Najnovšou reakciou spoločnosti Google na trendy na online trhu je zavedenie nového súboru signálov nazývaných Core Web Vitals.
Kľúče na udržanie a zlepšenie hodnotenia na stránkach s výsledkami vyhľadávacích nástrojov (SERP) sa v priebehu rokov vyvíjali. Vlastníci stránok, ktorí sa chcú v relevantných vyhľadávaniach umiestňovať na popredných miestach, musia byť informovaní o požiadavkách algoritmu Google. S najnovšou aktualizáciou Google uprednostňuje používateľskú skúsenosť.
Dobrá používateľská skúsenosť je teraz dôležitá viac ako kedykoľvek predtým. COVID-19 a trendy práce z domu kládli ešte veľký dôraz na digitálny zážitok. Používatelia očakávajú od digitálnych interakcií viac a mobilné zariadenia sú aj naďalej kľúčovým faktorom pri riadení podnikania.
Vzhľadom na tento rast online dopytu sú kľúčové prvky webu dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.
V tejto príručke poskytneme prehľad nových indikátorov skúseností so stránkami Google. Začnime od základov.
Čo sú Google Core Web Vitals?
Core Web Vitals (CWV) je súbor metrík, ktoré spoločnosť Google používa na vyhodnotenie skúseností so stránkami. Tieto metriky poskytujú skóre, ktoré pomáha algoritmu Google určiť, či má byť stránka odmenená vyšším hodnotením, alebo či má byť penalizovaná nižším hodnotením.
Google sa zameral na tri faktory, ktoré definujú CWV stránky. Tieto tri faktory a ich zodpovedajúce metriky sú nasledovné:
- Načítava sa – farba s najväčším obsahom
- Interaktivita – Oneskorenie prvého vstupu
- Vizuálna stabilita – Kumulatívna zmena rozloženia
Úplný zoznam Google Web Vitals bol oznámený v máji 2020. Vyššie uvedené CWV sú komponenty, ktoré sa budú vzťahovať na všetky webové stránky, teda „základné“ signály, na ktoré by sa majitelia stránok mali zamerať. Pozrime sa do hĺbky na každý z týchto aspektov používateľskej skúsenosti.
Najväčšia obsahová farba
Najväčšie vyfarbenie obsahu označuje rýchlosť načítania najväčšieho vizuálneho prvku na vašej stránke. Zvyčajne ide o obsah, ktorý uchovávate „nad záhybom“ alebo „nad posúvaním“, čo sa týka prvého obsahu, ktorý používateľ uvidí pri vstupe na webovú stránku. Tento obsah je často najzmysluplnejší.
Je bežné, že majitelia stránok chcú urobiť dojem okázalými videami alebo zložitou grafikou v hornej časti stránky. Problémy však môžu nastať, ak sa tento obsah načítava príliš dlho – používatelia, ktorí čakajú na načítanie týchto veľkých vizuálnych prvkov, môžu byť frustrovaní a nakoniec sa odrazia.
Google identifikoval tento trend ako prediktor používateľskej skúsenosti. LCP stránky informuje vlastníka lokality, ako sa tieto veľké prvky načítavajú vo vzťahu k iným stránkam na webe. LCP je tiež užitočným indikátorom toho, či vaše vizuálne prvky potrebujú vyladiť.
Je dôležité si zapamätať, že existujú spôsoby, ako nakonfigurovať stránky s grafickými prvkami a prvkami videa nad záhybom stránky, ktoré sa správne načítajú. Váš poskytovateľ hostingu bude tiež hrať úlohu pri určovaní vášho LCP, pretože obmedzí nepotrebné skripty a ponúkne rýchle časy odozvy servera.
Oneskorenie prvého vstupu
Spomedzi troch CWV je Oneskorenie prvého vstupu (FID) metrika určená na meranie interaktivity stránky. FID meria množstvo času medzi prvou interakciou používateľa a reakciou stránky na túto akciu. Inými slovami, meria odozvu stránky na interakciu.
Povedzme napríklad, že zadávate svoju e-mailovú adresu, aby ste sa prihlásili na odber bulletinu stránky. Keď stlačíte odoslať, čas, ktorý trvá, kým stránka zareaguje na vaše kliknutie, je FID stránky. Výrazné oneskorenie môže poškodiť hodnotenie stránky.
Google opäť zvolil FID ako kľúčový indikátor používateľskej skúsenosti. Prvá interakcia je pre používateľa kľúčovým momentom, ktorý môže definovať svoju skúsenosť s vašou stránkou. Máš ich tu. Dostali ste ich na interakciu. Nestrácajte ich teraz.
Kumulatívna zmena rozloženia
Treťou a poslednou metrikou Google CWV je Cumulative Layout Shift alebo CLS. CLS je určený na meranie vizuálnej stability vašej stránky. Ďalší spôsob, ako to vyjadriť, je: ako stabilné je rozloženie vašej stránky pri načítaní?
Vezmime si príklad online receptu. Všetci sme už mali skúsenosť s klikaním na lákavý online recept, len aby sme zistili, že sa musíme prechádzať cez more reklám, komentárov a videí, aby sme sa dostali k skutočnému receptu. A nielen to, keď sa tieto prvky načítavajú, ovplyvňujú umiestnenie receptu na stránke a nútia používateľa posúvať sa nahor a nadol, aby sledoval recept.
Tento príklad neprehľadnej stránky s receptami by pre používateľov nebol veľmi vizuálne stabilný. Kumulatívna zmena rozloženia odmení stránky, ktoré sa dokážu načítať plynulo bez zmeny rozloženia stránky.
Prečo sú dôležité funkcie Core Web Vitals?
CWV vám poskytujú holistický prístup k sledovaniu používateľskej skúsenosti a pochopeniu hodnotenia vašich stránok.
Samozrejme, ako zdatní majitelia stránok chceme využiť tieto faktory, aby sme našim stránkam poskytli čo najvyššie hodnotenie. Nemalo by sa však prehliadať, že tieto metriky sú dobre mienené, premyslené a skutočne efektívne merajú typ používateľskej skúsenosti, ktorú ste vytvorili.
Inými slovami, nie je potrebné sa obávať. Ak ste odhodlaní poskytovať svojim používateľom špičkový digitálny zážitok, CWV by sa mali ukázať ako ďalší nástroj vo vašej súprave nástrojov.
Kedy nadobudnú účinnosť Core Web Vitals?
Google oznámil, že Core Web Vitals bude začlenený do ich algoritmu od mája 2021. CWV sú už aktívne a dostupné vo vašej konzole Google Search Console, takže sa môžete pripraviť ešte pred tým, ako aktualizácia nadobudne plnú účinnosť v máji 2021.
Ako táto nová aktualizácia algoritmu ovplyvní moju stránku?
Zatiaľ čo vaša stránka zostane nezmenená, vaše hodnotenie v SERP spoločnosti Google môže, ale nemusí byť ovplyvnené, keď vstúpi do platnosti aktualizácia CWV. Ak už máte optimálnu používateľskú skúsenosť, môžete si veľmi dobre udržať svoje hodnotenie alebo dokonca získať podporu. Ak sa však ukáže, že vaše CWV sú podpriemerné, hodnotenie vašej stránky môže klesnúť.
Poďme sa pozrieť na tri referenčné hodnoty, ktoré chcete dosiahnuť, aby ste si udržali alebo zlepšili svoje hodnotenie:
- Najväčšie vyfarbenie obsahu (LCP) – malo by sa uskutočniť do 2,5 sekundy od prvého spustenia načítania stránky. Pamätajte, že LCP je najväčší vizuálny prvok (prvky) v hornej časti stránky.
- Oneskorenie prvého vstupu (FID) — Malo by byť menšie ako 100 milisekúnd. FID zaisťuje správnu úroveň interaktivity alebo odozvy.
- Kumulatívna zmena rozloženia (CLS) – mala by udržiavať skóre nižšie ako 0,1. CLS meria vizuálnu stabilitu stránok pri ich načítaní.
Keď začnete vidieť, ako tieto metriky ovplyvňujú hodnotenie vašej stránky, budete lepšie rozumieť tomu, prečo sú dôležité funkcie Core Web Vitals pre vašu webovú lokalitu a jej viditeľnosť.
Ako môžem vidieť hodnotenie CWV spoločnosti Google z mojej stránky?
Môžete ľahko pristupovať k skóre CWV Google Search Console. Kliknite na kartu „Vylepšenia“ a uvidíte rozpis svojich skóre pre mobilné zariadenia aj počítače.
Pamätajte, že nové CWV nie sú jediné metriky, ktoré budete chcieť sledovať. Google stále hodnotí stránky na základe nasledujúcich faktorov, ktoré sú už roky súčasťou jeho algoritmu:
- poskytovanie HTTPS
- Optimalizácia vhodná pre mobilné zariadenia
- Chýbajú rušivé intersticiálne kontextové okná
- Bezpečné prehliadanie a bez škodlivého softvéru
Ako zlepšiť Core Web Vitals
Keď zistíte, že vaše Core Web Vitals potrebujú zlepšenie, tu je niekoľko krokov, ktoré môžete zvážiť a ktoré vám pomôžu dosiahnuť skóre:
- Uistite sa, že obrázky a videá na vrchole vašej stránky sú plne optimalizované.
- Optimalizujte JavaScript, aby sa spúšťal iba potrebný kód.
- Znížte súčasné kódovanie tretích strán na minimum.
- Udržujte požiadavky na prenos súborov čo najmenšie.
Udržiavanie vašich hodnotení v Google SERP je neustálym úsilím. A nedávna aktualizácia CWV len posilňuje to, čo majitelia stránok vždy vedeli: používateľská skúsenosť je kľúčom k vytvoreniu úspešných digitálnych podnikov.
Je váš web alebo obchod najrýchlejší, aký môže byť? Pripravte svoj web na CWV pomocou spravovaného obsahu a obchodného hostingu od Hostinger.
Začnite svoju bezplatnú skúšobnú verziu Managed WordPress alebo Managed WooCommerce a uvidíte, aký rozdiel môže priniesť plne spravovaný hosting od Hostinger.
S Hostinger získate:
- Automatické aktualizácie platforiem a doplnkov a proaktívne bezpečnostné opravy.
- Vylepšená rýchlosť stránky vďaka našej vstavanej sieti na doručovanie obsahu.
- Kompresia obrázkov na skrátenie času načítania prehliadača.
- Takmer okamžité ukladanie aktív do vyrovnávacej pamäte.
- Prispôsobiteľný technologický zásobník.
- 24/7/365 prístup k odborníkom na podporu s hlbokými znalosťami WordPress, WooCommerce a ďalších – sme tu, keď veci idú bokom alebo keď potrebujete ďalšie ruky.
Začnite svoju 14-dňovú bezplatnú skúšobnú verziu WordPress alebo WooCommerce.