Fairphone 5 uvedený na trh za 699 EUR s 8-ročnou podporou zabezpečenia

Zdroj: Fairphone

Holandský výrobca smartfónov Fairphone odhaľuje svoju najnovšiu ponuku, Fairphone 5, a pokračuje vo svojom záväzku k etickému získavaniu zdrojov a opraviteľnosti. Zariadenie bude uvedené na trh 14. septembra v Európe za 699 EUR v eurozóne alebo 619 GBP v Spojenom kráľovstve.

Spoločnosť neplánuje uvoľniť telefón v Spojených štátoch a ďalších svetových regiónoch. Len nedávno bol Fairphone 4 uvedený na trh v USA za 599 dolárov.

Fairphone 5 bude mať dynamický OLED displej s uhlopriečkou 6,46 palca s obnovovacou frekvenciou 90 Hz a rozlíšením 1224 x 2770. Obsahuje tiež duálny 50-megapixelový zadný fotoaparát a 50-megapixelový selfie fotoaparát v dierovanom výreze. Telefón umožňuje rozlíšenie videa 4K so spomaleným pohybom až 240 snímok za sekundu.

Fairphone kladie dôraz na udržateľnosť a opraviteľnosť. Fairphone 5 sa môže pochváliť 10 opravnými modulmi a umožňuje individuálnu výmenu zadných kamier a slotov pre SIM/SD karty s cieľom predĺžiť životnosť zariadenia a obmedziť elektronický odpad.

Zariadenie má tiež užívateľsky vymeniteľnú batériu s kapacitou 4 200 mAh, ktorá podporuje nabíjanie 30 W a vydrží až 1 000 nabíjacích cyklov. Softvér Fairphone 5 je rovnako pôsobivý a sľubuje aspoň päť hlavných aktualizácií Androidu nad rámec Androidu 13 a až osem rokov bezpečnostných záplat, čo potenciálne predlžuje použiteľnosť do roku 2031 a niekoľko rokov navyše.

Zdroj: Fairphone

Rovnako ako u predchádzajúcich Fariphones, Fairphone 5 tiež podporuje de-googled aplikácie a alternatívne OS – Murena OS – de-googled fork Androidu.

Pod kapotou Fairphone 5 je umiestnená čipová sada Qualcomm zameraná na podniky, QCM6490, sprevádzaná 8 GB RAM a 256 GB rozšíriteľného vnútorného úložiska, čo poskytuje kompetentný výkon vo svojej cenovej kategórii.

Čítať:  Apple aktualizuje AirTags, aby sťažil nežiaduce sledovanie a krádež

Fairphone 5 bude k dispozícii v troch farbách – matne čiernej, nebesky modrej a priehľadnej – so zadným krytom vyrobeným zo 100% recyklovaného plastu.

„S Fairphone 5 pokračujeme v posúvaní hraníc, ktoré sme posunuli v predchádzajúcich generáciách Fairphones, a ukazujeme elektronickému priemyslu, čo je možné. Tentoraz sme spolupracovali s Qualcomm Technologies, aby sme urobili ďalší krok v našom záväzku k dlhej životnosti prijatím priemyselnej čipovej sady pre spotrebiteľský trh. Sme radi, že s nimi môžeme spolupracovať na poskytovaní dlhšej softvérovej podpory. Táto a naša jedinečná päťročná záruka znamenajú, že naši používatelia si môžu byť istí, že ich zariadenie udržíme v prevádzke tak dlho, ako to len bude možné,“ povedal Miquel Ballester, vedúci designu vo Fairphone.

Tu sú úplné špecifikácie Fairphone 5:

FairPhone 5 Špecifikácia
Modelka Fairphone 5
Zobraziť 6,46 palcový OLED, obnovovacia frekvencia 90 Hz, rozlíšenie 1224 x 2770
Fotoaparát Duálne 50megapixelové zadné kamery, 50megapixelové dierované selfie
batérie 4 200 mAh, užívateľsky vymeniteľné, 30 W rýchle nabíjanie, 1 000 cyklov
Výkon Čipová sada Qualcomm QCM6490, 8 GB RAM, 256 GB úložiska, rozšíriteľná microSD
Vodeodolnosť Stupeň krytia IP55 (odolnosť proti prachu a vode, nie úplné ponorenie)
Farby Čierna, modrá, priehľadná

Prístup Indie k sledovaniu vyvoláva kritiku zo strany občianskej spoločnosti

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE