Čo je marketing sociálnych médií a ako sa to robí v roku 2024?

Žijeme v online dobe a nič to neodráža viac ako marketing na sociálnych sieťach.

Podľa Statistav súčasnosti existuje 3,78 miliardy ľudí používajúcich platformy sociálnych médií a tento počet sa môže zvýšiť na 4,41 miliardy do roku 2025. Inými slovami, používanie nástrojov ako Facebook, Instagram alebo LinkedIn na marketingové účely je čoraz dôležitejšie.

V tomto blogu vám vysvetlím, čo je marketing na sociálnych sieťach a ako ho využiť vo svoj prospech.

používateľov sociálnych sietí na celom svete

Najzrejmejšou definíciou by bolo, že „marketing sociálnych médií je marketingová stratégia, ktorá zahŕňa zapojenie potenciálnych zákazníkov, potenciálnych zákazníkov a zákazníkov na sociálnych médiách“. Vo svojej podstate je to správne. Ukážem vám však, že je v tom oveľa viac. Nakoniec asi 71 % zákazníkov s pozitívnou skúsenosťou s vašou firmou na sociálnych sieťach pravdepodobne odporučí vašu značku ostatným.

Spočiatku bol marketing na sociálnych sieťach jednoducho o zverejňovaní relevantného obsahu na rôznych platformách s cieľom zaujať ľudí, generovať návštevnosť webových stránok značiek atď. V súčasnosti na sociálnych sieťach vo veľkej miere prevládajú mnohé digitálne marketingové aktivity, ako napríklad vysielanie živých podujatí, sledovanie súťaží, resp. získavanie štatistík a cenných údajov o sledovateľoch. Môžu byť použité na prispôsobenie marketingových stratégií na základe aktivít zákazníkov, veku, miesta, pracovných odvetví a mnohých ďalších.

Výhody marketingu sociálnych médií

Niekoľko z nich som už pokazil, ale poďme sa hlbšie zaoberať výhodami platforiem sociálnych médií pre vaše marketingové úsilie.

Zvýšte povedomie o značke a zvýšte návštevnosť

Pointa je jednoduchá: Ak vás ľudia nepoznajú, nemôžete zarábať. Najprv musíte ukázať, že existujete. Najlepší spôsob, ako si vás všimnúť a zapamätať si, je zahrnúť vizuály – ako napr obrázky, infografiky alebo videá – vo vašich kampaniach na sociálnych sieťach. Faktom je, že náš mozog dokáže spracovať vizuálne vstupy 60 000-krát rýchlejšie ako slová. Preto 90 % informácií, ktoré získavame, sa prenáša prostredníctvom toho, čo vidíme.

Ak chcete zvýšiť návštevnosť svojich webových stránok, je tiež dôležité, aby bol váš obsah interaktívny. Jeden plán sociálnych médií má zahŕňať priame odkazy, komentáre, zdieľania, opätovné uverejňovanie a lajky do vašej marketingovej stratégie sociálnych médií. Pýtajte sa a nezabudnite na ne odpovedať. Majte celý tím zameraný na zákaznícke služby sociálnych médií, pretože priemerný používateľ očakáva, že značka odpovie do 10 hodín.

Ukáž svoju ľudskú tvár

Používatelia sociálnych sietí, hlavne tí na menej profesionálnych platformách, nemajú radi, keď im značka podsúva slogany. Ľudia cítiť sa najviac pripútaný k tomu, čo je osobné. Správy a príbehy, s ktorými sa dokážu stotožniť.

Ponorte sa hlbšie do osobností svojich potenciálnych zákazníkov. Zistite, čo sa im páči, a prispôsobte svoje aktivity na sociálnych sieťach tak, aby vyhovovali ich prostrediu. V skratke, byť menej marketér a viac ľudský. Hovorte ich jazykom.

Znížte marketingové náklady

Na rozdiel od rozmanitosti, ktorú získate z marketingu sociálnych médií, je tento druh propagácie mimoriadne nákladovo efektívny. Používanie sociálnych médií na marketingové účely môže byť buď úplne zadarmo, alebo – ak sa rozhodnete pre platené reklamy – za relatívne nízku cenu. Najmä v porovnaní s inými platenými marketingovými stratégiami.
Čo je viac? Platená reklama na sociálnych sieťach má vysokú šancu na rýchlu návratnosť investícií (ROI).

Čítať:  13 SEO expertných tipov na zvýšenie návštevnosti vášho blogu

Po preskúmaní niektorých nepopierateľných výhod sa ponorme hlbšie do najdôležitejšej časti. Ako správne využívať stratégie sociálnych médií vo svoj prospech? Existuje niekoľko dôležitých bodov, ktoré musíte vziať do úvahy.

1. Definujte si stratégiu značky

Prvá a najdôležitejšia otázka, ktorú si musíte položiť, je: čo chceš dosiahnuť s vašou marketingovou stratégiou sociálnych médií? Možno budete chcieť zvýšiť návštevnosť svojich webových stránok. Alebo možno chcete, aby o vás ľudia vedeli viac, aby ste sa s nimi spojili. Je vašou hlavnou víziou zvýšenie predaja? Udržujte ho v súlade s vaším marketingom a predajná stratégia,

Keď to máte vymazané, môžete prejsť k druhému bodu: Ktoré sociálne médiá sú najlepšou voľbou pre vaše podnikanie? Medzi hlavné patria Facebook, Instagram, LinkedIn a Twitter, ale existujú aj menšie platformy, ako sú Pinterest, TikTok alebo Snapchat. Definujte svoju cieľovú skupinu a sledovať ich správanie. Použite analytiku. Kde sa zhromažďujú najviac? Aký je ich vek?

Povedzme, že máte značku, ktorá predáva jedinečné športové oblečenie a vaša cieľová skupina sú väčšinou mileniáli. V tomto prípade je lepšie ísť s menej profesionálnymi sociálnymi médiami, ako je Facebook alebo Instagram.

Ak ponúkate softvérové ​​riešenia pre veľké spoločnosti, možno budete viac využívať LinkedIn. Alebo možno robíte recenzie produktov a potrebujete streamovať videoobsah na YouTube.

Užitočný tip: Byť všade nie je tá najmúdrejšia voľba. Úspešný marketing na sociálnych sieťach si vyžaduje neustále sledovanie a častú interakciu s vašimi sledovateľmi. Stanovte si reálne ciele.

Najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby vaša stratégia fungovala, je byť SMART Táto skratka predstavuje rámec, ktorý vám pomôže efektívne riadiť vaše úsilie na sociálnych sieťach. Znamená:

 • Špecifické: Nastavte presné KPI, napríklad zvýšenie predaja o 10 %.
 • Merateľné: Sledujte svoj pokrok, aby ste vedeli, čo funguje a čo potrebuje zlepšenie.
 • Dosiahnuteľné: Uistite sa, že môžete dosiahnuť to, čo ste si stanovili.
 • Relevantné: Je vaša stratégia zameraná na vaše ciele?
 • Limitovaný časom: Stanovte si konkrétne a dosiahnuteľné termíny.

2. Uistite sa, že váš obsah prináša hodnotu

Ukážku tohto bodu som už dal na začiatku blogu, ale je tu ešte viac o čom diskutovať. Najdôležitejším aspektom dobrého obsahu je jeho úroveň zapojenia. Sociálne médiá sú rýchle platformy. Ľudia listujú v takom množstve informácií, že je mimoriadne ťažké upútať ich pozornosť.

Vaša marketingová stratégia sociálnych médií musí vyniknúť. Motivujte svoje publikum, aby prestalo rolovať a pozeralo sa na váš obsah, komentovalo ho alebo ho sledovalo. Musíte im dať dôvod, aby klikli na odkaz na váš web a stali sa platiacimi zákazníkmi. tiež buďte konzistentní a zostaňte verní hlasu svojej značky.

Dobrým spôsobom, ako upútať pozornosť vášho cieľového publika, je vytvárať príbehy, živé prenosy alebo vytvárať krátke značkové videá na propagáciu vašich produktov a služieb. Na rozdiel od bežných príspevkov, príbehy a živé prenosy tu nezostanú, čo pošteklí zvedavosť vašich sledovateľov. Chcú vedieť, čo sa s vami momentálne deje, až kým sa príležitosť nevytratí.

Pri uverejňovaní príspevkov na nástenke nezabudnite použiť fotografie a nepíšte príspevky príliš dlho. Na niektorých platformách sociálnych médií si ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou neprečítajú celú prípadovú štúdiu.

tiež buďte opatrní s emojis. Nefungujú rovnakým spôsobom pre každú kampaň sociálnych médií, ani pre každú platformu sociálnych médií. Ak sa váš biznis zameriava prevažne na „profesionálov“ a používate LinkedIn, neodporúčam to preháňať. Ani v prípade Twitteru, kde je množstvo znakov výrazne obmedzené. To však neznamená, že emotikony nemajú na týchto platformách svoje miesto. Pre Hillary to fungovalo:

Čítať:  Ako sa odhlásiť z Facebook Messenger

Hillary Clintonová

Ak píšete pre mladých na Facebooku alebo Instagrame, popustite uzdu svojej kreativite a pokojne využite emotikony.

Napríklad sa pozrite Domino kampaň. Zákazníci si mohli objednať pizzu len pomocou tweetovania 🍕 emoji. Môžete si dokonca vytvoriť svoje emotikony.

3. Sledujte trendy sociálnych médií

Zostaňte v obraze so svojím cieľovým publikom. Sledujte trendy a zahrnúť to, čo ľudí zaujíma do vašej marketingovej stratégie sociálnych médií. Je tiež dobré uverejňovať príspevky v správny čas na základe toho, kedy je na konkrétnej platforme aktívnych najviac sledovateľov.

Malý, ale dôležitý krok: Nepodceňujte sila HASHTAG #

Pomocou hashtagu pre svoju stratégiu sociálnych médií môžete ľahko sledovať, ktoré témy sú najviac spojené s vašou značkou. Môžete vytvoriť jedinečné značky hash pre samostatné kampane alebo živé udalosti a povzbudiť ľudí, aby ich používali vo svojich príspevkoch. Publicita generovaná sledovateľmi pomocou vášho hashtagu posilní povedomie o vašej značke.

hubspot

4. Poskytujte výnimočný zákaznícky servis

Garantujem vám, že vaši zákazníci nebudú spokojní, ak budú prehliadaní. V súčasnosti je poskytovanie výnimočných zákazníckych služieb jedným z najdôležitejších faktorov pre každú spoločnosť.

Taktiež prevádzkovanie zákazníckej podpory na sociálnych sieťach má svoje nesporné výhody. Je to jednoduché, rýchle a zákazníci sú už tam.

Ako to teda urobiť správne?

 • Najmite správnych ľudí na prácu: Silný tím je základným kameňom každého podnikania. Výber profesionála so skúsenosťami a založenie správny proces riadenia talentov vám umožní byť z dlhodobého hľadiska efektívnejší. Na sociálnych sieťach je všetko verejné a viditeľné v priebehu niekoľkých sekúnd. Ak tvoj Zástupca zákazníckeho servisu napíše niečo nevhodné alebo uverejní nesprávne informácie, môže to byť dlhá cesta k náprave škody.
 • Uľahčite prácu tímu podpory: Ak sa vyskytne problém, ktorý sa často opakuje, vytvorte hárok s Časté otázky alebo zdieľanie odkazov a článkov ktoré vysvetľujú tento konkrétny problém.
 • Poskytnúť podporu: Dokonca aj skúsení špecialisti starostlivosti o zákazníkov potrebujú niekoho, na koho sa môžu obrátiť. Poskytnite im supervízora, ktorý im môže poradiť v komplikovaných prípadoch alebo pomôcť so zložitými procesmi, ako je napríklad eskalácia. Môže to pomôcť vyhnúť sa potenciálnym škandálom. Ale pre každý prípad majte vždy po ruke plán krízovej komunikácie na sociálnych sieťach.
 • Integrujte sociálne médiá so systémom CRM: Majte všetky údaje o svojich zákazníkoch, ako je počet prípadov podľa sociálnych kanálov, ich interakcie a výkon vášho špecialistu starostlivosti o zákazníkov na jednom mieste. Môžete použiť a bezplatné CRM dostupný nástroj, ktorý vám s tým pomôže.

5. Použite nástroje a analýzu na zvýšenie výkonnosti

Bez ohľadu na to, aký dobrý je váš obsah, vaše stratégie pre sociálne médiá nebudú silnejšie, pokiaľ nepreskúmate analytické údaje. Môže vám ukázať, ako fungujú príspevky a kampane, čo funguje a čo nie, alebo či vás vaša stratégia vedie k vášmu cieľu. Zvyšuje sa počet vašich sledovateľov? Rastie návštevnosť vášho webu? Premenili ste viac potenciálnych zákazníkov na zákazníkov? Toto sú otázky, na ktoré môže analytik odpovedať.

Čítať:  Nasıl Etsy'de Dijital İndirmeleri Satarım?

Je ich dosť analytické nástroje sociálnych médií na trhu z čoho vyberať. Tí s vstavaná analytika schopnosti integrovať analýzu údajov do existujúceho softvéru, aby poskytovali prehľad o prístupe v reálnom čase.

Aké sú najdôležitejšie údaje na meranie úsilia sociálnych médií prostredníctvom analytických nástrojov?

 • zapojenie: ukazuje, do akej miery s vami vaše publikum interaguje
 • Kliknutia: zobrazuje, koľko ľudí kliklo na váš obsah alebo váš účet
 • sentiment: ukazuje, ako vaše publikum reaguje na váš obsah
 • Výskum: zobrazuje počet jedinečných používateľov, ktorí videli váš príspevok
 • Organické a platené hodnotenia Páči sa mi: ukazuje, koľko lajkov pochádza z organického obsahu a koľko z plateného obsahu

6. Využite počúvanie sociálnych médií

Nenechajte sa zastrašiť kontrolou konkurencie. Konkurent nie je váš nepriateľ. Prave naopak. Starý citát zo starej čínskej knihy „Art of War“ od Sun-Tzu hovorí: “Ak poznáš nepriateľa a poznáš seba, nemusíš sa báť výsledku sto bitiek.”

Dokonca aj dnes, o stáročia neskôr, je to skutočne presné.

Pokiaľ ide o udržiavanie kontaktu so stratégiami vašich konkurentov, sociálne médiá sú veľkou pomocou. Nájdite si čas skúmať ich účty, príspevky, používanie kľúčových slov a iné aktivity. Zistite, čo je u nich trendy, čo im vyhovuje a ako komunikujú so zákazníkmi.

Vďaka počúvaniu na sociálnych sieťach môžete prísť na to aj vy či ľudia hovoria o vašej značke nad rámec vašich vedomostí. Monitorujte všetky možné konverzácie na sociálnych sieťach, ktoré sa zameriavajú na vašu značku. Sú reakcie pozitívne? Skvelé! Teraz už viete, čo vám naozaj funguje a na čo by ste sa mali primárne zamerať.

Z toho môže ťažiť napríklad agentúra marketingu sociálnych médií, pretože niekedy môže byť trochu únavné spravovať množstvo sociálnych funkcií naraz. Sociálne počúvanie im môže pomôcť skrátiť čas potrebný na výskum a experimentovať s digitálnym marketingovým úsilím, ktoré už preukázateľne funguje.

Sú komentáre a reakcie negatívne? Žiadny strach, je to užitočná spätná väzba, z ktorej môžete mať úžitok. Pokúste sa zistiť, prečo sú ľudia nespokojní a využite to vo svoj prospech začlenením týchto zistení do vašej budúcej marketingovej stratégie sociálnych médií.

Ak vás zaujíma, aké sú spôsoby počúvania sociálnych médií, máte dve možnosti – môžete prejsť všetkými upozorneniami na všetkých platformách sociálnych médií, ktoré používate, alebo môžete použiť efektívnejší spôsob – nástroje na počúvanie sociálnych médií. Tieto nástroje zhromažďujú všetky zmienky o vašej značke a správy, vrátane tých príspevkov, v ktorých nie ste priamo označení.

7. Začleniť reklamy

Pre značku môže byť ťažké stať sa trendovou na sociálnych médiách iba s organickými príspevkami. Stavte na platené reklamy na sociálnych sieťach. Reklama na sociálnych médiách je v dnešnej dobe viac ako mocná. Môžete si napríklad vybrať, kto presne uvidí vašu reklamu, na základe atribútov, ktoré si vyberiete: záujmy, poloha, vek atď.

na základe atribútov

Ako začať s plánovaním reklamnej stratégie na sociálnych sieťach? Vyskúšajte staré dobré pravidlo 20/80, kde 20 % času venujete tvorbe obsahu a ostatných 80 % jeho propagácii. Veľkou pomocou môžu byť aj reklamné nástroje na sociálnych sieťach.

Na zvýšenie efektivity môžete začleniť metódu A/B testovania pre špecifické cieľové skupiny, kedy vytvoríte dva alebo viac druhov reklám (s rôznou kópiou, rôznymi obrázkami) a následne budete sledovať, ktorá z nich mala najlepší výkon. Víťaz môže byť „šablónou“ vašej budúcej reklamnej stratégie na sociálnych sieťach.

8. Používajte sociálne médiá na predaj

V dnešnej dobe môžete byť predaj produktov priamo na platformách sociálnych médií. Toto sa volá sociálny obchod. Umožňuje vám urobiť z nakupovania omnichannel zážitok. Pre vašich zákazníkov to môže byť jednoduchšia a užívateľsky prívetivejšia metóda, pretože vyžaduje menej kliknutí ako nákup na webovej stránke.

Čítať:  YouTube Shorts vs TikTok: Čo je najlepšie + ZADARMO nástroje na posúdenie strategického vplyvu

Najlepšou platformou na predaj je v súčasnosti Instagram 70 % používateľov Instagramu hľadajú nákup. Vhodnou možnosťou číslo dva môže byť Facebook. Ponúka Facebook Page Shops – značky si môžu vytvoriť svoj vlastný obchod na Facebooku. Ak zacielite na publikum Gen Z, novším platformám sa páči TikTok vám to umožní zahrnúť priame odkazy na vaše produkty.

Tip: Nezabúdajte, že ľudia sa dnes vo veľkej miere spoliehajú na odporúčania. Pokúste sa povzbudiť svoje publikum, aby zdieľalo vaše produkty alebo vytvorilo súvisiaci obsah. Ukážte im, prečo sú pre nich vaše produkty tou správnou voľbou.

9. Využite marketing na sociálnych sieťach na opätovné zacielenie na publikum

Zjednodušene povedané, retargeting je spôsob zacieliť online reklamy na ľudí, ktorí už navštívili váš web, či už ako potenciálni zákazníci alebo ako zákazníci. Preto pomocou retargetingu na sociálnych sieťach môžete osloviť ľudí na základe ich minulých akcií. Je to rozhodujúce pre vašu marketingovú stratégiu už okolo 96 % návštevníkov vašej webovej stránky nie je pripravených okamžite nakúpiť.

Pozrime sa na príklad.

Linda navštívila váš web, vložila plavky do košíka, no nákup nedokončila. Alebo jednoducho klikla na produkt, aby si ho skontrolovala, ale odišla.

Pravdepodobne chcete urobiť z Lindy platiaceho zákazníka. Môžete to urobiť tak, že jej pripomeniete plavky – presmerovaním na sociálne siete.

Výhodou retargetingu na sociálnych sieťach je, že ľudia vidia reklamu pochádzajúcu z autentického účtu, čo ich povzbudzuje, aby s ňou interagovali.

Tu je niekoľko užitočných tipov na opätovné zacielenie na sociálne siete:

 • Pozor na načasovanie: Dobré načasovanie je kľúčom k úspechu. Chcete dosiahnuť svoj cieľ, no nechcete, aby sa potenciálni zákazníci unavovali tým, že vás vidia každý deň. Udržujte frekvenciu maximálne 4 až 5 reklám za mesiac. Ak máte krátkodobú, časovo obmedzenú kampaň, možno budete retargetovať častejšie.
 • Vyberte si správne publikum: Náhodný príklad: pravdepodobne nepredáte auto finančne závislým stredoškolákom do 18 rokov. Necielite na každého návštevníka vášho webu. Prispôsobte svoje reklamy čo najviac.

Ak sú v tomto prípade vaším primárnym publikom dospelí ľudia s vodičským preukazom alebo hlbokým záujmom o autá, vyberte si z vašich návštevníkov tú správnu cieľovú skupinu a nasmerujte reklamu na nich. Niektoré nástroje vám umožňujú zacieliť na ľudí, ktorí navštívili konkrétnu stránku vášho webu alebo ju dlho nenavštívili.

 • Sledujte údaje: Opäť je tu analytika. Meranie a kontrola vášho pokroku je jednou z najdôležitejších súčastí každej stratégie sociálnych médií. Ak nechcete tráviť hodiny analýzou všetkých informácií, použite platformy na rast podnikania.

Zobrať

Marketing na sociálnych sieťach je celkom intuitívny, no správny prístup je mimoriadne dôležitý pre vašu predajnú stratégiu. Všetci sú na sociálnych sieťach, nie? Určite ste už počuli príslovie: „kto nie je na Facebooku, neexistuje“. Je to presne tak, ako by celý svet naraz zasiahol vaše podnikanie.

Takže nezabudnite poskytnúť ľuďom to, čo chcú. Hovorte ich jazykom. Zanechajte im zmysluplný odkaz. Sledujte svoj pokrok a interakcie. Pomôžte svojim sledovateľom s ich potrebami poskytovaním vysokokvalitnej zákazníckej skúsenosti. A na konci dňa – predaj.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE