Počas stretnutia sa jeden odborník v oblasti SEO spýtal Johna Muellera na indexovanie zamerané na mobily a na to, ako by to mohlo potenciálne pomôcť pri hodnotení stránok.
Ich hlavnou otázkou bolo: pomáha vám indexovanie na prvom mieste v mobile s hodnotením vo vyhľadávaní? Ich webové stránky sa stále prehľadávajú na pracovnej ploche robota Googlebot a nevedia zistiť, prečo neprechádzajú na mobilné zariadenia.
Prešli si dokumentáciu Google a riešenie problémov, ale nič im nenapadlo, že by bolo potrebné opraviť.
Spýtali sa tiež, či by prechod na progresívnu webovú aplikáciu a offline podpora pomohli tomuto problému.
John vysvetlil, že indexovanie zamerané na mobily nič nemení na hodnotení. Nie je to teda tak, že by ste si museli vynútiť akýkoľvek prechod na indexovanie na prvom mieste pre mobilné zariadenia. Ide čisto o indexovanie a výber obsahu, ktorý by Google použil na webovej stránke.
Z tohto pohľadu by sa o to John nestaral.
Ak ich stránka funguje dobre na mobilnom zariadení, v určitom okamihu sa prepne. Domnieva sa, že ešte stále zostalo niekoľko stránok, ktoré ešte neprešli na indexovanie zamerané na mobily.
Z veľkej časti však Google zmenil väčšinu stránok a tie, ktoré zostali, naďalej kontrolujú, či sú pripravené.
A keď si Google bude myslieť, že sú pripravení, jednoducho ich vymení. Nie je to však tak, že by ste si tam všimli nejakú zmenu v hodnotení, pokiaľ sa mobilná verzia výrazne nelíši od verzie pre stolné počítače.
A to by bol tiež dôvod, aby neprešli web na indexovanie na prvom mieste pre mobilné zariadenia.
Ak je mobilná verzia výrazne odlišná a pre svoje stránky použili prvé indexovanie pre mobilné zariadenia, potom by Google indexoval ich obsah len na základe mobilnej verzie.
Ak je v počítačovej verzii viac obsahu, potom by to jednoducho ignorovali. Z tohto hľadiska by sa to John nesnažil vynútiť.
Prechod na progresívnu webovú aplikáciu je niečo, čo sa dá urobiť, ale John si nemyslí, že by to malo vplyv na to, ako indexovanie pre mobilné zariadenia skúma web.
Zvyčajne, pokiaľ ide o progresívnu webovú aplikáciu, sú to webové stránky s rámcom JavaScript. A to spolu s tým prináša nový súbor výziev (prehľadávanie JavaScriptu).
Musíte sa uistiť, že Google skutočne vidí váš obsah, pretože JavaScript je niečo, s čím si Google zvyčajne poradí celkom dobre.
Nie je však vždy jednoduché nakonfigurovať stránku tak, aby Google zvládal vykresľovanie obsahu JavaScript – statické stránky HTML sú zvyčajne jednoduchšie.
To sa deje približne v čase 46:35 vo videu.
John Mueller prepis stretnutia
Ján (Predložená otázka) 46:35
Naša otázka znie, pomáha indexovanie na prvom mieste pre mobilné zariadenia s hodnotením vyhľadávania? Googlebot pre stolné počítače stále prehľadáva našu webovú stránku a nemôžeme prísť na to, prečo neprechádza na mobilnú verziu. Prešli sme si dokumentáciu Google a riešenie problémov, ale nič nevyskočilo. Pomohol by prechod na progresívnu webovú aplikáciu a offline podpora?
Ján (odpoveď) 46:53
Takže po prvé, indexovanie na prvom mieste na mobile nič nemení na hodnotení. Nie je to teda tak, že by ste si museli vynútiť akýkoľvek prechod na indexovanie na prvom mieste pre mobilné zariadenia. Ide čisto o indexovanie a vyberanie obsahu, ktorý by sme na webe použili.
Takže z tohto pohľadu by som sa tým netrápil. Ak váš web funguje dobre na mobilnom zariadení, v určitom okamihu sa prepne. Verím, že ešte zostali nejaké stránky, ktoré sme ešte neprepli.
Z väčšej časti sme však, hádam, väčšinu stránok vymenili a tie, ktoré zostali, naďalej kontrolujeme, keď budú pripravené. A keď si myslíme, že sú pripravené, jednoducho ich vymeníme. Nie je to ale tak, že by ste si tam všimli nejakú zmenu v rebríčku, pokiaľ sa mobilná verzia výrazne nelíši od desktopovej. A to by bol tiež dôvod, aby sme neprešli na indexovanie na prvom mieste v mobile.
A ak je mobilná verzia výrazne odlišná a pre váš web sme použili indexovanie na prvom mieste pre mobilné zariadenia, potom by sme v podstate indexovali váš obsah iba na základe mobilnej verzie. A ak je v počítačovej verzii viac obsahu, ignorovali by sme to.
A tak z tohto hľadiska by som sa to nesnažil vynucovať. Prechod na progresívnu webovú aplikáciu je niečo, čo môžete urobiť, ale nemyslím si, že by to malo vplyv na to, ako bude indexovanie zamerané na mobilné zariadenia vyzerať na vašom webe. A zvyčajne, pokiaľ ide o progresívne webové aplikácie, zvyčajne sú to webové stránky s rámcom JavaScript.
A zvyčajne to prináša celý rad ďalších výziev, ktoré s tým prichádzajú, v ktorých sa musíte uistiť, že Google skutočne vidí váš obsah, pretože JavaScript je niečo, čo zvyčajne vieme dobre vykresliť a zvládnuť. Nie je to však vždy také jednoduché ako čistá statická HTML stránka.