Čo je Midjourney AI a ako funguje?

Čo keby ste dokázali vykúzliť obrázok priamo zo svojej fantázie? Teraz môžete behom niekoľkých minút vďaka generátorom obrázkov AI, ako je Midjourney. Nezáleží na tom, či vám chýbajú umelecké zručnosti alebo ste v živote nedržali ani štetec. Umelá inteligencia dokáže vytvoriť digitálne umenie v priebehu niekoľkých sekúnd – všetko, čo musíte urobiť, je poskytnúť pár slov, ktoré popisujú obrázok, ktorý máte na mysli. Ako ale Midjourney vlastne funguje? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť.

Čo je liek Midjourney?

Edgar Cervantes / Android Authority

Midjourney je príkladom generatívnej umelej inteligencie, ktorá dokáže previesť výzvy v prirodzenom jazyku na obrázky. Je to len jeden z mnohých generátorov obrázkov založených na strojovom učení, ktoré sa objavili v poslednom čase. Napriek tomu sa stal jedným z najväčších mien v AI vedľa DALL-E a Stable Diffusion.

S Midjourney môžete vytvárať vysoko kvalitné obrázky z jednoduchých textových výziev. Na používanie Midjourney nepotrebujete žiadny špecializovaný hardvér ani softvér, pretože funguje výhradne prostredníctvom chatovacej aplikácie Discord. Jediná nevýhoda? Než budete môcť začať generovať obrázky, budete musieť aspoň trochu zaplatiť. To je na rozdiel od väčšiny konkurencie, ktorá vo všeobecnosti poskytuje aspoň niekoľko generácií obrázkov zadarmo.

Napriek tomu je bariéra vstupu s Midjourney pomerne nízka a ktokoľvek ju môže použiť na vytvorenie skutočne vyzerajúcich obrázkov v priebehu niekoľkých minút. Výsledky sa môžu pohybovať od záhadných až po vizuálne ohromujúce, v závislosti na výzve.

Čítať:  Ako vypnúť trendové vyhľadávanie na Google? 6 jednoduchých spôsobov v roku 2024

Midjourney dokáže vytvoriť úžasné a presvedčivo vyzerajúce obrázky z jednoduchého textového popisu.

V niektorých prípadoch snímky z Midjourney dokonca oklamali odborníkov na fotografiu a ďalšie oblasti. Rovnako ste na sociálnych sieťach možno videli niektoré extrémne presvedčivé obrázky generované AI. Príklady siahajú od pápeža Františka oblečeného v nafukovacej bunde až po Trumpa, ktorý bol údajne zatknutý niekoľko dní pred skutočnou udalosťou. Ale tiež sme videli niekoľko kreatívnych generácií, ako je scéna Star Wars v štýle Wesa Andersona (na obrázku vyššie).

Na rozdiel od DALL-E, za ktorým stojí tvorca ChatGPT OpenAI, sa Midjourney opisuje ako samostatne financovaný a nezávislý projekt. Navyše doteraz nezískala žiadne externé financovanie. Na druhú stranu OpenAI získala od Microsoftu a hŕstky ďalších investorov až 10 miliárd dolárov. Takže vzhľadom na skromné ​​korene Midjourney sú jeho výsledky celkom pôsobivé.

Potrebujem Discord na použitie Midjourney?

Áno, Midjourney je prístupný iba cez chatovaciu aplikáciu Discord. Midjourney je však aj uprostred prechodu na vlastnú vyhradenú platformu. Po dokončení migrácie už nebudete potrebovať Discord.

Ako funguje Midjourney?

Matt Horne / Úrad pre Android

Midjourney beží na uzavretom zdrojovom a proprietárnom kóde, takže nikto mimo spoločnosti nevie, ako to funguje. To znamená, že vieme dosť o základnej technológii, aby sme ponúkli všeobecné vysvetlenie.

Midjourney sa opiera o dve relatívne nové technológie strojového učenia, konkrétne veľké jazykové modely a difúzne modely. Prví menovaní už možno poznáte, ak ste používali generatívne chatboty AI, ako je ChatGPT. Veľký jazykový model najskôr pomáha Midjourney pochopiť význam slov, ktoré zadávate do výziev. To sa potom prevedie na to, čo je známe ako vektor, ktorý si môžete predstaviť ako číselnú verziu výzvy. Nakoniec tento vektor pomáha viesť ďalší zložitý proces známy ako difúzia.

Čítať:  17 najlepších aktív generujúcich príjem, ktoré tvoria pasívny príjem

Midjourney využíva model difúzie na premenu náhodného šumu na krásne umenie.

Difúzia sa stala populárnou až v poslednom desaťročí, čo vysvetľuje náhly príval umenia generovaného umelou inteligenciou. V difúznom modeli máte počítač postupne pridávať náhodný šum do svojej trénovacej dátovej sady obrázkov. Postupom času sa naučí, ako obnoviť pôvodný obraz obrátením šumu. Myšlienka je taká, že s dostatočným tréningom sa takýto model môže naučiť generovať úplne nové obrázky.

Ako to teda vyzerá z pohľadu generátora AI obrázkov? Keď zadáte textovú výzvu ako „biele mačky zasadené na postapokalyptickom námestí Times Square“, začne to poľom vizuálneho šumu. Tento prvý krok môžete považovať za ekvivalent televíznej statickej elektriny. Obrázok nevyzerá ako nič, čo ste v tejto chvíli požadovali. Trénovaný model umelej inteligencie potom používa latentnú difúziu na odčítanie šumu v krokoch. Nakoniec to dá obraz, ktorý sa podobá predmetom a nápadom v reálnom svete.

Ako vedľajšiu poznámku, to je tiež dôvod, prečo obvykle musíte počkať minútu alebo dve, než sa obraz generovaný AI plne rozvinie. Ak proces zastavíte skôr, získate zašumený obraz, ktorý neprešiel dostatočnými krokmi na odstránenie šumu.

Koľko stojí Midjourney?

Calvin Wankhede / Android Authority

Zatiaľ čo sme videli chatboty ako ChatGPT a Microsoft Copilot, ktoré ponúkajú takmer neobmedzené textové odpovede zadarmo, to isté nemožno povedať o generátoroch obrázkov. Prakticky všetky majú nejaké limity, Midjourney ani neponúka bezplatnú skúšobnú verziu. Je to preto, že každá úloha generovania obrazu vyžaduje veľa výpočtového výkonu, konkrétne grafické procesorové jednotky (GPU). Okrem toho má každý GPU obmedzenú videopamäť, ktorá sa používa vo veľkom množstve na proces potlačenia šumu.

Čítať:  5 krokov, ako zaistiť hodnotenie vášho obsahu v roku 2024

Takže vzhľadom na to nie je divu, že vás najmodernejší generátor obrazu AI bude stáť nejaké peniaze. Máme špecializovaného sprievodcu cenami a úrovňami predplatného Midjourney, ale budete musieť platiť minimálne 10 $ mesačne. Vďaka tomu získate 3,3 hodiny GPU času, čo je dobré pre zhruba 200 generácií obrazu. Najdrahší plán vám medzitým poskytne 60 hodín rýchleho GPU za 120$ mesačne.

Midjourney stojí minimálne 10$ mesačne, ale lepšiu hodnotu nájdete v plánoch vyššej triedy.

Vyššie plány Midjourney vám poskytujú neobmedzený počet obrázkov v uvoľnenom režime, ale budete musieť počkať až 10 minút. Pokiaľ nepotrebujete absolútne najlepšiu kvalitu, odporúčame vyskúšať mnoho alternatív Midjourney. Prakticky všetky technologické spoločnosti, od Googlu po Facebook Meta, teraz majú konkurenčné generátory obrázkov AI, ktoré Midjourney dajú zabrať. A čo je ešte lepšie, mnoho z nich vás nebude stáť ani korunu.

Najčastejšie otázky

Kradne Midjourney umenia?

Midjourney bol trénovaný na existujúcich vzorkách obrázkov, vrátane umenia z rôznych zdrojov, aby sa vytvorili úplne nové obrázky. Niektorí umelci sa domnievajú, že generátory obrázkov AI porušili ich autorské práva tým, že ich dielo použili na školenie. Druhá strana však tvrdí, že vzdelávací proces patrí do kategórie fair use.

Môže Midjourney natáčať videá?

Nie, Midjourney nemôže vytvoriť celé video. Ale ak chcete iba procesné video procesu generovania obrazu Midjourney, môžete pridať parameter – video na koniec vašich výziev.

Čítať:  Úniky cestovnej mapy fotoaparátu Samsung Galaxy S Ultra: S25 Ultra by mohla byť beštie

Používa Midjourney stabilnú difúziu?

Midjourney používa techniku ​​strojového učenia známu ako difúzia, ale nie je jasné, či je čiastočne založená na modeli Stable Diffusion s otvoreným zdrojovým kódom.

Je Midjourney open-source?

Nie, Midjourney je uzavretý a proprietárny nástroj vyvinutý výskumným startupom so sídlom v San Franciscu. Jeho cieľom je dosiahnuť zisk.

Kto vlastní Midjourney?

Midjourney je vo vlastníctve nezávislej výskumnej firmy s rovnakým názvom. Generátor obrázkov bol založený v San Franciscu Davidom Holzom, ktorý tiež pred desiatimi rokmi spoluzaložil spoločnosť Leap Motion pre sledovanie rúk.

Komentáre

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE