Čo je to systém doménových mien? Ako funguje DNS

Domain Name System (DNS) je nepochybne jednou z najdôležitejších častí internetu. Bez DNS by internet skolaboval. Hoci je to jedna z najdôležitejších častí, je aj jednou z najviac prehliadaných.

Pre mnohých z nás je pripojenie na internet rýchly a jednoduchý proces. Naše zariadenia pripojíme k internetu v priebehu niekoľkých sekúnd a na prístup k akejkoľvek konkrétnej webovej stránke si nemusíme nič pamätať. Vďačíme za to DNS.

Internet je zriadený veľkými sieťami, ktoré medzi sebou komunikujú prostredníctvom káblov a sú identifikované pomocou série čísel známych ako IP adresy. Keďže väčšina ľudí si nevie zapamätať stovky číselných sekvencií, musíme každej adrese priradiť špeciálne mená. DNS v podstate prekladá tieto mená na čísla, a preto ľudia zvyčajne porovnávajú DNS s telefónnym zoznamom.

Ak ste správcom stránky WordPress, pri nastavovaní novej webovej stránky, kúpe novej domény alebo migrácii na nového webového hostiteľa sa budete musieť zaoberať konfiguráciou DNS. Keďže DNS je v podstate jadrom internetu, malá chyba v DNS záznamoch zabráni návštevníkom v prístupe na vašu stránku. To je dôvod, prečo je dôležité mať počiatočné pochopenie toho, čo DNS je a ako funguje.

Čo je to systém názvov domén (DNS)?

DNS je skratka pre Domain Name System. Ide o hierarchický systém názvov, ktorý používajú počítače s prístupom na internet na priraďovanie názvov domén k IP adresám. Zjednodušene povedané, prekladá domény ľudského jazyka do priradených čísel.

Pri práci s WordPress sa DNS zvyčajne používa na označenie toho, čo vaša doména zobrazuje, keď ju vidí návštevník, a ako táto doména interaguje s rôznymi službami.

Čítať:  Ako zapnúť alebo vypnúť polohu v BeReal

Prečo je DNS dôležitý?

Každé zariadenie pripojené na internet, či už ide o počítač, tablet alebo smartfón, má svoj unikát IP adresa. Podobne je každá registrovaná webová stránka hosťovaná na webovom serveri s individuálnou IP adresou, ktorá vyzerá približne ako 111.222.333.4.

Ak by DNS neexistoval, museli by sme si pamätať IP adresu každej webovej stránky, ktorú by sme chceli navštíviť. Keďže ľudia nemajú mentálnu kapacitu na ukladanie stoviek číselných reťazcov, DNS bol vytvorený, aby fungoval ako telefónny zoznam pre internet. Teraz môžeme používať názvy domén, ktoré sú ľahko zapamätateľné, a nechať DNS robiť ťažkú ​​prácu.

Ako funguje DNS?

Keď do navigačného panela webového prehliadača zadáte adresu URL, vaše zariadenie bude musieť poznať adresu IP miesta, kde je daná webová lokalita uložená. Váš operačný systém určí, či už tieto informácie majú vo vyrovnávacej pamäti. Cache je v podstate pamäť vášho počítača. Keď vyhľadávate doménu, tieto informácie sa uložia do vyrovnávacej pamäte, takže váš počítač nemusí pristupovať k serveru DNS, aby preložil názov s jeho IP adresou.

Ak teda informácie nie sú vo vyrovnávacej pamäti a operačný systém nevie, kde je daná webová lokalita uložená, požiada server DNS, aby ju našiel. Server DNS je hlavnou pracovnou časťou celého tohto vyhľadávania. Zvyčajne je to server od vášho poskytovateľa internetových služieb alebo sieťového smerovača a zvyčajne sa automaticky nakonfiguruje na sieťovom rozhraní vášho počítača.

Čítať:  Táto malá zmena v Kontaktoch Google by mohla mať vážne dôsledky

Tieto servery DNS sa nazývajú rekurzívne servery, pretože jednoducho preposielajú vašu požiadavku na iné servery vyššie v hierarchii namiesto ukladania údajov o doméne. Servery, ktoré skutočne uchovávajú tieto údaje, sa nazývajú Name Servers. Každá doména alebo adresa URL by mala mať dva alebo viac názvových serverov. Tieto názvové servery musíte nakonfigurovať vždy, keď si prvýkrát kúpite svoju doménu. O tom si povieme podrobnejšie neskôr.

V tomto bode váš server DNS prijal zoznam názvových serverov pre webovú stránku, na ktorú sa pokúšate dostať. Potom odošle požiadavku na iný server, aby preložil doménu na IP adresu, a dostane odpoveď.

Teraz, keď má váš server DNS adresu IP webovej stránky, na ktorú sa pokúšate dostať, vaše zariadenie sa môže pripojiť k webovému serveru pomocou tejto adresy IP. Gratulujeme, teraz si konečne môžete prezerať svoj vybraný web. Toto všetko bolo vykonané veľmi rýchlo a vy ste nemuseli robiť žiadnu ťažkú ​​prácu.

Konfigurácia DNS WordPress

Teraz si prejdime konfiguráciu DNS WordPress krok za krokom.

Registrácia domény a webhostingu

Ak si chcete zaregistrovať doménu, musíte najskôr ísť k registrátorovi domény a zakúpiť si doménu. Postupujte podľa osvedčených postupov pre pomenovanie domén a vyberte si názov domény, ktorý je ľahko zapamätateľný a ľahko sa píše.

Ukazuje vašu doménu

Keď registrujete svoju doménu u registrátora domén a svoj webový priestor u webového hostiteľa, registrátor domény o tom nevie, takže musíte svoju doménu nasmerovať. Nasmerovanie domény je proces prepojenia vašej domény s vaším webovým priestorom. To vám umožní získať návštevnosť vašich webových stránok.

Čítať:  14 dôvodov, prečo milujeme WordPress

Pri konfigurácii WordPress DNS povedzte registrátorovi domény, kde je váš web hosťovaný. Registrátor domény potom bude vedieť, že ak používateľ požiada o túto konkrétnu doménu, mal by túto požiadavku preposlať webhostingu. Potom webhosting nasmeruje používateľa správnym smerom.

Takže, ako to robí?

Ako funguje DNS

Keď sa zaregistrujete na webhosting, zadáte svoju doménu. Tento konkrétny krok dáva webovému hostiteľovi pokyn, kam má nasmerovať požiadavky. Aby sme to ešte viac zjednodušili, naša doména je „onewebsite.com“. Najprv informujeme webového hostiteľa, že na jeho serveroch je stránka s doménou „onewebsite.com“, potom oznámime registrátorovi domény, že „onewebsite.com“ je s týmto webovým hostiteľom.

Keď používateľ zadá „onewebsite.com“, registrátor domény prepošle jeho požiadavku webhostingu. Potom webový hostiteľ prezerá svoje servery a vidí, že existuje „onewebsite.com“. Potom presmeruje návštevníkov na ich webovú stránku.

Teraz viete

Systém doménových mien je jednou z najdôležitejších a tiež jednou z najviac prehliadaných častí internetu. DNS prekladá ľahko zapamätateľné názvy domén na adresy IP zakaždým, keď sa pokúsite o prístup na webovú stránku na internete.

Keď si chcete zaregistrovať doménu, najprv musíte ísť k registrátorovi domény a kúpiť si ju. Po zakúpení domény budete potrebovať dobrú webhostingovú službu na hosťovanie svojich webových stránok.

Pokiaľ ide o hosťovanie vašich webových stránok, musíte sa uistiť, že používate profesionálneho webového hostiteľa navrhnutého pre WordPress. Každý deň budeme sledovať výkonnosť vašej stránky a poskytneme vám prehľad o rýchlosti a výkonnosti vašej stránky. A zahrnieme ho zadarmo do každého plánu WordPress.

Čítať:  10 najlepších miest, kde nájdete skvelé doplnky WordPress

Pozrite si naše plne spravované plány hostenia WordPress a začnite ešte dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE