Čo je to webhosting? Sprievodca hostingom pre začiatočníkov

Predstavte si webovú stránku ako jeden obrovský priečinok, ktorý obsahuje množstvo podpriečinkov, dokumentov a súborov. Tieto informácie musia niekde žiť a webhosting poskytuje domov pre webovú stránku a všetky jej súbory.

Aj keď sa zdá, že veci na internete prichádzajú len tak z ničoho nič, pravdou je, že všetko na webe je uložené na konkrétnom mieste. Z logistických dôvodov váš počítač nie je miestom pre váš web a všetky súbory. Pravdepodobne nezvládol premávku, ani nie je spoľahlivo vždy dostupný. Namiesto toho budete potrebovať hostingovú službu, ktorá sa postará o umiestnenie vašej webovej stránky za vás.

Zistenie vášho hostingu je jednou z prvých a najdôležitejších vecí, ktoré musíte urobiť pri spustení webovej stránky. Táto príručka vám pomôže porozumieť viac o webhostingu, ako aj o rôznych typoch webhostingu, aby ste si mohli vybrať službu, ktorá je vhodná pre váš web.

Pokračujte v čítaní a zistite, čo je webhosting. Rozdelili sme to do jednoducho zrozumiteľnej definície webhostingu. Ak chcete pochopiť základy webhostingu, pokračujte v čítaní.

Definícia hostingu webových stránok

Čo je teda hosting webových stránok? Tu je jednoduchá definícia webhostingu: webhosting poskytuje úložisko pre webovú stránku a prístup k nej. Váš webový hostiteľ poskytuje vašej webovej lokalite miesto na bývanie a umožňuje návštevníkom, aby si ju prezreli. Weboví hostitelia často robia viac než len hosting, ale ako už samotný výraz napovedá, hosting je ich hlavným chlebíkom.

Svoju webovú stránku môžete technicky hostiť sami, ale je to mimoriadne technické a mimo schopností väčšiny začiatočníkov. Okrem toho budete musieť investovať do drahej serverovej technológie, aby ste uspokojili potreby návštevníkov, keď vaša návštevnosť začne rásť. Dokonca aj skúsení weboví vývojári sa spoliehajú na webhosting.

Čítať:  Čo sa stane, keď skryjete príspevok na Facebooku

Ako funguje webhosting

Teraz, keď sme prebrali definíciu webhostingu, poďme ešte o krok ďalej, aby sme zistili, ako to vlastne funguje.

Vďaka webhostingu bude vaša stránka a všetky súbory (HTML, obrázky, video a ďalšie), ktoré ju tvoria, naživo na serveri zriadenom hostiteľom. Keď ľudia navštívia vašu stránku, požadujú zobrazenie týchto súborov z daného servera. Server potom odošle tieto informácie návštevníkovi a to, čo uvidí, je vaša webová stránka.

Porovnanie internetu s veľkým mestom je jedným zo spôsobov, ako pochopiť, čo je hosting. Predstavte si všetky domy a budovy v meste ako samostatné webové stránky a pozemky, na ktorých sa nachádzajú, ako hostiteľské servery. Ulice by, prirodzene, boli spojením medzi používateľmi a stránkami. Používatelia prejdú ulicami na vašu webovú stránku, kde váš hostiteľ otvorí dvere a vpustí ich na návštevu.

Rozdiel medzi webhostingom a hostingom doménových mien

Ľudia si často môžu mýliť definíciu webhostingu s hostingom doménových mien. Tieto dve služby spolu súvisia a mnohé spoločnosti ponúkajú obe služby, ale sú úplne odlišné.

Ak chcete ísť trochu hlbšie, hostitelia domén spravujú názvy adries. Skutočná adresa vašej stránky je séria čísel známych ako internetový protokol (IP). Navigácia na internete by bola oveľa ťažkopádnejšia, keby sme používali IP adresy. Názvy domén sú oveľa ľahšie zapamätateľné. Väčšina z nás si už ani nepamätá telefónne čísla.

Weboví hostitelia sú miesto, kde máte svoje stránky – hostitelia webových domén sú tí, na ktorých sa obrátite pri registrácii domény.

7 typov webhostingu

Naučiť sa, čo je web hosting, znamená pochopiť rôzne typy hostingu. Ako pre niekoho nového v prevádzkovaní webových stránok môže byť pre vás ťažké vidieť rozdiely medzi jednotlivými typmi.

Toto je niekoľko typov webhostingových služieb, ktoré môžete nájsť.

1. Zdieľaný hosting

So službou zdieľaného hostingu zdieľajú vaše webové stránky a niekoľko ďalších rovnaký server. Vráťme sa k našej analógii, je to ako keby ste si prenajali posteľ v hosteli. Je tu tona spoločného spoločného priestoru. Táto možnosť je obzvlášť príťažlivá pre tých, ktorí s webom práve začínajú, pretože je relatívne lacná.

Čítať:  YouTube SEO: Čo je YouTube SEO a prečo je dôležité?

Samozrejme, s nižšou cenou môžete čeliť niektorým problémom. Zdieľaný hosting nie je ideálny pre stránky, ktoré majú veľkú návštevnosť, pretože to môže zablokovať všetky ostatné webové stránky alebo aplikácie na serveri vrátane vašej vlastnej stránky. Ak však ešte len začínate a máte obmedzený rozpočet, zdieľaný hosting je všetko, čo potrebujete na to, aby ste svoju stránku rozbehli. Pravdepodobne tiež získate užitočné nástroje, ako je e-mailová podpora a tvorcovia webových stránok.

2. Virtuálny súkromný server

A virtuálny súkromný server (VPS) je o krok vyššie ako zdieľaný hosting. Stále zdieľate server s inými stránkami, len teraz máte virtuálne rozdeľovače, ktoré vám poskytujú vlastný priestor na tomto serveri. Tentoraz je to skôr tak, že máte vlastný byt v budove a žiadnych spolubývajúcich, ktorí by zdieľali váš priestor. S VPS nezdieľate RAM a CPU s inými webmi.

Virtuálne súkromné ​​servery sú zvyčajne drahšie ako zdieľaný hosting, ale mali by byť schopné zvládnuť o niečo väčšiu návštevnosť a viac prispôsobení. Hosting VPS je oveľa škálovateľnejší ako zdieľaný hosting, vďaka čomu je lepšou voľbou pre tých, ktorí chcú byť väčší, keď nastane správny čas.

3. Dedikovaný hosting

Dedikovaný hosting dáva vašej stránke vlastný server. Je to ako mať dom celý pre seba. Nebudete zdieľať žiadny priestor na serveri so žiadnymi inými stránkami. Všetky jej zdroje sú venované vám.

Ako by ste mohli očakávať, ide o jednu z najdrahších možností hosťovania webových stránok. Vyžaduje si to aj veľa technického know-how, pretože budete zodpovedný za veci, ako je bezpečnosť a údržba. Na druhej strane mince však získate mimoriadne vysokú úroveň prispôsobenia a nemusíte sa obávať, že návštevnosť iných stránok ovplyvní výkonnosť vašej stránky. Na druhej strane mince však získate mimoriadne vysokú úroveň prispôsobenia a nemusíte sa obávať, že návštevnosť iných stránok ovplyvní výkonnosť vašej stránky. Dedikovaný serverový hosting Liquid Web ponúka plne prispôsobiteľné plány dedikovaného servera a 100% záruku napájania a prevádzkyschopnosti siete

Čítať:  Kde nájsť bezplatné obrázky pre svoj blog (15 najlepších stránok)

4. Cloud hosting

Je veľká šanca, že ste už počuli o cloude. Zdá sa, že v dnešnej dobe je na ňom všetko, vrátane webových stránok.

Cloud hosting využíva zdroje z niekoľkých rôznych služieb, a nie iba z jedného dedikovaného servera. To poskytuje výnimočne spoľahlivý hosting, pretože vaša stránka a jej súbory žijú vo viacerých bodoch. Výpadok jedného servera neovplyvní vašu stránku, pretože môže čerpať zdroje odinakiaľ.

Pretože zdroje sú zdanlivo nekonečné, cloud hosting je mimoriadne škálovateľný. To neznamená, že za všetky tieto zdroje musíte neustále platiť. S cloudovým hostingom musíte platiť len za to, čo používate. Aj keď je to pekná funkcia, náklady sú nepredvídateľné.

5. WordPress hosting

Hosting WordPress sa týka hostingových služieb špeciálne navrhnutých a optimalizovaných pre webové stránky WordPress. Môže mať podobu niekoľkých ďalších typov webhostingu, ako je zdieľaný, dedikovaný, VPS a cloud hosting.

Vďaka optimalizácii je dokonca aj zdieľaný hosting WordPress rýchly a netrpí pomalosťou, ktorá sa často spája s týmto typom hostingu.

V tejto príručke sa dozviete viac o tom, čo je spravovaný hosting WordPress.

6. Reseller Hosting

Reseller hosting je miesto, kde osoba alebo spoločnosť kupuje hosting od jednej spoločnosti a predáva tento priestor iným. Môžete sa na to pozerať ako na podnájom vášho domu alebo bytu. Často to robia tí, ktorí sa chcú dostať do webhostingu alebo dokonca weboví vývojári, ktorí chcú ponúkať hosting ako súčasť svojich služieb.

7. Managed Hosting

Väčšina služieb hostiteľa webových stránok ponúka určitú formu spravovaného hostingu. Toto je miesto, kde sa hostingová spoločnosť stará o veľa každodennej správy servera a stránky. Spravovaný hosting často prichádza s technickou podporou, údržbou, inštaláciou softvéru, aktualizáciou a podobne.

Existujú možnosti spravovaného hostenia pre všetky rôzne typy stránok vrátane spravovaného hostingu WordPress a plne spravovaného hosťovania stránok WooCommerce.

Čo hľadať pri webhostingovej službe

Teraz, keď už máte lepší prehľad o tom, čo je webhosting a aké typy webhostingu sú k dispozícii, ste pripravení ho nájsť a spustiť svoju stránku. Pri hľadaní webhostingových služieb zvážte tieto kľúčové faktory.

Čítať:  Sprievodca počúvaním na sociálnej sieti Twitter 101

Skladovanie

Keď začínate, pravdepodobne nepotrebujete príliš veľa úložného priestoru a pravdepodobne vám postačia aj tie najobmedzujúcejšie služby zdieľaného hostingu. Napriek tomu, ak máte veľké plány rastu, možno sa budete chcieť uistiť, že máte priestor na rast. Zvážte, že aj neobmedzené úložisko ponúkané mnohými hostingovými službami má určité nevýhody

Šírka pásma

Keď si vyberáte svoju hostingovú službu, uistite sa, že rozumiete obmedzeniam šírky pásma, ktoré môžu mať. Toto je množstvo návštevnosti, ktoré môže navštíviť vaše stránky. Ak chcete začať, pravdepodobne sa toho nemusíte obávať, ale keď získate väčšie publikum, šírka pásma sa môže rýchlo stať problémom. Zistite, aké sú vaše možnosti, keď sa to stane.

Spoľahlivosť

Keď je vaša firma založená na webe, naozaj nie je nič horšie ako prestoje. Každý moment, keď vaša stránka nie je v prevádzke, zvyšuje potenciálnu stratu výnosov. Urobte si malý prieskum, aby ste získali predstavu o tom, aká spoľahlivá je vaša potenciálna webhostingová služba. Ak je to možné, vyhľadajte spätnú väzbu od zákazníkov, odborné recenzie a štatistiky.

Bezpečnosť

Bezpečnosť stránok je v dnešnej dobe veľkým problémom všetkého, čo súvisí s internetom. Webhostingové služby to vedia a všetky si dávajú záležať, aby sa vo svojich marketingových materiáloch aspoň trochu zamerali na bezpečnosť. Uistite sa, že bezpečnosť je pre vášho webového hostiteľa rovnako dôležitá ako pre vás.

Zvládanie

Ako sme už povedali, väčšina webhostingových spoločností ponúka spravovaný hosting. Informujte sa u svojich potenciálnych hostiteľov a zistite, čo ponúkajú spravovať a za koľko. Budete chcieť zistiť, či riešia veci, ako sú aktualizácie, zálohy, údržba hardvéru, nastavenie softvéru, podpora a ďalšie.

Aký je webhosting s Hostinger?

Teraz poznáte základy webhostingu a viete, aký dôležitý je webhosting pre úspešnú webovú stránku. Výber hostiteľa by sa nemal robiť ľahkovážne. Bez ohľadu na to, aký typ stránky máte alebo akú úroveň podpory potrebujete, Hostinger má ponuku webhostingu, ktorá je pre vás tá pravá.

Zistite viac o plne spravovanom hostingu Hostinger a nájdite balík, ktorý vyhovuje vašim potrebám.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE