Google Talks o poklesoch hodnotenia v rámci domén

Počas stretnutia sa jeden odborník v oblasti SEO spýtal Johna Muellera na pokles hodnotenia, ktorý utrpel pre jednu zo svojich domén.

Ich otázka znela: Koncom januára zaznamenali masívny pokles hodnotenia ich domény. Neskôr došlo k poklesu na ďalších medzinárodných doménach.

Ďalšie domény ako at, ch, fr, es, veľa domén najvyššej úrovne. Všetko poukazuje buď na technický problém, alebo na problém so stratou dôvery Google.

Vysvetlili, že tím IT identifikoval problém s certifikátom SSL. V službe Google Search Console sa nevyskytla žiadna ručná akcia ani problém so zabezpečením.

Existuje však veľa drobných technických aspektov, ktoré boli dodatočne opravené. Potom ešte raz skontrolovali bežné chyby SEO, ako sú robots.txt, meta tagy, kanoniky, hreflang atď.

Nič nie je opravené. Je možné, že sú na správnej ceste, alebo by mali robiť niečo iné?

John odpovedal, že väčší obraz, ktorý vidíte na začiatku – jedna doména najvyššej úrovne a potom ďalšie domény v priebehu času, Johnovi naznačuje, že na webovej stránke nie je potrebné vykonať jednoduché technické vylepšenie.

Ale skôr ide o to, ako Google celkovo chápe webovú stránku.

A najmä certifikát SSL, ak SSL funguje dobre v prehliadači, potom bude fungovať dobre na indexovanie. To by nespôsobilo pokles viditeľnosti vo výsledkoch vyhľadávania.

A mnohé z vecí, ktoré už odborník na SEO spomínal, sú len drobné technické problémy.

Čítať:  Spam Google Analytics v januári

Toto sú veci, ktoré zvyčajne nespôsobujú väčšie problémy ani na webe.

Najmä ak nejde o veci, pri ktorých bol problém na webovú stránku pridaný len nedávno, neovplyvní to náhlu zmenu spôsobu zobrazovania webovej lokality vo vyhľadávaní.

Napríklad, ak by ste mali súbor robots.txt úplne nesprávny, nestal by sa prípad, že by po jednom alebo dvoch rokoch Google náhle zareagoval a povedal: „Ach, s webovou stránkou sa už nemôžeme zaoberať.“

Je to naozaj ako “To je jasný technický problém.” A to by bol technický problém od chvíle, keď ste odovzdali súbor robots.txt.

Zatiaľ čo ak neskôr časom uvidíte, že viditeľnosť webovej stránky sa celkovo mení, potom je to skôr druh širšieho typu SEO, kde by ste sa chceli pozrieť aj na rôzne témy SEO a nie čisto sa zamerajte na drobné technické vychytávky.

A je naozaj ťažké povedať – na akú konkrétnu vec by ste sa tu mali zamerať, pretože SEO berie do úvahy toľko rôznych aspektov na webe.

To sa deje približne v čase 23:51 vo videu.

John Mueller prepis stretnutia

Ján (Predložená otázka) 23:51
Uvidíme, od konca januára vidíme masívny pokles hodnotenia našej domény .de. A neskôr aj na ďalších medzinárodných doménach, ako at, ch, it, fr, es — veľa domén najvyššej úrovne. Všetko poukazuje buď na technický problém, alebo na problém so stratenou dôverou Google. IT tím identifikoval problém s certifikátom SSL. V Search Console nie sú žiadne manuálne akcie ani problémy so zabezpečením, dodatočne bolo opravených veľa menších technických aspektov. A dvakrát sme skontrolovali bežné chyby SEO, ako sú robots.txt, metaznačka robotov, kanonický, hreflang atď. Ale nič nie je opravené. Mohlo by to byť – akože sme na správnej ceste? Alebo je tam niečo iné?

Čítať:  Tlačidlo Čítať viac – Ako pridať jedno a osvedčené postupy

Ján (odpoveď) 24:40
Takže si myslím, že keď som urobil krok späť bez toho, aby som sa pozrel na konkrétnu stránku, viem, že ste tam špecifikovali stránku. A ešte tam skontrolujem nejaké veci. Ale v podstate, akýsi väčší obraz, keď vidíte najprv v jednej doméne najvyššej úrovne a potom nejaké – napríklad nadčasy, uvidíte to aj v iných doménach najvyššej úrovne. Pre mňa to naznačuje, že na svojej webovej stránke nie je potrebné vykonať jednoduché technické vylepšenie.

Ide však skôr o to, ako Google celkovo chápe vašu webovú stránku. A najmä certifikát SSL. Ak SSL funguje dobre v prehliadači, bude fungovať dobre aj na indexovanie, ktoré by nespôsobilo pokles viditeľnosti vo výsledkoch vyhľadávania. A veľa z toho, čo ste už spomenuli, ako drobné technické veci. To sú veci, ktoré zvyčajne nespôsobujú väčšie problémy na webe.

A najmä ak nejde o veci, pri ktorých bol problém na webovú stránku pridaný len nedávno, pravdepodobne by to neovplyvnilo, napríklad náhla zmena spôsobu zobrazovania webovej lokality vo vyhľadávaní. Ak by ste teda napríklad mali svoj súbor robots.txt úplne pomýlený a nestalo by sa tak, že po jednom alebo dvoch rokoch by zrazu Google zareagoval a povedal: Oh, s týmto webom si už nevieme poradiť.

Je to naozaj tak, že ide o jasný technický problém. A to by bol technický problém od chvíle, keď ste odovzdali súbor robots.txt. Zatiaľ čo ak neskôr v priebehu času zistíte, že viditeľnosť webovej stránky sa celkovo mení, potom je to skôr druh širšieho typu SEO, kde by ste sa chceli pozrieť aj na všetky rôzne témy SEO a sa nezameriava len na malé technické vychytávky. A je naozaj ťažké povedať, na akú konkrétnu vec by ste sa tam mali zamerať, pretože SEO berie do úvahy toľko rôznych aspektov na webe.

Čítať:  Google vysvetľuje, ako zaobchádzať s duplicitným obsahom, ak nástroj hovorí, že máte tento problém

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE