Google vysvetľuje, ako sa indexovo prehľadávajú súbory Sitemap

Jeden odborník na SEO sa na stretnutí spýtal Johna Muellera na to, ako sa prehľadávajú mapy stránok.

Ich hlavná otázka znie: keď Googlebot prehľadáva mapu lokality na adrese servera, prehľadáva predložené mapy lokality v backende GSC, alebo ide priamo na adresu servera vlastníka lokality, aby prehľadával tieto mapy lokality?

John vysvetlil, že neprehľadávajú všetky mapy stránok naraz. Nie je to teda tak, že by pre nich existovala konkrétna objednávka. Ide skôr o to, že pre jednotlivé súbory sitemap sa Google snaží zistiť, ako často sa menia a ako často poskytujú Googlu užitočné informácie.

Na základe toho bude Google pre jednotlivé súbory indexovo prehľadávať rôzne rýchlosti.

Je možné, že sa môže stať, že jeden súbor sitemap v ich účte Google Search Console bude indexovo prehľadávaný veľmi často, ale aj ten, ktorý môžu odoslať priamo, sa bude indexovo prehľadávať často a iná mapa webu v Search Console sa bude indexovo prehľadávať veľmi zriedkavo.

Nezáleží na tom, kde ste odoslaní. Skutočne to viac závisí od samotného súboru sitemap a od toho, akú hodnotu Google zobrazuje.

To sa deje približne v čase 11:42 vo videu.

John Mueller prepis stretnutia

SEO Professional 3 11:42
Takže mám dve otázky. Prvý sa týka mapy webu. Keď robot Googlebot indexovo prehľadáva mapu lokality na adrese servera, indexovo prehľadáva najprv odoslané mapy lokality v backende GSC, alebo prejde priamo na adresu nášho servera, aby prehľadal všetky mapy lokality?

Čítať:  Pre emotikony vo výsledkoch vyhľadávania: Google sa pokúsi zistiť, ktoré slovo je ekvivalentom tohto emodži

Ján 12:10
Nepreliezame ich všetky naraz. Nie je to teda tak, že by pre nich existovala konkrétna objednávka. Ide skôr o to, že pri jednotlivých súboroch sitemap sa snažíme zistiť, ako často sa menia a ako často nám poskytujú užitočné informácie. A na základe toho pre jednotlivé súbory budeme indexovo prehľadávať rôzne rýchlosti. Môže sa teda stať, že jeden vo vašom účte Search Console bude indexovo prehľadávaný veľmi často, ale aj ten, ktorý odošlete priamo, bude prehľadávaný často a možno ďalší v Search Console bude prehľadávaný veľmi zriedkavo. Nezáleží teda na tom, kde ste odoslaní. Naozaj to viac závisí od samotného súboru sitemap a od toho, akú hodnotu nám dáva.

SEO Professional 3 12:52
Takže aj keď jeden ako jeden zbytočný súbor sitemap oneskoríme v backende GSC, robot Google môže stále prehľadávať adresu nášho servera? áno…

Ján 13:06
Áno. Áno. Takže najmä keď vymažete súbor sitemap zo služby Search Console, budeme ho mať stále v našich systémoch a pravdepodobne ho skontrolujeme, neviem, hádam niekoľko mesiacov, pravdepodobne to skúsime znovu indexovo prehľadať daný súbor sitemap, len aby ste sa uistili, že nie je dočasne preč.

SEO Professional 3 13:27
Áno. Existuje teda nejaká priorita, ako napríklad, že roboti Googlebot najskôr prehľadajú odoslanú a potom možno prehľadajú –?

Jána 13:40
Nie, nie, naozaj nie. Je to naozaj o jednotlivých súboroch sitemap a druhu hodnoty, ktorú naše systémy adresujú tomuto súboru sitemap. A niekedy je to kvôli tomu, ako často sa súbor sitemap mení. Niekedy je to len kvôli iným spôsobom, ktorým sa naše systémy snažia pochopiť hodnotu obsahu, ktorý je v súbore sitemap.

Čítať:  Ako využiť sociálne dôkazy a zvýšiť predaj B2B

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE