Google: V adresách URL sa rozlišujú malé a veľké písmená a pre SEO je to dôležité

V relácii Ask Googlebot bol jeden odborník na SEO znepokojený veľkými a malými písmenami URL.

Pýtali sa, či sú pre SEO dôležité adresy URL s veľkými a malými písmenami?

John vysvetlil, že vzhľadom na to, že adresy URL tvoria základ celej vašej webovej stránky, áno, je absolútne jedno, pokiaľ ide o veľké a malé písmená pre adresy URL.

Povedal, že áno, adresy URL podľa definície rozlišujú veľké a malé písmená. Dôležité sú aj určité veci, ako sú koncové lomky na týchto adresách URL.

Ak webová lokalita zobrazuje rovnaký obsah na týchto adresách URL, možno to považovať za duplicitný obsah. Ale aj tak sa musí vyhľadávací nástroj rozhodnúť pre URL, ktorú si chce ponechať.

Tento proces Google nazýva kanonizácia.

Nemá to vplyv na hodnotenie, ale systémy Google si môžu vybrať adresu URL, ktorá nebola špecifikovaná alebo nebola zvolená odborníkom na SEO.

Aby sa minimalizoval vplyv, ktorý môže mať viacero duplicitných adries URL, ako je táto, John odporúča použiť značku rel=canonical ako metódu kanonizácie a spôsob, ako povzbudiť vyhľadávacie nástroje, aby sa zamerali na jednu webovú adresu, na ktorú sa majú zamerať.

Celé video si môžete pozrieť nižšie:

John Mueller AskGooglebot Transscript

Jána 0:03
Dnes tu máme otázku od Hamzu na Twitteri, ktorý sa pýta: Záleží na veľkých alebo malých písmenách v URL? Ďakujem za opýtanie. URL sú základom všetkých webových stránok. Preto je dobré si svoje predpoklady overiť. Podľa definície adresy URL rozlišujú veľké a malé písmená. A také veci ako lomky na konci majú význam.

Čítať:  Efektívne riešenia IoT pre malé podniky v roku 2024

Takže technicky áno, na týchto veciach záleží. Odlišujú adresy URL. Ak webová stránka v týchto prípadoch stále zobrazuje rovnaký obsah, vyhľadávače sa to pokúsia zistiť samy. A zvyčajne to dobre dopadne. Ale nie vždy je to ideálne.

Vyhľadávacie nástroje sa napríklad pokúsia prehľadať všetky variácie adresy URL, ktoré nájdu. To im môže trochu spomaliť hľadanie iného užitočného obsahu na vašom webe. Keď vyhľadávače nájdu viacero rôznych adries URL zobrazujúcich rovnaký obsah, musia sa rozhodnúť, ktorú z týchto adries URL ponechajú, nazývame to kanonizácia.

To nemení poradie. Naše systémy však môžu vybrať adresu URL, ktorú by ste si nevybrali. Ďalším miestom, kde hrá úlohu presná adresa URL, je súbor robots.txt. V súbore robots.txt môžete signalizovať, ktoré časti webovej lokality by sa nemali prehľadávať.

Súbor robots.txt tiež používa presnú adresu URL. Ak tam teda máte položky, ktoré odkazujú na jednu verziu adresy URL, nevzťahujú sa na iné verzie tejto adresy URL. Zriedkavo vidíme, že to spôsobuje problémy, takže pomocou interného prepojenia na prepojenie na konzistentnú verziu sú vaše preferencie jasné. Pridanie prvku odkaz rel=canonical tiež pomáha potvrdiť to a povzbudzuje vyhľadávacie nástroje, aby sa zamerali na túto verziu.

Stručne povedané, veľké alebo malé písmená sú dôležité pre adresy URL. Je dobrým zvykom byť konzistentný v tom, ako ich používate, ale zvyčajne to nie je pre webové stránky také dôležité. Dúfam, že to pomôže odpovedať na túto otázku. Uvidíme sa v ďalšej epizóde relácie Ask Googlebot, kde nájdete ďalšie otázky a odpovede.

Čítať:  Google oznamuje Infinite Scroll v SERPs

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE