Čo je odkaz Nofollow a ako ovplyvňujú SEO?

Nofollow odkazy sú presne to, čo naznačuje názov: sú to odkazy, ktoré majú atribút nofollow.

Väčšinou bránia vyhľadávačom sledovať a pripisovať odkazu štandardnú hodnotu PageRank.

Toto zaviedol Google, aby zabránil spamerom ohrozovať systém hromadným vytváraním odkazov v snahe zlepšiť svoje vlastné SEO.

Čo sú odkazy Nofollow?

Odkazy Nofollow sú atribúty HTML, ktoré vyhľadávacím nástrojom hovoria, aby odkaz nenasledovali ani mu nepripisovali hodnotu PageRank.

Vyzerajú takto:

Ukotvený text

Atribút nofollow možno pridať na celú webovú stránku, časť webovej lokality alebo jednotlivé odkazy v rámci stránky pomocou atribútu značky HTML ahref rel=”nofollow”.

Odkaz nofollow neprenáša žiadnu hodnotu „odkazovej šťavy“ SEO ani hodnotu PageRank z jednej webovej stránky na druhú.

Odkazy Nofollow sa používajú na mnohých populárnych webových stránkach, ako je napríklad Wikipedia, aby spameri zabránili pridávaniu odkazov na nekvalitné alebo irelevantné stránky v snahe zlepšiť svoje vlastné SEO.

Nofollow odkazy a odchádzajúce odkazy

Pokiaľ ide o odchádzajúce odkazy, väčšina odborníkov na SEO súhlasí s tým, že by sa mali považovať za odkazy typu nofollow. Je to preto, že rozdávanie odkazovej šťavy na externý web môže poškodiť SEO vášho vlastného webu.

Z tohto pravidla však existujú určité výnimky. Ak odkazujete na vysoko kvalitnú webovú stránku, ktorá je relevantná pre vašu špecializáciu, môže byť prospešné rozdať šťavu z odkazov.

Link juice je sila alebo autorita, ktorú má webová stránka. Táto sila sa prenáša na iné webové stránky, keď sú na ne prepojené. Rozdávaním odkazovej šťavy v podstate ručíte za kvalitu prepojenej webovej stránky.

Čítať:  Google vysvetľuje, ako overiť problémy s rýchlosťou stránky v Google Search Console

Mali by ste používať odkazy Nofollow?

To, či by ste mali používať odkazy nofollow alebo nie, závisí od vašich individuálnych webových stránok a cieľov. Ak sa obávate rozdávania odkazovej šťavy alebo spájania s webovými stránkami nízkej kvality, možno by ste mali zvážiť použitie odkazov nofollow.

Ak odkazujete na vysokokvalitné webové stránky, ktoré sú relevantné pre vašu špecializáciu, možno sa budete chcieť vzdať atribútu nofollow a dať preč šťavu z odkazov. V konečnom dôsledku je rozhodnutie na vás a malo by byť založené na tom, čo je pre váš web najlepšie.

Ako odkazy Nofollow ovplyvňujú SEO?

Odkazy Nofollow môžu mať malý vplyv na SEO, ale všeobecne sa predpokladá, že majú veľmi malú váhu. Spoločnosť Google uviedla, že „s odkazmi s atribútom nofollow zaobchádza skôr ako s pokynmi než s pokynmi“. To znamená, že aj keď Google nemusí nasledovať odkaz, môže ho stále brať do úvahy pri určovaní kvality webovej stránky.

Niektorí odborníci na SEO sa domnievajú, že odkazy nofollow môžu pomôcť zlepšiť hodnotenie webových stránok v organickom vyhľadávaní tým, že spoločnosti Google ukážu, že na stránku odkazujú vysokokvalitné webové stránky.

Hoci neexistujú žiadne spoľahlivé dôkazy na podporu tohto tvrdenia, je možné, že Google pri určovaní hodnotenia webových stránok zohľadňuje celkovú kvalitu webových stránok.

Po prvé, môžu diverzifikovať váš celkový profil odkazov

Nie všetky odkazy sú si rovné. Vo svete SEO máme tendenciu považovať odkazy za „dobré“ alebo „zlé“.

Dobré odkazy sú tie, ktoré pochádzajú z vysokokvalitných webových stránok vo vašej oblasti. Tieto odkazy môžu pomôcť zlepšiť vaše hodnotenie v organickom vyhľadávaní a priniesť cielenú návštevnosť.

Na druhej strane, zlé odkazy sú tie, ktoré pochádzajú z nekvalitných webov alebo spamových webov. Tieto odkazy môžu skutočne poškodiť vaše SEO a mali by ste sa im vyhnúť.

Odkazy Nofollow poskytujú spôsob, ako diverzifikovať váš profil odkazov a vytvoriť zdravú kombináciu dobrých a zlých odkazov.

Čítať:  Väčšina mýtov o SEO prešla cestou The Dodo

Je to dôležité, pretože to Googlu ukazuje, že získavate odkazy z rôznych zdrojov. Odkazový profil, ktorý je príliš zaťažený na jeden typ odkazu (dobrý alebo zlý), môže skutočne poškodiť vaše SEO.

Napríklad, ak máte jeden odkazový profil pre web, ktorý má veľa nofollow odkazov, nie je to dobré.

Tiež väčšina odkazov, ktoré získate z týchto miest, pravdepodobne nebude nasledovať:
Akékoľvek odkazy zo sociálnej siete (ako je Facebook, Twitter atď.)

  • Väčšina fór ako Quora, Reddit a ďalšie.
  • Knihy návštev (toto sa vracia do čias budovania odkazov v roku 1998),
  • Adresáre
  • Wikipedia

Podozrivo vysoké percento sledovaných odkazov sa pre Google javí ako nezmyselné a môžu mať podozrenie, že prebieha nejaká manipulácia s odkazmi.

Určitá rozmanitosť je dobrá – nechcete ignorovať jeden typ odkazu len preto.

Odkazy Nofollow môžu zvyšovať návštevnosť

To, že je odkaz nofollowed, neznamená, že nemôže zvýšiť návštevnosť vášho webu.

V skutočnosti môžu byť odkazy nofollow skutočne dosť efektívne pri zvyšovaní návštevnosti, ak sú umiestnené na vysokokvalitných webových stránkach, ktoré sú relevantné pre vašu oblasť.

Povedzme napríklad, že máte webovú stránku o záhradkárstve. Odkaz nofollow na kvalitnom webe o záhradkárstve by pravdepodobne priviedol na váš web určitú cielenú návštevnosť.

Je to preto, lebo ľudia, ktorí sa zaujímajú o záhradkárčenie, pravdepodobne kliknú na odkaz o záhradkárstve, aj keď nie je sledovaný.

Stránky ako Quora navyše nesledujú a majú veľa návštevnosti.

Ak dokážete umiestniť svoje odkazy na webové stránky s vysokou návštevnosťou, pravdepodobne uvidíte, že na váš web bude prichádzať určitá návštevnosť, aj keď odkazy nebudú nasledovať.

Ale pretože odkazy Quora sú nofollowed, neexistuje žiadny priamy vplyv na výsledky SEO kvôli tomuto nofollow.

Môže sa stať, že ak sa ľuďom páčia vaše odpovede na Quore, môžu vo výsledku odkazovať na vašu stránku.

Len preto, že stránka nemá nofollow, nie je vždy dôvodom na odmietnutie účasti (alebo iného prepojenia).

Čítať:  Ako odstrániť duchovných sledovateľov na Instagrame

Odkazy Nofollow vs. Dofollow — Aký je skutočný rozdiel?

Pokiaľ ide o odkazy na webovej stránke, existujú dva typy: dofollow a nofollow. Odkazy Dofollow sú štandardným typom odkazu, pri ktorom vám stránka, ktorá na vás odkazuje, odovzdáva časť svojej autority. Neexistuje však žiadny skutočný atribút s názvom dofollow – je to len štandardný odkaz. A každý, kto sa vám snaží povedať niečo iné, sa snaží predávať SEO hadieho oleja.

Odkazy Nofollow sa medzitým vytvárajú, keď chce webová stránka odkazovať na inú stránku, ale nechce odovzdať žiadnu autoritu. A na to existuje špecifický atribút, ktorý pridáte do odkazu.

Je dôležité pochopiť rozdiel medzi týmito dvoma typmi odkazov, najmä ak sa snažíte zvýšiť autoritu svojich webových stránok. V tomto článku sa pozrieme na to, čo sú odkazy nofollow a ako sa líšia od odkazov dofollow.

Odkazy Nofollow sú typom odkazu, ktorý neudeľuje žiadnu autoritu webovej stránke, na ktorú odkazujete. Vytvárajú sa, keď chce webová lokalita odkazovať na inú lokalitu, ale nechce odovzdať žiadnu vlastnú autoritu. Toto je dôležité pochopiť, ak chcete, aby bol váš web obľúbenejší, pretože odkazy nofollow s tým nepomáhajú.

Vo všeobecnosti sú odkazy dofollow pre vaše webové stránky lepšie, pretože vám pomáhajú získať autoritu. V niektorých situáciách však môžu byť odkazy nofollow užitočné. Ak napríklad na svojom blogu dostávate veľa spamových komentárov, pridanie atribútu nofollow k týmto odkazom môže pomôcť odradiť od tohto správania.

Na konci dňa je len na vás, či chcete na svoj web pridať nofollow odkazy. Ak si nie ste istí, čo je pre váš web najlepšie, porozprávajte sa s odborníkom na SEO alebo konzultantom, ktorý vám môže poskytnúť konkrétnejšie rady týkajúce sa webu.

Možnosti odkazu Nofollow pre Google

Pre Google existuje niekoľko typov nofollow odkazov. Vznikli, keď spoločnosť Google rozšírila svoje pravidlá nofollow. Pôvodné pravidlo nofollow bolo, že ak má webová stránka atribút nofollow nastavený na odkaze, Google by tento odkaz nenasledoval. To znamenalo, že webová stránka, na ktorú sa odkazuje, nezíska žiadnu autoritu z odkazu.

Čítať:  Ako zmeniť názov stránky Wix a metaznačky

Nové pravidlá nofollow poskytujú vlastníkom webových stránok väčšiu kontrolu nad tým, ktoré odkazy Google sleduje a ktoré nie. Teraz existujú tri typy nofollow odkazov:

Odkazy s atribútmi rel=”nofollow”. – Toto sú tradičné nofollow odkazy. Ak má webová lokalita tento atribút nastavený na odkaze, Google nebude tento odkaz nasledovať.

Odkazy s atribútmi rel=”sponsored”. – Toto sú sponzorované odkazy. Ak má webová lokalita tento atribút nastavený na odkaze, Google nebude tento odkaz nasledovať. Stále však môžu použiť odkaz na pomoc pri určovaní kontextu stránky.

Odkazy s atribútmi rel=”ugc”. – Toto sú odkazy na obsah generovaný používateľmi. Ak má webová lokalita tento atribút nastavený na odkaze, Google nebude tento odkaz nasledovať. Stále však môžu použiť odkaz na pomoc pri určovaní kontextu stránky.

Je dôležité porozumieť týmto možnostiam, aby ste presne vedeli, čo môžete a nemôžete pre tieto odkazy urobiť.

Keď máte pochybnosti, Nofollow That Link

Ak si nie ste istý odkazom a či ho chcete prezentovať ako potenciálne hodnotné prepojenie v očiach Google, vždy môžete použiť nofollow.

Odkazy Nofollow sú skvelým spôsobom, ako odradiť od spamového správania a udržať váš web čistý. Nepomáhajú však so SEO ako bežné odkazy. Vo všeobecnosti je najlepšie držať sa normálnych odkazov, kedykoľvek je to možné. Je dôležité, aby ste si vytvorili prirodzený profil odkazov, pretože to prejde kontrolami algoritmov Google a zaistí sa, že vaše odkazy nebudú potrestané za prílišnú manipuláciu.

Ak si stále nie ste istí, čo je pre vašu stránku najlepšie, porozprávajte sa s odborníkom na SEO alebo konzultantom, ktorý vám môže poskytnúť konkrétnejšie rady.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE