Čo je to Core Web Vitals spoločnosti Google a prečo je to dôležité?

V máji 2020 spoločnosť Google odhalila, že Core Web Vitals – súbor metrík, ktoré tím Chrome prvýkrát predstavil len pred niekoľkými týždňami – bude oveľa dôležitejší, než si ktokoľvek uvedomoval. Core Web Vitals by namiesto toho, aby slúžil webmasterom ako spôsob hodnotenia svojich stránok, priamo ovplyvňoval ich hodnotenie vo Vyhľadávaní za menej ako dva roky.

Táto zmena bola súčasťou väčšej aktualizácie skúseností so stránkami, ktorá sa začal valiť von v júni 2021. Ak však nepoznáte Core Web Vitals, budete mať problém určiť, ako túto aktualizáciu využiť vo svoj prospech. To je miesto, kde prichádzame: dopredu vám vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť o Core Web Vitals a prečo je rozhodujúci pre váš úspech SERP.

Kontext za základnými webovými životnými prvkami

Ako už bolo spomenuté vyššie, Core Web Vitals pôvodne nedebutovali experti na vyhľadávanie Google, ale od svojho tímu Chrome dňa 5. mája 2020.

Ako vysvetlil prvý blogový príspevok o Core Web Vitals:

Meranie kvality používateľskej skúsenosti má mnoho aspektov. Zatiaľ čo niektoré aspekty používateľskej skúsenosti sú špecifické pre danú lokalitu a kontext, existuje spoločný súbor signálov – „Core Web Vitals“ – ktorý je rozhodujúci pre všetky webové skúsenosti. Takéto základné potreby používateľského prostredia zahŕňajú skúsenosti s načítaním, interaktivitu a vizuálnu stabilitu obsahu stránky a tieto kombinácie sú základom Core Web Vitals do roku 2020.

Čítať:  Čo to je a ako to funguje [Tools Included]

Zameranie tohto oznámenia zamerané na používateľa nebolo pre tých, ktorí poznajú Google, žiadnym prekvapením hlavná misia „usporiadať svetové informácie a vytvoriť ich univerzálne prístupné a užitočné.” V skutočnosti bol Google posadnutý používateľským zážitkom už od svojho počiatku – jeden z jeho pôvodných desať filozofií bolo „zamerať sa na používateľa a všetko ostatné bude nasledovať“.

A to je presne to, o čom je aktualizácia skúseností so stránkami: identifikácia a zlepšenie aspektov stránky, vďaka ktorým je pre návštevníkov potešením.

Čo sú základné funkcie webu?

Core Web Vitals od Google pozostáva z troch hlavných metrík:

Každá z nich je prispôsobená tak, aby poskytla hlbšie pochopenie toho, ako používatelia vnímajú stránku a ako s ňou interagujú. Napríklad celková rýchlosť stránky môže byť slušná, ale ak je jej LCP príliš vysoká, používatelia budú musieť stále netrpezlivo čakať, kým sa načíta najväčší (a možno najdôležitejší) obsah.

Podobne aj rozloženie stránky môže byť premyslene navrhnuté, úhľadne nakódované a vizuálne príťažlivé, ale ak má CLS hodnotu vyššiu ako 0,1, používatelia sa budú musieť zmieriť s nervóznym a nepredvídateľným zážitkom.

Stručne povedané, Core Web Vitals ako celok má osvetliť aspekty stránky, vďaka ktorým je pre ľudí príjemná navigácia. Ako taký, každý Core Web Vital môže byť meraný pomocou terénnych údajov (údaje zhromaždené od skutočných používateľov) a nie laboratórnych údajov (údaje zhromaždené automatickými počítačovými testami). Rozdiel medzi nimi je jasne znázornený túto grafiku od odborníka na SEO Izzi Smith:

Čítať:  10 najlepších alternatív Plánovače kľúčových slov Google, ktoré môžete vyskúšať v roku 2024

Dôraz Google na Core Web Vitals je dobrou správou aj pre menej technicky skúsených vlastníkov stránok. Ako Google uvádza:

Vlastníci stránok by nemali byť výkonní guru, aby pochopili kvalitu skúseností, ktoré poskytujú svojim používateľom. Iniciatíva Web Vitals má za cieľ zjednodušiť prostredie a pomôcť stránkam zamerať sa na metriky, ktoré sú najdôležitejšie, Core Web Vitals.

A so zvyšujúcim sa počtom malých firiem, ktoré sa spoliehajú na to, že ich webové stránky sa udržia nad vodou, akékoľvek zmeny, vďaka ktorým bude SEO dostupnejšie pre viac ľudí, sú zmeny, ktoré môžeme podporiť.

Prečo sú dôležité funkcie Core Web Vitals?

Je samozrejmé, že dôležitá je akákoľvek metrika (alebo skupina metrík), ktorú spoločnosť Google vyhlási za hodnotiaci faktor. Koniec koncov, každý odborník v oblasti SEO hľadá spôsoby, ako zlepšiť hodnotenie SERP svojich stránok, a využitie hodnotiacich faktorov Google je efektívny spôsob, ako to urobiť.

Core Web Vitals je však obzvlášť dôležitým faktorom hodnotenia, pretože priamo ovplyvňuje spôsob, akým používatelia budú vnímať vašu stránku. To je v kontraste s inými prvkami lokality, ktoré môžu pomôcť zlepšiť hodnotenie, no používatelia si ich väčšinou nevšimnú, ako sú značky Schema a XML sitemap.

Aký by bol váš názor na stránku, ktorej načítanie najdôležitejšieho obsahu trvalo dlho, nereagovala okamžite na vaše prvé interakcie a mala nestabilné rozloženie? Pravdepodobne by to nebolo pozitívne a pravdepodobne by ste nemali chuť ho znova navštíviť.

Takže pre začiatočníkov v oblasti SEO aj pre skúsených profesionálov môže byť optimalizácia Core Web Vitals uspokojivým úsilím, ktoré okamžite prináša viditeľné zlepšenia používateľskej skúsenosti a môže časom efektívne zvýšiť hodnotenie vyhľadávania.

Čítať:  John Mueller diskutuje o rozdiele medzi upozorneniami o štruktúrovaných údajoch v Search Console a nástroji na testovanie schém

Ako merať Core Web Vitals

Keďže Core Web Vitals bol zámerne navrhnutý na vyhodnotenie životne dôležitých aspektov používateľskej skúsenosti, dáva zmysel, že sa dajú všetky merať s údajmi z terénu. Presnejšie povedané, na analýzu LCP, FID a CLS vašej lokality môžete použiť ktorýkoľvek z nasledujúcich nástrojov založených na údajoch v teréne:

Ak uprednostňujete používanie laboratórnych údajov, môžete tak urobiť pre LCP a CLS (ale FID) pomocou ktoréhokoľvek z týchto nástrojov:

A ak ste tak naklonení, každý z troch Core Web Vitals sa dá merať aj v JavaScripte:

Ako zlepšiť Core Web Vitals

Keďže Core Web Vitals pozostáva z troch samostatných komponentov, jeho úplná optimalizácia si bude vyžadovať mnohostranný prístup, ktorý zohľadňuje LCP, FID a CLS.

Najväčšia farba obsahu (LCP)

The LCP metrika definuje „čas vykreslenia najväčšieho obrázka alebo textového bloku viditeľného v zobrazenej oblasti v pomere k začiatku načítania stránky“. Inými slovami, meria, ako dlho trvá úplné načítanie najväčšieho obsahu stránky.

Spoločnosť Google odporúča LCP 2,5 sekundy alebo menej:

Ak váš LCP presiahne 2,5 sekundy, môžete ho vylepšiť pomocou niekoľkých cielených taktík:

Oneskorenie prvého vstupu (FID)

The metrika FID vám môže ukázať, ako dlho trvá, kým vaša stránka zareaguje po tom, čo používateľ urobil prvý vstup. Povedzme napríklad, že používateľ klikne na tlačidlo, ktoré má otvoriť rozbaľovaciu ponuku. V tomto prípade FID zobrazuje čas potrebný na otvorenie uvedenej ponuky.

Čo je teda dobrý FID? Google hovorí, že majitelia stránok by sa mali zamerať na 100 milisekúnd alebo menej:

Ak sú hodiny vášho FID nad hranicou 100 milisekúnd, existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete prijať na jej zmiernenie:

Čítať:  DNS záznamy: Všetko, čo potrebujete vedieť

Kumulatívna zmena rozloženia (CLS)

The komponent CLS of Core Web Vitals sa týka rozsahu, v akom sa rozloženie stránky po načítaní pohybuje (tj posúva). Toto presahuje len estetickú perspektívu – z čisto praktického hľadiska môže meniace sa rozloženie sťažiť používateľom kliknúť na požadované tlačidlo alebo sledovať svoje miesto v článku.

S cieľom zachovať bezproblémovú používateľskú skúsenosť Google navrhuje skóre CLS 0,1 alebo menej:

Ak však skóre CLS vašej stránky presiahne 0,1, nemáte smolu. Skóre CLS môžete znížiť niekoľkými spôsobmi:

Core Web Vitals je viac než len metriky

Medzi LCP, FID a CLS je Core Web Vitals od Google viac než len súbor užitočných metrík. Predstavuje skôr samotnú podstatu používateľskej skúsenosti stránky. A keďže je teraz plne spustená aktualizácia skúseností so stránkami, je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým pochopiť (a optimalizovať) všetky tri.

Takže teraz, keď ste sa oboznámili s každým z Core Web Vitals, neváhajte a začnite zlepšovať hodnotenie svojich stránok ešte dnes.

Obrazové kredity

Google / prístup v októbri 2021
Izzi Smith / november 2020
Snímky obrazovky od autora / október 2021

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE