Pravdepodobne ste si niečo kúpili na elektronickom trhu a možno ste si to ani neuvedomili. Čo je teda trhovisko?
Trh elektronického obchodu je miesto, kde môžu viacerí predajcovia ponúkať svoje produkty na predaj. Amazon ponúka milióny rôznych produktov, no väčšinu položiek nepredáva priamo Amazon. Predajcovia tretích strán alebo predajcovia na trhu tvoria významnú časť ponuky Amazonu.
Ak podnikáte v elektronickom obchode, ako sa rozhodnete, či je pre vás predaj na trhu vhodný? V tomto príspevku sa pozrieme na to, čo sú to trhy, ako fungujú a aké stratégie môžu podniky elektronického obchodu použiť, aby boli úspešné.
Čo je to trhovisko v elektronickom obchode?
Amazon nie je jediným trhom elektronického obchodu. Medzi ďalšie populárne trhy elektronického obchodu patria Etsy, Walmart.com a eBay. Trh existuje, aby spájal kupujúcich a predávajúcich.
Maloobchodníci ako Amazon a Walmart pridali na svoje webové stránky trhoviská, aby rozšírili svoju ponuku produktov bez investovania do získavania ďalšieho inventára. Iné trhoviská ako Etsy a eBay začali a zostávajú len trhoviskami bez tradičnej maloobchodnej prevádzky.
Ako fungujú trhoviská?
Predaj na trhovisku sa začína podaním žiadosti o prijatie alebo založením účtu predajcu. Po uvedení vašich produktov si ich môžu kupujúci kúpiť na trhu. Trhovisko spracuje transakciu a odovzdá informácie o objednávke vášmu obchodnému partnerovi alebo partnerovi na zaslanie. Trhovisko zvyčajne odpočítava malú províziu pred výplatou vašej firmy.
Výhody predaja na elektronickom trhu zahŕňajú:
- Rozšírenie trhu. Trhy umožňujú existujúcim značkám osloviť nových zákazníkov, od medzinárodného predaja až po oslovenie nových demografických skupín.
- Návštevnosť a dôveryhodnosť. Trhoviská ponúkajú to, čo mnohým novým elektronickým obchodom chýba – návštevnosť a dôveryhodnosť. Kupujúci sú často znepokojení nákupom z neznámej webovej stránky, ale bez rozmýšľania pridajú niečo do svojho košíka na Amazone.
- Nový zdroj príjmov. Trhoviská ponúkajú aj novú líniu príjmov na podporu vášho podnikania v oblasti elektronického obchodu. Oslovením nových zákazníkov na trhu môžete zvýšiť predaj.
Predávajte svoje produkty online bez starostí
Náš hosting, oficiálne odporúčaný spoločnosťou WooCommerce, je určený pre online podniky, ako je ten váš
Nevýhody predaja na trhu zahŕňajú:
- Nižšie okraje. Trhoviská účtujú predajcom tretích strán transakčné poplatky, takže predajom rovnakého produktu za rovnakú cenu nezarobíte toľko peňazí, koľko by ste zarobili na svojom webe.
- Tvrdá konkurencia. Ak si myslíte, že môžete len zvýšiť svoju cenu, aby ste pokryli poplatky na trhu, mali by ste sa najskôr pozrieť na konkurenciu. Pokiaľ neponúkate jedinečný produkt, je pravdepodobné, že niekto už niečo podobné na trhu predáva. Cenou budete súťažiť s ostatnými predajcami. Budete tiež súťažiť o zobrazenia v záznamoch o produktoch.
- Obmedzená kontrola. Trh spracuje transakciu a bude primárnym kontaktným bodom pre problémy so službami zákazníkom. Firmy nemajú rovnakú kontrolu nad svojimi údajmi a skúsenosťami zákazníkov ako na svojich vlastných webových stránkach.
Čo je to stratégia trhu?
Rozvoj ziskovej trhovej stratégie začína prieskumom. Pozrite sa na rôzne trhy, kde môžete uviesť svoje produkty. Aká je štruktúra poplatkov? Ktorí konkurenti už využívajú trh? Môžete vzhľadom na štruktúru poplatkov a konkurenčné cenové prostredie predávať svoje produkty so ziskom?
Ak uvažujete o predaji na Amazone, vypočujte si našu epizódu podcastu Store Builders na tému Amazon Question: Ako si vybrať, či a kedy používať Amazon ako kanál.
Po výbere správnych trhovísk na predaj svojich produktov budete chcieť optimalizovať svoju stratégiu.
Prvky víťaznej trhovej stratégie zahŕňajú:
- Vynikajúci obsah produktu. Vysokokvalitné fotografie produktov a výstižné, podrobné popisy produktov pomáhajú vašim produktom vyniknúť od konkurencie. Ak predávate na novom trhu s iným jazykom, zvážte zaplatenie rodeného hovorcu za úpravu popisov vašich produktov, aby nezneli, ako keby ste ich napísali pomocou online prekladača.
- Platená reklama. Mnoho trhovísk predáva platené záznamy a reklamy na zvýšenie počtu zobrazení. Ak predávate bežnú položku, platené záznamy môžu katapultovať váš produkt na popredné miesta vo výsledkoch vyhľadávania na trhu. Ako pri každej reklame, buďte opatrní a stanovte si primeraný rozpočet.
- Stanovenie cien. Predajcovia na trhovisku neustále upravujú svoje ceny, aby zostali na vrchole výsledkov. Mnoho kupujúcich bude svoje výsledky vyhľadávania triediť alebo filtrovať podľa ceny. Monitorovanie a úprava cien zaistí, že konkurent nezaujme vaše miesto tým, že zníži vašu cenu o 25 centov.
Ako uvádzať produkty na online trhu
Správa vašich zoznamov na trhovisku nie je taká stresujúca, ako sa zdá. Mnoho trhovísk sa integruje s vašou existujúcou platformou elektronického obchodu, takže môžete spravovať zoznamy produktov pre svoj online obchod a trhoviská na rovnakom mieste.
Jedným z dôvodov, prečo je WooCommerce taká populárna platforma elektronického obchodu, je to, ako ľahko môžete pridať integrácie. Rôzne doplnky WooCommerce vám môžu pomôcť synchronizovať produkty z WooCommerce na trh a naopak. Podobné integrácie môžete nájsť aj pre iné platformy elektronického obchodu, ako sú BigCommerce a Magento.
Začnite s vlastným obchodom
Vďaka jednoduchej integrácii sa vaša cesta predaja na trhu začína založením vlastného obchodu. Spravované hostingové riešenia od Hostinger zjednodušujú nastavenie nového online obchodu založeného na WooCommerce.
Spravovaný WooCommerce obsahuje všetky doplnky, ktoré potrebujete na vytvorenie krásneho a funkčného obchodu. Ak chcete pridať kanály na trhu, stačí vybrať správnu integráciu a začať spracovávať objednávky. Pridajte svoje produkty, prispôsobte si vzhľad svojho obchodu a ste na dobrej ceste generovať príjmy.
Vyskúšajte spravovaný WooCommerce od Hostinger ešte dnes.