Čo je to Vine a ako sa používa?

Čo je Vine a ako sa používa?

Pamätáte si, keď bol Facebook novým MySpace? A Twitter bol nový Facebook? A Instagram bol nový Twitter?

Teraz máme aplikáciu Vine na zdieľanie videa na sociálnych sieťach, ktorú môžeme pridať do mixu. Čo je niečo ako nový Instagram pre ľudí, ktorí sa neboja byť prezentovaní v pohyblivých videách. No a čo presne tak je Vine? A ak ste aktívny v iných veľkých kruhoch sociálnych médií, mali by ste to používať?

Čo je Vine?
Najprv veci. Vine je nová aplikácia zameraná na video, ktorá používateľom umožňuje vytvárať a zdieľať krátke filmové klipy s dĺžkou 3 až 6 sekúnd. Jeho tvorcovia ho opisujú ako „najlepší spôsob, ako vidieť a zdieľať život v pohybe“.

Vine, ktorú založili Dom Hofmann a Rus Yusupov v polovici minulého roka a ktorú v októbri získal gigant sociálnych médií Twitter, debutovala v januári. Hoci je v súčasnosti dostupná iba pre používateľov Apple v systéme iOS, vývojový tím Vine pracuje na sprístupnení aplikácie používateľom systému Android.

Aký to má zmysel?
Pozrite si najnovší obsah a recenzie týkajúce sa aplikácie a mnohým ľuďom sa zdá, že otázka prečo? Predpokladajme, že ide o prirodzený vývoj. Mikroblogovanie (ahoj, Twitter) a zdieľanie fotografií (ahoj, Instagram) výrazne zmenili spôsob, akým ľudia interagujú a zapájajú sa online, takže v mnohých ohľadoch sa zdá byť len vhodné, že ďalšia veľká vec – v podstate krok vpred od zdieľania fotografií – je zdieľanie videa.

Čítať:  Zraniteľnosť WordPress ovplyvňuje prémiové témy Jupiter, JupiterX – môže mať vplyv na viac ako 160 000 stránok

Všimli ste si v poslednej dobe oživenie animovaného gifu? Niektorí komentátori pripisujú tomuto návratu veľký vplyv na vynález Vine – najmä vzhľadom na to, že klipy Vine sa nekonečne opakujú, sú predvolene nastavené na stlmenie a sú maximálne šesť sekúnd dlhé. Iní poukazujú na to, že zdieľanie videa nie je ani zďaleka novinkou – Vine práve prišiel so šikovným spôsobom, ako ho zabaliť.

Mali by ste ho používať?
Prirodzene, s váhou Twitteru pevne za tým, bol Vine krátko po jeho vydaní ponúkaný ako najhorúcejší nový sociálny nástroj na webe. Uplynuli tri mesiace a dokonca aj tí najčastejší Tweeter sa zdajú byť rozdelení v otázke užitočnosti a príťažlivosti Vine. Zatiaľ čo sa k bezplatnej službe prihlásili húfy Vinerov (takto ich voláme?), iní spotrebitelia sociálnych médií sa vyjadrili, že jednoducho nemajú radi video a prešli by na nové médium, pretože ich komfortnej zóny.

Nakoniec, ako každá iná platforma sociálnych médií, záleží na osobnom výbere. Dobrou správou je, že ak sa chcete pripojiť k medzinárodnému davu Viners a zdokumentovať svoj život v rýchlych klipoch, Vine vám uľahčí registráciu a rovnako jednoducho sa aj používa. Nie sú tu žiadne zložité funkcie úprav ani množstvo filtrov a efektov, s ktorými by ste sa museli obávať. Na nahrávanie stačí podržať prst na dotykovej obrazovke, na pozastavenie ho zložiť a na pokračovanie v nahrávaní položiť prst.

Čítať:  Ako zmeniť predvolený jazyk v prehliadači Google Chrome

Viner pozor
Nie je možné nastaviť váš profil Vine ako súkromný (v tejto fáze každopádne), takže majte na pamäti, že všetko, čo uverejníte vo Vine, je verejné. Ak si dávate pozor na to, ktoré fotografie nahrávate na Facebook, pretože sa obávate, že budú „náhodne“ zdieľané s ľuďmi mimo vašej siete priateľov, Vine nemusí byť pre vás. A nejde len o video, ktoré natočíte. V súlade so zásadami ochrany osobných údajov spoločnosti Vine je všetko, čo zdieľate pomocou aplikácie, verejné, vrátane vášho profilu a polohy, ak nastavíte zobrazovanie takýchto úryvkov údajov.

Ďalším aspektom Vine, na ktorý si treba dať pozor a všetci blogeri by už mali byť s týmto konceptom oboznámení, sú problémy s autorskými právami. Ak ste si pozreli niektoré z klipov, ktoré ľudia zdieľali cez Twitter a Facebook, možno ste si všimli veľké množstvo videí, ktoré ponúkajú „snímky“ obľúbených filmov a hudobných videí používateľov. V podstate je to v rovnakom princípe ako používanie chránených obrázkov iných ľudí vo vašich blogových príspevkoch a je to veľké nie.

Už používate Vine? Svoje najnovšie tweetované nahrávky si môžete stiahnuť priamo do svojho blogu pomocou Najnovšie Vines plugin pre WordPress.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE