História WordPress: Od b2/cafelog po spravovaný hosting WordPress

Podľa W3Techs viac ako 43,2 % všetkých webových stránok používať WordPress. Túto popularitu môžete pripísať používateľskej prívetivosti, vďaka ktorej je správa webových stránok jednoduchá.

Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako sa WordPress dostal tam, kde je dnes? Od svojho založenia v roku 2003 do svojho 20. výročia v roku 2024 dostal WordPress niekoľko aktualizácií, aby sa stal najlepším blogovacím nástrojom na trhu.

Čítajte ďalej a preskúmajte, čo je WordPress, jeho história a čo môže jeho súčasná verzia urobiť pre vašu firmu.

 • WordPress 101
 • História WordPress: 2003-teraz
  • 2003 — zrod WordPressu
  • 2004 — WordPress 1.2 a architektúra doplnkov
  • 2005 — WordPress 1.5, stránky, moderovanie komentárov, Kubrickova téma a Automattic
  • 2006 — WordPress 2.0, WYSIWYG editor a ochranné známky WordPress
  • 2007 – WordPress 2.1
  • 2008 — WordPress 2.5, nový administračný panel
  • 2009 — WordPress 2.8, BuddyPress
  • 2010 — WordPress 3.0, nadácia WordPress
  • 2011 — WordPress 3.1, 3.2 a 3.3
  • 2012 — WordPress 3.4
  • 2013 — WordPress 3.6, 3.7 a 3.8
  • 2014 — WordPress 3.9 a 4.1
  • 2015 — WooCommerce
  • 2016 — WordPress 4.5, 4.6 a 4.7
  • 2017 — WordPress 4.9 a bezpečnostné chyby
  • 2018 — WordPress 5.0, editor Gutenberg
  • 2019 — WordPress 5.1, stav stránky
  • 2020 — COVID a WordCamps
  • 2021 — WordPress 5.7 a 5.8
  • 2022 — WordPress 5.9 a 6.0
  • Teraz – budúcnosť WordPressu
 • Moderný WordPress: Ponuky
 • Aké druhy webových stránok môžete vytvárať pomocou WordPress?
 • Záverečné myšlienky: Podrobná história WordPress

WordPress 101

WordPress je open source systém na správu obsahu, ktorý sa používa na vytváranie, úpravu a správu webových stránok. Funguje pod licenciou GNU GPL v2, takže si ho môžete nainštalovať na osobný server alebo na server webového hostiteľa tretej strany, aby ste mohli prevádzkovať svoje webové stránky.

Na čo sa používa WordPress?

Jednotlivci a firmy používajú WordPress na vytváranie a údržbu svojich webových stránok. Je to obľúbené riešenie na vytváranie webových stránok, pretože nevyžaduje žiadne skúsenosti s kódovaním. Dokonca aj začiatočník môže spustiť a vytvoriť webovú stránku za jeden deň.

História WordPress: 2003-teraz

WordPress prešiel od svojho vzniku v roku 2003 až po dnešný úspech niekoľkými zmenami.

Čítať:  Magento 2 Page Builder: príručka pre začiatočníkov

Tu je krátka rekapitulácia jej aktivít a vývoja do dnešného dňa.

2003 — zrodenie WordPressu

V roku 2001 vytvoril francúzsky programátor Michel Valdrighi blogovaciu platformu s názvom b2/cafelog na vytváranie dynamických webových stránok z obsahu databázy MySQL. Zatiaľ čo zhromaždil malú skupinu používateľov, Michel opustil projekt a v roku 2002 prestal podporovať.

Dvaja nespokojní používatelia, Matt Mullenweg a Mike Little, prijali túto výzvu a pretvorili b2/cafelog na vytvorenie nového spôsobu vytvárania webových stránok. To bol zrod WordPressu.

27. mája 2003 Matt a Mike oznámili prvú verziu WordPressu založenú na b2/cafelog forku, ale s významnými vylepšeniami. Okrem nového administrátorského rozhrania prišiel WordPress s vygenerovanými XHTML 1.1 šablónami s editorom príspevkov identickým s tým nižšie.

2004 — WordPress 1.2 a architektúra doplnkov

V máji 2004 tím WordPress vydal pre verejnosť verziu 1.2 s novou funkciou, architektúrou doplnkov. Umožnil používateľom vytvárať doplnky WordPress na rozšírenie predvolenej funkcie WordPress.

2005 — WordPress 1.5, stránky, moderovanie komentárov, Kubrickova téma a Automattic

V roku 2005 WordPress 1.5 bol vydaný s niekoľkými pozoruhodnými funkciami.

Prvá bola Kubrickova téma. Matt predstavil Kubricka ako novú predvolenú tému na predvedenie ponúkaného „neuveriteľne flexibilného systému tém“ 1.5. Po druhé, WordPress prekročil rámec blogových príspevkov a pridal podporu pre stránky. A nakoniec, WordPress 1.5 zjednodušil moderovanie komentárov tým, že vyžadoval schválenie prvých komentárov.

Matt Mullenwag tiež založil Automattic a začal nábor popredných prispievateľov WordPress.

2006 — WordPress 2.0, WYSIWYG editor a ochranné známky WordPress

Tesne pred prelomom roka bol vydaný WordPress 2.0. Predstavil vstavaný editor stránok WYSIWYG a zlepšil pracovný postup publikovania. Používatelia môžu pri práci na príspevku pridávať značky a kategórie a pred zverejnením si môžu zobraziť ukážku konečného príspevku.

Tím WordPress spustil aj adresár tém, ktorý používateľom umožnil nájsť osvedčené témy na jednom mieste.

Vzhľadom na popularitu WordPress si Automattic zaregistroval názov značky WordPress a slávne modré logo, aby ho chránil.

Napokon, Matt Mullenweg zorganizoval prvý WordCamp na svete v San Franciscu.

Získajte plne spravovaný hosting WordPress

Posilnite svoje stránky pomocou najlepšie optimalizovaného hostingu WordPress v tomto odvetví

2007 – WordPress 2.1

Verzia 2.1 prišla s niekoľkými novými funkciami, vrátane vylepšenej funkcie vyhľadávania a funkcie automatického ukladania, aby sa zabránilo strate neuloženého obsahu. Vďaka tejto novej aktualizácii môžu používatelia tiež skontrolovať pravopis svojho obsahu pred jeho uverejnením.

Bohužiaľ, WordPress tiež narazil na prvé veľké porušenie bezpečnosti v roku 2007, čo viedlo vývojárov k vytváraniu bezpečnostných aktualizácií, bezpečnostných aktualizácií a záplat pre bezpečnostné problémy.

2008 — WordPress 2.5, nový administračný panel

V roku 2008 Happy Cog, spoločnosť zaoberajúca sa webovým dizajnom, spolupracovala s tímom WordPress a pomohla navrhnúť nové administrátorské rozhranie WordPress.

S novým dashboardom sa tím WordPress zameral na to podstatné a odstránil neporiadok z administrátorského rozhrania, aby zlepšil používateľskú skúsenosť.

Okrem toho WordPress 2.5 podporoval viacero nahrávaní, aktualizácie jedným kliknutím, inštaláciu doplnkov a krátke kódy. V roku 2008 boli vydané aj ďalšie dve verzie WordPress, vrátane:

 • Verzia 2.6 zobrazovala revízie príspevkov a funkciu „stlačte toto“.
 • Verzia 2.7 vyriešila viacero chýb spôsobených predchádzajúcimi verziami. Prišiel tiež s prepracovaným používateľským rozhraním, pevnými príspevkami, odpoveďami na komentáre a prispôsobiteľnými nástrojmi správcu.

2009 — WordPress 2.8, BuddyPress

Bol vydaný WordPress 2.8, ktorý prišiel s vylepšenou správou miniaplikácií a novým prehliadačom tém. Tím WordPress tiež vytvoril BuddyPress, doplnok sociálnych sietí pre WordPress, ktorý pomáha používateľom, ktorí chcú vytvárať webové stránky ako Facebook a Myspace pomocou WordPress.

Čítať:  10 šikovných spôsobov, ako zjednodušiť nastavenie webovej stránky elektronického obchodu

Neskôr v roku 2009 prišla verzia 2.9 s významnými vylepšeniami SEO funkcií WordPress a vstavaným editorom obrázkov. Je tiež priekopníkom hromadných aktualizácií, vďaka čomu môžu používatelia aktualizovať viacero tém, miniaplikácií a doplnkov naraz.

2010 — WordPress 3.0, nadácia WordPress

Rok 2010 bol pre WordPress významným rokom.

Automattic dokončil prenos ochrannej známky a loga WordPress do nadácie WordPress. To zabezpečilo, že WordPress zostane otvoreným zdrojom a členovia komunity budú naďalej prispievať do projektu.

Okrem toho WordPress 3.0 priniesol vzrušujúce funkcie, ako sú vlastné typy príspevkov, taxonómie, hlavičky, ponuky a pozadia. Predstavila tiež novú predvolenú tému s názvom Twenty Ten.

Verzia 3.0 tiež zaviedla multisite, čo používateľom umožňuje prevádzkovať viacero webových stránok na platforme.

2011 — WordPress 3.1, 3.2 a 3.3

Bol vydaný WordPress 3.1, ktorý predstavil admin bar a formáty príspevkov. Verzia 3.2 prišla s predvolenou témou Twenty Eleven. Nakoniec verzia 3.3 pridala podporu pre nahrávanie súborov pomocou myši.

2012 — WordPress 3.4

Tím WordPress vydal verziu 3.4 s novým prispôsobením tém a vylepšenými vlastnými hlavičkami. Správcovia teraz môžu zobraziť ukážku zmien v nástroji na prispôsobenie tém predtým, ako ich použijú na celom webe.

Okrem toho tím WordPress pridal knižnicu médií na zjednodušenie správy médií pre veľké webové stránky a aktualizoval editor obrázkov, takže používatelia mohli pridať vlastné rozmery obrázkov.

Verzia 3.5, ktorá prišla čoskoro potom, priniesla popisky obrázkov a vloženie na Twitter.

2013 — WordPress 3.6, 3.7 a 3.8

Rýchly vývoj WordPressu pokračoval aj v roku 2013, pretože WordPress mal tri hlavné vydania.

 • Verzia 3.6 prišla s novou predvolenou témou a vylepšenou podporou audio a video súborov, čo používateľom umožňuje zobraziť ukážku audio a video súborov v správcovi médií.
 • Verzia 3.7 zaviedla automatické aktualizácie, lepšiu jazykovú podporu a bezpečnejšiu kontrolu hesiel.
 • Verzia 3.8 priniesla nový vizuálny dojem s dlho očakávanou aktualizáciou palubnej dosky. WordPress prijal MP6. Okrem nového panela správcu majú používatelia WordPress aj intuitívnejšiu sekciu miniaplikácií a nové farebné schémy na prispôsobenie ich používateľského prostredia. Verzia 3.8 priniesla aj novú predvolenú tému s Twenty Fourteen.

S aktualizáciou správcu verzie 3.8 začal WordPress reagovať aj na prístup na mobilných zariadeniach.

V štvrtom štvrťroku 2013 sa v Leidene v Holandsku konal prvý WordCamp Europe.

2014 — WordPress 3.9 a 4.1

S verziou 3.9 priniesol tím WordPress zmeny do vizuálneho editora príspevkov. Používatelia mohli presúvať obrázky do editora a upravovať ich za chodu pomocou vylepšených možností úpravy obrázkov. Okrem toho WordPress dostal aj živé náhľady miniaplikácií a hlavičiek.

Verzia 4.1 zaviedla novú predvolenú tému v Twenty Fifteen, ktorá využíva rodinu písiem Noto od Googlu. Zlepšila sa viacjazyčná podpora WordPress a výsledkom je, Neanglické sťahovanie WordPress prekonalo sťahovanie v angličtine WordPress v roku 2014.

2015 — WooCommerce

Vo fenomenálnom roku Automattic získal WooCommerce, ktorý už dominoval ako doplnok WordPress na vytváranie internetových obchodov. Istým spôsobom to umožnilo WordPress publikovať blogy a vytvárať webové stránky elektronického obchodu.

Medzitým WordPress vydal v roku 2015 tri verzie – 4.2, 4.3 a 4.4, ktoré pridali:

 • Podpora pre emotikony.
 • Vložené pre Tumblr, Kickstarter a ďalšie vznikajúce platformy.
 • Zobrazenia zoznamu na paneli správcu.

2016 — WordPress 4.5, 4.6 a 4.7

V roku 2016 WordPress opäť vydal tri nové verzie. Každá verzia priniesla nové funkcie:

 • Verzia 4.5 priniesla responzívne a živé ukážky menu pre rôzne veľkosti obrazoviek, optimalizáciu obrázkov a podporu vlastného loga.
 • Verzia 4.6 zaviedla lepší systém viacerých lokalít, ktorý používateľom umožňuje ukladať svoje webové stránky do vyrovnávacej pamäte. Doplnky a témy by ste mohli aktualizovať aj čistejšie.
 • Verzia 4.7 pridala koncové body WordPress REST API, čo vývojárom umožnilo komunikovať s WordPress na diaľku. Okrem toho predstavil aj novú predvolenú tému v Twenty Seventeen.
Čítať:  Freelancer's Guide o tom, ako hostiť webové stránky pre klientov

2017 — WordPress 4.9 a bezpečnostné chyby

Rok 2017 nezačal pre komunitu WordPress dobre, pretože sa zistilo, že REST API má bezpečnostné nedostatky, ktoré hackerom umožňujú znehodnotiť webové stránky založené na WordPress 4.7.

WordPress to opravil prostredníctvom bezpečnostných záplat 4.7.2.

V druhej polovici roku 2017 WordPress vydal verziu 4.9, ktorá výrazne zlepšuje WordPress Customizer – to, čo používate na pohrávanie sa s témou WordPress.

Pred verziou 4.9 ste museli zverejniť zmeny, aby ste uložili zmeny dizajnu vykonané pomocou nástroja Customizer na svoj web. Po aktualizácii môžete uložiť koncepty zmien a dokonca zdieľať náhľady s ostatnými členmi tímu.

2018 — WordPress 5.0, editor Gutenberg

V roku 2018 WordPress oficiálne spustil editor Gutenberg vo verzii 5.0. Gutenberg, editor blokov, zmenil celú skúsenosť s WordPress, pretože ste mohli použiť a preusporiadať bloky na vytváranie blogových príspevkov a dokonca aj celých webových stránok.

WordPress tiež pridal podporu pre opakovane použiteľné bloky na urýchlenie dizajnu webových stránok.

2019 — WordPress 5.1, stav stránky

V roku 2019 tím WordPress strávil dosť času ladením nástrojov, ktoré boli súčasťou projektu Gutenberg.

To však nebolo všetko.

Vo verzii 5.1 WordPress predstavil Site Health, ktorý by používateľov upozorňoval na zastaraný PHP kód. Vo verzii 5.2 WordPress tento nástroj vylepšil a predstavil widget na zobrazenie stavu webu a odporúčaných vylepšení.

Nakoniec WordPress 5.3 priniesol významné aktualizácie editora Gutenberg, vrátane vylepšenej správy blokov a zoskupovania.

2020 — COVID a WordCamps

Kvôli COVIDu Matt Mullenweg zrušil WordCamp Asia, ktorý sa mal konať v Bangkoku.

Vývoj WordPress však pokračoval a dostali sme tri nové vydania.

 • Verzia 5.4 zaviedla uvítaciu obrazovku pre začiatočníkov bez skúseností s WordPress.
 • Verzia 5.5 zaviedla automatické aktualizácie pre témy a doplnky. Tiež to predstavilo blokové vzory a preddefinované rozloženie blokov umožňujúce používateľom presúvať myšou, aby sa urýchlilo vytváranie webových stránok.
 • Verzia 5.6 vylepšila editor blokov a pridala počiatočnú podporu pre PHP 8.

2021 — WordPress 5.7 a 5.8

Rok 2021 priniesol ďalšie vylepšenia WordPress, keďže sa posunul smerom k úplnej úprave stránok.

Napríklad WordPress 5.7 pridal podporu pre preťahovanie blokov z vkladača. Tiež vylepšilo opakovane použiteľné bloky, takže sa automaticky uložia s príspevkom.

WordPress 5.7 tiež uľahčil prechod z HTTP na HTTPS prostredníctvom SSL certifikátov. Predtým museli používatelia WordPressu sami aktualizovať veľa pevne zakódovaných adries URL v databáze. S verziou 5.7 mohli používatelia prejsť z HTTP na HTTPS jediným kliknutím.

Verzia 5.8 zaviedla Editor šablón, kde používatelia mohli použiť predvolený editor blokov na úpravu šablón. Používatelia si tiež mohli prispôsobiť widgety pomocou blokov, čo bol ďalší krok k vývoju webových stránok bez kódu.

Nakoniec, s 5.8, WordPress zrušil podporu pre Internet Explorer 11.

2022 — WordPress 5.9 a 6.0

V roku 2022 tím WordPress ďalej vylepšil proces úprav, aby umožnil úplné úpravy stránok (FSE).

Vo verzii 5.9 WordPress oznámil: „Úplná úprava stránok je tu“. Používatelia WordPress majú flexibilné ovládacie prvky blokov na úpravu medzier, okrajov, vzhľadu a ďalších. Podobne dostali adresár vzorov blokov na nájdenie vzorov blokov, ktoré zdieľala komunita WordPress.

Čítať:  Ako upraviť pätu vo WordPress

WordPress 6.0 zlepšil zážitok z písania, pridal globálny prepínač štýlov a pridal ešte viac nástrojov pre návrh – ovládacie prvky pre priehľadnosť, rozloženia a okraje.

Teraz – budúcnosť WordPressu

Čo teda WordPress čaká v budúcnosti?

WordPress od začiatku projektu Gutenberg s WordPress 5.0 mení prostredie na vývoj webových stránok. V súčasnosti WordPress dokončuje svoju prácu s druhou fázou — Prispôsobenie — projektu Gutenberg.

Po dokončení tejto fázy začne WordPress pracovať Spoluprácatretej fáze projektu Gutenberg, na zjednodušenie obsahu spolutvorby.

Po spolupráci sa WordPress zameriava na to, aby bol vývoj webových stránok dostupný pre každého a kdekoľvek Viacjazyčné.

Moderný WordPress: Ponuky

Od svojho vzniku v roku 2003 sa toho vo WordPresse veľa zmenilo. Čo ponúka súčasná verzia WordPressu so všetkými tými vývojmi, aktualizáciami a upgradmi?

Témy

Moderný WordPress zjednodušuje tvorbu webových stránok pomocou tém. Môžete si nainštalovať témy, aby ste si v priebehu niekoľkých sekúnd prispôsobili celý vizuálny vzhľad svojej webovej stránky. Každá téma obsahuje písma, farby, rozloženia a ďalšie dizajnové prvky.

V knižnici tém WordPress nájdete tisíce bezplatných a platených tém. Nájdite tému, ktorá sa vám páči, a implementujte ju, aby ste urýchlili počiatočný vývoj webových stránok.

Pluginy

WordPress tiež ponúka tisíce bezplatných a platených doplnkov na rozšírenie predvolených funkcií a funkcií. Môžete si nainštalovať doplnky na integráciu sociálnych médií do svojich webových stránok, zvýšenie bezpečnosti, optimalizáciu SEO a zlepšenie zákazníckej skúsenosti.

Môžete napríklad použiť Obmedziť obsah Pro zmeniť svoj web WordPress na web pre členstvo a LearnDash vytvoriť online vzdelávaciu platformu.

Blokové vzory

Blokové vzory sú preddefinované rozloženia blokov, ktoré môžete použiť na urýchlenie vytvárania jednotlivých webových stránok.

Povedzme, že sa pokúšate vytvoriť sekciu hrdinu na domovskej stránke vašej webovej lokality a chýbajú vám nápady. Môžete ísť do adresára blokových vzorov WordPress, kde nájdete inšpiráciu a prispôsobíte si blokový vzor, ​​aby ste si ho prispôsobili.

Aké druhy webových stránok môžete vytvárať pomocou WordPress?

Bez ohľadu na vaše jedinečné potreby a požiadavky sa môžete spoľahnúť na WordPress pri vytváraní a správe webovej stránky.

Tu je niekoľko príkladov webových stránok, ktoré môžete vytvoriť pomocou WordPress.

Portfóliové webové stránky

Portfóliová webová stránka vám umožňuje prezentovať vašu kreatívnu prácu klientom, zákazníkom a firmám.

webové stránky elektronického obchodu

Pomocou webovej stránky elektronického obchodu môžete predávať produkty alebo položky zákazníkom z vášho internetového obchodu.

Webové stránky časopisov

Webová stránka časopisu je ideálnou voľbou, ak chcete vytvoriť digitálnu publikáciu na konkrétny záujem alebo tému.

Osobný blog

Osobný blog je online denník, kde publikujete svoje myšlienky a osobné skúsenosti.

Obchodný web

Firemná webová stránka inzeruje vaše služby a produkty a pomáha vám vytvoriť digitálnu stopu pre vašu firmu.

Záverečné myšlienky: Podrobná história WordPress

WordPress má za sebou rozsiahlu históriu zmien a vývoja a to, čo bolo pôvodne blogovacím nástrojom, sa v priebehu rokov vyvinulo v oveľa viac.

Ak hľadáte webhostingového partnera, ktorý s vami zostane ako WordPress, zvážte Hostinger. S materskou značkou Liquid Web slúžime používateľom WordPressu od jeho vzniku.

Ak chcete začať, pozrite si ešte dnes plne spravované plány WordPress pre Hostinger.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE