Čo je monitorovací duch a ako ho opraviť?

Calvin Wankhede / Android Authority

Všimli ste si niekedy stopy alebo tieňa za rýchlo sa pohybujúcimi predmetmi na vašom monitore alebo televízii? To je ghosting – vizuálna anomália, ktorá môže spôsobiť, že hranie alebo dokonca obyčajné sledovanie obsahu bude extrémne rušivé. Rôzne monitory budú vykazovať rôzne množstvo duchov, čo pridáva ďalší faktor, na ktorý treba dávať pozor pri nákupe nového displeja. Poďme si teda v tomto článku rozobrať, čo spôsobuje ghosting, ako vyzerá a ako ho na monitore potenciálne môžete obmedziť.

Čo je to monitor ghosting a čo ho spôsobuje?

Calvin Wankhede / Android Authority

Ghosting je vizuálny artefakt, kedy rýchlo sa pohybujúce objekty zanechávajú pri pohybe po obrazovke stopu, tieň alebo „duch“. Ak si všimnete duchov, je to preto, že váš displej má pomalú dobu odozvy. Inými slovami, pixely nemôžu meniť farby dostatočne rýchlo, aby udržali krok s rýchlo sa pohybujúcim objektom alebo animáciou.

Ghosting nie je to isté ako trvalé vypálenie alebo zachovanie obrazu.

Väčšina monitorov strednej triedy má dnes obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. To znamená, že sa na displeji každých 16,67 milisekúnd objaví nový obrázok. Pokiaľ ale fyzické pixely reagujú pomaly (prechod medzi farbami trvá dlhšie ako 16,67 ms), všimnete si oneskorený prechod vo forme duchov. Našťastie moderné 60Hz displeje majú dostatočne rýchlu dobu odozvy, aby nebol problém s duchom.

Čítať:  Hostinger oznamuje britské hostingové služby WordPress

Tento príbeh sa však mení, pokiaľ ide o herné monitory. Tieto displeje majú výrazne vyššie obnovovacie frekvencie, v niektorých prípadoch až 144 Hz alebo dokonca 240 Hz. Pri 144Hz displeje musia jednotlivé pixely dokončiť prechod z jednej farby na druhú počas iba 6,94 milisekúnd. To je určite možné pri niektorých LCD paneloch, ale nie pri všetkých. Pri 240Hz monitore potrebujete ešte kratší čas odozvy, iba 4 milisekundy, aby ste sa vyhli duchom.

To všetko znamená, že ghosting je úplne dočasný a nemá žiadny dlhodobý vplyv na váš displej. Pokiaľ na OLED displeji naopak vidíte napaľovanie, je to pravdepodobne preto, že jednotlivé pixely sú trvalo opotrebované.

Ako otestovať duch monitora?

Calvin Wankhede / Android Authority

Môžete použiť blurBusters' UFO test skontrolovať, či váš monitor netrpia duchmi. Je zadarmo a beží výhradne vo vašom webovom prehliadači. Hľadáte znateľný tieň za pohybujúcim sa objektom, takže dávajte pozor na ľavú stranu UFO, keď sa pohybuje po obrazovke.

Ghosting sa môže objaviť na akomkoľvek LCD-LED displeji, ale týka sa najmä monitorov a televízorov, ktoré používajú určitý typ panelu. Ak chcete hlbšie vysvetlenie, máme vyhradeného sprievodcu zobrazovacími technológiami, ale tu je výslovné zhrnutie:

Nie všetky LCD sú rovnaké – na trhu nájdete tri základné typy: TN, IPS a VA. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody – napríklad TN má najhoršiu farebnú presnosť zo všetkých troch typov, ale môže sa pochváliť najrýchlejšou dobou odozvy.

Čítať:  Ako vytvoriť efektívny príspevok na Facebooku, ktorý zvládne prácu

Panely VA LCD sú najviac náchylné na duchmi, ale niektoré sú horšie ako iné.

VA na druhej strane vykazuje lepšiu úroveň čiernej a presnosť farieb ako TN, ale trpí pomalšou dobou odozvy. Napokon, IPS pristáva niekde uprostred, pokiaľ ide o dobu odozvy. Ako už možno tušíte, VA panely sú najviac náchylné na duchov.

Technický list vášho monitora by mal odhaliť, aký typ panelu máte – rozpočet spoločnosti Samsung Odyssey G3 napríklad monitor používa VA panel.

Ako opraviť alebo obmedziť tieňovanie monitora?

Ryan Haines / Android Authority

Nastavenie UltraGear 27GN950

V minulosti väčšina herných displejov používala TN panely kvôli nízkej dobe odozvy tejto technológie. Pretože sme však začali očakávať lepšiu presnosť farieb, výrobcovia displejov prešli na iné typy panelov, ako sú IPS a VA. A aby sa obmedzilo zobrazovanie duchov, značky prijali techniku ​​známu ako pixel overdrive. Zjednodušene povedané, zrýchľuje dobu odozvy panelu zvýšením množstva napätia aplikovaného na každý pixel.

Pokiaľ teda váš monitor vykazuje známky duchov, jednoducho povoľte overdrive v nastavení zobrazenia na obrazovke (OSD). Hľadajte položku nazvanú „čas odozvy“, „odozva pixelov“ alebo „rozostrenie pohybu“. Pokiaľ nič z toho nevidíte, váš monitor je možno príliš starý alebo jeho firmware túto funkciu nepodporuje. Neherné monitory túto funkciu často vynechávajú ako opatrenia na zníženie nákladov.

Veľa herných monitorov teraz obsahuje nastavenie pixel overdrive pre boj s duchmi.

Čítať:  Twitter Spaces: Rýchly pohľad na to, čo potrebujete vedieť

Za predpokladu, že máte možnosť overdrive, majte však na pamäti, že s ňou môžete zájsť len tak ďaleko – nadmerné overdrive môže spôsobiť prekmitnutie pixelov, čo je vizuálna anomália, ktorá sa objaví ako jasný obrys okolo rýchlo sa pohybujúcich objektov. Našťastie väčšina výrobcov ponúka tri alebo viac nastavení overdrive, takže si môžete vybrať to, ktoré vyzerá najlepšie.

Ak hľadáte nový monitor, môžete si všimnúť marketingové tvrdenia v zmysle „nízka doba odozvy Gray-to-Gray 1 ms“. Aj keď to znie dosť dobre, aby ste sa vyhli duchom, neberte tieto tvrdenia ako nominálnu hodnotu.

Vo väčšine prípadov sa značky spoliehajú na najvyššie nastavenie overdrive, aby dosiahli túto nízku dobu odozvy. A ako vieme, agresívne overdrive môže spôsobiť ďalšie vizuálne artefakty, ako je motion blur a pixel overshoot. Celkovo sa prítomnosť ghostingu a efektivita overdrive pri jednotlivých monitoroch líšia, takže pred nákupom je lepšie skontrolovať nezávislé recenzie.

Komentáre

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE