Google vysvetľuje, prečo sa vo vyhľadávaní môžu zobrazovať kanonické aj nekanonické stránky

Jeden odborník na SEO sa opýtal Johna Muellera počas stretnutia o kanonických adresách URL.

Ich otázka znela: Nastavili kanonické adresy URL na piatich stránkach. Google však zobrazuje aj tretiu stránku.

Prečo sa nezobrazujú iba adresy URL, pre ktoré odborník v oblasti SEO nastavil kanonické?

John vysvetlil, že rel=canonical je spôsob, ako určiť, ktoré zo stránok v rámci množiny duplicitných stránok chcete indexovať – akú adresu chcete použiť.

Najmä, ak máte jednu stránku, napríklad s názvom súboru napísaným veľkými písmenami, a jednu stránku s názvom súboru malými písmenami, potom v niektorých situáciách môže váš server zobrazovať presne rovnaký obsah.

Technicky povedané, ide o rôzne adresy – veľké a malé písmená sa mierne líšia.

Z praktického hľadiska váš server zobrazuje presne to isté.

A Google, keď sa na to pozrie, povie: „No, nemá cenu indexovať dve adresy s rovnakým obsahom. Namiesto toho vyberiem jednu z týchto adries a použijem ju na indexovanie daného obsahu.“

Pomocou rel=canonical dáte Googlu signál a poviete mu: „Ahoj, Google, naozaj chcem, aby si pri indexovaní tohto obsahu používal malú verziu adresy. Možno ste videli verziu s veľkými písmenami, ale naozaj chcem, aby ste používali verziu s malými písmenami.“

To je v podstate to, čo robí rel=canonical. Nie je zárukou, že Google použije verziu, ktorá je tam uvedená. Je to však signál pre Google, aby pomohol zistiť, že ak sú všetky veci rovnaké, odborník na SEO naozaj preferuje túto adresu.

Čítať:  Ak chcete hodnotiť všetky anglické dopyty, nepovoľujte geografické zacielenie v službe Google Search Console

To sa deje približne v čase 17:12 vo videu.

John Mueller prepis stretnutia

Ján (Predložená otázka) 17:12
Pozrime sa. Mám sadu kanonických adries – alebo som nastavil kanonické adresy URL na piatich stránkach. Google to však zobrazuje aj na tretej stránke. Prečo sa nezobrazujú iba adresy URL, pre ktoré som nastavil kanonické?

Jána (odpoveď) 17:30
Nie som si teda 100% istý, či tejto otázke správne rozumiem. Ale akosi parafrázujem, znie to tak, že na piatich stránkach vášho webu ste nastavili rel=canonical. A na vašom webe sú ďalšie stránky, kde ste nenastavili rel=canonical, a Google zobrazuje všetky tieto stránky indexované – v podstate rôznymi spôsobmi. A myslím si, že treba mať na pamäti, že rel=canonical je spôsob, ako určiť, ktoré zo stránok v rámci množiny duplicitných stránok chcete takto indexovať.

Alebo v podstate, ktorú adresu chcete použiť. Ak teda máte jednu stránku, možno s názvom súboru veľkými písmenami, a jednu stránku s názvom súboru malými písmenami, potom v niektorých situáciách môže váš server zobrazovať presne rovnaký obsah. Technicky ide o rôzne adresy, veľké a malé písmená sa mierne líšia. Ale z praktického hľadiska váš server zobrazuje presne to isté. A Google, keď sa na to pozrie, povie: No, nemá cenu indexovať dve adresy s rovnakým obsahom.

Namiesto toho vyberiem jednu z týchto adries a použijem ju na indexovanie tohto obsahu. A pomocou rel=canonical dáte Googlu signál a poviete mu: Ahoj Google, naozaj chcem, aby si použil malú verziu adresy. Keď indexujete tento obsah. Možno ste videli verziu s veľkými písmenami, ale naozaj chcem, aby ste používali verziu s malými písmenami. A to je v podstate to, čo robí rel=canonical. Nie je to záruka, že by sme použili verziu, ktorú tam uvediete, ale je to pre nás signál, pomáha nám to zistiť, že všetky ostatné veci sú rovnaké, naozaj uprednostňujete túto adresu. Skúsime to teda využiť.

Čítať:  Sprievodca SEO pre HTTPS: Čo to je a ako to funguje?

A to je druh preferencie, ktorá tu vstupuje do hry. A do hry vstupuje, keď zistíme, že na vašom webe je viacero kópií toho istého obsahu. A pre všetko ostatné sa to pokúsime indexovať podľa našich najlepších schopností. A to tiež znamená, že na stránkach, na ktorých máte rel=canonical, sa niekedy budeme riadiť pokynmi, ktoré nám dáte. Niekedy naše systémy môžu povedať dobre, v skutočnosti si myslím, že sa možno mýlite, mali ste použiť inú adresu ako kanonickú.

To sa môže stať. Neznamená to, že sa bude hodnotiť inak alebo bude na tom horšie vo vyhľadávaní. Systémy Google si vyberajú iný. A pre ostatné stránky na vašom webe nemusíte mať nastavenú hodnotu rel=canonical vôbec. A pre tých sa pokúsime vybrať sami. A to je tiež úplne v poriadku. A vo všetkých týchto prípadoch bude poradie v poriadku, druh indexovania bude v poriadku.

V skutočnosti sa líši iba adresa zobrazená vo výsledkoch vyhľadávania. Ak teda máte kanonickú nastavenú na niektorých stránkach, ale nie na iných, aj tak sa pokúsime tieto stránky indexovať a nájsť správnu adresu, ktorú pre tieto stránky použijeme, keď ich zobrazíme vo vyhľadávaní. Takže je to niečo ako dobrý zvyk mať na svojich stránkach rel=canonical, pretože sa snažíte prevziať kontrolu nad touto nejasnou možnosťou, že sa možno zobrazí iná adresa. Ale nie je absolútnou nevyhnutnosťou mať rel=canonical.

Čítať:  XML Sitemap: Čo sú a prečo sú dôležité?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE