Dôležité KPI SEO, o ktorých musíte podávať správy

Aké dôležité je podávať správy o určitých metrikách SEO? Na čo sa mám zamerať pri podávaní správ?

Kľúčové ukazovatele výkonu SEO (alebo KPI SEO) sú dôležité metriky, ktoré merajú výkon v porovnaní s cieľmi. Zahŕňajú veci ako miera odchodov, čas strávený na stránke, počet stránok zobrazených na reláciu atď.

Je dôležité sledovať určité KPI v priebehu času, pretože poskytujú cenné informácie o vašej výkonnosti. Aj keď existuje niekoľko spôsobov, ako merať svoj úspech, existujú kľúčové ukazovatele výkonu, ktoré chcete zahrnúť, aby ste poskytli čo najlepší a najúplnejší obraz o svojom úspechu.

Správne podávanie správ pomocou správnych KPI na rozprávanie vášho príbehu je kritickým faktorom, ktorý vám môže pomôcť získať (alebo stratiť) klientov a oznámiť efektívnosť vašej stratégie vášmu šéfovi.

Návštevnosť z organického vyhľadávania

Prehľady služby Google Analytics nám ukazujú, že každý deň získavame čoraz viac návštev z organických zdrojov. Vieme, že naším cieľom je zvýšiť počet ľudí prichádzajúcich na našu webovú stránku, ale čo to presne znamená?

Tento KPI meria, koľko návštev prichádza na váš web z vyhľadávačov. Je to jeden z najdôležitejších KPI na meranie, pretože ukazuje, či sa vaše úsilie vypláca. Chcete zvýšiť počet organických relácií.

Ak pracujete so službou Google Analytics, môžete jednoducho sledovať denné organické relácie v návštevnosti svojich stránok. Potom uvidíte, ako sa počet relácií mení v čase, a dozviete sa, ako koreluje s celkovým počtom relácií.

Výsledný súhrnný prehľad ukáže, ako sa v priebehu času menil počet organických návštev.

Celková viditeľnosť vyhľadávania

Viditeľnosť vo vyhľadávaní je jednou z tých metrík, ktoré môžu zlepšiť alebo narušiť vašu prítomnosť na internete. Ak chcete optimalizovať svoje webové stránky, poznanie tejto metriky vám môže pomôcť určiť, či vaše úsilie funguje.

Google Search Console poskytuje nástroj s názvom „viditeľnosť vyhľadávania“. Pomocou tohto nástroja môžete skontrolovať, ako často sa váš web zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania. Môžete to urobiť zadaním konkrétnych kľúčových slov do poľa nad grafom.

Celkový počet návštev vašich webových stránok za mesiac sa označuje ako „zobrazenia“, zatiaľ čo percento tých návštev, ktoré skutočne vedú ku konverziám, sa označuje ako „miera prekliknutia“. Dobrým spôsobom, ako premýšľať o skóre viditeľnosti vyhľadávania, je to, že predstavujú pomer zobrazení a miery prekliknutia.

Na základe týchto informácií ich môžete použiť na meranie účinnosti vašej optimalizačnej stratégie. Ak sa napríklad snažíte dosiahnuť vysoké hodnotenie pre kľúčové slovné spojenie, ktoré nedosahuje dobrú konverziu, môžete zvážiť zníženie časti rozpočtu na platenú reklamu a namiesto toho sa zamerať na zlepšenie hodnotenia v organickom vyhľadávaní.

Odkazy Späť na vašu stránku

Odkazy sú jednou z najdôležitejších metrík pre profesionálov v obsahovom marketingu a SEO expertov. Predstavujú počet prichádzajúcich pripojení na váš web.

Neexistuje však jediný faktor, ktorý by určoval, ako vysoko sa webová stránka umiestni vo vyhľadávačoch. Odkazy však naďalej zostávajú hlavným faktorom.

Kvalita odkazov je ďalším zásadným faktorom, ktorý ovplyvňuje celkový výkon webovej stránky. Ak chcete zvýšiť návštevnosť a konverzie, má zmysel zamerať sa na zarábanie odkazov z relevantných stránok. Týmto spôsobom budete mať prospech zo zvýšenej expozície a povedomia o značke.

Čítať:  John Mueller diskutuje o používaní kľúčových slov a ich vplyve na hodnotenie

Čo však znamená „relevantné“? A ako viete, či je odkaz dobrý alebo zlý?
Identifikácia kvalitných zdrojov odkazov je dôležitá, pretože to môže znamenať rozdiel medzi tým, či sa odkaz započítava alebo nezapočítava do hodnotenia vašej stránky Google.

Vo všeobecnosti je kvalita lepšia ako kvantita. Môžete mať jeden alebo dva kvalitné odkazy zodpovedné za vyššie hodnotenie, zatiaľ čo väčšie množstvá môžu viesť len k malému zlepšeniu.

Vaša celková organická MP (miera prekliknutia)

Pojem „organická MP“ označuje percento ľudí, ktorí kliknú na organický záznam vašej webovej lokality v porovnaní s tými, ktorí kliknú na platené záznamy. Ide o jednu z najdôležitejších metrík na meranie výkonnosti vašich reklám.

Nízka organická MP naznačuje, že vaše kľúčové slová nekonvertujú na predaj. Možno budete chcieť zvážiť prepracovanie znenia reklamy alebo prerozdelenie rozpočtu. Google hovorí, že nepoužíva CTR ako signál hodnotenia.

Pravdou však je, že presne nevieme, aké faktory ovplyvňujú CTR. V hre môžu byť desiatky premenných vrátane kvality obsahu na vašej stránke, typu vyhľadávaných dopytov, počtu vyhľadávaní výrazu atď.

Aby sa veci ešte viac skomplikovali, Google často mení svoj algoritmus, čo znamená, že niektoré údaje používané na určovanie miery prekliknutia môžu byť zastarané.

Miera prekliknutia je však užitočná, pretože nám poskytuje prehľad o výkonnosti našich stránok. Ak zistíte, že vaša priemerná MP je nízka, môžete zistiť prečo a podniknúť kroky na jej zlepšenie.

Akú veľkú návštevnosť značky získavate

Návštevnosť značky je návštevnosť pochádzajúca od ľudí, ktorí hľadajú váš produkt/službu, pretože vás našli prostredníctvom vyhľadávača. Tento typ návštevnosti je veľmi dôležitý pre značky, ktoré sú tu už nejaký čas. U svojich zákazníkov si vybudovali dôveru a teraz sa snažia premeniť týchto návštevníkov na predaj.

V mnohých prípadoch nie je možné s istotou zistiť, či niekto na vašu značku narazil organicky alebo prostredníctvom platenej reklamy. Existujú však spôsoby, ako to zistiť. Ak napríklad používate sledovanie UTM pre všetky svoje platené reklamy, nemali by ste mať pri používaní služby Google Analytics príliš veľké problémy, pokiaľ ide o sledovanie, odkiaľ pochádza návštevnosť vašej značky.

Rovnaký nástroj môžete použiť aj na to, aby ste zistili, či vaše publikum časom rastie alebo sa zmenšuje. Ak si všimnete trend, možno budete chcieť zmeniť svoju marketingovú stratégiu.

Aká je vaša celková miera odchodov?

Miera odchodov je jednou z najdôležitejších metrík na sledovanie na vašej webovej lokalite, pretože nám hovorí, koľko ľudí kliká preč z našich stránok bez toho, aby sa na ne pozreli. Nízka miera odchodov zvyčajne znamená, že poskytujeme veľkú hodnotu a naši zákazníci sú s našimi produktmi spokojní. Vysoká miera odchodov by však mohla znamenať, že sme stratili potenciálnych zákazníkov.

V skutočnosti však neexistuje ideálna miera okamžitých odchodov, pretože veci sa môžu líšiť. Napríklad obchody s elektronickým obchodom majú často vyššiu mieru odchodov, pretože nie vždy ponúkajú bezplatné skúšobné verzie alebo náklady na dopravu. Iné odvetvia, ako sú financie, poisťovníctvo a nehnuteľnosti, môžu mať vyššiu mieru odchodov, pretože majú tendenciu predávať komplexné produkty, pri ktorých kupujúci chcú pred rozhodnutím viac informácií.

Ak viete, prečo niektoré z vašich stránok poskakujú, môžete tomu prispôsobiť svoju stratégiu. Ak chcete zistiť, ktoré stránky nedosahujú dobrú konverziu, môžete použiť sekciu Tok správania v službe Google Analytics. V tomto prípade sa budete chcieť uistiť, že vstupné stránky sú optimalizované pre konverzie a že popisy produktov sú dostatočne presvedčivé, aby ľudí zaujali.

Môžete sa tiež pozrieť na výkonnosť každej jednotlivej stránky a určiť, či sa oplatí ďalej optimalizovať. Na niektorých stránkach s vysokou mierou odchodov môžu chýbať kľúčové veci, ako napríklad tlačidlo s výzvou na akciu alebo jasná štruktúra cien.

Čítať:  eBay SEO: 4 oblasti na optimalizáciu, aby sa vaše záznamy na eBay raketovo zvýšili

Aké je priemerné trvanie relácie vašich návštevníkov?

Metriky trvania relácie vám povedia, ako dlho ľudia celkovo strávia na vašom webe – čo môže zahŕňať čas strávený na vašej domovskej stránke, inej stránke alebo dokonca na viacerých stránkach. Ak niekto strávi na vašej stránke menej ako 30 sekúnd, je pravdepodobné, že nenašiel to, čo chcel.

Priemerná dĺžka relácie na stolných zariadeniach je približne 34 sekúnd. Na mobilných zariadeniach však klesne len na 22 sekúnd. Tento rozdiel sa môže zdať malý, ale je významný, pretože naznačuje, či je vaša stránka optimalizovaná pre správne kľúčové slová.

Ak je teda priemerné trvanie relácie menej ako 30 sekúnd, pravdepodobne máte jeden z dvoch problémov:

  • Optimalizovali ste svoju stránku pre nesprávne kľúčové slová;
  • Váš obsah nie je dostatočne zaujímavý, pútavý alebo užitočný na to, aby zaujal návštevníkov.

Ak chcete zistiť, ktorý problém sa vás týka, začnite preskúmaním cesty používateľa a získajte informácie o tom, ako môžete zlepšiť svoje stránky. Potom sa pozorne pozrite na údaje za číslami. Ktoré relácie ľudia úspešne absolvovali? Koľkokrát sa odrazili od vašej stránky? Aké percento týchto návštev s okamžitým odchodom viedlo ku konverziám?

Čo presne sú KPI SEO?

KPI optimalizácie pre vyhľadávače sú kvantitatívne hodnoty používané na meranie úspešnosti úsilia jednotlivca v oblasti SEO a výkonu v rámci konkrétneho kanála. Poskytujú údaje o tom, ako sa konkrétnej kampani darilo za určité časové obdobie, ako napríklad počet kľúčových slov hodnotených za každý mesiac, počet jedinečných návštevníkov za deň alebo priemerná pozícia pre kľúčové slovo.

Tieto čísla poskytujú obchodníkom jasný obraz o tom, čo fungovalo a čo nefungovalo v danom časovom rámci.

Kľúčovou metrikou, ktorú musí každý marketér poznať, je „organická návštevnosť“, ktorá meria objem návštevnosti, ktorá prišla priamo na váš web prostredníctvom vyhľadávacích nástrojov ako Google, Bing, Yahoo! atď. Zahŕňa platené aj neplatené zdroje.

Organická návštevnosť je kritická, pretože predstavuje skutočnú hodnotu vášho webu a umožňuje vám lepšie pochopiť, koľko peňazí generujete svojou online prítomnosťou.

Aké sú výhody sledovania SEO KPI?

Ak chcete optimalizovať svoje stránky pre vyhľadávače, pomôže vám vedieť, čo tieto vyhľadávače hľadajú. Existuje mnoho rôznych typov kľúčových slov a každý typ kľúčového slova má inú váhu. Pochopenie toho, akú návštevnosť každé kľúčové slovo prináša na vašu stránku, vám umožní lepšie sa rozhodnúť, kam zamerať svoje úsilie. Možno zistíte, že jedno konkrétne kľúčové slovo privádza viac návštevníkov ako iné. Ak nesledujete svoje údaje, nebudete vedieť, či sa oplatí investovať prostriedky do optimalizácie pre daný termín.

Musíte tiež pochopiť, ako dobre fungujú vaše súčasné stratégie SEO. Máte dostatok návštev od ľudí, ktorí hľadajú konkrétne výrazy? Vidíte v určitých časoch dňa prudké nárasty vo vyhľadávaní? Tieto štatistiky vám pomôžu identifikovať príležitosti na zlepšenie hodnotenia a zvýšenie návštevnosti.

Nakoniec, vedieť, ako si vaši konkurenti vedú, je nevyhnutné, aby ste si udržali náskok pred hrou. Porovnaním svojej výkonnosti s rovesníkmi sa môžete dozvedieť, čo najlepšie funguje pre vaše publikum, a získať prehľad o tom, aké zmeny musíte urobiť, aby ste udržali krok s konkurenciou.

SEO KPI vám umožňujú merať SEO ROI

Existuje mnoho spôsobov, ako vypočítať návratnosť investícií do marketingu. Niektorí ľudia uprednostňujú metódu „pomer priamych nákladov a výnosov“, zatiaľ čo iní radi používajú prístup „ceny za akvizíciu“. Bez ohľadu na metriku, ktorú si vyberiete, vám pomôže vedieť, koľko peňazí miniete na jednotlivé kampane. Ak nemáte prístup k presným údajom o svojich kampaniach, možno by ste mali zvážiť investíciu do softvéru pre dashboard SEO.

Čítať:  V prípade súborov Sitemap alebo súborov Sitemap nebude Google zobrazovať podrobnosti o stránkach priamo v Search Console

Tieto nástroje vám pomôžu sledovať váš pokrok a merať váš úspech. Ponúkajú podrobné správy, grafy a tabuľky, ktoré presne ukazujú, čo fungovalo a čo nie. Okrem toho môžete jednoducho porovnávať rôzne ukazovatele výkonnosti na viacerých kanáloch, ako sú sociálne médiá, platené reklamy a organická návštevnosť.

Môžete sa napríklad pozrieť na počet konverzií vygenerovaných konkrétnou reklamnou kampaňou a zistiť, či sa časom zvýšil. Alebo môžete analyzovať sumu vynaloženú na potenciálneho zákazníka alebo predaj a porovnať ju s predchádzajúcimi mesiacmi. Týmto spôsobom môžete identifikovať trendy a podľa nich vykonať úpravy.

Umožňujú vám tiež identifikovať príležitosti na zlepšenie

Vyhľadávače sa neustále menia, vyvíjajú a prispôsobujú, aby držali krok s tým, ako ľudia dnes využívajú technológie. Zatiaľ čo niektoré zmeny sú prospešné, iné môžu spôsobiť problémy firmám, ktoré sa snažia zabezpečiť, aby ich stránka fungovala dobre vo viacerých kanáloch.

Ak chcete vedieť, čo funguje a čo nie, musíte sa pozrieť viac ako len na počet kľúčových slov, podľa ktorých hodnotíte. Musíte presne pochopiť, prečo sú tieto čísla tam, kde sú.

Najlepšie je začať s nástrojmi na analýzu vyhľadávania. Tieto programy vám umožňujú presne vidieť, ako sa vaša návštevnosť z vyhľadávania vyvíja v priebehu času, vrátane konverzií a generovaných výnosov. Pomôžu vám identifikovať príležitosti na zlepšenie a určiť oblasti, v ktorých sú vaše marketingové kampane úspešné a kde zlyhávajú.

Pomocou KPI SEO môžete tiež merať pokrok oproti stanoveným cieľom

Kľúčom k úspešnému SEO nie je len optimalizácia stránky, ale aj meranie úspechu. Ak neviete, ako dobre ste na tom, nie je možné dosiahnuť zlepšenie. Musíte pochopiť, čo funguje a čo nie. A musíte vedieť, či vás tieto snahy približujú k dosiahnutiu vašich obchodných cieľov a zámerov. Skrátka, musíte merať pokrok oproti stanoveným cieľom.

Služba Google Analytics vám umožňuje sledovať správanie návštevníkov vo viacerých kanáloch vrátane mobilných zariadení, stolných počítačov, tabletov a prehliadačov. Keď používate GA, uvidíte údaje, ako napríklad odkiaľ návštevníci prichádzajú, ako dlho strávia na vašom webe a aké akcie vykonajú po príchode. To vám pomôže identifikovať vzory a trendy v rámci vášho publika, čo vám umožní zacieliť na určité publikum a podľa toho optimalizovať vaše kampane.

SEO KPI môžete použiť na uprednostnenie svojho SEO úsilia

Google Analytics je jedným z tých nástrojov, ktoré musí používať každý obchodník. Nie je však vždy ľahké pochopiť, ako určiť priority úsilia v rámci nástroja.

Aj keď existuje mnoho rôznych spôsobov, ako sa pozrieť na výkonnosť stránky, sledovanie tých správnych je kľúčom k určeniu, kde stráviť čas a úsilie. Ak napríklad nepoznáte rozdiel medzi zdrojmi návštevnosti a sprostredkovateľmi, môže sa stať, že strávite hodiny snažením sa zistiť, prečo sú vaše miery odchodov vysoké.

Aby toho nebolo málo, mohli by ste míňať zdroje na veci, ako sú kampane AdWords, ktoré nefungujú, pretože ste správne nesledovali konverzie.
Dobrou správou je, že keď už zvládnete základy, je ľahšie začať sa zaoberať zložitejšími problémami.

Napríklad budete chcieť sledovať konverzné cesty, aby ste videli, ako sa návštevníci pohybujú po vašej lokalite. Budete tiež chcieť mať prehľad o úspechu vašich príspevkov na sociálnych médiách, pretože často vedú k odporúčaniam. Okrem toho budete chcieť venovať pozornosť svojim najobľúbenejším vstupným stránkam. Toto sú miesta, kam ľudia chodia, keď sa dostanú na vašu stránku z iného zdroja.

Meranie efektivity vášho obsahu

Meranie efektívnosti vášho obsahu je zaujímavá metrika, pretože ide o optimalizáciu obsahu nielen na dobré umiestnenie vo vyhľadávačoch, ale aj na dosiahnutie cieľov spoločnosti pre tento obsah a dosiahnutie merateľného úspechu.

Ak priemerné tímy pre obsah vytvoria obsah, ktorý dosiahne 10 % ich cieľov (napríklad), 10 % ich obsahu sa úspešne zverejní, zoptimalizuje a doručí. Čo sa však stane so zvyšnými 90%? Ako vedia, či ich úsilie dosahuje svoje ciele?

Čítať:  Štyri výkonné rámce tém WordPress, o ktorých by ste mali vedieť

Efektivita obsahu je skvelý spôsob, ako merať efektivitu vašej obsahovej stratégie. Tieto údaje môžete použiť na vyhodnotenie výkonu vášho tímu v porovnaní s cieľmi, identifikáciu príležitostí na zlepšenie a sledovanie pokroku v priebehu času.

Ak chcete zvýšiť efektivitu svojho programu obsahového marketingu, zvážte implementáciu informačného panela efektívnosti obsahu. Tieto informačné panely poskytujú jednoduché metriky, ako je celkový zverejnený obsah, percento obsahu, ktorý dosiahol cieľ, a priemerné náklady na vyrobený kus obsahu.

Môžete dokonca nastaviť upozornenia na základe konkrétnych KPI. Môžete napríklad dostávať e-mailové upozornenia vždy, keď váš obsah nedosiahne určitú hranicu. Alebo možno chcete byť upozornení zakaždým, keď vytvorenie vášho obsahu bude stáť viac ako 100 000 USD.

Pozrite sa na nových a vracajúcich sa používateľov

Noví a vracajúci sa používatelia sú bežnou metrikou, pretože reprezentujú návštevnosť, ktorá môže viesť k skutočným predajom. Nie je to však najlepší ukazovateľ toho, či si niekto niečo kúpi.

Noví a vracajúci sa používatelia nekorelujú dobre, pokiaľ ide o mieru konverzie. prečo? Nie je to preto, že existuje magický počet návštev vedúcich k predaju. Namiesto toho je to skôr preto, že je zahrnutých príliš veľa premenných.

Ak sa produkt predáva online, potom sa chcete uistiť, že vaša vstupná stránka je niečo, čo privedie ľudí ku konverzii. Ak budete pokračovať v konverzii, môžete pokračovať v predaji produktov danej osobe.

Na druhej strane, ak nekonvertujete ľudí, nebudete sa chcieť obťažovať posielaním e-mailov alebo spätnou väzbou neskôr. Ak sa odošle 15 000 e-mailov a iba 500 z nich sa zmení na predplatiteľa, potom je to zbytočné úsilie.

Okrem zaistenia toho, že vaša vstupná stránka skutočne funguje, musíte zvážiť aj cenu produktu, jeho kvalitu, načasovanie e-mailovej kampane, nákupný cyklus zákazníkov a ďalšie atribúty. Všetky tieto faktory sa môžu pridať do konečného percenta konverzie.

Je ľahké preskúmať počet návštev a vyhlásiť, že predstavujú jednotlivé predaje. Nie vždy to však takto vyjde. Je zriedkavé, že ide o presný pomer úsilia k predaju 1:1.

Použitie priemerného času na stránke ako indikátora

Priemerný čas na stránke sa zdá byť jedným z tých kľúčových ukazovateľov výkonu, ktoré nie sú jednoduché, pokiaľ ide o meranie efektivity vášho obsahu na rôznych webových stránkach.

V skutočnosti však existujú limity, ktoré si musíte uvedomiť, aby ste neboli nepresní vo svojich meraniach.

Aj keď sa používa priemerný čas na stránke na zobrazenie toho, koľko času ľudia trávia pozeraním vášho obsahu, nevysvetľuje to nič o skutočnej interakcii.
Priemerný čas na stránke návštevníka musí byť odôvodnený údajmi, aby ste ho mohli použiť ako KPI.

Ak napríklad používate priemerný čas na stránke, musíte vylúčiť okamžité odchody. A problém s tým je, že je to veľmi špecifické pre určité situácie.

Je teda nemožné ho použiť ako spoľahlivý indikátor bez zohľadnenia všetkých premenných pre každú stránku, pretože sa môžu líšiť od stránky k stránke a príspevku k príspevku.

Správne KPI pre SEO pomáhajú klientovi lepšie pochopiť vaše vlastné úsilie

A to všetko je súčasťou hry SEO: uistite sa, že váš klient presne rozumie tomu, kde sa vaše úsilie končí a kde začína jeho úspech.

Bez správnych KPI SEO by ste boli stratení bez príbehu. Môžete mať nárast počtu, ale čo je príčinou nárastu týchto čísel?

Aká časť vášho úsilia vedie k úspechu vašich optimalizácií?

Príbeh, ktorý rozprávate, môže znamenať rozdiel medzi obnovením zmluvy a zrušením zmluvy.

Kedy plánujete použiť správne KPI SEO na rozprávanie vlastného úspešného príbehu?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE