Google Talks všetko o súboroch Sitemap a o tom, ako ich najefektívnejšie používať pre vašu stránku

Počas podcastu Search Off The Record diskutovali zamestnanci spoločnosti Google John Mueller, Gary Illyes a Lizzi Sassman o všetkých veciach týkajúcich sa súborov Sitemap.

V rámci tejto diskusie sa títo zamestnanci spoločnosti Google ponorili priamo do témy máp stránok, ako môžu spoločnosti Google pomôcť objaviť obsah na vašej stránke a ako môžete využiť mapy stránok na lepšie prehľadávanie a indexovanie.

To zahŕňa aj to, ako John Mueller začal v spoločnosti Google a ako k tomu viedlo vytvorenie generátora mapy stránok, spolu s množstvom ďalších skvelých vecí.

Povedali, že je jednoduchšie prehľadávať a nájsť všetok obsah na webe. Tiež povedali, že v tom čase, bez ohľadu na to, či súbory sitemap skutočne pomohli s viditeľnosťou, vytvorenie súboru sitemap ich prinútilo pozrieť sa na ich webovú stránku a premýšľať o všetkých adresách URL, ktoré Google mohol nájsť. A prečo nenájde túto časť? A ako je to so všetkými týmito parametrami, veľkými a malými písmenami? A pri všetkých týchto veciach, keď prehľadávate svoje webové stránky, je to zrazu ako nekonečný neporiadok.

Ale keď to vidíte prvýkrát, uvedomíte si, že toto je niečo, čo môžem ovládať. A to je niečo, na čom môže vlastník stránky zapracovať, aby uľahčil prehľadávačom prehľadávanie. Potom sa ich spýtali, či vykonali nejaké zmeny na svojej webovej stránke na základe učebných cvičení. A ak áno, aké zmeny urobili?

A povedali, že podrobnosti o tom, čo zmenili na webe, nevedia. Ale veci ako parametre URL boli veľmi bežné. A druh pochopenia, že používanie náhodných parametrov adresy URL, ako sú ID relácie a parametre adresy URL, bolo v tom čase veľmi bežné, že ste ako parameter pripojili toto skutočne nesprávne dlhé číslo. A každý používateľ dostane iné číslo. A to je niečo, čo by ste si v začiatkoch pozreli na webovú stránku a povedali si, dobre, je to tak.

A ako, nemusím rozumieť všetkým týmto veciam. Ale keď ho prehľadávate, uvedomíte si, že v skutočnosti je to takmer nemožné správne prehľadávať web. Pokiaľ to vyhľadávač nezistí. A ak to viete nájsť pre vyhľadávač, je to o niečo jednoduchšie. Povedali tiež, že si to všimli na svojej webovej stránke, ale aj keď vyrobili generátor, ako ho používali iní ľudia, a kontaktovali ma a povedali: Spustil som váš nástroj na svojej webovej stránke a nezastaví sa. A potom ste akosi prinútení pozrieť sa na webové stránky iných ľudí a vyskúšať ich tiež.

A potom si všimnete, že tieto druhy problémov s prehľadávaním sú jednoducho všade. Veria, že mnohé z toho sa výrazne zlepšili, pretože ľudia používajú bežnejšie systémy CMS. A tento druh chaotických webových stránok už nevytvárajú. Ale prinajmenšom v začiatkoch bolo veľmi bežné mať webovú stránku, ktorú bolo takmer nemožné prechádzať.

Povedali, že ak chcete zmeniť svoje webové stránky a uľahčiť prehľadávanie Google, potom by ste si mali určite pozrieť súbory sitemap. Boli tiež požiadaní, aké sú niektoré z bežných chýb, ktoré ľudia robia so súbormi sitemap? A povedali, že najčastejšou chybou je pravdepodobne neuvedenie všetkých stránok na webe. Takže majú tento súbor sitemap, ale obsahuje iba napríklad 10 najdôležitejších stránok alebo možno 20 stránok. Ale na ich webe sú tisíce stránok.

A všetky tie ostatné stránky akosi ignorujú. A to je niečo, čo môže byť naozaj zlé, pretože ak nezahrniete stránku do súboru sitemap, Google túto stránku pravdepodobne nikdy nenájde. Takže ak máte stránku, ktorú chcete, aby ľudia mohli nájsť, potom sa uistite, že je vo vašom súbore sitemap. Povedali tiež, že ďalšou častou chybou je neaktualizovanie súboru sitemap pri zmene webovej stránky.

Ak teda pridáte novú stránku alebo odstránite stránku, alebo ak zmeníte adresu URL stránky, musíte aktualizovať aj súbor sitemap. V opačnom prípade sa Google pokúsi indexovo prehľadávať starú webovú adresu a jednoducho dostane chybu 404, pretože stránka už neexistuje. Alebo sa pokúsia indexovať novú stránku, ale nebudú môcť, pretože sa nenachádzajú v súbore sitemap. Takže toto sú dve naozaj bežné chyby, ktoré ľudia robia so súbormi sitemap.

Povedali, že ako majiteľ malého podniku by sa toto cvičenie nechcelo robiť, pretože to nie je potrebné. Povedali, že pred rokom 2013 nebol rozpočet na prehľadávanie vecou. Stala sa však vecou kvôli popularite internetu.

Myšlienka priority je do istej miery pochopiteľná, ale zároveň, ak vytvárate tieto súbory pre akúkoľvek väčšiu webovú stránku, musíte tieto hodnoty automaticky vyplniť. A nemusíte nevyhnutne vedieť, čo je relatívnou prioritou tohto náhodného blogového príspevku, ktorý mám. A v určitom momente si len poviete, dobre, všetko je dôležité, alebo vytvoríte tento druh umelej štruktúry priorít pre váš web.

Sami to ale v skutočnosti určiť nemôžete. A v tomto bode nie sú tieto údaje skutočne také užitočné. Povedali, že dátum poslednej úpravy je niečo, čo má absolútnu hodnotu, ktorú možno dodať. Pri frekvencii zmien však človek vopred nevie, ako často sa bude meniť. Ide skôr o to, že vyhľadávacie nástroje môžu časom sledovať, ako často sa táto stránka v priemere mení. A mohli by to použiť na určenie toho, ako často ho znova indexovo prehľadávať. Prečo by to teda vlastník lokality v tomto bode špecifikoval priamo? Pretože je oveľa lákavejšie povedať, dobre, táto stránka sa môže meniť každý deň, aj keď nie.

Jána 0:10
Dobrý deň, vitajte pri ďalšej epizóde vyhľadávania mimo záznam. Podcast od tímu Vyhľadávania Google, v ktorom sa diskutuje o všetkých veciach týkajúcich sa vyhľadávania a popri tom sa zabáva. Moje meno je John. A dnes sa ku mne pripájajú Lizzy a Gary z tímu pre vzťahy s vyhľadávaním, ktorého som tiež súčasťou, povedzme ahoj, Lizzy.

Lizzi Sassman 0:31
Ahoj Lizzy.

Jána 0:32
Povedz ahoj, Gary.

Gary 0:33
Nie, nechcem.

Jána 0:34
Nie. Každopádne, Gary, je skvelé byť späť tu. Ale prečo som tu?

Gary 0:42
No bolo nám povedané, že nás už nemáš rád. A trochu som ti chcel vykrútiť ruku, aby si sa vrátil a, vieš, ukázal tvoju tvár. Počkaj, to je nesprávny formát. Myslel som, že ani neviem kedy, možno pred pol rokom sme mali epizódu alebo o robots.txt. A bola to zábavná epizóda. A potom som rozmýšľal, čo je ešte podobné robots.txt, a skončili sme pri súboroch sitemap. A náhodou viem, že ste sa nejakým spôsobom podieľali na súboroch Sitemap v časoch, ako bol rok 1902 nášho letopočtu, a možno by ste mohli hovoriť o svojich skúsenostiach so súbormi Sitemap. A potom sa pravdepodobne hlboko ponoríme do určitých častí máp stránok.

Ján 1:29
V pohode. Dobre. Takže si myslím, že by ste mohli povedať, že mapy stránok sú spôsob, akým som sa dostal do Google, čo môže byť dobrá vec. Ktovie, uvidíme, čo sa stane. Zo začiatku toho o príbehu interne veľa neviem, pokiaľ ide o mapy stránok, ale tak trochu som to videl externe. Bol som teda aktívny vo vlastnej softvérovej spoločnosti a trochu som sa zaujímal o web a potom som sa nejako zaujímal o SEO. A potom, ako sa to stalo, Google náhodou spustil súbory Sitemap, presne v tom čase. A myslel som si, že toto je skvelý spôsob, ako sa dostať do Googlu. Tak som sa na to začal trochu snažiť. A všimol som si, že v začiatkoch neexistovali žiadne generátory súborov Sitemap alebo žiadne, ľahko použiteľné generátory súborov Sitemap. Tak som v tom čase vytvoril jeden z prvých generátorov sitemap pre okná.

Čítať:  Ďalšie novinky týkajúce sa aktualizácie algoritmu Google v piatok 30. apríla 2024

Gary 2:27
Myslím, že Sitemaps bol spustený v roku 2005. Možno ako na úplnom začiatku to bola iniciatíva Google. A neskôr ho začali podporovať aj iné vyhľadávače. Práve v tom čase spoločnosť Google zverejnila aj skript na vytváranie súborov Sitemap. Ako sa váš generátor líšil od tohto skriptu?

Ján 2:48
Urobil som generátor pre Windows. Takže namiesto toho, aby ste museli spúšťať nejaký obskúrny skript a tento divný programovací jazyk, o ktorom v tom čase nikto nevedel, sa nazýval Python. Tak som vytvoril niečo, čo by bolo použiteľnejšie, neviem, ako priemerní majitelia stránok, alebo som si aspoň myslel, že to tak bude. Takže v podstate zadáte svoj web a potom sa vypne a prehľadá váš web na základe niektorých nastavení, ktoré poskytnete. A potom na konci, keď o všetkom vie, vygeneruje vám súbor sitemap. Vtedy som si myslel, že to bolo celkom slušné. Myslím, že projekt študentských máp bol spustený medzi rôznymi tímami v Mountain View, Kirkland a Zurich. Takže v Zurichu bol v tom čase určite veľký tím, čo som si naozaj neuvedomil ja, ako, neviem, ako niekto externe z Google, len vidíte, oh, Google, a ani netušíte, čo je vlastne za tým. Ale bolo to zaujímavé, pretože v určitom okamihu som dostal pozvanie na rozhovor s tímom v Zürichu, bolo zaujímavé stretnúť sa s niektorými ľuďmi, ktorí tam boli aktívni. A myslím, že jeden z ľudí, ktorých som tam stretol, stále pracuje v Zürichu. Takže to bolo veľmi cool. Myslím, že prvotná iniciatíva zo strany mapy stránok alebo od spoločnosti Google bola skutočne o tom, ako trochu lepšie porozumieť webu a uľahčiť prehľadávanie a hľadanie všetkého obsahu na webe.

Lizzi Sassman 4:14
Mali ste pocit, že vám to v tom čase pomohlo, napríklad keď ste začali používať mapu stránok, pomohlo vám to pri prvých skúsenostiach so SEO pri hľadaní stránky vašej softvérovej spoločnosti?

Ján 4:27
Do určitej miery som si myslel, že najmä proces, ktorý k tomu viedol, bol skutočne užitočný. Neviem, v tom čase to robili SEO, ale je to tak trochu proces indexového prehľadávania vašich webových stránok, ktorý skutočne otváral oči, pretože v prvých dňoch ste si povedali: No, Google je táto veľká magická čierna skrinka a nikto nevie, čo to vlastne robí. A potom, keď sami prehľadávate svoje webové stránky, uvedomíte si, že s prehľadávaním je v skutočnosti veľa technických detailov a existuje veľa vecí, ktoré môžete na svojej webovej lokalite robiť správne alebo nesprávne. A to som považoval za naozaj zaujímavé. Takže bez ohľadu na to, či súbory sitemap skutočne pomohli s viditeľnosťou vašej webovej stránky, vás tento krok vytvorenia súboru sitemap prinútil pozrieť sa na vašu webovú stránku a premýšľať o tom, aké sú všetky adresy URL, ktoré Google môcť nájsť? A prečo nenájde túto časť? A čo sa deje so všetkými týmito parametrami, veľkými a malými písmenami a všetkými týmito vecami, kde keď prehľadávate svoju webovú stránku, zrazu je to nekonečný neporiadok. A keď to vidíte prvýkrát, uvedomíte si, no, vlastne, toto je niečo, čo môžem ovládať. A to je niečo, na čom môže vlastník stránky zapracovať, aby uľahčil prehľadávačom prehľadávanie.

Lizzi Sassman 5:42
Urobili ste teda na svojom webe nejaké zmeny na základe učebných cvičení? A ak áno, aké zmeny ste urobili?

Ján 5:50
Neviem podrobnosti o tom, čo som na webe zmenil. Ale veci ako parametre URL boli veľmi bežné. A druh pochopenia, že používanie náhodných parametrov adresy URL, ako sú napríklad identifikátory relácie a parametre adresy URL v tom čase, bolo, neviem, úplne bežné, že máte ako parameter pripojené toto naozaj nesprávne dlhé číslo. A každý používateľ dostane iné číslo. A to je niečo, čo by ste v začiatkoch pozerali na webovú stránku a povedali si, dobre, je to tak. A ako, nemusím rozumieť všetkým týmto veciam. Keď ho však prehľadávate, v skutočnosti si dobre uvedomíte, že je v podstate nemožné prehľadávať web správne. Pokiaľ to vyhľadávač nezistí. A ak to viete nájsť pre vyhľadávač, je to o niečo jednoduchšie. Všimol som si to na našej webovej stránke, ale aj keď som vytvoril generátor, ako ho používali iní ľudia, a oni ma kontaktovali a povedali: No, spustil som váš nástroj na mojej webovej stránke a nezastaví sa. A potom ste akosi prinútení pozrieť sa na webové stránky iných ľudí a vyskúšať ich tiež. A potom si všimnete, že tieto druhy problémov s prehľadávaním sú jednoducho všade. Myslím si, že veľa z toho sa výrazne zlepšilo, pretože ľudia používajú bežnejšie systémy CMS. A tento druh chaotických webových stránok už nevytvárajú. Ale prinajmenšom v začiatkoch bolo veľmi bežné mať webovú stránku, ktorú bolo takmer nemožné prechádzať.

Gary 7:17
Myslím, že ID relácie, ktoré bolo jednou z vecí, ktoré bolo pre ľudské oko celkom transparentné. V podstate to bolo na internete také rozšírené, že ste si to ako človek v URL ani nevšimli. A vy len predpokladáte, že tam nie je. Ale pre vyhľadávač alebo pre akýkoľvek prehľadávač. V podstate to znamenalo, že na stránke je nekonečný počet adries URL, teda pseudonekonečný počet adries URL. A ako pri každom indexovom prehľadávači, indexové prehľadávače radi prehľadávajú adresy URL a súbory Sitemap pravdepodobne boli pre správcov webu a vlastníkov a vývojárov stránok vo všeobecnosti veľmi vzrušujúcou záležitosťou. Áno. A čo rôzne značky, ktoré sa môžu zobraziť v mape webu, pretože som si celkom istý, že väčšina ľudí, ktorí sa zaoberali mapou webu, vie, že máte značku zámku LOC, kam umiestnite adresu URL, a potom máte veľa ďalších značiek ako priorita a frekvencia zmien, ktoré sú v podstate zahrnuté v matematike. A niektorí ľudia si myslia, že ich vyhľadávače používajú, iní si myslia, že ich vyhľadávače nepoužívajú. Ako to bolo s vaším generátorom?

Ján 8:23
Ak urobíme krok späť, samotné súbory sitemap sú v podstate textové súbory. A môžete si ich pozrieť v textovom editore, čo bolo v tom čase pre mňa zaujímavé. Očakával som, že uvidím nejaký, neviem, súbor strojového jazyka. Ale XML je v podstate ako HTML stránky. A máte tam rôzne značky a iný obsah. A hlavné značky tam pre súbory sitemap sú naozaj ako URL, vy určíte URL, ani neviem, ako sa dnes všetky volajú, alebo ako sa ešte volajú. Sú to však aj ďalšie polia, ktoré môžete pridať a ktoré sú podľa mňa voliteľné, napríklad dátum poslednej úpravy, frekvencia zmien a priorita. A som si istý, že na niečo zabudnem, ale niečo v tomto zmysle. A zaujímavá vec, myslím, je predpoklad, ktorý mám zo strany mapy stránok, že Google chcel trochu lepšie pochopiť, ktoré stránky sa menia, ako často a ktoré stránky považujete za dôležité. A to je niečo s frekvenciou zmien a prioritnými údajmi v súbore sitemap. Ale zdá sa mi, že to bolo niečo, čo bolo skôr zbožným želaním, ako keby sme sa o webe takto mohli dozvedieť viac. Pretože v praxi, samozrejme, ak dáte ľuďom pole s prioritou, povedia, že moja webová stránka je najdôležitejšia a všetky moje stránky sú najdôležitejšie. A použiť to ako spôsob, ako pochopiť viac o webovej stránke, je potom naozaj ťažké, pretože ľudia sú jednoducho zaujatí a myslia si, že ich veci sú najdôležitejšie.

Čítať:  Google: Nie, nepoužívame prediktívne indexové prehľadávanie

Lizzi Sassman 9:50
No, ale má byť priorita ako na webe alebo v kontexte vašej vlastnej stránky? Pretože si myslím, že by bolo dobré uprednostniť na svojom webe, ktoré veci sa menia častejšie? Tak prečo by ste vlastne neprešli tým cvičením? Pokiaľ si nemyslíte ako: Oh, toto je ako ja, moja webová stránka v porovnaní s vašou webovou stránkou Johna Muellera? Myslím, že ten môj je prioritou číslo jedna.

Gary 10:15
Myslím, že sa správaš príliš racionálne.

Lizzi Sassmanová 10:17
Dobre. Ostatné veci na internete neúčtujem?

Gary 10:22
Chcem povedať, že samotný internet nie je racionálne miesto. A ak ste napríklad vlastníkom malého podniku, prečo by ste chceli robiť toto cvičenie? V podstate chcete len povedať, že dobre, vydávam tieto stránky a všetky tieto stránky sú pre mňa dôležité. Takže

Lizzi Sassman 10:38
tu. Myslím, že ide o rozpočet na prehľadávanie? Väčšina ľudí

Gary 10:41
ani neviem o rozpočte na prehľadávanie, na internete je niekoľko väčších subjektov, ktoré spravili z rozpočtu na prehľadávanie vec. Ale predtým, nechcem povedať hlúpy dátum, ale poviem rok 2013. Málokedy som počul o crawl budgete, a zrazu to prišlo a potom sme sa o tom začali baviť. Pretože dôvody.

Jána 11:01
Myslím si, že myšlienka priority je celkom pochopiteľná. Ale zároveň, ak vytvárate tieto súbory pre akúkoľvek väčšiu webovú stránku, musíte tieto hodnoty automaticky vyplniť. A nemusíte nevyhnutne vedieť, aká je relatívna priorita tohto náhodného blogového príspevku, ktorý mám. A v určitom momente si len poviete, dobre, všetko je dôležité, alebo vytvoríte tento druh umelej štruktúry priorít pre váš web. Sami to ale v skutočnosti určiť nemôžete. A v tomto bode tieto údaje nie sú v skutočnosti také užitočné. A myslím si, že ani v našej dokumentácii, teraz hovoríme ako, nepoužívame prioritu zo súboru sitemap.

Gary 11:44
Toto je pravda. Tiež si myslím, že ide o frekvenciu zmien, kde v skutočnosti nemôžete očakávať, že budete vedieť, kedy sa vaša stránka skutočne zmení, napríklad ako často by sa mala meniť. Pretože ak máte napríklad zmluvné podmienky alebo ak prejdeme k našej dokumentácii na developers.google.com/search, existujú stránky, ktorých sme sa už dva roky nedotkli, pretože sme sa ich nemali prečo dotýkať. ich. Ale keď sme tie stránky zverejnili, nevedeli by sme, že sa ich dva roky nedotkneme.

Lizzi Sassman 12:14
Dobre, je tu vec zmeny frekvencie, ale potom je tu aj posledná vec s modifikáciou. Myslím,

Ján 12:19
posledný dátum úpravy je niečo, čo by som povedal, tam je absolútna hodnota, ktorú tam môžeš dodať. A to je niečo, na čo sa môže scenár pozerať. A ak sa pozrie na vaše stránky a povie: No, ako som túto stránku aktualizoval pred rokom alebo minulý týždeň, je to skutočný dátum, ktorý môžete poskytnúť, zatiaľ čo pri frekvencii zmien v skutočnosti vopred neviete, ako často sa to zmení. A ide skôr o to, že vyhľadávače by mohli časom sledovať, ako často sa táto stránka v priemere mení. A mohli by to použiť na určenie toho, ako často ho znova indexovo prehľadávať. Prečo by to teda vlastník lokality v tomto bode špecifikoval priamo? Pretože je oveľa lákavejšie povedať, dobre, táto stránka sa môže meniť každý deň, aj keď nie. ale

Gary 13:01
aj pri poslednom mode si myslím, že nerobíme skvelú prácu pri vysvetľovaní, kedy by ste mali aktualizovať túto značku, pretože by to malo byť niečo ako menej významná aktualizácia, napríklad keď aktualizujete samotný obsah, nie nejaký head tag alebo prvok ako v HTML.

Ján 13:18
Nesúhlasím. Dobre.

Gary 13:21
Viem, že to používajú niektoré vyhľadávače, ako napríklad Bing. Viem, že Bing to používa a Google to nepoužíva, pretože sú dôvody. A jedným z dôvodov je, že je to veľmi nespoľahlivé, pretože ľudia chcú, aby vyhľadávače verili, že sa ich stránka zmenila. Malo by sa teda plaziť. Ale v skutočnosti sa napríklad stránka ani nezmenila, alebo sa zmenila len trochu.

Ján 13:48
Myslím, že v tomto smere je to zložitejšie. Áno. Stále je to tak, že môžete vytiahnuť primárny obsah a povedať, že sa tento obsah zmenil, no zároveň by ste mohli zmeniť niečo v nadpise alebo niečo v päte alebo na bočnom paneli, ktorý obsahuje odkazy na iné časti obsahu. A technicky to znamená, že ide o zmenu na vašej stránke. A technicky je to niečo, v čom môžu vyhľadávacie nástroje nájsť hodnotu. Problém je teda možno skôr v tom, že existujú rozdielne názory na to, aký dátum by mal byť. A potom v tom bode, napríklad, ak ľudia myslia rôzne veci s rovnakou hodnotou, napríklad čo s tým môžu robiť vyhľadávače?

Gary 14:25
Tak to je fér. No a

Lizzi Sassmanová 14:26
poukazujete na dobrú vec, napríklad významné zmeny vo vyhľadávačoch alebo používateľoch. Lebo je to možno inak? Čo by sa považovalo za významné alebo za zaujímavú zmenu, napríklad len zmena odkazu, alebo áno, pridali sme tento odkaz alebo niečo také. Toto by mohla byť nová stránka, ktorú má vyhľadávač identifikovať. Ale pre používateľa je to len ako, no, to je ďalší odkaz. Dobre.

Ján 14:46
Môže to byť niečo ako pridávanie štruktúrovaných údajov, kde používateľ nevidí vôbec žiadnu zmenu. Pre vlastníka stránky je to však naozaj dôležité, pretože zrazu poskytujete vyhľadávacím nástrojom informácie, ktoré by mohli zobraziť napríklad v inom úryvku.

Gary 15:01
Dobre, spravodlivá poznámka, pripojím sa. Ale každý druh tejto diskusie

Jána 15:05
čo je vlastne zmena, ktorá by mala byť označená ako dátum? Pridávam – robíte to automatizovaným spôsobom na väčšom webe? Predstavoval som si, že je to dosť zložité.

Čítať:  NAJLEPŠÍ sprievodca pre výpočet miery prekliku + najlepšia kalkulačka CTR

Lizzi Sassmanová 15:16
Frekvencia zmien alebo posledná, pretože posledná sa zdá byť v poriadku. Pretože je to ako v minulosti,

Ján 15:22
Myslím, že frekvencia zmien, ako nemôžete vedieť dopredu. Ale posledná úprava, aj tá vyzerá ako niečo, kde by ľudia mohli povedať, že, no, keď som naposledy upravoval tento článok, alebo keď sa naposledy zmenil kód HTML,

Gary 15:34
Správne, predstavujem si, že aktualizujete niečo v hlavách celého webu, napríklad zavádzate overovaciu technológiu. A potom sa to rozšíri na všetky vaše stránky a máte 2 milióny stránok a zrazu sa všetko zmení – všetky posledné mod tagy sú aktualizované v podstate teraz. Je to užitočné? pochybujem.

Ján 15:54
Neviem. Alebo ste zmenili dátum autorských práv? Ako, na konci roka, ako copyright 2022.

Gary o 16:00
Vlastne sme to videli. Pamätám si, že niekto z tímu sitemap sa v minulosti sťažoval, že to bol skutočný problém, že keď prišiel Nový rok, veľká časť frekvencií zmien sa aktualizovala na 1. januára.

Ján 16:13
Takže ak to bol problém, znamená to, že bol použitý, I

Gary 16:17
nemôže nič potvrdiť ani vyvrátiť bez výslovného súhlasu tajomníka.

Ján 16:22
Ďalšia vec, ktorá sa objavila s mapami stránok. Tak som si myslel, že dva druhy polosúvisiacich vecí boli v tom čase celkom fajn. Takže štandard bol akýsi ohlásený alebo beta. Neviem, ako to zarámovali v prvých dňoch. Vytvorili však aj tento druh konzoly, kde majitelia stránok mohli ísť overiť svoje stránky a pridať súbory sitemap. Nástroje správcu webu. Nástroje správcu webu, áno. Prvé nástroje správcu webu. Sitemaps,

Lizzi Sassmanová 16:51
Google Sitemaps. Nástroj, malo to slovo nástroj alebo konzola?

Gary 16:56
Myslím, že sa to volalo Google Sitemaps. A len ľudia

Lizzi Sassman 16:59
Vedeli ste, že je to niečo, čo by ste mohli použiť? Nepotrebovali ste slovo nástroj v názve?

Gary 17:04
Viete, ako sme naozaj dobrí vo výbere výrazov, ktoré sú nejednoznačné? Ó áno. Dobre. Takže Google Sitemaps.

Lizzi Sassmanová 17:12
Vynikajúce, vynikajúce meno pre mnoho vecí. Nástroj, pravdepodobne aj dokumenty a pomocná skupina.

Ján 17:19
Áno, skupina pomoci bola ďalšia vec, ktorá v tom čase vyšla, pretože bola umiestnená ako beta verzia pre vlastníkov stránok a hádam chceli získať ich spätnú väzbu. Preto vytvorili skupinu pomoci pre vlastníkov stránok, konkrétne okolo máp stránok. A vtedy som sa do toho zapojil aj ja, akože pomáham ľuďom s ich pre-googlením. Áno, pred Google pomáha ľuďom prísť na veci. Oh, bol si bionický plagát. Správny. Myslím, že to bolo predtým a v určitom bode sa to zmenilo zo skupiny o súboroch Sitemap na skupinu Pomocník pre správcov webu alebo niečo podobné. To bolo, to bola celkom zábava. Myslím, že v začiatkoch neexistovalo veľa dokumentácie zo strany spoločnosti Google o tom, ako vytvárať webové stránky. Takže je tu veľa hádania a ľudí, ktorí sa snažia robiť testy. Bolo to zaujímavé.

Lizzi Sassmanová 18:11
Začalo to tým, ako používať súbory Sitemap? A potom nejako vyrastať odtiaľ?

Ján 18:15
Takže si myslím, že hlavný problém bol v tom, že neexistovalo žiadne iné oficiálne diskusné fórum Google pre tieto druhy tém SEO. Všetci išli do skupiny sitemaps a povedali si, prečo nie je môj web indexovaný? A našťastie sme tento problém vyriešili. Správne, Gary?

Gary 18:34
Nechcem o tom hovoriť. Stále je to trauma. Pre mňa. Stále mám PTSD. Myslím tým, že iné časti Google alebo iné vyhľadávacie nástroje Google, ako napríklad Google News, mali podobné problémy. Nemali dokumentáciu alebo dokumentácia nebola skvelá. A tak som sa zapojil aj do nových Sitemap, lebo neviem, či viete, ale Sitemapy môžu mať rozšírenia, pretože je to XML súbor. A je rozšíriteľný.

Ján 19:07
Počkať, takže nový súbor Sitemap sa líši od normálneho súboru Sitemap? Myslel som, že je len menší. Čo? nie? Čo? No, myslel som si, že je to len obmedzenie počtu strán, ktoré môžete zahrnúť.

Lizzi Sassmanová 19:19
Počkaj, poznáš odpoveď? Snažili sme sa zistiť, prečo existuje nezrovnalosť. Mysleli sme si, že je tam možno nejaký rozpor. Existuje rozpor alebo nie. nevieme. Teraz. Snažíme sa to zistiť.

Gary 19:29
Nie, pýtam sa teba, John.

Ján 19:31
Nikdy som sa nezaoberal spravodajskou stránkou vecí. Vedeli by ste. No ty

Lizzi Sassman 19:36
zdá sa, že niečo vie. Áno.

Ján 19:38
Jednoducho to viem. Je to ako menší súbor. Možno som o tom v minulosti vedel viac. A trochu ma znepokojuješ, že na veci zabúdam, ale v skutočnosti nepoznám detaily toho, čo je inak na nových súboroch sitemap zvláštne. Takže

Gary 19:54
vráťme sa aj k rozšíreniam sitemap, pretože to sú jedna z vzrušujúcich vecí, ktoré môžete robiť s mapami stránok. V podstate máte základnú mapu webu a potom ju môžete rozšíriť o nový priestor názvov, ako je priestor názvov XML. A potom sa z toho stane obrázková mapa stránok alebo mapa stránok pre videá alebo nová mapa stránok. A som si celkom istý, že existuje aj veľa rôznych máp stránok, o ktorých sme nehovorili. Ale zdá sa, že boli veľmi populárne. Tiež v predchádzajúcich dňoch súborov Sitemap. Myslím si, že napríklad súbory sitemap pre videá vznikli v rokoch 2008 a 2009, keď bolo spustené univerzálne vyhľadávanie, a potom sa video dostalo do popredia na stránkach s výsledkami vyhľadávania. A potom sme začali pridávať, pretože to bola vec Google. Akoby to bolo rozšírenie Google Sitemap. Mohli sme k nemu pridať značky kedykoľvek sme chceli, čo sa neviem rozhodnúť, či to bola dobrá alebo zlá vec. Rozhodne dobre. Dobre, bola to dobrá vec? Teraz je to zlá vec.

Lizzi Sassman 20:53
Prečo je to zlé?

Gary 20:55
No ty by si vedel. Pretože udržiavate našu dokumentáciu o niektorých z týchto rozšírení mapy stránok, ktoré majú tieto kilometre? Nie, prepáčte, pol míle dlhé stoly s tagmi a atribútmi.

Lizzi Sassman 21:09
Áno, viem o tom. Myslíte si, že musia byť také dlhé?

Gary 21:13
Som si celkom istý, že by nemali byť také dlhé. Čo

Lizzi Sassman 21:17
núti vás to povedať? Môj-Máš len vnútorný pocit? Veci by mali byť kratšie, stručnejšie. A ak sú príliš dlhé,

Gary 21:27
Myslím si, že by stálo za to pozrieť sa na tieto značky a atribúty a zistiť, či sú stále užitočné, pretože niektoré z nich boli nahradené alebo neboli nahradené doplnené, povedzme, s anotáciami schema.Org schema.org, ako je schéma– ako sa to volá, ako sa to volá? Štruktúrovaný

Čítať:  27 najlepších aplikácií pre sledovateľov Instagramu pre Android & iOS v roku 2024 (zadarmo a platené)

Lizzi Sassman 21:49
schéma označovania údajov, to všetko sú spravodlivé slová, ktoré treba použiť.

Gary 21:52
Takže niektoré z týchto vecí, niektoré z týchto značiek a atribútov majú náprotivok štruktúrovaných údajov. A ak majú náprotivok so štruktúrovanými údajmi, potom je možno lepšie dodať ich v štruktúrovanom e-maile, pretože potom je všetka analýza na jednom mieste a nie na dvoch rôznych miestach. Pretože zvyčajne, keď ho máte, no, zvyčajne, keď ho máte na dvoch rôznych miestach, niekedy môžete skončiť s konfliktmi, ako je napríklad, že mapa stránok sa generuje offline, nie pri vykresľovaní stránky. Takže môže mať pre značku inú hodnotu. Technicky by však štruktúrované údaje na stránke mali byť podľa mňa vždy aktuálnou verziou. To dáva zmysel. Pretože to sa stane, keď skutočne vykreslíte stránku alebo vytiahnete údaje z databázy pre stránku. Takže možno by nejaké tie tagy mohli ísť. Tak možno

Lizzi Sassman 22:43
mali by sme sa ísť poradiť s tímom pre video a zistiť, či všetko, čo potrebujú, sú štruktúrované údaje, a zistiť, či by sme mohli urobiť nejaké upratovanie v rozšíreniach mapy webu?

Gary 22:54
Myslím tým pre video, tím pre obrázky Google a potom pravdepodobne aj tím so súbormi sitemap, pretože musíme tiež zistiť, ako je možné, ak je to vôbec možné, ich kódom zamietnuť tieto značky. Predstavujem si,

Ján 23:05
ako keby to bol trochu dlhší proces. Najmä ak si predstavím, že to nebude tak, že súbor sitemap prestane fungovať, je to len tak, že budeme primárne ťahať údaje z označenia na stránke. A potom je to skôr tak, že spolupracujeme s tímom. A potom spolupracujeme s ekosystémom, aby sme ich o zmene včas informovali, aby mohli aktualizovať, ak budú chcieť, pretože si predstavujem veľa generátorov máp stránok, ktorých sa veľa rokov nedotklo. pretože jednoducho fungujú. A je to ako, prečo by ste to menili, ak to funguje?

Gary 23:40
Čo si myslíte o budúcnosti máp stránok? Mali by sme ich transformovať na objekty JSON? Napríklad preto, že všetci milujú JSON?

Ján 23:48
Každý má rád JSON? Neviem, ako sa na to Jason cíti.

Gary 23:52
Nie ten Jason. Ó áno. Omyl Jason.

Ján 23:56
Neviem, na jednej strane mám taký pocit, že XML je naozaj starodávny formát. Takže je to trochu divné naďalej používať, ale na tento účel to funguje. Teda hlavne o informovaní vyhľadávačov, alebo kohokoľvek, kto sa o web zaujíma, aké stránky na webe sú. Neviem, aká bude budúcnosť. Myslím, že teraz existuje iniciatíva od Bingu a niektorých ďalších vyhľadávačov o indexovaní, kde odosielate jednotlivé stránky. Z našej strany je tu indexovacie API, kde odosielate aj jednotlivé stránky. Možno sa v určitom bode veci posunú týmto smerom. Ale neviem, stále považujem proces prehľadávania webov za užitočný na to, aby som webom trochu lepšie porozumel. Nechcem teda prejsť na model ľudí, ktorí nerozumejú tomu, aká je v skutočnosti ich web stránka, keď je prejdená. A oni jednoducho posielajú stránky, kedykoľvek si myslia, že táto stránka je zaujímavá. Stále by to malo byť niečo, čo sa dá prehľadávať. A tento druh máp na to, čo používatelia vidia, tiež, pretože ak je webová lokalita prehľadávateľná, používatelia môžu tiež kliknúť a nájsť obsah. A to je v konečnom dôsledku taká dôležitá časť, že vediete ľudí na časť webovej stránky. A odtiaľ by mali byť schopní siahnuť hlbšie a zistiť viac. Takže Gary, čo si myslíš o budúcnosti máp stránok?

Gary 25:15
Mám veľmi rád mapy stránok. Ale tiež chcem vidieť, ako sa veci trochu vyvíjajú. Ale tiež nemám rád JSON, pretože JSON je zvláštny.

Ján 25:27
Myslím, že sú, sú ako dva možné smery, ktoré by sa mohli stať. Na jednej strane by ste mohli odoslať textový súbor všetkých adries URL z vášho webu, kde v podstate hovoríme, že všetky tieto atribúty neboli také užitočné. Napríklad by ste nám mali poskytnúť zoznam adries URL. A to môže byť jeden prístup. Ďalším prístupom, ktorý, neviem, či index teraz používa toto, alebo indexovacie API, by mohlo byť miesto, kde v skutočnosti odosielate samotné stránky, tak trochu priamo. Nie je to teda tak, že by vyhľadávače museli prehľadávať vašu webovú stránku, aby tam našli informácie. Ale skôr, že informácie sú spolu s podaním. A mám pocit, že to bude zložitejšie, pretože ľudia, neviem, to pridáva ďalšiu vrstvu zložitosti. A vďaka tomu je jednoduchšie tieto dve strany zosynchronizovať. Zadáte niečo do vyhľadávača a na svojom webe máte niečo iné z náhodných dôvodov, z dôvodov spamovania alebo čohokoľvek iného. Ale takéto odpojenie je trochu zložité.

Lizzi Sassman 26:30
Náročné pre nich alebo zložité pre vyhľadávače?

Ján 26:33
Myslím, že obe strany, pretože vyhľadávač alebo ktokoľvek, kto to tak trochu konzumuje, sa stále musí pozrieť na stránky, aby potvrdil, že je to skutočne rozumné. A v tom momente stránku prehľadávate. Takže je to tak, aký je rozdiel?

Lizzi Sassman 26:47
Veľa ľudí píše, že si myslia, že takto by to malo fungovať, že by nám mali byť schopní poslať túto adresu URL, ktorú sme neindexovali. A ako by tam mala byť len taká krabica, aby to bolo ako upload, tu je táto URL, Google, prosím, povedzte o tom. Ale zdá sa, že je to zložitejšie, že možno nevedia, že všetky tie ostatné veci, na ktoré by mali myslieť.

Gary 27:06
Myslím tým, že by to mohla byť dobrá téma pre budúcu epizódu, kde sa budeme baviť o tom, čo sa dostane do frontov na prehľadávanie a čo nie, pretože je to oveľa komplikovanejšie ako len odoslať mapu webu. V podstate pomocou mapy webu len hovoríte vyhľadávačom, akémukoľvek vyhľadávaču, že vaše adresy URL sú tu, robíte si s nimi, čo chcete, nenariaďujete, že ich chcete indexovo prehľadávať. Alebo nepreliezol. No, pri mapách stránok nemôžete povedať, že nie sú prehľadávané, na to používate robots.txt, správne. Oh, pozri, urobili sme úplnú slučku. Plný kruh.

Ján 27:42
A to je pre túto epizódu všetko. Ďakujeme, že ste sa k nám pridali, ľudia. Nabudúce sa vo Vyhľadávaní mimo záznam porozprávame o budúcnosti webu s Alanom Kentom. Na týchto epizódach sme sa zabávali. A dúfam, že vás, poslucháčov, považovali za zábavné a zároveň poučné. Neváhajte a napíšte mi poznámku na Twitteri alebo sa s nami porozprávajte na jednej z najbližších virtuálnych alebo osobných akcií, na ktoré pôjdeme, ak máte nejaké myšlienky. A samozrejme nezabudnite dať like a odber. Ďakujem a dovidenia. Maj sa zatiaľ.

Gary 28:15
Zbohom.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE