Čo sú úrovne dátových centier?

Vo svete dátových centier je spoľahlivosť jedným z najdôležitejších faktorov. Čím spoľahlivejší ste, tým je pravdepodobnejšie, že vás klienti budú chcieť využiť. Veď kto chce dátové centrum, ktoré nie je online?

Našťastie Asociácia telekomunikačného priemyslu (TIA) zverejnila štandard pre dátové centrá, ktorý definoval štyri úrovne, pokiaľ ide o ich spoľahlivosť. Cieľom bolo, aby tento štandard bol schopný informovať potenciálnych užívateľov dátových centier o tom, ktoré centrum je pre nich najlepšie. Hoci je štandard stručný, položil základy toho, ako by sa niektorým dátovým centrám podarilo v budúcnosti predbehnúť iné.

Ale štandard TIA nestačil. O niekoľko rokov neskôr, Uptime Institute podnietil to, čo je teraz známe ako „Tier Standard“. Úroveň štandardu popisuje štyri rôzne úrovne dátového centra založené na dostupnosti spracovania údajov ako výsledku hardvéru na danom mieste.

Tento článok rozdeľuje typy dátových centier do štyroch úrovní a skúma, ako sa líšia. Skombinujte to s naším článkom o tom, ako si vybrať umiestnenie dátového centra, a budete vedieť, kde je najlepšie miesto na umiestnenie vašej webovej stránky.

TL;DR na úrovniach dátových centier

Pozrite si našu infografiku nižšie, aby ste rýchlo videli hlavné rozdiely medzi vrstvami dátových centier, alebo pokračujte v čítaní pre ďalšie podrobnosti.

Čítať:  Ako urobiť prieskum kľúčových slov pre SEO elektronického obchodu

Klasifikácia dátových centier

Dátové centrá sú zariadenia používané na umiestnenie počítačových systémov a súvisiacich komponentov. Dátové centrum sa skladá z redundantných zdrojov napájania, dátových komunikačných pripojení, environmentálnych kontrol a rôznych bezpečnostných zariadení.

Dátové centrá prvého stupňa majú najnižšiu dobu prevádzky a štyrikrát najvyššiu. Požiadavky dátového centra sú progresívne v tom, že dátové centrá štvrtej úrovne zahŕňajú okrem iných podmienok, ktoré ich klasifikujú ako dátové centrum štvrtej úrovne, aj požiadavky na dátové centrá prvých troch úrovní.

Požiadavky dátového centra sa týkajú vybavenia potrebného na vytvorenie vhodného prostredia. To zahŕňa spoľahlivú infraštruktúru potrebnú pre prevádzku IT, ktorá zvyšuje bezpečnosť a znižuje pravdepodobnosť narušenia bezpečnosti.

Čo treba zvážiť pri výbere dátového centra

Pri výbere dátového centra na ukladanie údajov pre vašu firmu je dôležité mať kontrolný zoznam dátového centra. Toto je zoznam najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti – ako je fyzická bezpečnosť potenciálneho dátového centra – pri výbere.

Dobrý kontrolný zoznam dátového centra by zvyčajne zahŕňal rôzne cenové politiky dátových centier a ďalšie poskytované vybavenie. Vynikajúca priama stratégia by napríklad nemala mať žiadne skryté poplatky a dátové centrum s ďalšími zariadeniami je lepšie ako bez neho.

Špecifikácie dátového centra

Špecifikácie dátového centra sa týkajú informácií o nastavení v dátovom centre. To môže zahŕňať maximálnu dobu prevádzkyschopnosti, redundantné napájacie systémy, ktoré umožňujú platforme zostať v prevádzke bez ohľadu na výpadky napájania, kvalifikáciu technického personálu v dátovom centre a ďalšie.

Čítať:  WordPress vs Ghost: Čo by ste mali použiť v roku 2024 na blogovanie?

Je bežné, že vyššie vrstvy dátových centier majú lepšie kvalifikovaný personál pretože na údržbu celej platformy je potrebná väčšia odbornosť. Špecifikácie dátového centra by mali byť na kontrolnom zozname dátového centra zákazníka, ktorý si prezerá potenciálne dátové centrá na ukladanie svojich údajov.

Čo je dátové centrum prvého stupňa?

To je najnižšia úroveň v Tier Standard. Dátové centrum v tejto vrstve je jednoduché v tom, že má iba jeden zdroj serverov, sieťových prepojení a iných komponentov.

Redundancia a zálohy v tejto vrstve sú malé alebo žiadne. To zahŕňa redundanciu napájania a úložiska.

Špecifikácie dátového centra pre túto úroveň ako také nie sú ohromujúce. Ak by došlo k výpadku napájania, systém by sa prepol do režimu offline, pretože neexistujú žiadne bezpečnostné zariadenia, ktoré by sa dali spustiť a zachrániť tak situáciu.

Špecifikácie dátového centra prvej úrovne umožňujú dostupnosť približne 99,671 %. Nedostatok záložných mechanizmov spôsobuje, že táto vrstva dátového centra sa javí ako riziko pre mnohé podniky, ale môže pracovať pre malé internetové spoločnosti bez podpory zákazníkov v reálnom čase. Pre spoločnosti, ktoré sa veľmi spoliehajú na svoje údaje, by však dátové centrum prvej úrovne nebolo praktické.

Jednou z výhod dátových centier prvej úrovne je, že poskytujú najlacnejšiu ponuku služieb pre spoločnosti s rozpočtom.

Nedostatočná redundancia však znamená, že doba prevádzky serverov je výrazne nižšia ako na úrovni 2, 3 a 4 a údržba zariadenia si bude vyžadovať vypnutie celého zariadenia, čím sa zvýšia prestoje.

Čítať:  Freelancer's Guide o tom, ako hostiť webové stránky pre klientov

Čo je dátové centrum druhej úrovne?

Toto je ďalšia úroveň po prvom riadku. Druhá úroveň obsahuje viac infraštruktúry a opatrení na zabezpečenie menšej náchylnosti na neočakávané prestoje. Požiadavky dátového centra pre túto vrstvu dátového centra zahŕňajú všetky požiadavky prvej vrstvy, ale s určitou redundanciou.

Napríklad majú zvyčajne jednu jedinú cestu pre napájanie a chladenie. Majú však aj generátor ako zálohu a záložný chladiaci systém pre udržanie optimálneho prostredia dátového centra.

Špecifikácie dátového centra pre druhú vrstvu to umožňujú vyššia doba prevádzkyschopnosti v porovnaní s dátovými centrami prvej úrovne je to približne 99,741 %.

Čo je dátové centrum tretej úrovne?

Požiadavky na dátové centrá tretej úrovne pre dátové centrá tretej úrovne zahŕňajú všetky požiadavky prvej úrovne, ale majú sofistikovanejšiu infraštruktúru. To umožňuje redundanciu a zálohovanie v prípade neočakávaných udalostí, ktoré môžu spôsobiť prestoje.

Všetky serverové zariadenia majú viacero zdrojov napájania a distribučných ciest chladenia. V prípade zlyhania niektorej z distribučných ciest prevezme iná, ktorá zabezpečí, že systém zostane online. Dátové centrá tretej úrovne musia mať viacero uplinkov a musia mať duálne napájanie.

Tieto špecifikácie zabezpečujú, že máte maximálne dve hodiny výpadku ročne, vyjadrené v percentách. Niektoré zariadenia v systémoch úrovne tri sú plne odolné voči poruchám.

Niektoré postupy sú zavedené, aby sa zabezpečilo, že údržba môže byť vykonaná bez akýchkoľvek prestojov. Dátové centrá tretej úrovne sú pre väčšinu podnikov cenovo najefektívnejším riešením.

Čítať:  Získajte svoj obsah WordPress do Správ Google

Čo je dátové centrum štvrtej úrovne?

Úroveň 4 je najvyššia úroveň, pokiaľ ide o úrovne dátových centier. Má percento dostupnosti 99,99 %. Dátové centrum úrovne 4 je sofistikovanejšie, pokiaľ ide o jeho infraštruktúru, pretože má plnú kapacitu, podporu a postupy na zabezpečenie maximálnej a optimálnej úrovne dostupnosti.

Dátové centrum úrovne 4 plne spĺňa všetky špecifikácie ostatných troch úrovní. Dátové centrum úrovne 4 je odolné voči chybám, pretože môže normálne fungovať aj v prípade zlyhania infraštruktúrneho zariadenia.

Dátové centrum úrovne 4 je úplne nadbytočný s viacerými chladiacimi systémami, zdrojmi energie a generátormi na jeho zálohovanie. Má úroveň dostupnosti 99,99 % s odhadovanou úrovňou prestojov iba 29 minút ročne.

Toto sú štyri úrovne dátových centier a zhrnutie ich požiadaviek na dátové centrá použité v procese návrhu. Každý, kto hľadá veci, ktoré by mohol vložiť do svojho kontrolného zoznamu dátového centra, môže nájsť základné prvky, ktoré treba hľadať v špecifikáciách dátového centra a požiadavkách.

Hostinger je dátové centrum úrovne 4

Medzi dostupnosťou 99,9975 %, viacnásobným prepúšťaním a ročným prestojom kratším ako 18 minút sa dátové centrum Hostinger považuje za dátové centrum 4. úrovne.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o dátovom centre Hostinger, neváhajte a pozrite si rôzne dátové centrá, ktoré ponúka Hostinger po celom svete.

Alebo si pozrite naše plány hosťovania, ak ste pripravení začať.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE