Čo je potlačenie hluku?

Slúchadlá alebo slúchadlá sú dôležitou súčasťou každodenného života väčšiny ľudí. Či už pri každodennom dochádzaní alebo pri práci v kaviarni, umožní vám počúvať hudbu alebo čokoľvek, čo chcete bez toho, aby ste museli svojim obsahom odpáliť každého v okolí.

Slúchadlá s potlačením hluku sú tiež obzvlášť užitočné, pretože blokujú vonkajší hluk a obvykle poskytujú užívateľovi lepší zážitok z počúvania. Ako ale funguje potlačenie hluku a potrebujete minúť peniaze navyše za slúchadlá s touto funkciou?

Tento článok popisuje slúchadlá/slúchadlá s potlačením hluku, ako fungujú a či túto funkciu potrebujete.

Prečítajte si tiež: 10 najlepších slúchadiel s potlačením hluku

Systém aktívneho potlačenia hluku (ANC) využíva mikrofóny umiestnené okolo slúchadiel a používa ďalšie mikrofóny na zachytenie a zníženie nežiaduceho hluku na pozadí.

Systém používa tieto mikrofóny na „počúvanie“ zvukov zvonka aj vo vnútri slúchadiel. Skladá sa z čipovej sady ANC, ktorá invertuje zvukové vlny, a reproduktora dostupného v slúchadlách ruší vonkajší zvuk pomocou neutralizácie zvukových vĺn.

Aby sme dosiahli potlačenie šumu, môžeme pristúpiť k použitiu čipovej sady ANC v oboch formách:

  • Ako dopredný ANC systém s mikrofónom umiestneným na vonkajšej strane slúchadla.
  • Ako spätnoväzobný ANC systém s mikrofónom umiestneným vo vnútri slúchadla.
  • Ako hybridný ANC systém, kombinácia dopredného a spätného ANC systému.

Je dôležité si uvedomiť, že zariadenia na potlačenie hluku automaticky nevypnú všetok zvuk vo vašom okolí. Pracujú iba s určitou sadou frekvencií, najmä s nižšími frekvenciami, ako je dunenie v lietadle alebo metre.

Čítať:  DNS záznamy: Všetko, čo potrebujete vedieť
Slúchadlá/slúchadlá ANC sú dodávané s externými mikrofónmi, ktoré zachytávajú okolitý zvuk.

Iné zvuky, ako je bežná konverzácia v kaviarni alebo iné zvuky s vyššou frekvenciou, sa vám stále dostanú do uší, ale hudba alebo zvuk, ktorý počúvate, ich udrží mimo a potlačí akýkoľvek iný okolitý hluk, ktorý by ste inak mohli počúvať. .

Ďalšia vec, ktorú si treba pamätať ohľadom slúchadiel do uší, je, že účinnosť systému ANC do značnej miery závisí od toho, ako dobre náušníky sedia v ušiach, ako hlboko sedia a ako dobre celkovo sedia vo vašich konkrétnych ušiach. To je dôvod, prečo je najlepšie experimentovať s koncovkami do uší rôznych tvarov a veľkostí, aby ste našli dokonalé padnutie.

Ďalšie mikrofóny na slúchadlách ANC sú tiež užitočné v režime priehľadnosti, ktorý takmer všetky také slúchadlá ponúkajú.

Slúchadlá s potlačením hluku môžu fungovať viacerými spôsobmi. Môžete si vybrať nastavenie, režim alebo typ zrušenia, ktorý vyhovuje vášmu pohodliu.

  • Pasívne potlačenie hluku je k dispozícii v slúchadlách cez uši a slúchadlách do uší, kde je slúchadlo zodpovedné za udržanie okolitého hluku mimo.
  • Aktívne potlačenie hluku používa mikrofóny a reproduktory na zníženie hluku v pozadí a okolí. Je to najznámejší typ a často sa používa v slúchadlách cez uši. Skutočné bezdrôtové slúchadlá do uší túto technológiu aktívne využívajú vďaka malým rozmerom a efektívnej výdrži batérie.
  • Adaptívne aktívne potlačenie hluku umožňuje automatické prispôsobenie vášmu okoliu. Ide o sofistikovanú verziu ANC, kde sa úrovne potlačenia hluku digitálne prispôsobujú okoliu.
  • Nastaviteľné aktívne potlačenie hluku umožňuje ručné nastavenie úrovní potlačenia hluku, takže môžete počuť nejaký hluk na pozadí. Poskytuje ľuďom úplnú kontrolu.
  • Režim priehľadnosti umožňuje naladiť sa späť do sveta bez toho, aby ste museli vypínať hudbu alebo vyťahovať slúchadlá.
  • Nastaviteľný režim priehľadnosti umožňuje upraviť hluk na pozadí, ktorý prechádza vašou náhlavnou súpravou bez toho, aby ste vypínali hudbu.
  • Nastaviteľný vlastný hlas umožňuje ovládať svoj hlas počas konferenčných hovorov pomocou ANC.
Čítať:  Skúmanie možností VR streamovacích hier: Čo potrebuje vedieť každý blogger

Pokiaľ ste vonku, vo väčšine prípadov vám do uší unikne vonkajší alebo okolitý zvuk. Aj keď uzavreté slúchadlá alebo slúchadlá do uší odvádzajú slušnú prácu pri odvádzaní okolitého zvuku, stále môžu zlyhať v závislosti na tom, aké hlasné je vaše okolie.

Potlačenie šumu pomáha eliminovať väčšinu nízkych frekvencií, ktoré môžu skresliť váš zvuk. Pomáhajú tiež udržovať hlasitosť zvuku, ktorý počúvate, nižšia, pretože ho nemusíte nutne vydávať hlasnejšie ako okolitý hluk prichádzajúci z vášho okolia.

A napokon, dávajte pozor na svoje okolie, ak na verejnosti nosíte slúchadlá/slúchadlá ANC. Aj keď môžete získať nové ocenenie za to, aký dobrý je ANC vo vašich slúchadlách, tiež sa tvrdo naučíte, že dostať sa do pohybu idúcou prevádzkou nie je príliš dobrá skúsenosť.

(So ​​vstupmi od Prachi Shah)

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE