Dokáže ChatGPT vyriešiť matematické problémy? Odporúčané postupy, pluginy a alternatívy

Calvin Wankhede / Android Authority

Od písania esejí po kódovanie zdanlivo neexistuje nič, čo by moderné chatboty s umelou inteligenciou ako ChatGPT a Microsoft Copilot nedokázali. Ale aj keď sa na povrchu zdajú neobmedzené, rozhodne nie sú dokonalé. Po prvé, títo chatboti majú tendenciu robiť faktické chyby, keď hovorí o nejasnom alebo menej známom téme. Rovnako ste možno počuli, že ChatGPT nie je príliš zbehlý v riešení matematických problémov.

Poďme si teda v tomto článku rozobrať matematické schopnosti ChatGPT a zistiť, či by ste mali chatbotovi v tejto oblasti veriť.

Dokáže ChatGPT vyriešiť matematické problémy?

Áno, ChatGPT dokáže vyriešiť základné matematické problémy, ale nie je na to navrhnutý. Ak sa spýtate na jednoduché otázky ako „Čo je 13+33“, je pravdepodobné, že dostanete správnu odpoveď. Odporúčam však nedôverovať chatbotovi, že presne vyrieši pokročilé matematické problémy, ako sú diferenciálne rovnice. Je to preto, že ChatGPT má tendenciu reagovať extrémne sebavedomým spôsobom, ktorý na prvý pohľad vyzerá úplne správne. Tieto odpovede však môžu niekedy obsahovať chyby rôzneho stupňa, veľké aj malé, ktoré je nesmierne ťažké zachytiť alebo dokonca postrehnúť.

ChatGPT dokáže vyriešiť iba základné matematické problémy, ale nie je zďaleka tak spoľahlivý ako kalkulačka.

Čítať:  Najbežnejšie problémy Samsung Galaxy Watch 4 a ako ich opraviť

Aby ste pochopili prečo, stojí za to najskôr preskúmať, ako ChatGPT funguje. Pod kapotou je chatbot poháňaný GPT-3.5, model strojového učenia, ktorý bol iba explicitne trénovaný pre generovanie textu ako človek.

ChatGPT bol trénovaný na obrovskom textovom dátovom súbore, ktorý náhodou zahŕňal webové stránky ako Wikipedia, výskumné práce a možno aj učebnice matematiky. Tento tréningový proces umožňuje ChatGPT skladať jednotlivé slová dohromady a vytvárať vety a prípadne odseky. Nebol však výslovne trénovaný na vykonávanie matematických operácií alebo výpočtov. Takže skôr než hovoriť, že to nemôže vyriešiť matematický problém, ChatGPT často odpovie úplne vymysleným (ale vierohodne znejúcim) riešením. Pôsobí to presvedčivo len preto, že chatbot zvládol umenie napodobňovania ľudskej reči.

Mali by ste používať ChatGPT na riešenie matematických problémov?

Calvin Wankhede / Android Authority

Veľké jazykové modely získali určitú logickú schopnosť vďaka obrovskému množstvu dát, ktoré majú tendenciu spotrebovávať počas tréningového procesu. Toto je známe ako „emergentné správanie“ v generatívnej AI. Táto logická schopnosť však nie je ani spoľahlivá, ani konzistentná, takže v súčasnej dobe nie je možné veriť ChatGPT v nejazykových úlohách.

Našťastie môžete zlepšiť schopnosť ChatGPT riešiť matematické problémy, ak ste ochotní zaplatiť za predplatné ChatGPT Plus. Úroveň 20 USD za mesiac odomyká prístup ku GPT-4 – novšiemu jazykovému modelu s lepšími matematickými a logickými schopnosťami.

ChatGPT Plus v kombinácii s pluginom Volfrám robí chatbota zbehlého v riešení matematických problémov.

Čítať:  Pozdravte SlickGPT – lepšie používateľské rozhranie pre ChatGPT – podnikanie

Podľa tvorcu ChatGPT OpenAI, GPT-4 boduje vysoko na akademických testoch ako SAT Math a AP Physics. Neprekvapivo sa však umiestnil na 43. až 59. percentile účastníkov testu v kurze AP Calculus BC. To znamená, že chatbot bude fungovať horšie ako priemerný vysokoškolský študent, aspoň pokiaľ ide o riešenie problémov s počtom.

To však nie je všetko. Matematické schopnosti chatbotu môžeme ďalej zlepšovať pomocou pluginov. Už máme prehľad najlepších pluginov ChatGPT, ale Wolfram je naše najlepšie odporúčanie pre matematiku a logické uvažovanie. Kombinuje výpočtový engine Volfrám Alpha so schopnosťou ChatGPT vysvetliť zložité koncepty v jednoduchej angličtine. S týmto pluginom by mal ChatGPT vyriešiť väčšinu matematických problémov s rozumnou presnosťou.

Aké sú niektoré alternatívy k ChatGPT na riešenie matematických rovníc?

Plugin ChatGPT Volfrám

Ak sa snažíte riešiť matematické problémy do školy, možno nebudete chcieť za ChatGPT Plus a možnosť používať pluginy zarábať viac ako 20 $ mesačne. V takom prípade by ste mali chatbota úplne odstrániť a použiť inú službu, ktorá je navrhnutá na riešenie matematických problémov.

Napríklad, Volfrám Alpha voľná vrstva môže vyriešiť všetky druhy matematických problémov, od jednoduchej lineárnej algebry po diferenciálnej rovnice. Nielen to, môžete sa tiež pýtať na otázky súvisiace s anatómiou a získať informácie o chemických zlúčeninách. Jedinou nevýhodou je, že to nie je tak ukecané alebo ukecané, takže sa nedočkáte siahodlhých odpovedí alebo vysvetlení. To znamená, že tento prístup môžete preferovať, pretože ChatGPT môže niekedy vydať dlhú odpoveď, keď vás zaujíma iba konečný výsledok.

Čítať:  14 spôsobov, ako vyriešiť problém čiernej obrazovky s kurzorom v systéme Windows 11

Tiež by som odporučil preveriť Aplikácia Photomath — umožňuje skenovať ručne písané problémy a dokonca poskytuje riešenie krok za krokom. Okrem toho sme tiež dali dohromady zbierku alternatív ChatGPT, ale mali by ste vedieť, že väčšina z nich nie je optimalizovaná ani pre matematické problémy.

Komentáre

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE