Google Trends Search: Definitívny sprievodca

Google Trends Search je fantastickým zdrojom cenných údajov o trendových vyhľadávaniach na webe. V prípade, že žijete pod skalou a ešte ste to nepoužili vo svojej SEO stratégii, možno budete chcieť tak urobiť.

Pomocou služby Google Trends je možné pridať k údajom vyhľadávania ďalší rozmer tým, že identifikujete, ktoré vyhľadávania sa s väčšou pravdepodobnosťou časom zlepšia alebo znížia.

A zúžením výsledkov môžete presne určiť, kedy k tomu pravdepodobne dôjde.

Aj keď to nie je úplné riešenie problémov, môže vám to nesmierne pomôcť, pokiaľ ide o vytváranie stále zeleného obsahu pre vaše webové stránky.

Hodnota Google Trends

Google Trends je jedným z najpopulárnejších online nástrojov, ktoré dnes marketéri používajú. Umožňuje vám vidieť, čo ľudia hľadajú na celom svete. Môžete ho použiť na zistenie, aké výrazy sú trendy vo svete a dokonca aj v konkrétnych krajinách.

Hoci Google Trends poskytuje presné informácie o popularite rôznych tém, v skutočnosti vám nepovedia, koľko vyhľadávaní sa vykonáva pre každý výraz. Ako teda vieme, či počet vyhľadávaní skutočne rastie alebo klesá?

My nie. Len sa pozeráme na trendy v čase a robíme kvalifikované odhady na základe našich skúseností. Ak napríklad zaznamenáme prudký nárast počtu vyhľadávaní konkrétnej témy, predpokladáme, že o danú tému musí byť veľký záujem. Na druhej strane, ak vidíme pokles počtu vyhľadávaní, predpokladáme, že záujem o danú tému klesá.

Samozrejme, nie vždy je to pravda. Niekedy sa stane opak – záujem o danú tému sa zvýši bez zodpovedajúceho nárastu počtu vyhľadávaní. Preto je dôležité sledovať počet vyhľadávaní aj percentuálnu zmenu v počte vyhľadávaní v priebehu času.

Takže všetky čísla vyhľadávania, ktoré vidíte v Google Trends, nie sú objemom vyhľadávania. Namiesto toho je to stupnica, ktorá meria, aká zaujímavá je konkrétna téma v priebehu času.

Ako používať Google Trends pre SEO

Google Trends je skvelý nástroj na objavovanie toho, čo ľudia hľadajú online. Ale nie vždy vám presne povie, koľko ľudí niečo hľadá.

Napríklad vyhľadávanie „najlepšia donáška pizze v mojom okolí“ môže zobraziť veľké množstvo vyhľadávaní „pizza“, „rozvoz“ a „v mojom okolí“. To by mohlo znamenať, že veľa ľudí hľadá donášku pizze v okolí. Alebo to môže znamenať, že veľa ľudí používa tieto tri slová spolu pri každom jednom vyhľadávaní.

Ak chcete zistiť, či sa konkrétny výraz skutočne často vyhľadáva, budete si chcieť tento výraz vyhľadať v službe Trendy Google a zistiť, aký je oň záujem o vyhľadávanie. Potom porovnajte toto číslo s rovnakým slovom použitým v inom kontexte. Ak ten druhý vykazuje oveľa väčšiu aktivitu pri vyhľadávaní, pravdepodobne máte čo do činenia s populárnou témou.

Môžete tiež porovnať popularitu výrazu vo viacerých krajinách. Ak by ste napríklad chceli vedieť, ako sa darilo určitému výrazu v Austrálii v porovnaní so Spojenými štátmi, skontrolovali by ste trendy oboch krajín pre daný výraz.

Ak vás zaujíma, ako sa konkrétnemu výrazu darí v priebehu času, môžete nastaviť Trendy Google na sledovanie výrazu za určité časové obdobie. Jednoducho zadajte rozsah dátumov, ktorý chcete analyzovať, vyberte miesto a vyberte výrazy, ktoré chcete monitorovať.

Keď to urobíte, budete môcť zobraziť historické údaje pre každý výraz. Odtiaľ môžete hĺbkovo analyzovať presné dátumy a časy, kedy ľudia vyhľadávali daný výraz.

O údajoch Trendov Google a ich fungovaní

Google Trends používa rovnaký algoritmus ako Google Search, čo znamená, že meria počet vyhľadávaní vykonaných za mesiac. Trendy Google však nepoužívajú presne tie isté zdroje údajov ako Vyhľadávanie Google. Trendy Google napríklad nezahŕňajú počet vyhľadávaní vykonaných na mobilných zariadeniach, zatiaľ čo Vyhľadávanie Google áno.

Google Trends navyše neuvádza absolútne počty vyhľadávaní, ale skôr percentuálnu zmenu v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi. To dáva zmysel, pretože počet vyhľadávaní vykonaných každý deň sa značne líši v závislosti od faktorov, ako sú sezónnosť, sviatky atď.

Takže, čo nám zostáva? Zostáva nám graf zobrazujúci relatívnu popularitu konkrétneho výrazu v priebehu času.

Dôvod, prečo Google Trends nezobrazuje absolútne objemy vyhľadávania, je ten, že sa chce vyhnúť dojmu, že určité výrazy sú trendy len preto, že boli v poslednom čase vyhľadávané častejšie. V skutočnosti sa Google Trends snaží zabezpečiť, aby krivky neboli skreslené sezónnymi výkyvmi vo vyhľadávacej aktivite.

Povedzme napríklad, že každý február začnú milióny ľudí na celom svete hľadať „kvety na Valentína“. Ak služba Google Trends zobrazuje objem vyhľadávania pre túto frázu počas februára, môže to vyvolať falošný dojem, že kvety na Valentína sú teraz populárnou témou. Skutočnou pravdou však je, že k prudkému nárastu záujmu došlo skôr v januári a objem vyhľadávania opäť klesol vo februári.

Aby sa tomu zabránilo, Google Trends upravuje krivku na základe historických údajov. Takže aj keď objem vyhľadávania frázy „Valentínske kvety“ v januári dramaticky vzrástol, objem vyhľadávania v skutočnosti dosiahol vrchol v decembri.

To je dôvod, prečo objem vyhľadávania pre „Valentínske kvety“ vyzerá v Trendoch Google inak ako vo Vyhľadávaní Google. A to je tiež dôvod, prečo objem vyhľadávania pre kľúčové slovo „kvety“ v Google Trends vyzerá veľmi podobne ako objem vyhľadávania pre rovnaké kľúčové slovo v Google Keyword Planner.

Čítať:  4 spôsoby, ako ukradnúť spätné odkazy konkurentov: Rýchly a praktický sprievodca

Všimnite si, že pri vyhľadávaní výrazu „Valentínske kvety“ v službe Google Trends sa namiesto skutočného čísla objemu vyhľadávania zobrazuje číslo indikátora.

Tu je príklad skutočných čísel objemu vyhľadávania pre „valentínske kvety“ pomocou kľúčových slov všade:

Trendy vyhľadávania: Identifikujte sezónne trendy

Sezónne trendy ovplyvňujú mnohé podniky. Ak predávate dáždniky, viete, že predaj v lete klesá, pretože menej často prší. Ale čo iné typy produktov? Ako identifikujete sezónne trendy vo vašom odvetví?

Google Trends vám umožňuje analyzovať, ako často sa v priebehu času vyhľadávajú určité výrazy. Tento nástroj vám môže pomôcť identifikovať sezónne trendy, ako je začiatok letných alebo zimných prázdnin, a podľa toho naplánovať obsah.

Povedzme napríklad, že predávate tekvice. Ak viete, že počas Halloweenskej sezóny sa predaj zvyšuje, môžete zvážiť vytvorenie blogového príspevku o bezpečnostných tipoch pre deti pri vyrezávaní tekvíc. Alebo možno by ste mohli napísať zoznam najlepších šablón na vyrezávanie tekvíc.

Pomocou služby Google Trends môžete zistiť, aké typy vyhľadávaní sú trendy v rôznych regiónoch sveta. Potom môžete tieto informácie použiť na určenie, kedy má zmysel publikovať obsah súvisiaci s týmito témami.

Tu sa napríklad hľadá výraz „tekvice“. Toto konkrétne vyhľadávanie vrcholí v októbri, pretože tekvica – prekvapenie – pravdepodobne dosiahne vrchol okolo tohto mesiaca kvôli Halloweenu.

Pamätáte si, ako sme už spomenuli, že v predvolenom nastavení nemôžete skutočne určiť objem vyhľadávania z týchto čísel? To je zámerne. S rozšírením Keywords Everywhere je však možné skombinovať objem vyhľadávania s prieskumom Trendov Google. Pozrite sa, čo je možné pomocou tejto kombinácie nižšie:

Vyhnite sa kľúčovým jednorožcom

Ak sa snažíte určiť najlepšie kľúčové slovo, na ktoré by ste mali zacieliť ďalší obsah… nezačnite len písať. Namiesto toho si pozrite Google Trends a zistite, čo ľudia hľadajú v súvislosti s vami vybraným kľúčovým slovom.

Dôvodom tohto myšlienkového procesu je, že nechcete hodnotiť témy, ktoré vo Vyhľadávaní Google zlyhávajú. Je však dôležité poznamenať, že sezónne témy a produkty nie sú nevyhnutne neúspešnými produktmi. Niekedy musíte urobiť prieskum po aktuálnom roku, aby ste posúdili sezónnosť produktov.

Povedzme napríklad, že by ste sa chceli dobre umiestniť v kategórii „návleky na dáždniky“. Rýchly pohľad na Google Trends ukazuje, že v porovnaní s dáždnikmi sa výraz „návleky na dáždniky“ nehľadá veľa. Výraz „návleky na dáždniky“ je však veľmi aktívny. Takže sa môžete rozhodnúť pokračovať a napísať o tom. Alebo by ste si mohli urobiť prieskum, prečo ľudia vyhľadávajú výrazy „dáždnikové obaly“ a na základe týchto informácií prísť s presvedčivým nápadom na článok.

Ak hľadáte konkrétny typ produktu, napríklad názov určitej značky, možno zistíte, že najpopulárnejšie výrazy spojené s touto značkou sú v skutočnosti úplne odlišné od tých, ktoré by ste použili na optimalizáciu pre generické produkty.

Preto je dôležité hľadať rôzne typy konkrétnych kľúčových slov. Nikdy neviete, ktoré z nich budú mať správne objemy vyhľadávania, ktoré hľadáte, pokiaľ tento prieskum nezahrniete do svojho výskumu kľúčových slov.

Nasledujúci text ukazuje, čo sa stane, keď hľadáte ďalšie variácie kľúčových slov: nemá ani zďaleka dostatočný objem vyhľadávania, takže pole objemu vyhľadávania Keywords Everywhere sa vo Vyhľadávaní Google nezobrazuje. Namiesto toho získate návrhy súvisiacich kľúčových slov, ktoré majú nižší objem vyhľadávaní:

Práve tu môže byť váš prieskum kľúčových slov pomocou služby Google Trends taký účinný. Pomôže vám to vyhnúť sa kľúčovému slovu jednorožce, ktoré môžu zobrazovať niečo úplne iné, ako sa ukážu skutočné vyhľadávania.

Nájdite relevantné trendy témy

Pomocou trendových vyhľadávaní je možné nájsť vyhľadávacie dopyty, ktoré za posledný deň zaznamenali náhly nárast záujmu. Tieto údaje sa zostavujú na základe vyhľadávaní vykonaných vo Vyhľadávaní Google, Vyhľadávaní na YouTube a Instagrame na rôznych miestach.

Populárne vyhľadávania vám môžu pomôcť identifikovať obľúbené témy, ktorých popularita sa v priebehu niekoľkých dní pravdepodobne zvýši. Ak si napríklad všimnete, že ľudia hľadajú „Oscary“, môžete zvážiť vytvorenie príspevku o nadchádzajúcom odovzdávaní cien. Ak si všimnete, že ľudia hľadajú „nominantov za najlepší obraz“, mohli by ste napísať článok o tom, od ktorých filmov sa očakáva, že budú úspešné.

Ale neberte nás len za slovo. Jeden bloger použil Trendy vyhľadávania na generovanie návštevnosti svojej stránky:

Najprv si všimli, že ľudia hľadali „Nominovaní za najlepší film“.
Potom napísali príspevok o pripravovaných nomináciách na Oscara.
O týždeň neskôr znova skontrolovali Trendy vyhľadávania a zistili, že ľudia hľadali „víťazov najlepších obrázkov“.
Preto aktualizovali svoj článok, aby obsahoval informácie o víťazoch.
A hádajte, čo sa stalo? Ich návštevnosť sa zvýšila o 600 %.

Práve tu môžu byť relevantné trendy témy silným hnacím motorom premávky pre akýkoľvek blog.

Naplánujte si obsahový kalendár

Údaje z Trendov Google nám môžu veľa povedať o tom, čo ľudia hľadajú online. Môžeme ho použiť na zistenie, kedy témy stúpajú v popularite. Napríklad výraz „Oscary“ môžeme použiť na určenie, kedy sa ľudia najviac zaujímajú o celebrity a slávnostné odovzdávanie cien.

Môžeme ho použiť aj na pochopenie toho, aké populárne sú určité kľúčové slová. Vezmite si napríklad slovo „Oscar“. Kedy sa tento výraz začal presadzovať? Ako vyzerá trend za posledných päť rokov? Aké sú vrcholy v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi? Tieto otázky môžu pomôcť pri informovaní našich obsahových kalendárov.

Čítať:  Čisté zmeny vykresľovania na strane servera by nemali znížiť vaše hodnotenie

Ako teda používate údaje z Trendov Google, ktoré vám pomôžu naplánovať si kalendár obsahu? Tu sú 4 tipy, ktoré treba mať na pamäti.

1. Nespoliehajte sa len na údaje Google Trends

Ak plánujete písať o víťazoch Oscara, možno by ste už teraz mali začať uvažovať o predpovediach. Ale nezastavujte sa tam. Existuje množstvo ďalších tém, ktorým by mohol prospieť malý prieskum toho, čo ľudia hľadajú. Ak napríklad predávate topánky, môžete zvážiť písanie o trendoch v obuvi. Alebo by ste sa možno chceli zamerať na najnovšie módne trendy. Preskúmaním rôznych kľúčových slov súvisiacich s vaším odvetvím nájdete veľa nápadov na články, ktoré môžete publikovať počas celého roka.

2. Pozrite sa za hranice veľkých udalostí

Počas roka sa deje veľa vecí, vrátane sviatkov, športových podujatí, politických volieb atď. Tieto udalosti majú tendenciu dominovať v spravodajskom cykle, ale nie sú jedinými príbehmi, ktoré stojí za to pokryť. Pozrite sa napríklad na trendy v januári. Čo ľudia hľadali v januári? Hľadali „novoročné predsavzatia“? Alebo “Šťastný nový rok!”? Možno hľadali „najlepšie miesta na jedenie v Londýne“. Nech je to akokoľvek, existuje veľa zaujímavých tém, ktorým sa treba venovať mimo veľkých podujatí.

3. Uistite sa, že viete, čo ľudia hľadajú

Je dôležité si uvedomiť, že Google Trends nie je presná veda. Nie vždy poskytuje presné výsledky. Niekedy sa rovnaká téma objaví v zozname viackrát. To znamená, že pred rozhodnutím, či vytvoríte alebo nevytvoríte nový príspevok, musíte každý výsledok dôkladne skontrolovať.

Povedzme napríklad, že plánujete napísať príspevok o najlepších miestach na návštevu v Paríži. Vidíte, že prvé tri vyhľadávania súvisia s cestovaním. Jeden z týchto príspevkov je však v skutočnosti o najlepších miestach na pobyt v Paríži. Je to preto, že tá istá téma sa v zozname zobrazuje dvakrát. Ak by ste pridali tento druhý príspevok do svojho kalendára obsahu, skončili by ste s dvoma príspevkami o tom istom.

4. Použite správne nástroje

Údaje zo služby Google Trends môžete použiť na získanie lepšej predstavy o tom, čo ľudia hľadajú, no aj tak musíte byť opatrní pri interpretácii informácií. Nikdy by ste napríklad nemali predpokladať, že zakaždým, keď niekto hľadá konkrétne kľúčové slovo, hľadá niečo konkrétne. V skutočnosti je dosť možné, že frázu napísali náhodne. Uistite sa teda, že si nájdete čas na prečítanie celého zoznamu predtým, ako urobíte nejaké závery.

Trendy kľúčových slov Google: Pre nápady na nové kľúčové slová použite súvisiace dopyty

Google Trends vám umožňuje vidieť, čo ľudia hľadajú na celom svete. Tento nástroj môžete použiť na odhalenie niektorých zaujímavých trendov o tom, ako ľudia hľadajú váš produkt/službu.

Povedzme napríklad, že predávate tenisky. Pomocou služby Google Trends môžete vidieť, že ľudia hľadajú výrazy ako „najlepšie značky tenisiek“, „lacné topánky“ a „kde kúpiť lacné topánky“. To všetko sú dobré kľúčové slová, ktoré je vhodné zahrnúť do vašej stratégie obsahového marketingu.

Môžete však urobiť oveľa viac, než len identifikovať obľúbené kľúčové slová. Google Trends vám v skutočnosti môže pomôcť objaviť súvisiace vyhľadávania, ktoré ľudia uskutočňujú, keď hľadajú vaše produkty/služby.

Uveďme si ďalší príklad. Povedzme, že chcete začať predávať ponožky online. Viete, že ľudia často hľadajú „ako si vybrať ponožky“, „aké ponožky mám nosiť“ a „kde kúpiť ponožky?“

Pomocou služby Google Trends sa môžete dozvedieť, že ľudia vyhľadávajú aj výrazy „kúpiť ponožky online“ a „internetový obchod s ponožkami“. Získate tak niekoľko ďalších kľúčových slov, ktoré je potrebné zvážiť začlenenie do vašej stratégie marketingu obsahu.

Okrem toho, že vám Google Trends pomôže nájsť nové kľúčové slová, môže vám tiež poskytnúť prehľad o tom, ako ľudia hľadajú vaše produkty/služby.

Tieto informácie môžete použiť na lepšie porozumenie „cestám vyhľadávania“ vašich zákazníkov. Cesta hľadania je cesta, ktorou sa niekto vyberie, keď niečo hľadá online.

Nižšie uvádzame súvisiace kľúčové slová. Nie je to však spoľahlivé. Existuje niekoľko kľúčových slov, ktoré „nesúvisia“, ak sa pozriete na snímku obrazovky nižšie.

Je to však celkom užitočné pri identifikácii kľúčových slov, ktoré by ste mohli chcieť použiť okrem „štandardných“ kľúčových slov zobrazených službou Google Trends.

Identifikujte príležitosti v iných lokalitách

Google Trends nám umožňuje presne vidieť, kde ľudia hľadajú určité kľúčové slová. V skutočnosti nám dokonca hovorí, koľko vyhľadávaní existuje v jednotlivých regiónoch. Takže tieto informácie môžeme použiť na určenie našej cieľovej skupiny. Povedzme napríklad, že predávate vonkajšie ohrievače. Chcete vedieť, ktoré regióny sú horúcimi miestami na nákup.

Tak čo robíš? Mohli by ste jednoducho vyhľadať každý štát a zistiť, kde najviac ľudí hľadalo výraz „vonkajší ohrievač“. To vám však veľa nehovorí. Čo keby ste chceli zistiť, kde ľudia konkrétne hľadali „vonkajšie ohrievače“ a nie iba „ohrievače“? Alebo by ste možno chceli vedieť, kde ľudia hľadajú „vonkajšie teplo“ vs. „vnútorné vykurovanie?“

Pomocou služby Google Trends môžete jednoducho porovnávať rôzne dopyty a zistiť, ktoré z nich sú najobľúbenejšie. A dokonca môžete hĺbkovo analyzovať konkrétne miesta.

Napríklad tu je mapa znázorňujúca popularitu „vonkajšieho ohrievača“ v Spojených štátoch. Ako môžete vidieť, severovýchod je jednoznačne najhorúcejším miestom na nákup.

Teraz sa pozrime bližšie na niektoré jednotlivé štáty. Tu je mapa porovnávajúca popularitu „vonkajšieho ohrievača“ v každom štáte.

Ako môžete vidieť, Oregon je jasným víťazom. Ale prečo? Je to preto, že je tam zima? Možno. Ale môže to byť aj tým, že tam žije menej ľudí. Alebo možno je to preto, že Oregónčania sa dosť starajú o vykurovanie svojich domovov.

Čítať:  Google debutuje Pixel Pass od 45 $ mesačne pre Pixel 6

Poďme si však priblížiť celý štát. Teraz môžeme skutočne vidieť rozdiely medzi rôznymi časťami tohto štátu porovnaním rôznych metropol v rámci štátu:

Upravte svoju stratégiu SEO pre video pomocou vyhľadávania na YouTube

Google vlastní YouTube, ale to neznamená, že popularita konkrétneho vyhľadávacieho dopytu je rovnaká v oboch vyhľadávačoch. V skutočnosti nie je. Tu sú údaje o webovom vyhľadávaní v službe Google Trends pre „počítače“ od roku 2008. Celkom jasne vidíte, ako popularita tohto výrazu dosiahla vrchol v roku 2015, no odvtedy neustále klesá. Tu je graf trendov pre YouTube.

(Áno, Google Trends nám umožňuje filtrovať trendy YouTube – v rozbaľovacej ponuke kliknite na „Vyhľadávanie na YouTube“.)

Môžete vidieť, že zatiaľ čo popularita počítačov v priebehu rokov neustále klesá, popularita videí súvisiacich s počítačmi dramaticky stúpa. Je to preto, že YouTube je miesto, kam sa ľudia chodia učiť o veciach, ako sú počítače.

Tu je príklad grafu, ktorý zobrazuje záujem o vyhľadávanie kľúčového slova pre „herný počítač“:

Takže, čo sa z toho učíme? No, existuje niekoľko zrejmých záverov. Napríklad nechcete, aby bolo vaše video príliš dlhé. Tieto faktory ovplyvňujú, či si niekto pozrie vaše video alebo nie. Štatistiky ukazujú, že ľudia viac inklinujú ku kratším videám, ako sú tie, ktoré sa zobrazujú v krátkych videách YouTube. V skutočnosti podľa Hubspot36 percent marketérov tvrdí, že optimálna dĺžka videa je okolo jednej až troch minút.

Existujú však aj iné menej zrejmé ponaučenia. Môžete si napríklad myslieť, že najdôležitejšou vecou, ​​ktorú by ste mali vedieť o „herných počítačoch“, je to, že sú populárne. V skutočnosti je však najdôležitejšie pochopiť, prečo sú populárne – a to preto, že ich ľudia vyhľadávajú. Zistenie „prečo“ je druhá časť zisťovania „čoho“.

Takže, čo sa z toho ešte môžeme naučiť? Začnime myšlienkou, že by ste sa nemali sústrediť len na jeden kanál. Ak sa snažíte dosiahnuť dobré hodnotenie pre určité kľúčové slovo, mali by ste sa pozrieť na viacero kanálov. prečo? Pretože každý kanál má tendenciu sa špecializovať na rôzne typy tém. Ak sa teda pokúšate zaradiť do kategórie „Herný počítač“, pravdepodobne zistíte, že najlepšie je začať s kanálom, ktorý sa špecializuje na tieto druhy videí.

Ďalej majte na pamäti, že obľúbenosť témy často závisí od počtu videí, ktoré sa na YouTube každý deň odovzdajú. Ak si teda všimnete, že sa nahráva veľa videí o určitej téme, je pravdepodobné, že táto téma sa stáva čoraz populárnejšou.

Nakoniec si pamätajte, že aj keď sa obľúbenosť témy môže zdať stabilná, stále môže rásť alebo klesať. Ak teda vidíte, že popularita určitej témy rastie, mali by ste si po skontrolovaní konkrétnych údajov služby Google Trends položiť otázku, či skutočne rastie alebo klesá.

Príklad, ako presne určiť objem vyhľadávania

Google Trending Searches je skvelý nástroj na zistenie toho, čo ľudia hľadajú na celom svete. Môžete dokonca upraviť rozsah dátumov, aby ste videli trendy za dlhšie časové obdobia.

Krok 1: Nájdite trendy vyhľadávania pre cieľové kľúčové slová

Tu je jednoduchý postup na nájdenie konkrétnych trendov pre vaše zacielené kľúčové frázy:

 • Prejdite na stránku google.com/trends
 • Do vyhľadávacieho poľa zadajte kľúčové slovo
 • Kliknite na „Trendy“
 • Vyberte rozsah dátumov, ktorý chcete zobraziť

Spôsob, akým to robíme, je zistiť, čo ľudia hľadajú. Ak hľadáte informácie o Arnoldovi Schwarzeneggerovi, možno budete chcieť poznať jeho štatistiky, najdôležitejšie momenty kariéry alebo dokonca len nejaké novinky o ňom. Môžete prejsť priamo na stránku google.com/trends, zadať „Arnold Schwarzenegger“ a zistiť, čo sa objaví. Existuje však aj iný spôsob, ako sa pozrieť na trendy.

Krok 2: Nájdite známe objemy vyhľadávania

Môžete zistiť, čo ľudia skutočne hľadajú, zadaním kľúčového slovného spojenia a zisťovaním, koľkokrát sa objaví na trendovej stránke Google. Táto metrika sa nazýva objem vyhľadávania.

Povedzme napríklad, že sme sa chceli dozvedieť viac o určitom hercovi alebo herečke. Zadali by sme jej meno do Google Trends a ukáže nám, ako často bola daná osoba za posledných pár mesiacov vyhľadávaná. Ako sme však už spomenuli, toto je len mierka, nie presný objem vyhľadávania.

Zaujímavosť konkrétneho pojmu môžeme prirovnať aj k širšiemu trendu. Pozrime sa na objem vyhľadávania slova „anime“. Vidíme, že anime bolo vyhľadávané častejšie ako väčšina ostatných výrazov.

Dôvodom je, že anime je jednou z najobľúbenejších tém medzi japonskými hovorcami. Je teda logické, že vyhľadávania anime stúpajú a klesajú spolu s popularitou Japonska.

Krok 3: Porovnajte vyhľadávania so skutočnými výsledkami

V Google Trends si všimnete, že existujú dve sady čísel. Jeden súbor predstavuje počet vyhľadávaní cieľového kľúčového slovného spojenia, zatiaľ čo druhý súbor predstavuje celkový počet vyhľadávaní pre celý svet.

Ak zadáte kľúčové slovné spojenie, uvidíte iba prvú skupinu čísel. Ak však zadáte rovnakú frázu, ale zmeníte miesto zo Spojených štátov na Čínu, zobrazí sa druhá skupina čísel.

Tieto čísla predstavujú skutočné výsledky pre každú krajinu. Takže keď vidíte, že objem vyhľadávania konkrétneho kľúčového slovného spojenia v USA je vyšší ako objem celosvetového vyhľadávania, znamená to, že Američania hľadajú toto kľúčové slovné spojenie viac ako ktokoľvek iný.

Čítať:  John Mueller hovorí viac o opravách domén používaných na nekalé účely

Naopak, ak je objem v USA nižší ako celosvetový objem, Američania nemusia mať o toto kľúčové slovo taký záujem ako ostatní.

Krok 4: Zistite, ktoré krajiny majú záujem o konkrétnu tému

Keď kliknete na rozbaľovaciu ponuku krajín, uvidíte všetky krajiny, v ktorých je objem vyhľadávania pre určitú tému dostatočne vysoký na to, aby sa objavila v zozname.

V nižšie uvedenom príklade môžete vidieť, že Spojené kráľovstvo vyhľadáva výraz „ako kresliť anime postavy“ viac ako ktorákoľvek iná krajina.

Ak sa teda snažíte propagovať svoje webové stránky britskému publiku, možno sa budete chcieť zamerať na vytváranie obsahu súvisiaceho s anime.

USA sa medzitým o anime príliš nezaujímajú. Ak sa teda zameriavate na americké publikum, možno budete chcieť vytvoriť obsah, ktorý ich osloví.

Objavte poznatky z trendov založených na čase

Google Trends vám umožňuje zistiť, koľko ľudí hľadalo niečo počas určitého časového obdobia. Môžete si napríklad pozrieť, čo ľudia hľadali okolo dátumu vydania epizódy VII Star Wars. Alebo môžete porovnať vyhľadávania v rôznych časoch dňa. Ak si všimnete, že okolo 16:00 dochádza k prudkému nárastu vyhľadávaní, možno by ste mali zvážiť uverejnenie blogového príspevku na túto tému.

Dlhodobejšie trendy vám pomôžu pochopiť, odkiaľ publiká prichádzajú. Pochádzajú z mobilných zariadení? O ktoré krajiny je najväčší záujem? Ako sa mení publikum počas týždňa? Tieto poznatky môžu pomôcť pri budúcich rozhodnutiach o vytváraní obsahu.

Krátkodobé trendy: Pomocou krátkodobých trendov môžete určiť, či je konkrétna téma momentálne trendová. Ak si napríklad všimnete, že vyhľadávania výrazu „Star Wars“ 5. apríla prudko vzrástli, viete, že fanúšikovia sú nadšení z pripravovaného filmu.

Krátkodobé vzostupné trendy: Tieto trendy naznačujú, že publikum rastie. Ak si všimnete, že vyhľadávania určitej témy pribúdajú, viete, že táto téma sa stáva čoraz populárnejšou.

Krátkodobé klesajúce trendy: „Tento klesajúci trend naznačuje, že publikum stráca záujem.“

Ak si všimnete, že vyhľadávania niečoho klesli, viete, že publikum stratilo záujem.

Keď identifikujete, ktoré krajiny sa o danú tému zaujímajú, môžete údaje prehĺbiť a presne zistiť, kto sú tieto publiká.

Súvisiace témy a otázky

Google Trends vám poskytuje zoznam kľúčových slov, ktoré majú spoločnú tému. Tieto kľúčové slová sú identifikované na základe počtu vyhľadávaní vykonaných za posledných 90 dní. Môžete vidieť, čo ľudia hľadajú z hľadiska trendov, sezónnych vzorov a obľúbených tém.

Pomocou funkcie Súvisiace témy môžete identifikovať témy, ktoré získavajú na popularite, ako napríklad „ako zarobiť peniaze online“, „najlepšie spôsoby, ako ušetriť peniaze“ alebo „ako nájsť lacné letenky“. Môžete ho použiť aj na identifikáciu tém, ktorých popularita klesá, ako napríklad „aká je dobrá strava?“ alebo „počítače“.

 • Súvisiace témy sú vyhľadávania, ktoré zdieľajú spoločnú tému.
 • Môžete napríklad vidieť, že niekto hľadal výraz „biopotraviny“. Ak ste niekedy premýšľali, či existuje trh pre takéto produkty, teraz už viete, že existuje.
 • Pomocou súvisiacich tém môžete zistiť, čo ľudia hľadajú v súvislosti s vašou značkou.
 • Môžete tiež použiť Súvisiace témy na zistenie úzko súvisiacich tém, ktoré sa zobrazia.

Súvisiace dotazy

Funkcia Súvisiace dotazy vám umožňuje preskúmať podobné témy. Ak napríklad hľadáte tému „ako zarobiť peniaze“, možno by ste si mohli pozrieť sekciu Súvisiace dopyty, kde sa dozviete viac o „zarábaní peňazí online“ a „ako zarábať peniaze“.

 • Súvisiace dopyty sú vyhľadávania, ktoré majú podobný význam.
 • Tieto typy dopytov poskytujú prehľad o tom, ako si spotrebitelia myslia o vašej značke.
 • Môžu vám pomôcť pochopiť, ako ľudia premýšľajú o vašej značke a čo hľadajú.

Nasleduje príklad súvisiacich tém a súvisiacich dopytov:

Krátkodobé trendy môžu priniesť masívnu návštevnosť

Zobrazenie trendov kľúčových slov v kratších zobrazeniach vám môže pomôcť využiť rýchlo sa meniace trendy vyhľadávania, najmä pokiaľ ide o zacielenie na konkrétne dni v týždni. Ak si napríklad všimnete, že veľká návštevnosť pochádza z vyhľadávaní výrazu „donáška pizze“, možno by ste mali zvážiť vytvorenie vstupnej stránky pre túto tému. Ak to vyzerá tak, že počas víkendu stúpol záujem, viete, že by ste mali začať uvažovať o vytvorení vstupnej stránky na donášku pizze v sobotu a nedeľu.

To isté platí pre správy. Ak si všimnete, že veľká návštevnosť pochádza z vyhľadávaní súvisiacich s najnovšími novinkami, mali by ste premýšľať o vytvorení vstupnej stránky na túto tému. Pomocou služby Google Trends ju môžete použiť aj na zistenie, či nedávno došlo k prudkému nárastu vyhľadávaní určitého výrazu. Ak existuje, viete, že sa musíte uistiť, že vaša stránka je pripravená zvládnuť prílev návštevníkov.

Používanie služby Google Trends môže poskytnúť toľko informácií na účely výskumu kľúčových slov

Hoci vyhľadávanie Google poskytuje významný prehľad o výkonnosti vyhľadávaní práve teraz, používanie služby Google Trends vám môže pomôcť pridať do prieskumu vyhľadávania ďalší rozmer.

Táto ďalšia dimenzia je čas. Identifikáciou, ktoré vyhľadávania pravdepodobne nebudú generovať nepretržité príjmy, je možné vyladiť vašu celkovú priebežnú stratégiu vyhľadávania tak, aby sa vyhodnotili vyhľadávania, ktoré pravdepodobne v budúcnosti klesnú, v porovnaní s vyhľadávaniami, ktoré sa pravdepodobne zlepšia.

Aj keď žiadna metóda nie je stopercentne dokonalá, táto môže pomôcť znížiť riziko a zlepšiť výsledky z dlhodobého hľadiska.

Kedy plánujete integrovať Google Trends Search do vašej celkovej stratégie SEO?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE