Čo je zámer vyhľadávania? Sprievodca pre úplných začiatočníkov

Keď sa učíte o SEO, je ľahké spadnúť do zajačích dier jeho technickejších prvkov, od prehľadávania cez štruktúrované údaje až po organizáciu máp stránok. Ak sa sústredíte výlučne na podobné témy, riskujete, že stratíte zo zreteľa konečný cieľ vyhľadávačov: poskytovať používateľom uspokojivé výsledky na ich dopyty.

Ak im chcete pomôcť dosiahnuť tento cieľ (a zvýšiť v tomto procese svoje vlastné hodnotenie), musíte pochopiť a využiť zámer vyhľadávania. Tu vám vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť o zámere vyhľadávania a ako ho využiť vo svoj prospech.

Čo je zámer vyhľadávania?

Našťastie je koncept zámeru vyhľadávania ľahko pochopiteľný. Stručne povedané, zámer vyhľadávania je jednoducho účelom vyhľadávacieho dopytu používateľa.

Napríklad s dotazom recepty na sušienky s nízkym obsahom sacharidovcieľom vyhľadávania používateľa je nájsť recepty na koláčiky, ktoré sú kompatibilné s diétou s nízkym obsahom sacharidov.

Algoritmus každého vyhľadávacieho nástroja je starostlivo vyladený tak, aby čo najpresnejšie interpretoval zámer vyhľadávania. Táto schopnosť je presne to, čo Google zdôraznil, keď odhaľuje svoj nový rámec MUM v roku 2021 pomocou príkladu dopytu z Vyšiel som na horu Adams a teraz na jeseň chcem vyraziť na horu Fuji. Čo by som mal urobiť inak, aby som sa pripravil?

Algoritmus MUM je schopný pochopiť, že používateľ nechce mať prístup k všeobecným informáciám o žiadnej hore. Namiesto toho chcú tieto dva porovnať, konkrétne v kontexte prípravy na nadchádzajúcu túru:

Na tomto príklade teda môžeme vidieť, ako sústredene sa spoločnosť Google a jej kolegovia zameriavajú na identifikáciu zámeru vyhľadávania a poskytovanie hyperrelevantných výsledkov.

Je pre SEO dôležitý zámer vyhľadávania?

Ak ste videli, ako Google kladie dôraz na schopnosť svojho algoritmu porozumieť zámeru vyhľadávania a dospeli ste k záveru, že áno, zámer vyhľadávania je dôležitý pre SEO, máte úplnú pravdu.

Čítať:  Jazyky, ktoré potrebujete pre WordPress plugin a vývoj tém

Stránky totiž získavajú vyššie hodnotenia iba vtedy, ak ich vyhľadávače považujú za relevantné pre dopyty používateľov. A keďže zámer vyhľadávania je hlavnou súčasťou toho, ako vyhľadávacie nástroje určia relevantnosť na začiatku, odborníci v oblasti SEO určite musia udržiavať zámer vyhľadávania v popredí svojej mysle.

Ak uprednostňujete zámer vyhľadávania, môžete zlepšiť SEO stránky niekoľkými spôsobmi, ktoré nie sú očakávané:

 • Lepší prieskum kľúčových slov: Lepšie pochopenie zámeru vyhľadávania znamená, že sa môžete ľahšie zamerať na kľúčové slová, ktoré prinesú najlepšie výsledky.
 • Viac autority: Keď presne zodpovedáte zámeru používateľa poskytnúť mu informácie, ktoré hľadá, bude pravdepodobnejšie, že bude vašu stránku považovať za dôveryhodný a uznávaný zdroj.
 • Nižšia miera odchodov: Keď používatelia nájdu presne to, čo hľadajú, bude menej pravdepodobné, že odídu a prejdú na inú stránku.
 • Zvýšené povedomie o značke: Čím viac času návštevníci strávia na vašej stránke (čo môžu urobiť, keď im stránka poskytne požadované informácie), tým viac sa zoznámia s vašou značkou.

V konečnom dôsledku je optimalizácia podľa zámeru vyhľadávania dobrá pre používateľskú skúsenosť, čo bude zase dobré pre vaše hodnotenie a reputáciu.

Štyri typy zámeru vyhľadávania

Zámer vyhľadávania má pomerne širokú definíciu, takže je užitočné rozdeliť ho do štyroch rôznych kategórií. Tieto kategórie zahŕňajú:

Informačné

Dotazy, v ktorých sa používatelia snažia získať (uhádli ste) informácie. Zvyčajne majú formu otázky, ktorá sa začína otázkou kto, čo, kedy, kde, prečo alebo ako, ale nemusia. Napríklad všetky nasledujúce vyhľadávania sa kvalifikujú ako informačné dopyty:

 • aký vysoký je Mount Everest
 • mená otcov zakladateľov
 • prečo mačky pradia
 • kedy je Super Bowl
 • kde budú ďalšie olympijské hry
Čítať:  Prichádzajúci potenciálni zákazníci: Optimalizácia generovania prichádzajúcich potenciálnych zákazníkov

A takto vyzerá prvá stránka Google pre informačný dopyt aký vysoký je Mount Everest:

Komerčný

Dotazy, v ktorých sa používatelia snažia dozvedieť viac o produktoch alebo značkách. Používatelia, ktorí zadávajú tieto typy dopytov, nie sú pripravení kliknúť nákup zatiaľ, ale zhromažďujú všetky informácie, ktoré potrebujú, aby sa dostali k tomuto bodu. Napríklad:

 • smartfóny pod 800 dolárov
 • džínsy pre mužov
 • najlepšie letné šaty
 • Mac vs. PC
 • špičkové domáce tlačiarne

Toto sú typy výsledkov, ktoré Google vráti pre komerčný dopyt smartfóny pod 800 dolárov:

Transakčný

Dotazy, v ktorých sa používatelia chystajú vykonať akciu alebo uskutočniť transakciu. Používatelia, ktorí zadávajú transakčné dopyty, vedia, čo chcú, a sú pripravení začať proces platby. Napríklad:

 • Cieľový zľavový kód
 • kúpiť atramentové kazety online
 • kde kúpiť turistické topánky
 • ponuky poistenia domácnosti
 • predplatiť HBO Max

Tu je príklad výsledkov, ktoré môže Google poskytnúť pre transakčný dopyt Cieľový zľavový kód:

Navigačné

Dotazy, v ktorých sa používatelia pokúšajú dostať na konkrétnu lokalitu alebo stránku. Používatelia, ktorí zadávajú navigačné dopyty, nemajú záujem o prehliadanie iných webových stránok; presne vedia, kam chcú ísť. Napríklad:

 • Prihlásenie do Gmailu
 • Facebook Marketplace
 • Trendy na Twitteri
 • Yelp Cincinnati
 • najlepšie hodnotené filmy Wikipedia

Toto sú najlepšie výsledky Google pre navigačný dopyt Prihlásenie do Gmailu:

Keď dôkladne porozumiete všetkým štyrom typom zámeru vyhľadávania, bude oveľa jednoduchšie rozpoznať zámer za dopytmi, ktoré používatelia zadávajú, aby našli vašu stránku.

Ako identifikovať zámer vyhľadávania

Takže ste sa prihlásili Google Search Console (alebo použiť nástroj ako Podobný web) na zobrazenie vyhľadávacích dopytov, ktoré zadávajú vaši návštevníci pred kliknutím na vašu stránku v SERP. Teraz čo?

S pomocou niekoľkých výpovedných indícií môžete urobiť malú detektívnu prácu, aby ste rýchlo odhalili zámer, ktorý sa skrýva za dopytmi vašich návštevníkov.

Čítať:  Interné SEO vs. Agentúrne SEO

Konkrétne sa môžete zamerať na určité modifikátory, aby ste zistili, pod ktorý zo štyroch typov zámerov vyhľadávania spadá dopyt. Mnohé z najbežnejších sme zhromaždili v praktickom cheat sheete, na ktorý sa môžete kedykoľvek a kdekoľvek odvolať:

SERP (Stránka s výsledkami vyhľadávacieho nástroja) pre každý typ zámeru vyhľadávania má tiež určité funkcie:

S týmito znalosťami budete môcť rýchlo rozpoznať zámer, ktorý sa skrýva za dopytmi, ktoré používatelia zvyčajne kladú pred návštevou vašej stránky.

Chcete sa úplne vyhnúť manuálnej analýze zámeru vyhľadávania? Môžete to urobiť práve s pomocou Semrushov filter zámeru vyhľadávania a Nástroj na optimalizáciu obsahu a nástroj pre kľúčové slová od cognitiveSEO.

Ako optimalizovať pre zámer vyhľadávania

Hoci proces optimalizácie pre zámer vyhľadávania môže byť taký hĺbkový a zložitý, ako chcete, základy sú jednoduchšie, než by ste si mysleli.

 • Vyberte kompatibilný formát obsahu: Ak optimalizujete pre zámer vyhľadávania daného kľúčového slova, potom budete chcieť prezentovať svoj obsah vo formáte, ktorý Google s najväčšou pravdepodobnosťou umiestni vyššie. Napríklad, vzdelávacie blogové príspevky majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú hodnotené pri informačných dopytoch, zatiaľ čo stránky kategórií produktov budú skôr pri transakčných dopytoch.
 • Dajte čitateľom to, čo chcú: Napríklad pri optimalizácii pre kľúčové slovo s informačným vyhľadávacím zámerom nepoužívajte informačné dopyty na prilákanie návštevníkov, iba na ich zasiahnutie irelevantným obsahom. Namiesto toho sa snažte poskytnúť čitateľom presne to, čo hľadajú.
 • Vezmite si príklad zo stránok s najvyšším hodnotením: Ak máte pochybnosti, nezabudnite, že sa môžete inšpirovať stránkami, ktoré už majú vysoké hodnotenie pre konkrétne kľúčové slovo a typ zámeru. Jednoducho vykonajte dotaz sami, zistite, ktoré stránky fungujú najlepšie a sledujte, čo majú navzájom spoločné.
 • Prerobte starý obsah: Ak existuje dopyt, ktorý je relevantný pre oblasť vášho webu, ale žiadny z jeho obsahu netrafí klinec po hlavičke, môžete vykonať bleskovú optimalizáciu prepracovaním starého obsahu tak, aby vyhovoval príslušnému typu zámeru vyhľadávania.
 • Odpovedzte na otázky ľudí: Jedným z najpriamejších spôsobov optimalizácie pre zámer vyhľadávania je jednoducho odpovedať na otázky, ktoré sa pýtajú používatelia vyhľadávačov. Ak chcete zistiť, ktoré to sú, môžete použiť vstavaný box od spoločnosti Google Ľudia sa tiež pýtajú (PAA) alebo špeciálny nástroj, ako je AnswerThePublic. Nezabudnite sa tiež naučiť, ako optimalizovať pre odporúčané úryvky, pretože sa často zobrazujú pre viaceré typy zámerov vyhľadávania.
Čítať:  Vo WordPress Elementor boli objavené závažné chyby zabezpečenia

A nakoniec, majte na pamäti, že rovnaký dopyt môže mať za sebou viac ako jeden potenciálny typ zámeru. V takom prípade by bolo rozumné dbať na odporúčanie Johna Muellera z Google a optimalizovať pre obe možnosti:

Ako to vidím ja, tieto odvodené zámery sa časom menia a je to trochu mimo kontroly vlastníkov stránok (niekedy sa líšia očakávania používateľov, niekedy algoritmy alebo iné veci). Pokrytím oboch možných zámerov sa zaisťujete proti týmto zmenám.

— 🦝 John (osobný) 🦝 (@JohnMu) 12. augusta 2021

Implementáciou týchto taktík vždy, keď je to možné, môžete vytvoriť jednoduchú, ale efektívnu stratégiu optimalizácie zámeru vyhľadávania.

Pre moderné SEO je zámer vyhľadávania nevyhnutnosťou

V začiatkoch optimalizácie pre vyhľadávače mohlo stačiť nasypať na svoje stránky veľké množstvo kľúčových slov a dúfať v to najlepšie. Ale teraz, keď algoritmy vyhľadávacích nástrojov dosiahli úžasnú úroveň sofistikovanosti, úspech si vyžaduje viac odtieňov.

Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť túto nuanciu, je optimalizácia pre zámer vyhľadávania, a nie iba kľúčové slová. Ak tak urobíte, budete môcť zvýšiť relevantnú návštevnosť svojich stránok a generovať viac kvalifikovaných potenciálnych zákazníkov, a to všetko jednoduchým poskytnutím informácií používateľom, ktoré hľadajú.

Obrazové kredity

Google / máj 2021
Snímky obrazovky od autora / marec 2022
Grafika od autora / apríl 2022

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE