnom priemysle musí počítať.

Čítať:  Wix alebo WordPress: Čo je lepšie? Podrobný sprievodca

Ak chcete predávať digitálne produkty, ako je hudba, väčšina úspešných podnikateľov ponúkne nejakú verziu svojho produktu zadarmo. Či už je to úvodný kurz, ukážková skladba, bezplatný týždeň služby alebo iná výhoda, zákazníkov motivujú bezplatné výhody vopred.

Dollar Shave Club

Dollar Shave Club: jeden zo spúšťačov trendov za predplatiteľskými boxmi. Dokázali, že modely predplatného v elektronickom obchode môžu fungovať pre hmotný tovar – nielen pre služby.

Jednou z charakteristických čŕt internetového obchodu Dollar Shave Club je úroveň prispôsobenia dostupnej zákazníkom. Môžete si pripraviť svoju vlastnú škatuľu s potrebami na starostlivosť a zvoliť si, ako často si ju prajete posielať do svojho domu. Mnohým spotrebiteľom to každý mesiac uberie ešte jednu cestu do obchodu.

Budúcnosť elektronického obchodu

To, čo začalo tým, že si niekoľko spoločností razilo cestu v špecifických odvetviach, sa teraz rozrástlo do globálneho fenoménu, ktorý zahŕňa všetky druhy podnikania.

Teraz je rad na vás, aby ste začali podnikať v elektronickom obchode.

Rovnako ako v príkladoch uvedených v tejto príručke, aj vo vašom elektronickom obchode by sa malo dať ľahko nakupovať a prehliadať tak, aby to vaši zákazníci mali pohodlnejšie. Zamyslite sa nad rastom a nad tým, ako z dlhodobého hľadiska rozšírite svoje podnikanie. A nezabudnite na inovatívne prvky, ktoré odlišujú mnohé online podniky.

Jednoduchý elektronický obchod s StoreBuilder

Ak chcete spustiť svoj online obchod s pomocou odborníkov, StoreBuilder by Hostinger má nástroje, ktoré potrebujete na vytvorenie zážitku z online nakupovania, ktorý vydrží.

Pre bezkonkurenčnú podporu a neobmedzený dizajnový potenciál začnite s StoreBuilder ešte dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE