CPC (cena za kliknutie): Čo to je a ako ju optimalizujete?

Čo je CZK a ako môže pomôcť vašej firme rásť? Pochopenie marketingu CZK a jeho integrácia do vašej stratégie je rozhodujúca pre váš plán inzercie online. Aby sme vám pomohli pochopiť význam a používanie CZK, rozdelíme kľúčové zložky ceny za kliknutie, aby sme vám pomohli optimalizovať ju pre vaše podnikanie.

Čo znamená CPC?

CPC znamená cenu za kliknutie. Ide o meranie, ktoré vám povie, koľko zaplatíte za každé kliknutie v digitálnej reklamnej kampani. To poskytuje ďalšiu úroveň detailov vašej marketingovej stratégie, ktorá vám povie viac než len celkové náklady na reklamnú kampaň.

Čo je inzercia s cenou za kliknutie?

Reklama s cenou za kliknutie je bežnou metódou, ktorú webové stránky používajú na účtovanie poplatkov inzerentom za umiestňovanie reklám na ich stránky. Služba Google Ads (predtým známa ako Google AdWords) je najobľúbenejším sprostredkovateľom tohto marketingového vzťahu, hoci existujú aj iné.

Ako vypočítať CZK

Môžete použiť online kalkulačku CZK, ale vzorec je dostatočne jednoduchý. Váš Google Adwords (alebo iná reklamná platforma tretej strany) by mal mať vaše metriky na správcovskom paneli. Jednoducho vyhľadajte celkový počet kliknutí v danej reklamnej kampani.

Vezmite si celkové náklady na kampaň a vydeľte ho počtom skutočných kliknutí. Toto udáva vašu cenu za kliknutie.

Napríklad kampaň, ktorá stála 1 500 USD a vygenerovala 644 kliknutí, má cenu za kliknutie 2,32 USD.

Koncepčne teda namiesto premýšľania o celkových nákladoch na reklamnú kampaň môžete premýšľať o tom, koľko platíte za jedno kliknutie na vašu vstupnú stránku z reklamy.

Náklady na PPC

PPC alebo platba za kliknutie označuje celkovú stratégiu platieb za reklamu. Keď marketéri hovoria o PPC stratégii, hovoria najmä o tom, ako platia za reklamu. Namiesto paušálneho poplatku, počtu zobrazení (k tomu sa dostaneme neskôr) alebo inej platobnej štruktúry platia na základe počtu kliknutí na reklamu.

Čítať:  História spätných odkazov: Ako sledovať dôležité zmeny v profile odkazov

Cena za kliknutie je spôsob, ako merať skutočnú hodnotu vašej PPC stratégie. Ak napríklad obuvnícka firma investuje peniaze z reklamy do PPC kampane, potrebuje vedieť, koľko ju v konečnom dôsledku stojí každé kliknutie.

Mnohé PPC stratégie sú štruktúrované s konkrétnym denným rozpočtom. Ak teda máte rozpočet 200 USD na deň a vaša reklama získala dostatok kliknutí na to, aby ste mohli použiť celý tento rozpočet, reklama sa na danej stránke znova zobrazí až nasledujúci deň.

Porovnanie CZK podľa odvetvia

Ceny za kliknutie sa v jednotlivých odvetviach značne líšia. Odvetvia s vysokými nákladmi a dlhými predajnými cyklami (ako SaaS) investujú viac do svojej reklamy, pretože každý jednotlivý zákazník míňa viac peňazí.

Spoločnosti s kratšími predajnými cyklami a lacnejšími produktmi (ako je osobná starostlivosť alebo online objednávanie potravín) chcú platiť menej za kliknutie, pretože každý zákazník minie maximálne stovky dolárov, nie tisíce.

Tu sú niektoré z kľúčových priemyselných referenčných hodnôt ceny za kliknutie, podľa Instapage. Tento graf zobrazuje priemerné náklady pre niekoľko odvetví.

Zdroj obrázka: Instapage

Vidíme, že poisťovníctvo má veľmi vysokú CZK, zatiaľ čo sadzba CZK pre elektroniku bola pod 1 USD. To dáva zmysel, pretože poskytovateľ poistenia chce vytvárať celoživotné vzťahy s podnikmi a ľuďmi, a preto potrebuje menej individuálnych zákazníkov. Elektronická spoločnosť je viac transakčná a presúva veľa samostatných kusov zásob.

Určenie, či máte „dobrú“ CZK, bude závisieť od vášho odvetvia.

CZK vs. CTZ

CZK nie je jedinou reklamnou platobnou štruktúrou. Jeho hlavnou alternatívou je CPM, čo znamená cenu za tisíc ALEBO cenu za tisíc.

Zdroj obrázka: ironSource

V tomto prípade inzerent platí pevnú sadzbu za každých tisíc zobrazení reklamy. Inými slovami, zakaždým, keď tisíc rôznych ľudí uvidí vašu reklamu na internete, zaplatíte vopred dohodnutý poplatok. CTZ je dobrá pre značky, ktoré sa zameriavajú na rozpoznanie značky viac ako na rýchlu konverziu.

Čítať:  Ako manuálne nainštalovať tému Magento

CZK v. CZA

Ďalšou metódou na výpočet ceny a hodnoty kampane je CZA, čo znamená cenu za akciu ALEBO cenu za akvizíciu.

V tomto prípade inzerent určí určitú požadovanú akciu – zvyčajne predaj, prihlásenie alebo odber – a zaplatí podľa počtu vykonaných akcií.

V rámci tohto systému inzerent platí predovšetkým za reklamu, ktorá skutočne konvertuje, nielen za zobrazenia. V dôsledku toho má CZA tendenciu byť vyššia, pretože inzerent platí za hodnotnejšiu akciu než len za zobrazenie alebo kliknutie.

Ako optimalizovať CZK v Google AdWords

Súčasťou pochopenia a interpretácie významu CZK je naučiť sa, ako tieto informácie využiť a použiť na dosiahnutie vyššieho skóre kvality v službe Google Ads.

Skóre kvality je spôsob, akým Google určuje, aký užitočný je váš obsah pre spotrebiteľov. Obsah vyššej kvality je privilegovaný lepším umiestnením reklamy na webových stránkach a nižšími cenami za kliknutie.

Google je dosť dôvtipný pri vyraďovaní webových stránok, ktoré sa len snažia predstierať svoje skóre kvality. Žiadne množstvo platenej reklamy nenahradí zle navrhnutú webovú stránku alebo reklamu, ktorá nesúvisí s dopytmi zákazníkov.

Podľa Googleskóre kvality sa posudzuje v troch kategóriách:

 • Očakávaná miera prekliknutia
 • Skúsenosti so vstupnou stránkou
 • Relevancia reklamy

Zdroj obrázka: Instapage

V každej z troch kategórií môžu vaše reklamy a vstupné stránky získať nasledujúce skóre:

 • Podpriemerný
 • Priemerná
 • Nad priemer

Všetky tieto informácie sú dostupné prostredníctvom hlavného panela Google Ads.

Keďže vieme, ako Google hodnotí naše kampane, môžeme teraz určiť, ako dosiahnuť lepšiu cenu za kliknutie.

Relevantné reklamy

Najzrejmejším spôsobom, ako zlepšiť svoju cenu za kliknutie, je ponúkanie relevantnejších reklám. To znamená, že reklamy, ktoré ponúkate, sa viac zhodujú s hľadanými výrazmi, ktoré ľudia hľadajú.

Môžete to urobiť takto:

 • Zacielenie individuálnych reklám na konkrétne hľadané výrazy
 • Zoskupovanie kľúčových slov do tém
 • Lepšie zosúladenie skupín tém s vašimi konkrétnymi produktmi.

V zásade by sa každá reklama mala zacieliť na jednu konkrétnu hľadanú frázu, no vaše reklamné skupiny profitujú zo zacielenia na súvisiace vyhľadávania. Napríklad „rekreačný prenájom v Tampe“ a „prenájom domu v Tampe“ sú odlišné, ale súvisiace vyhľadávania.

Čítať:  Ako integrovať tlačidlo WordPress Click-to-Call...

Výber správnych kľúčových slov

Správne kľúčové slová pre svoje reklamy a vstupné stránky môžete určiť vykonaním kvalitného prieskumu kľúčových slov. Identifikácia dlhých kľúčových slov a uprednostňovanie miestnych vyhľadávaní bude znamenať dodatočnú návštevnosť.

Usporiadanie týchto kľúčových slov do skupín, ktoré môžete priradiť k ponukám vašej firmy, vám tiež pomôže zefektívniť vašu reklamnú stratégiu CZK a vytvoriť skupiny reklám, ktoré efektívne priradia vaše produkty k vyhľadávaniam spotrebiteľov.

Pridanie vylučujúcich kľúčových slov

Cena platby za kliknutie bude pravdepodobne závisieť od toho, do akej miery sa vaše reklamy zhodujú s vyhľadávaniami zákazníkov. Súčasťou toho je zabezpečiť, aby sa vaše reklamy nezhodovali s nesprávnymi vyhľadávaniami.

Vylučujúce kľúčové slová sú slová a frázy, ktoré nechcete priradiť k svojim reklamám. Zvyčajne znejú podobne ako požadované hľadané výrazy, ale majú odlišný význam.

Napríklad spoločnosť inzerujúca svoje webhostingové služby by mala vylúčiť akékoľvek kľúčové slová súvisiace s domácou zábavou – to nie je typ „hostingu“, o ktorom hovoríme.

Dômyselní obchodníci môžu byť ešte konkrétnejší, ak vylúčia vyhľadávačov, o ktorých si myslia, že pravdepodobne neuskutočnia konverziu. Napríklad spoločnosť, ktorá predáva špičkové cvičebné vybavenie, môže zo svojho zoznamu hľadaných výrazov vylúčiť „cvičenie pre začiatočníkov zadarmo“, pretože sa zameriava len na serióznych cvičencov.

Vyskúšajte rôzne sumy cenových ponúk

Systém ponúk v službe Google Ads je komplexnéale je dôležité si uvedomiť, že výška ponuky nie je všetko.

Zdroj obrázka: Smernicové poradenstvo

Spoločnosť Google určuje, ktoré reklamy z jej inzertného fondu sa zobrazia pre daný vyhľadávací dopyt na základe výšky cenovej ponuky A skóre kvality.

Ak teda Obchod s obuvou X odošle najvyššiu ponuku, ale má mizernú vstupnú stránku, je nepravdepodobné, že vyhrá viac aukcií ako Obchod s obuvou Y s priemernou cenou, ale dobrým skóre kvality.

Testovanie rôznych súm cenových ponúk je jedným zo spôsobov, ako sa uistiť, že zo svojho reklamného rozpočtu vyťažíte maximum.

Môžete to urobiť tak, že pri výbere stratégie ponúkania cien vyberiete možnosť Manuálna CZK, ktorá vám umožňuje prispôsobiť sumu, ktorú ste ochotní minúť na jednotlivé skupiny kľúčových slov. Nevýhodou je, že to vyžaduje viac čas na praktické riadenie.

Čítať:  7 spôsobov, ako zobraziť fotografie kohokoľvek z uzamknutého profilu na Facebooku

Prípadne si môžete vybrať možnosť maximalizácie kliknutí, ktorá je jednou z automatických možností ponúkania cien spoločnosti Google. Toto uprednostňuje odosielanie čo najväčšieho počtu kliknutí. Nemusí to byť vždy presné kliknutia, ktoré hľadáte, ale je to menej praktického času.

Testovanie stratégie ponúk a súm – a všetko dôkladne zdokumentovať – je dobrý spôsob, ako zhodnotiť vašu súčasnú stratégiu a zistiť, či máte rozpočet pridelený správnym hľadaným výrazom.

Koniec koncov, kliknutia neznamenajú nič, ak nezvyšujú predaj, odbery alebo akékoľvek iné ciele, ktoré máte. Možno privádzate veľkú návštevnosť vyhľadávaním výrazu „obojky pre psov“, ale kupujúci sú tí, ktorí hľadajú „punkové obojky“. Ubezpečte sa, že vaše výdavky na reklamu sú skutočne zacielené na kupujúcich, a to tak, že vyhodnotíte, akú cenu ponúkate za všeobecné hľadané výrazy.

Použite rôzne typy zhôd kľúčových slov

A napokon, pre vašu kampaň môžu byť užitočné rôzne typy zhôd kľúčových slov. Hoci presné zhody kľúčových slov (ako v našom príklade „punkového obojku“ vyššie) vrátia vašu investíciu najväčšiu hodnotu, nezanedbávajte ani širšie hľadané výrazy – koniec koncov, môžu existovať majitelia psov, ktorí vedia, že si môžu kúpiť obojky pre punkové psy, kým neuvidia vašu reklamu.

Zdroj obrázka: StoreGrowers

Podľa Google Adsrôzne typy zhôd kľúčových slov sú:

 • Voľná ​​zhoda – zahŕňa dopyty súvisiace s vašimi kľúčovými slovami
 • Frázová zhoda – zahŕňa význam vašich kľúčových slov
 • Presná zhoda – rovnaký význam/zámer vašich kľúčových slov

Všetky tieto nastavenia vracajú rôzne typy vyhľadávačov a jeden nemusí byť vo všetkých prípadoch nevyhnutne „lepší“ ako druhý. Je dobré zacieliť na kombináciu – len sa uistite, že väčšinu svojho rozpočtu nemíňate na voľné zhody, pokiaľ sa nezameriavate výlučne na získanie zobrazení stránky.

Záver: Zlepšenie sadzby CZK

Význam CZK v digitálnom marketingu je priamo spojený s návštevnosťou vašej stránky. Keď budete vedieť, kam smeruje váš reklamný rozpočet, a budete so zhodami kľúčových slov, vylučujúcimi zhodami a stratégiou ponúkania cien zámerne, umožní vám to dolaďovať vaše kampane, kým nebudú fungovať hladko.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE