Čo je liek Z-Wave? Všetko, čo potrebujete vedieť

Keď nakupujete zariadenie pre múdru domácnosť, jedným z najdôležitejších pojmov, ktoré by ste mali poznať – aspoň zatiaľ – je Z-Wave. V sekunde vysvetlíme, čo je Z-Wave, niektoré produkty, ktoré ho podporujú, a prečo je dôležité mať na pamäti tento „zatiaľ“ stav.

Čo je Z-Wave a ako funguje?

Z-Wave je sieťová technológia s nízkou spotrebou energie určená výslovne pre produkty chytrej domácnosti/stavby. Hoci je úzko spojený so Silicon Labs so sídlom v Austine, je teraz dostupný ako open-source protokol av Z-Wave Alliance je viac ako 300 zúčastnených spoločností, ako sú Alarm.com, Assa Abloy a Amazon's Ring.

Rovnako ako Zigbee, funkcia mesh znamená, že príslušenstvo Z-Wave môže prenášať dáta priamo medzi sebou a cez seba bez toho, aby museli najprv hovoriť s centrálnym bodom (ako pri zariadení Wi-Fi). Z-Wave stále vyžaduje rozbočovač, ale tento rozbočovač môže byť vzdialený od príslušenstva, pokiaľ sú medzi nimi ďalšie produkty Z-Wave, ktoré fungujú ako opakovače. Huby spravujú automatizáciu, pripájajú sa k internetu a prepájajú sa s platformami tretích strán, ako je Amazon Alexa a Google Home.

Z-Wave je inteligentný sieťový sieťový protokol zameraný na domácnosť s nízkou spotrebou energie a dlhým dosahom.

Snáď kľúčovým rozlišovacím faktorom Z-Wave je jeho dosah. Pracuje v pásmach 800 a 900 MHz, čo mu dáva štandardný dosah 100 m (328 stôp). To je ďaleko za 10 až 30 m (33 až 98 stôp) Zigbee a ďalšie vzdialenosti sú možné pomocou neskorších iterácií.

Čítať:  Vytvorte si vlastnú prednú stránku obchodu s novými blokmi WooCommerce

Z-Wave Plus (tiež známa ako 500-Series, Gen 5 atď.) je vylepšením štandardnej špecifikácie Z-Wave, ktorá ponúka až o 50 percent dlhšiu výdrž batérie, dosah až 150 m (492 stôp) a až o 250 percent väčšiu šírku pásma. . Existujú tiež menej zrejmé vylepšenia, ako je vylepšené „samoopravovanie“ v sieti – to znamená, že vaša Z-Wave sieť by mala lepšie presmerovať okolo chybných alebo chýbajúcich zariadení. Ak však chcete skutočne využiť výhody funkcií Plus, musí byť vybavené každé spojenie v pripojení z príslušenstva k rozbočovaču.

Z-Wave Plus v2 (aka 700-Series) podporuje dosahy až 100 m (328 stôp) bod-bod alebo 800 m (asi 2 624 stôp) v celej sieti. Životnosť batérie sa môže predĺžiť až na 10 rokov.

Z-Wave LR (Dlhý dosah) ponúka extrémny dosah, potenciálne až 1 míľu (asi 1,6 km). Produkty LR komunikujú priamo s rozbočovačom skôr než pomocou štandardného sieťového usporiadania, ale môžu tiež koexistovať s inými zariadeniami Z-Wave. Ďalšou výhodou je až 10-ročná výdrž batérie na gombíkový článok, aj keď sa to samozrejme bude líšiť v závislosti od konkrétnych produktov a skutočného použitia.

Séria Z-Wave 800 technológia je podobná ako pri rade 700, ale s ďalšími vylepšeniami výdrže batérie a zabezpečenia.

Nutné dodať, že štandardná Z-Wave podporuje až 232 súčasných zariadení v sieti. Toto číslo sa zvyšuje až na 4 000 s LR, ale aj toto číslo je pod 65 000 alebo viac možnými so Zigbee.

Čítať:  WordPress vs Ghost: Čo by ste mali použiť v roku 2024 na blogovanie?

Ktoré produkty používajú Z-Wave?

The aktuálny katalóg je viac ako 4 300, podľa Z-Wave Alliance. To znemožňuje vymenovať všetko, ale Z-Wave je možnosťou pre kategórie od šikovných žiaroviek a šikovných zámkov až po otvárače garážových brán.

V priestore zabezpečenia domova je neobvyklá koncentrácia podpory. Alarm.com, Ring a Assa Abloy sú zakladajúcimi členmi Z-Wave Alliance, zatiaľ čo poskytovatelia bezpečnostných systémov ADT a Vivint sú uvedení ako „hlavní“ členovia. Medzi inými značkami Kanaďania spoznajú Telus, telekomunikačného giganta, ktorý svoje bezpečnostné produkty zakladá na Alarm.com.

Z-Wave je ideálny pre veci, ako sú zámky a senzory.

Bezpečnostné zameranie je pravdepodobne preto, že Z-Wave je ideálny pre veci, ako sú zámky, rovnako ako senzory dverí, rozbitie, vody, okien a pohybu. Nízka spotreba energie znamená, že tieto produkty môžu byť malé a fungovať roky bez jednorazových batérií. V tomto ohľade sú podobné výhody dostupné od Zigbee, ale Z-Wave ponúka výhodu dosahu, ktorá môže byť niekedy zásadná, keď ide o životy a majetok.

Všimnite si, že Z-Wave nenájdete v produktoch, ako sú bezdrôtové kamery alebo chytré reproduktory. Protokol nie je navrhnutý tak, aby prenášal veľkú šírku pásma, takže všetko, čo prenáša veľké množstvo zvuku a videa, musí namiesto toho používať Wi-Fi.

Budúcnosť: Z-Wave verzus Zigbee a Thread

Niektoré technické rozdiely medzi Z-Wave a Zigbee sme už prebrali, ale sú tu ďalšie dve veci, o ktorých ešte musíme hovoriť: popularita a budúca kompatibilita.

Čítať:  Čo sú implicitné odkazy & Majú nejakú SEO hodnotu?

Zatiaľ čo Zigbee aj Z-Wave majú na trhu podobný počet produktov, Zigbee má tendenciu byť bežnejší v spotrebiteľskom priestore, najmä medzi šikovnými žiarovkami. Je relatívne ľahké nájsť žiarovku Zigbee, pretože ju predávajú spoločnosti ako Sengled, Sylvania, Ikea a Philips Hue. Jediným známym výrobcom žiaroviek Z-Wave je Aeotec.

Najväčšou hrozbou Z-Wave je Thread.

Amazon má v niektorých svojich zariadeniach Echo vstavané rozbočovače Zigbee a celkovo je často jednoduchšie nakupovať rozbočovače Zigbee. Niektoré doplnky môžu pre plnú funkčnosť vyžadovať rozbočovač špecifický pre značku – príkladom sú svetlá Philips Hue – ale aj tak je často možné získať základné funkcie pri spárovaní so všeobecnými rozbočovačmi.

Najväčšou hrozbou Z-Wave je Thread. Tento štandard je založený na Zigbee, ale so zníženou potrebou rozbočovačov, pretože mnoho zariadení Thread môže fungovať ako svoje vlastné „hraničné smerovače“ na pripojenie k internetu alebo vytvorenie miestnej siete. Thread je tiež úzko spojený s Matter, protokolom umožňujúcim jednoduchšiu kompatibilitu naprieč platformami. Zatiaľ čo Matter má rastúce bolesti a Thread len naberá paru, produkty Z-Wave budú navždy zviazané s rozbočovačmi, či už s podporou Matter alebo inak.

Niektoré zariadenia Zigbee (ako húb v 4. generácii Echo) už boli upgradované, aby podporovali Matter over Thread. Pre Z-Wave žiadna taká cesta upgradu neexistuje – takže aj keď ani on, ani Zigbee v blízkej budúcnosti nezmiznú, za pár rokov by sa Z-Wave mohol stať ekvivalentom Betamaxu pre múdru domácnosť.

Čítať:  Squarespace vs. Wordpress: Čo by ste mali použiť?

Majte na pamäti, že na súčasnom trhu je Wi-Fi stále populárnejší ako Thread, Z-Wave alebo Zigbee. Príslušenstvo Wi-Fi nevyžaduje rozbočovač, vďaka čomu je v mnohých prípadoch lacnejšie a jednoduchšie. Pre zvuk a video je jedinou možnosťou Wi-Fi.

Všetky produkty Wi-Fi strácajú automatizáciu, keď zlyhá prístup k internetu, a desiatky z nich môžu potenciálne zahltiť router – ale pre mnoho nakupujúcich to môže byť prijateľný kompromis.

Komentáre

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE