WordPress je napísaný v PHP, čo je často používaný programovací jazyk na webe. Kód PHP generuje stránky HTML odoslané do prehliadača dotazovaním sa v databáze, aby zhromaždil obsah a skombinoval ho so šablónami. Z toho sa vygeneruje konečný výstup a zobrazí sa používateľom.
To je dôvod, prečo je WordPress taký výkonný. WordPress je okrem redakčného systému aj rámec: poskytuje funkcie a rozhrania API, ktoré môžu vývojári použiť na vytvorenie webovej stránky. Téma WordPress je v podstate balík kódu, ktorý využíva výhody tohto rámca.
Rozvíjanie tém pomocou slučky
Jedným z najdôležitejších rozhraní API, ktoré poskytuje WordPress, je The Loop. Slučka riadi spôsob zobrazenia obsahu na stránke. Používa sa na zobrazenie zoznamov príspevkov, jednotlivých príspevkov a stránok.
Je dôležité pochopiť, že web WordPress nemá iba jednu slučku. V skutočnosti je každý hlavný súbor PHP v téme súborom šablóny so slučkou. To umožňuje vývojárom WordPress vytvárať jedinečné typy stránok, ktoré využívajú ich vlastné atribúty Loop.
Zvyšok témy obsahuje súbory CSS a súbory PHP s funkciami, ktoré sa importujú do súborov šablón.
Príklad slučky WordPress
Základná slučka WordPress vyzerá takto:
Deje sa toho dosť veľa, preto si to vysvetlíme v častiach:
Tento riadok začína The Loop s an ak príkaz, ktorý skontroluje, či existujú nejaké príspevky, ktoré je možné prechádzať. Potom sa spustí chvíľková slučka, ktorá spustí samotný The Loop. Kód medzi týmto riadkom a koncom cyklu while sa bude opakovať pre každý príspevok (čo môže byť iba jeden príspevok, v závislosti od toho, v ktorom súbore sa tento kód nachádza a od adresy URL, ku ktorej sa pristupuje).
Pridávanie obsahu do slučky
Ak chcete pridať obsah do slučky, musíte ho označiť pomocou HTML s vloženým PHP. Môžete pridať informácie, ako sú názvy príspevkov, popisy, obsah, dátumy, autori a ďalšie. Môžete tiež zahrnúť pevný opakujúci sa obsah, ak uprednostňujete určitý štýl.
Táto sekcia obsahuje HTML so vstavanou funkciou PHP na vloženie názvu príspevku. V kóde sa táto funkcia PHP nazýva the_title, čo je a značka šablóny poskytuje WordPress.
Značky šablón sa používajú na zobrazenie informácií z databázy. Tu sa vloží názov aktuálneho príspevku. Nasledujúcich pár riadkov kódu je podobných, ale na vloženie obsahu príspevku sa používa značka šablóny the_content.
WordPress poskytuje niekoľko stoviek značiek šablón a témy sú z veľkej časti vytvorené z HTML, výstupu značiek šablón a ďalších funkcií PHP, ktoré poskytuje WordPress alebo ktoré vytvoril vývojár. Typický súbor šablóny WordPress je dlhší a zložitejší ako tento jednoduchý príklad, ale funguje na rovnakom princípe.
Ak chcete vidieť, ako sa používa slučka, pozrite sa do adresára wp-content/themes vašej inštalácie WordPress. Nasledujúce súbory budú pravdepodobne obsahovať The Loop:
- index.php je základný súbor šablóny, ktorý sa používa ako záložný súbor, ak nie je prítomný konkrétny súbor šablóny.
- domov.php je šablóna domovskej stránky. V predvolenom nastavení obsahuje zoznam príspevkov blogu.
- single.php je šablóna pre jednotlivé blogové príspevky.
Existuje niekoľko ďalších šablón, ktoré môžu byť prítomné.
So základným pochopením The Loop, súborov šablón a značiek šablón by ste mali byť schopní vykonať menšie zmeny vo svojej téme WordPress, ale predtým si prečítajte tento príspevok, ktorý pojednáva o tom, ako vytvoriť podradenú tému.