Jeden odborník na SEO sa opýtal Johna Muellera na obsah skrytý pomocou JavaScriptu.
Ich hlavná otázka bola: majú povedzme HTML stránku. Niektoré časti tejto stránky sú skryté vlastnosťou CSS Display: none.
Keď sa používateľ prvýkrát dostane na stránku, ktorá je z nejakého dôvodu skrytá – možno na zjednodušenie používateľského rozhrania.
Skrytý obsah je možné vidieť iba vtedy, keď používateľ klikne na tlačidlo a JavaScript spustí iba rýchle udalosti JavaScriptu a JavaScript zmení stav CSS a používateľ potom konečne uvidí obsah.
Ich otázka teda znie: vyzerá to pre nich trochu ako sivá oblasť, pretože Google nikdy nemôže spustiť žiadnu udalosť JavaScript.
Zaujíma ich, či obsah, ktorý je skrytý v CSS, keď sa používateľ prvýkrát dostane na stránku, môže byť cieľom hodnotenia webu Google alebo nie?
John vysvetlil, že tento obsah je stále možné indexovať. Pokiaľ je obsah pri načítaní stránky v samotnom HTML a DOM (model objektu dokumentu), môže to Google použiť na indexovanie.
Ak je to niečo, čo potrebuje udalosť JavaScript, aby potom niečo načítalo zo servera a potom to zobrazilo, potom to nie je niečo, čo by rozpoznali.
Ale pokiaľ je to v DOM, a ak je to v HTML, potom sa to jednoducho zmení zo skrytého na viditeľné, a to je úplne v poriadku.
To sa deje približne v 49:16 značke vo videu.
John Mueller prepis stretnutia
SEO Professional 8 49:12
Ahoj John. Mám otázku, ktorá bude trochu podobná tej, na ktorú ste odpovedali predtým. Ale to sa týka HTML a JavaScriptu, klasického. A povedzme, že mám HTML s- tam sú niektoré časti, ktoré sú skryté v CSS display none. A keď sa používateľ prvýkrát dostane na stránku, ktorá je z nejakého dôvodu skrytá, [INAUDIBLE] na zjednodušenie používateľského rozhrania. A že skrytý obsah je možné vidieť iba vtedy, keď používateľ klikne na tlačidlo a potom sa spustí JavaScript a spustí sa iba JavaScript QuickEvents a JavaScript, zmení stav CSS a potom používateľ uvidí obsah. Moja otázka je, že to pre mňa vyzerá trochu ako šedá zóna, pretože Google nikdy nemôže spustiť žiadnu udalosť JavaScript. Zaujímalo by ma, či obsah, ktorý je skrytý pomocou CSS, keď sa používateľ prvýkrát dostane na stránku, môže byť cieľom hodnotenia Google alebo nie?
Ján 50:16
Stále sa dá indexovať. Takže to je niečo, ak je to v samotnom HTML v DOM, keď sa stránka načíta, potom to môžeme použiť na indexovanie. Ak je to niečo, čo potrebuje udalosť JavaScript, aby potom niečo načítalo zo servera a potom to zobrazilo, potom to nie je niečo, čo by sme rozpoznali. Ale ak je to v DOM, ak je to v HTML a jednoducho to prejde od skrytého k viditeľnému, to znamená, že je to úplne v poriadku.
SEO Professional 8 50:48
Dobre, takže variácia by bola rovnaká ako tá, ktorá nie je skrytá, alebo…
Ján 50:53
Pravdepodobne. Chcem tým povedať, že je vždy ťažké porovnávať, ako sa veci nakoniec vyrovnajú, ale môj predpoklad je, že by to bolo v podstate rovnaké. Myslím si, že je to aj niečo z používateľského hľadiska, na čo by ste si mali dať pozor, a je to skôr ako keď niekto prejde na vašu webovú stránku a potom, keď sa zobrazí vo vyhľadávaní. A to je v podstate to, že ak používateľovi niečo sľubujete, je dobré to používateľovi ukázať, keď prejde na vašu webovú stránku. Takže to uplatňujeme, keď príde na veci ako rušivé intersticiálne reklamy alebo príliš veľa reklám na stránke. Ak prejdú na vašu stránku, mali by byť schopní nájsť to, čo hľadali. A ak je to dodatočný obsah, ktorý poskytujete, čo nie je hlavný dôvod, prečo idú na vašu stránku, potom je to v poriadku. Je to niečo ako spôsob použiteľnosti, ako dať stránke viac funkcií. Ak je však primárny obsah takto zablokovaný, potom by som očakával, že používatelia budú trochu nešťastní, ak tam pôjdu a neuvedomia si, ach, takto získam túto informáciu.
SEO Professional 8 52:10
Dobre, takže čo by sa stalo, keby sme obsah videli používateľovi z počítača a nikdy sme ho nevideli zo smartfónu? S – v skutočnosti je samotný prvok vložený do HTML, ale skrytý a používateľ už nikdy nebude mať možnosť skrytý prvok vrátiť späť?
Ján 52:33
Nemyslím si, že by sme to oddeľovali. Pretože niekedy je to tiež len mechanizmus použiteľnosti, ktorý používajú stránky, kde máte v podstate responzívny dizajn a v rámci nastavenia responzívneho dizajnu pre určité veľkosti obrazovky skryjete niečo ako bočný panel a z nášho pohľadu je to v poriadku.