Cloud computing – skupina výpočtových zdrojov, ktorá nie je taká náchylná na výpadky, keďže dáta nie sú uložené iba na jedinom počítači – sa javila ako posledná odpoveď na digitálne zraniteľnosti. Cloud computing však nie je bez obmedzení.
Tu pomáha edge computing. Pozrime sa bližšie na vzťah medzi edge computingom a cloud computingom a kde je jeho najväčší potenciál v rámci Technology Management.
Ako sa Edge Computing a Cloud Computing líšia?
Keď porovnáte edge computing s cloud computingom, uvidíte, že spolu celkom úzko súvisia; edge computing je v istom zmysle spôsob, ako pomôcť cloud computingu.
Cloud
Cloud computing je všeobecný pojem pre distribuovaný súbor výpočtového výkonu, ktorý vám umožňuje spúšťať aplikácie a služby. Existujú dva typy cloudov: verejné a súkromné.
Vďaka privátnemu cloudu si môžete vytvoriť svoj vlastný bezpečný cloud vo vašej firme (zvyčajne v dátovom centre alebo serverovni). Je to skupina serverov, ktoré sa kombinujú, aby vytvorili svoj vlastný fond zdrojov.
Verejný cloud je najznámejší, pretože sa v ňom prihlásite na odber cloudových zdrojov Microsoft, Amazon, Google alebo iných. Tieto sú obzvlášť populárne, najmä u ľudí pracujúcich na diaľku. Vďaka verejnému cloudu môžu zamestnanci pristupovať k dokumentom a ďalším potrebným aktívam odkiaľkoľvek s internetovým pripojením na takmer akomkoľvek zariadení.
Hrana
Edge computing vykonáva spracovanie a analýzu údajov v blízkosti okraja siete, v bode, kde sa údaje zhromažďujú. To znamená, že do cloudu sa odosiela oveľa menej údajov; namiesto toho lokálne okrajové zariadenie spracováva údaje a do cloudu odosiela iba súhrnné údajové body (namiesto všetkých nespracovaných údajov).
Dáta putujúce vašou sieťou sú ako výlet: Akákoľvek komunikácia s aplikáciou alebo databázou je spiatočná cesta od zariadenia k zdroju údajov a späť do zariadenia. Edge computing robí túto spiatočnú cestu rýchlejšou, pretože dáta nemusia cestovať tak ďaleko. Znižuje tiež latenciu (pomalosť) a množstvo šírky pásma siete potrebnej na odosielanie údajov.
Kde Edge Computing vznikol
Edge computing vznikol vďaka internetu vecí (IoT).
Rýchle vysvetlenie internetu vecí: Mnohé zariadenia v našich podnikoch a v našom každodennom živote majú teraz senzory, ktoré produkujú dáta. Táto sieť senzorov je bežne známa ako IoT. Údaje a reakcie v reálnom čase sú v situáciách internetu vecí nevyhnutné. Ak spracovanie údajov trvá dlho, môžu sa rýchlo stať príliš starými, a teda nepoužiteľnými.
Edge computing bol navrhnutý na vyriešenie tohto problému.
Ďalšie čítanie: 7 krokov k vypracovaniu plánu obnovy IT po havárii
Edge Computing v akcii
Povedzme, že ste výrobná spoločnosť. Máte inteligentné výrobné zariadenia, čo znamená, že k nim boli pridané zariadenia internetu vecí, aby sa začali zhromažďovať údaje o vašich strojoch.
Ak by ste vzali všetky tieto údaje IoT a poslali ich do cloudu, dominovali by v sieti, pretože zbierate toľko údajov o vašich strojoch: aktuálna prevádzková teplota, aktuálny prevádzkový čas, koľko miniaplikácií vytvára, obsah vlhkosti v miniaplikáciách, úloha, na ktorej sú spustené, atď. Šírka pásma siete Wide Area Network.
S edge computingom, namiesto odosielania tak obrovského množstva informácií späť do dátového centra na mieste alebo do cloudu, okrajové zariadenia vykonávajú časť spracovania v bode, kde sa dáta generujú. Je to oveľa rýchlejšie riešenie.
Edge Computing & Technology Management
S rozmachom internetu vecí a inteligentných zariadení sa edge computing objavuje v konverzáciách o technológiách častejšie, ale pravdepodobne tak skoro nenahradí vaše dátové centrum.
Pre väčšinu firiem má stále zmysel mať jednu primárnu dátovú skriňu, dátové centrum alebo kompletné dátové centrum. Spoločnosti stále potrebujú posielať zálohy dát na obnovu po havárii do sekundárneho dátového centra alebo cloudu a edge computing to nenahradí. Zrazu nebudete mať všetky údaje zo servera rozložené na každom zariadení.
Edge computing tiež pravdepodobne nie je náhradou za verejný cloud. Je to jednoducho iný spôsob, akým spoločnosti s extrémnym množstvom údajov spracúvajú tieto údaje na efektívne využitie siete.
Edge computing môže, ale nemusí byť potrebný pre vaše podnikanie. V tom môže pomôcť poskytovateľ správy technológií, ako napríklad Elevity. Ak ste malý podnik, cloud computing vám pravdepodobne dobre poslúži – aj väčším spoločnostiam bude cloud slúžiť dobre. Závisí to od rozsahu vašich zdrojov údajov a spracovania.
Nech je to akokoľvek, naši odborníci prediskutujú vaše potreby a vaše ciele a vyhodnotia najlepšiu technologickú možnosť pre vaše podnikanie, pričom budú mať na zreteli efektivitu a bezpečnosť.