Čo je zdieľaný hosting? Definícia & Sprievodca

Ak chcete nastaviť svoju prvú webovú stránku, jedna z prvých vecí, ktorú musíte urobiť, je nájsť poskytovateľa webhostingu. Ak však máte málo vedomostí a skúseností s webovými stránkami, môže byť pre vás náročné nájsť hosting, ktorý vyhovuje vašim obchodným potrebám a rozpočtu.

Ako vlastník malého podniku, ktorý prevádzkuje malú prevádzku s minimálnymi rozpočtovými požiadavkami, môže byť plán zdieľaného hostingu skvelým spôsobom, ako priviesť a rozšíriť vašu značku a podnikanie online za nízku cenu.

Každý biznis je však iný. Má zdieľaný hosting dostatok zdrojov a nástrojov na prispôsobenie sa vašej malej firme? Alebo stojí výber vyššieho programu za dodatočné náklady?

Prečítajte si túto príručku, aby ste pochopili, ako zdieľaný hosting funguje, ako sa líši od iných plánov hostenia a ďalšie dôležité aspekty, ktoré vám pomôžu urobiť informované rozhodnutie.

Tu je to, čomu sa budeme venovať:

Čo je zdieľaný hosting?

Zdieľaný hosting je model webhostingovej služby, kde jeden webový server prenajíma priestor viacerým webovým stránkam.

Aj keď zdieľaný hosting ponúka najmenšiu flexibilitu, bezpečnosť a výkon v porovnaní s inými hostingovými plánmi, je to nákladovo efektívna možnosť pre malé webové stránky vyžadujúce malé zdroje.

Prenájom zdieľaného servera je ako cesta autobusom. Dostanete svoje vlastné miesto (priestor na serveri) a zdieľať špecifické zdroje (RAM, CPU a šírku pásma) s ostatnými cestujúcimi.

Cestou môžete zaznamenať niekoľko zastávok, ktoré spôsobia možné meškania, ale stále sa dostanete do cieľa, pričom zaplatíte menej a užijete si pohodlný spôsob cestovania.

Ako funguje zdieľaný hosting

V tomto modeli služieb veľa používateľov zdieľa zdroje na jednom webovom serveri, čo udržuje nízke náklady. Každý používateľ dostane pridelenú časť servera na ukladanie a hosťovanie súborov svojich webových stránok.

Čítať:  Pomocník hashtag: Váš úplný sprievodca hashtagmi Instagram

Tento typ webhostingu môže hostiť stovky používateľov, pričom každý používateľ získa prístup k funkciám, ako je mesačná návštevnosť, miesto na disku, e-mailové účty, databázy, účty FTP a ďalšie funkcie, ktoré ponúka ich hostiteľ.

Pri zdieľanom hostingu je hostiteľ (alebo poskytovateľ služieb) zodpovedný za údržbu servera a jeho bezpečnosť, čo znamená menej práce pre používateľov.

Výhody zdieľaného hostingu

Tu je päť výhod, vďaka ktorým je zdieľaný hosting ideálnou voľbou pre majiteľov malých webových stránok:

Nákladovo efektívne

Keď zdieľate server s inými používateľmi, platíte za malú časť celkových nákladov na server. To je dôvod, prečo zdieľaný hosting stojí menej.

Väčšina plánov zdieľaného hostingu stojí medzi 2,51 až 4,63 USD mesačne.

Jednoduchá správa

Ak neviete, ako hostiť, zabezpečiť a udržiavať webovú stránku, nemusíte sa obávať, pretože to všetko robí poskytovateľ zdieľaného hostingu. Keď sa zaregistrujete na plán zdieľaného hostingu, webový hostiteľ sa postará o údržbu servera a poskytne základné bezpečnostné služby.

Škálovateľné

Zatiaľ čo plány zdieľaného hostingu majú obmedzené zdroje, mnohí poskytovatelia ponúkajú možnosť rozšírenia v prípade potreby.

Keď vaša webová stránka dosiahne bod, kedy potrebuje viac serverového priestoru a návštevnosti, môžete svoj zdieľaný hostingový plán kedykoľvek upgradovať na plán, ktorý môže podporiť váš rast.

Užívatelsky prívetivý

Správa webhostingu môže byť náročná, ak začínate. S plánom zdieľaného hostingu získate informačný panel s intuitívnym rozhraním, ktorý vám uľahčí správu a vykonávanie zmien na vašich webových stránkach.

Podporuje hosting viacerých domén

Ak chcete ušetriť čas a peniaze spravovaním viacerých webových stránok, mnohí poskytovatelia zdieľaného hostingu ponúkajú balíčky, ktoré vám umožňujú spravovať viacero domén v jednom účte.

Použitím hostingu viacerých domén môžete spravovať všetky svoje webové stránky prostredníctvom jedného rozhrania namiesto použitia samostatných informačných panelov pre každú z nich.

Nevýhody zdieľaného hostingu

Zdieľaný hosting má tiež dve hlavné nevýhody.

Pomaly počas rušných dní

Poskytovatelia zdieľaného hostingu obmedzujú zdroje servera, aby sa vyhli nadmernému využívaniu jednej lokality. Ak váš web (alebo web niekoho iného) začne mať zrazu väčšiu návštevnosť ako zvyčajne, môže zlyhať alebo sa spomaliť.

Čítať:  Základy marketingu vo vyhľadávaní elektronického obchodu: Sprievodca pre začiatočníkov

To je zlá správa, ak váš web zažije prílev návštevnosti – napríklad v čierny piatok alebo ak sa váš web náhle stane virálnym.

Zraniteľné z hľadiska bezpečnosti

V prostredí zdieľaného hosťovania sú všetci používatelia na jednej lodi. Ak niekto hackne jednu webovú stránku na serveri, môže to ohroziť aj iné webové stránky, ktoré ju zdieľajú.

To znamená, že stále môžete byť ohrození, aj keď neurobíte nič, čo by ohrozilo bezpečnosť vášho webu. Spoločnosti zdieľaného hostingu sa snažia zabrániť narušeniu bezpečnosti izoláciou webových stránok, ale nefunguje to 100% času.

Ako sa zdieľaný web hosting líši od iných typov hostingu?

Odpoveď na otázku „čo je zdieľaný hosting?“ nie je užitočné, ak ho neporovnáte s inými balíkmi webhostingu. Tu sú ďalšie typy hostingových plánov a ako sa líšia od zdieľaného hostingu.

Cloud hosting

Cloud hosting je podobný zdieľanému hostingu, až na to, že namiesto fyzického servera používa virtuálne stroje.

Cloud hosting prichádza s mnohými výhodami oproti zdieľanému hostingu. Poskytuje napríklad neobmedzený úložný priestor, čo znamená, že vám nebude chýbať miesto na disku, kým popularita vašej stránky časom rastie.

Na jednom cloudovom serveri môžete hostiť viacero webových stránok. Ak však chcete na jednom serveri viac doménových mien, budete si musieť priplatiť.

Podnikový hosting

Podnikový hosting je pokročilejšia úroveň webhostingu, ktorá si vyžaduje vyšší stupeň technickej odbornosti a zložitejšiu konfiguráciu ako bežný zdieľaný hosting.

Firmy využívajú podnikový webhosting pre svoje prispôsobené aplikácie a webové stránky, ktoré vyžadujú vyššiu úroveň spoľahlivosti, bezpečnosti a výkonu.

Podnikový hosting tiež ponúka prístup k pokročilejším funkciám, ako sú dedikované servery, virtuálne servery a spravované servery, čo firmám uľahčuje správu ich online prítomnosti.

Managed Hosting

Ak zdieľaný hosting predstavuje nastavenie, v ktorom zdieľate zdroje s ostatnými používateľmi na rovnakom serveri, spravované hosťovanie je vtedy, keď server používate iba vy.

Zdieľaný hosting stojí menej, ale upgrade na spravovaný hosting má zmysel, ak potrebujete viac serverových zdrojov a chcete, aby sa hostingová spoločnosť postarala o špecifické požiadavky vašej webovej stránky.

Pozrite sa, ako sa Hostinger porovnáva

Zistite, ako Hostinger prináša väčšiu hodnotu ako ktorýkoľvek iný hostiteľ

Dedikovaný hosting

S dedikovaným hostingom ste tiež jediný, kto používa server. Získate však úplnú kontrolu nad serverom a jeho zdrojmi. Bez toho, aby ostatní používatelia súťažili o zdroje servera, získate optimálny výkon webovej stránky.

Čítať:  Sprievodca brandingom eCommerce

Dedikovaný hosting môže byť lacnejší ako spravovaný hosting, ale zodpovednosť za údržbu servera a jeho bezpečnosť padá na vás.

VPS hosting

VPS hosting je podobný dedikovanému hostingu, ale je lacnejší, pretože nemá vyhradený server. Namiesto toho zdieľate zdroje s inými webovými lokalitami na rovnakom serveri. Napríklad, ak máte tri webové stránky na jednom VPS serveri, každá webová stránka dostane svoj vlastný procesor a RAM.

Kto by mal používať zdieľaný hosting?

Ak ste začiatočník, ktorý vlastní malý web, ktorý si vyžaduje minimálnu návštevnosť (maximálne 3000 návštevníkov za deň), je pre vás výhodnejší zdieľaný hosting.

To platí pre väčšinu startupov a malých a stredných podnikov, kde sú nákladovo efektívne riešenia rozhodujúce pre uvedenie ich značky a produktov online spôsobom, ktorý podporuje rast.

Keď ešte len začínate svoju online cestu, vaša webová stránka ešte nie je v štádiu, kedy by potrebovala veľkú návštevnosť a šírku pásma. V takom prípade ešte nechcete investovať veľa peňazí do budovania a údržby svojej malej webovej stránky – lacný hosting má skryté náklady, takže buďte opatrní.

Zdieľaný hosting je tiež správnou voľbou, ak sa chcete viac venovať svojmu biznisu a zákazníkom. Nemusíte sa viazať na údržbu a monitorovanie servera, pretože webhosting urobí všetko za vás.

Čo treba zvážiť pri výbere poskytovateľa zdieľaného hostingu

Teraz, keď viete, čo je zdieľaný hosting a kedy je najlepšie si ho vybrať, možno uvažujete o hosťovaní svojich webových stránok pomocou plánu zdieľaného hostingu.

Ak je to tak, tu je sedem vecí, ktoré musíte zvážiť, aby ste si vybrali spoľahlivého poskytovateľa hostingu:

1. Doba prevádzkyschopnosti

Dostupnosť alebo dostupnosť vášho webu je dôležitá z dvoch dôvodov. Po prvé, váš web musí byť dostupný návštevníkom. A po druhé, vyhľadávače penalizujú webové stránky značnými prestojmi. Dobrý poskytovateľ webhostingu bude mať minimálnu dostupnosť 99,9 %.

2. Prevádzka a miesto na disku

Keď chcete spustiť webovú stránku, potrebujete určité množstvo miesta na disku pre veci, ako sú databázy, médiá a kódové súbory.

Tiež chcete umožniť návštevníkom prístup k údajom, čo je miesto, kde prichádza do úvahy šírka pásma. Predstavte si to ako tunel – čím je širší, tým viac informácií môže prejsť. Veľa hostiteľov ponúka neobmedzenú šírku pásma, ale obmedzujú rýchlosť prenosu.

Čítať:  17 online pracovných miest pre dospievajúcich, aby zarobili peniaze

Pri hľadaní riešenia zdieľaného hostingu venujte pozornosť rýchlosti prenosu šírky pásma, pretože to môže ovplyvniť celkový výkon vašej webovej stránky.

3. Bezpečnosť

Bezpečnosť je najvyššou prioritou pre každého vlastníka webových stránok. Váš poskytovateľ webhostingu by mal ponúkať funkcie, ako je ochrana DDoS, certifikát SSL a zálohy stránok, aby boli vaše stránky zabezpečené a chránili informácie o vašich návštevníkoch.

4. Užívateľská prívetivosť

Väčšina poskytovateľov zdieľaného hostingu obsahuje ľahko použiteľný informačný panel, vďaka ktorému je správa vašich webových stránok hračkou. Pred prihlásením sa do služby si nezabudnite pozrieť, čo poskytovateľ ponúka.

5. Flexibilita

Keď bude váš web rásť, budete musieť upgradovať svoj hostingový plán, aby ste sa prispôsobili prudkým nárastom návštevnosti. Vyhľadajte poskytovateľa webhostingu, ktorý ponúka viacero úrovní služieb, aby ste ich v prípade potreby mohli jednoducho upgradovať.

6. Zákaznícka podpora

Ak narazíte na nejaké problémy s vašou webovou stránkou alebo máte otázky týkajúce sa používania vášho hostingového účtu, je dôležité mať k dispozícii 24/7 zákaznícku podporu, aby vám niekto mohol čo najskôr pomôcť.

7. Inštalácia obľúbených aplikácií jedným kliknutím

Ďalšou skvelou funkciou, ktorú treba hľadať, je možnosť jednoduchej inštalácie obľúbených aplikácií len niekoľkými kliknutiami – to vám môže ušetriť veľa času a problémov.

Toto je sedem najdôležitejších vlastností poskytovateľa webhostingu. Keď budete mať na pamäti tieto faktory, budete môcť zúžiť svoje možnosti a vybrať si najlepšieho poskytovateľa pre svoje potreby. Nikdy tiež nie je na škodu opýtať sa poskytovateľa hostingu, ak je niečo nejasné.

Záverečné myšlienky: Čo je zdieľaný hosting a ako zistiť, či je pre vás to pravé

Výber hostingového balíka môže byť náročný, keď máte veľa možností.

Ale znalosť funkcií, ktoré treba hľadať, vám pomôže urobiť informované rozhodnutie. A hoci zdieľaný hosting má svoje obmedzenia, pomôže vám vedieť, aké kľúčové faktory musíte zvážiť, kým si vyberiete najlepšieho poskytovateľa hostingu, ktorý vyhovuje vašim obchodným potrebám.

Pokiaľ ide o výber lacnej alternatívy, zdieľaný hosting je dobrou voľbou. Ak však s rastom vášho webu potrebujete podniknúť ďalšie kroky, potrebujete robustnejšie riešenie hostingu.

Pozrite si nasledujúce hostingové riešenia Hostinger:

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE