Ak nastavujete alebo riešite problémy s pripojením Wi-Fi, môže sa zobraziť výzva na zadanie kľúča zabezpečenia siete. Kľúč zabezpečenia siete je v podstate heslo, ktoré je potrebné na získanie prístupu do konkrétnej siete. Bez kľúča sa nemôžete pripojiť. Ako už názov napovedá, je to nástroj, ktorý umožňuje prístup autorizovaných používateľov a blokuje prístup neoprávnených používateľov.
Pri prístupe k sieti Wi-Fi sa pripojíte pomocou bezpečnostného kľúča tejto siete, pričom zvyčajne zadáte heslo, ktoré potom sieti umožní zapamätať si vaše zariadenie.
Typy sieťových bezpečnostných kľúčov
V priebehu rokov existovalo niekoľko štandardov pre sieťové bezpečnostné kľúče, pričom každá nová generácia ponúka ešte vyššiu úroveň zabezpečenia. Váš vlastný smerovač je takmer určite chránený jedným z týchto:
- WEP (Wired Equivalent Privacy)
- WPA (chránený prístup WiFi)
- WPA2 (WiFi Protected Access 2)
- WPA3 (WiFi Protected Access 3)
kľúče WEP
Prvý štandard sa nazýval WEP alebo Wired Equivalent Privacy, ktorý ponúkal rovnaké očakávania dôvernosti, aké dnes používatelia očakávajú od káblových sietí. Boli to dobrý začiatok, ale nie sú bez zraniteľností.
Napriek tomu, že kľúče WEP boli na začiatku široko používané, majú určité trhliny v šifrovaní a zabezpečení. Všetci používatelia s rovnakým kľúčom v jednej sieti majú vzájomný prístup k údajom toho druhého, pretože v každom spojení je poskytovaná rovnaká zašifrovaná správa. Ak je vaša sieť na WEP, je čas na inováciu.
kľúče WPA
Kľúče WiFi Protected Access (WPA) boli prvým krokom nad rámec WEP a ponúkali pridanú bezpečnostnú funkciu, ktorá umožňuje používať heslá vytvorené používateľmi a dokonca skryť svoje informácie pred každým, kto by mohol byť v sieti.
Kľúče WPA2 a WPA3
Kľúče WPA2 sú ďalším krokom v porovnaní s kľúčmi WPA a poskytujú používateľom siete zvýšenú bezpečnosť. Kľúče WPA3 idú vo svojich overovacích protokoloch ešte ďalej, ale mnohé zariadenia WiFi ešte nemusia rozpoznať WPA3 a podporujú iba WPA2.
Všetky tieto kľúče stavajú na bezpečnosti a výhodách predchádzajúcich. Napriek tomu stále nie sú odolné voči zločincom, ktorí chcú získať prístup k vašim údajom. Bez ohľadu na to, aké bezpečné sú siete, ľudská chyba môže byť stále ovplyvnená a používatelia môžu neúmyselne skončiť tak, že vpustia tých zlých.
Bez ohľadu na sieťový kľúč buďte ostražití. Kybernetické útoky môžu byť mimoriadne nákladné – dokonca zničujúce.
Bezpečnostné kľúče ďalšej úrovne
Ďalšie kroky v bezpečnostných kľúčoch zahŕňajú fyzické potvrdenie, že osoba, ktorá sa pokúša o prístup k sieti, je skutočne tým, za koho sa vydáva. Označujú sa ako biometrické a dvojfaktorové bezpečnostné kľúče.
Biometrické zabezpečenie zvyčajne vyžaduje skenovanie odtlačkov prstov a/alebo rozpoznávanie tváre, zatiaľ čo dvojfaktorová alebo viacfaktorová autentifikácia často vyžaduje ďalší krok odoslania kódu na zariadenie alebo e-mail používateľa.
Ale ani tieto siete nie sú spoľahlivé. Napríklad niekto, kto používa dvojfaktorovú autentifikáciu, sa stále môže stať obeťou phishingového podvodu.
Nikdy nie je nič 100% bezpečné pred kybernetickými útokmi alebo zraniteľnosťami.
Ako vytvoriť silný kľúč zabezpečenia siete
Zabezpečenie sieťových kľúčov je nevyhnutné na ochranu vašej siete v dnešnom čoraz digitálnom a vzdialenom pracovnom prostredí.
Uistenie sa, že ste si vybrali sieť s najvyššou úrovňou zabezpečenia, je krok č. 1, ktorý možno nájsť skontrolovaním špecifikácií uvedených na obale smerovača alebo na samotnom smerovači.
Ďalším komponentom je vytvorenie vzduchotesného hesla. Mnoho odborníkov v tejto oblasti súhlasí s tým, že ideálne heslo má všetky alebo niektoré z nasledujúcich vlastností:
- 11-12 znakov alebo viac (čím viac, tým lepšie)
- Zmes písmen, číslic a symbolov
- V slovníku sa nenachádza bežné slovo
- Nie je to meno celebrity alebo odkaz na popkultúru
- Nenahrádza iba písmená bežnými náhradami symbolov (napr. „$“ za „S“)
- Nie je to jednoduchá cesta klávesnice („12345“, „qwerty“ atď.)
Po vytvorení silnej siete sa tam kybernetická bezpečnosť nekončí. Uistite sa, že všetci dodržiavajú osvedčené postupy, ako je ochrana citlivých údajov pri videohovoroch, ostražitosť voči phishingovým e-mailom a nepripájanie osobných USB kľúčov alebo iných osobných predmetov k hardvéru.
Kľúče zabezpečenia siete sú prvou líniou obrany vašich sietí. Je dôležité, aby ste implementovali modernú, zabezpečenú sieť so silnými heslami, aby boli vaše údaje a aktíva chránené.
Čítajte viac: 10 overených spôsobov zabezpečenia počítačovej siete