Google: Metriky tretích strán sú nespravodlivé voči všetkým zúčastneným

Počas niekoľkých posledných dní sme informovali o tom, že John Mueller odhalil metriky tretích strán, ako sú toxické odkazy.

To podnietilo rozhodnutie Toma Cappera napísať svoj vlastný názor na túto tému Moz blog.

Vysvetlil:

„Google už nejaký čas naznačuje, že zlé („toxické“) odkazy v podstate nebudú mať negatívny vplyv na vašu stránku – aspoň v drvivej väčšine prípadov alebo možno dokonca vo všetkých prípadoch. Namiesto toho bude algoritmus údajne dostatočne inteligentný na to, aby jednoducho neaplikoval žiadnu pozitívnu výhodu z takéhoto prepojenia.

Ak je to pravda teraz, rozhodne to nebola pravda vždy. Aj dnes však mnohí SEO povedia, že tento popis nie je v súlade s ich vlastnou nedávnou skúsenosťou. Môže to byť z ich strany potvrdenie zaujatosti. Prípadne by to mohol byť prípad, keď má algoritmus Google vznikajúcu charakteristiku alebo nepriamy účinok, čo znamená, že môže byť pravda, že niečo je (alebo nie je) hodnotiacim faktorom a že to tiež ovplyvňuje hodnotenie v jednom alebo druhom smere. (Môj bývalý kolega Will Critchlow o tomto vzorci v SEO veľa hovoril a ja som písal o rozdiele medzi niečím, čo ovplyvňuje hodnotenie, a tým, že je to faktor hodnotenia.)

Či už sú odkazy ako tieto negatívne alebo len nie prospešné, je určite užitočné mať nejaké vodítka o tom, ktoré odkazy to sú. Týmto spôsobom môžete prinajmenšom uprednostniť alebo uviesť do kontextu svoje úsilie, alebo dokonca úsilie vášho konkurenta alebo úsilie vašej potenciálnej akvizície.

Čítať:  7 najlepších alternatív Clearscope k podpore organickej prevádzky v roku 2024

To je účelom metriky Spam Score od Moz a ďalších podobných metrík, ktoré teraz v tomto odvetví existujú. Je pravda, že to nie je dokonalé – v tomto priestore nemôže byť nič – pretože algoritmus Google je čierna skrinka. Rovnako ako takmer všetky metriky SEO sú veľmi často nesprávne pochopené alebo nesprávne aplikované. Skóre spamu funguje tak, že kvantifikuje spoločné charakteristiky medzi stránkami, ktoré boli penalizované spoločnosťou Google. Ako také to nie je kúzlo a je úplne možné, že stránka bude mať niektoré z týchto charakteristík a nebude penalizovaná, alebo si dokonca ani len vzdialene nezaslúži.

Odporúčame vám preto, aby ste nemonitorovali ani sa nepokúšali optimalizovať skóre spamu na svojej vlastnej stránke, pretože to pravdepodobne povedie k investíciám do vecí, ktoré, aj keď korelujú, nemajú žiadnu príčinnú súvislosť s výkonnosťou vyhľadávania alebo sankciami. Podobne to nie je užitočná metrika pre otázky, ktoré sa netýkajú korelácií s penalizáciami Google – napríklad používateľská skúsenosť stránky, jej reputácia, jej redakčná náročnosť alebo jej celková schopnosť hodnotiť.“

John vo vlákne na Twitteri vysvetlil, že hoci nemá nič proti metrikám tretích strán, časť, s ktorou bojuje (aj s nástrojmi Google), je túžba považovať ich za kontrolný zoznam.

Tieto nástroje sú v ideálnom prípade niečo, kde by ste vedeli, ako fungujú, čo zobrazujú a ako to súvisí s vašimi skutočnými cieľmi. Ak ich zjednodušíte na kontrolný zoznam, skončíte potenciálne nesprávne nasmerovaním práce a predaj ako taký je nespravodlivý voči všetkým zúčastneným.

Čítať:  Google hovorí, že pokiaľ nemáte manuálnu akciu, odstráňte súbor, od ktorého sa dištancujete, a pokračujte ďalej

Nemám nič proti takýmto metrikám tretích strán – a som si istý, že ich vytvárajú inteligentní, čestní a dobre zmýšľajúci ľudia. Časť, s ktorou bojujem (aj s našimi nástrojmi), je túžba považovať ich za svoj vlastný cieľ alebo ako kontrolný zoznam. Sú to nástroje, ktoré ideálne –…

— 🐝 johnmu.xml (osobné) 🐝 (@JohnMu) 7. júna 2022

Vždy, keď vidím „ako sa zlepšiť $METRIC“ vlákno, trochu sa krčím: toľko zbytočnej energie. Zverejňujem príspevok, aby som im povedal, že táto metrika je pre Google irelevantná? (Nie)
Vytváranie metrík je ťažké, na peniazoch záleží a nie je to vaša chyba, že sa takto používajú, ale je to stratený čas…

— 🐝 johnmu.xml (osobné) 🐝 (@JohnMu) 7. júna 2022

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE