Úspešné stránky WordPress idú pomerne predvídateľnou cestou. Začínajú nápadom, ktorý – pretože nikto netuší, že bude úspešný – je postavený na malom pláne zdieľaného hostingu. Plány zdieľaného hosťovania sú ideálne pre stránky s miernou návštevnosťou, ale ako stránky rastú, potrebujú niečo viac.
Stránka WordPress je kombináciou mnohých rôznych častí softvéru a hardvéru. Zahŕňa samotnú aplikáciu WordPress, interpret PHP, ktorý spúšťa kód WordPress, databázu na ukladanie obsahu stránky a ďalších údajov, webový server na obsluhu stránok, ktoré WordPress generuje, operačný systém, ktorý spravuje súborový systém, sieťové rozhranie a desiatky iných komponentov – a to je zjednodušený zoznam. Každý z týchto komponentov spotrebúva časť zdrojov servera. Ako stránka rastie a získava väčšiu návštevnosť, zdroje, ktoré používa, nakoniec presiahnu tie, s ktorými sa dokáže vyrovnať individuálny hostingový účet. V tom momente je čas zamyslieť sa nad škálovaním.
Začnime s najjednoduchším scenárom škálovania WordPress a potom prejdite na pokročilejšie konfigurácie.
Zdieľaný hosting WordPress
Zdieľaný hosting WordPress je dokonale schopný podporovať stránky s miernou návštevnosťou, ale ak vaša stránka WordPress prekročí určitú úroveň, pravdepodobne zaznamenáte zníženie výkonu, keď sa server pokúsi držať krok so záťažou.
Ak váš hostingový účet iba spotrebováva svoje dostupné zdroje, môže byť možné vytlačiť z neho trochu extra výkonu pomocou agresívneho ukladania do vyrovnávacej pamäte a CDN, ale najlepšou možnosťou je plánovať do budúcnosti a rozšíriť ho na väčší zdieľaný hosting. plánovať.
Akonáhle sa váš web rozrastie do bodu, v ktorom ho nemôže podporovať žiadny zdieľaný hostingový plán, je čas premýšľať o úplnom odklone od zdieľaného hostingu.
Dedikovaný hosting WordPress
So zdieľaným hostingovým plánom vaša lokalita zdieľa fyzický server a jeho zdroje s inými lokalitami. Vďaka vyhradenému serveru WordPress má váš web prístup ku všetkým zdrojom fyzického počítača. Nekonkuruje iným stránkam. Dedikované servery sú dostupné v obrovskom rozsahu špecifikácií, ktoré siahajú od menej výkonných ako váš laptop až po enormne výkonné servery s mnohými procesorovými jadrami a desiatkami gigabajtov pamäte.
Ale čo ak to nestačí na podporu návštevnosti vašej stránky?
Tu urobíme odbočku, aby sme prediskutovali dva základné typy škálovania: horizontálne škálovanie a vertikálne škálovanie. Vertikálnym škálovaním sa zväčšujú zdroje servera – v podstate sa stále presúvate na výkonnejší server, keď stránka prerastie svoj súčasný domov. Je zrejmé, že existuje limit toho, ako ďaleko sa dá zájsť s vertikálnym škálovaním. Server môže byť len taký výkonný a čím je výkonnejší, tým je drahší.
Čo nás privádza k horizontálnemu škálovaniu. Horizontálne škálovanie pridáva viac zdrojov zvýšením počtu serverov. Skupina dedikovaných serverov sa nazýva klaster.
Klastre WordPress
Predtým som povedal, že stránka WordPress je vytvorená z mnohých rôznych komponentov. Pri škálovaní na klaster namiesto toho, aby všetky tieto komponenty zaberali jeden fyzický stroj, sú rozložené na niekoľko. Webový server môže žiť na jednom počítači, databáza na inom (alebo niekoľkých ďalších), súborový server na inom atď. Na klastroch serverov WordPress je pekné, že ich možno teoreticky škálovať na neurčito. Neexistuje žiadny absolútny limit toho, ako veľký môže klaster rásť (aspoň teoreticky existujú praktické obmedzenia.)
Klastre majú ďalšiu výhodu: sú skvelé pre redundanciu a vyrovnávanie záťaže. Ak by sa vaša stránka rozrástla do impozantných rozmerov, možno by potrebovala desať webových serverov, pred ktorými by bol umiestnený nástroj na vyrovnávanie záťaže, ktorý rozhoduje, na ktorý webový server poslať jednotlivé požiadavky. Ak jeden z webových serverov zlyhá, nástroj na vyrovnávanie zaťaženia môže jednoducho odosielať požiadavky na ostatné webové servery, kým sa to neopraví. Klastre sú škálovateľné, odolné a schopné rásť, aby vyhovovali potrebám aj tých najväčších webových stránok WordPress.